“Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin ən mühüm rolunu qiymətləndirməmək olmaz!
Rizvan Sadıqov, “Azneft” İstehsalat Birliyinin Dalma Qurğularının Təmiri və Kirayəsi üzrə Eksperimental İstehsalat Müəssisəsinin baş mühəndisi
- Azneft İstehsalat Birliyi müasir avadanlıqlarla işləyən qabaqcıl istehsal müəssisəsidir. Eyni zamanda, texnologiya dünyası olduğu yerdə dayanmır və daim inkişaf edir, ona görə də mən “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinə sənayedəki ən son yeniliklərlə, beynəlxalq innovativ məhsullarla tanış olmaq istəyi ilə gəlmişəm. Sərginin yerli və xarici iştirakçıları gündəlik işimizdə maraqlı ola biləcək bir çox yeni ideyalar təklif edirlər.
Sərgidə təmsil olunan şirkətlərdən biz xüsusilə “SOCAR STP” ilə sıx əməkdaşlıq edirik. Azərbaycanda belə müəssisələrin yaradılması son dərəcə vacibdir və bizə lazım olan məhsulları digər ölkələrdən xarici valyuta ilə deyil, yerli istehsalçıdan almağa imkan verir. Bu şirkətin nümayəndələri ilə görüşdə müəssisənin yeni məhsulları haqqında maraqlı məlumatlar aldım. Həmçinin, biz digər şirkətlərlə də bir sıra mühüm danışıqlar apardım.
Qeyd etmək istəyirəm ki, son bir neçə il ərzində bu sərgidə danışıqlar aparılıb və hazırda işimizdə istifadə etdiyimiz avadanlıq və məmulatların alınması üçün danışıqlar və müqavilələrin əsasları qoyulub. Onun mühüm rolunu qiymətləndirməmək olmaz, ona görə də assosiasiyamızın və neft-qaz sənayesində fəaliyyət göstərən digər şirkətlərin mütəxəssisləri bu sərginin daimi ziyarətçiləridir. Sərgidə iştirak edən Azərbaycan şirkətlərinin sayının artması da ölkəmizin inkişafının sevindirici göstəricisidir.

Важнейшую роль выставки «Нефть и Газ Каспия» переоценить невозможно!
Ризван Садыгов, главный инженер Экспериментального Производственного предприятия  по ремонту и аренде погружных сооружений ПО Азнефть
- ПО Азнефть – передовое производство, работающее на современном оборудовании. При этом мир технологий не стоит на месте и все время совершенствуется, поэтому на выставку «Нефть и Газ Каспия» меня привело желание ознакомиться с новинками отрасли, международными инновационными продуктами. Отечественные и зарубежные экспоненты предлагают много новых идей, которые могут быть интересны в нашей повседневной работе.
Из представленных на выставке компаний, мы, в частности, тесно сотрудничаем с компанией SOCAR STP. Создание таких предприятий в Азербайджане чрезвычайно важно и позволяет нам приобретать нужную нам продукцию у отечественного производителя, а не за рубежом и за валюту. На встрече с представителями этой компании получил интересную информацию о новинках предприятия. Провел ряд важных бесед и с другими компаниями.
Хочу отметить, что на протяжении последних нескольких лет переговоры и основы контрактов по приобретению оборудования и продукции, используемой нами сейчас в работе, проходили и заключались именно на этой выставке. Ее важнейшую роль переоценить невозможно, поэтому специалисты нашего объединения и других компаний, работающих в нефтегазовой отрасли, являются постоянными посетителями этой выставки. Также радующим показателем развития нашей страны является растущее количество азербайджанских компаний-экспонентов.