BP-nin əməliyyatçısı olduğu Qərb İxrac Boru Kəməri (Bakı-Supsa) vasitəsilə nəql olunan “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) nefti yüklənmiş 1000-ci tanker Qara dəniz sahilindəki Supsa terminalından yola salınıb.
BP-dən AZƏRTAC-a bildirilib ki, İtaliyaya yola düşən “Stamos” adlı 1000-ci tankerə AÇG yatağından hasil olunmuş və Səngəçal terminalından başlayaraq Azərbaycan və Gürcüstan ərazisi boyunca təhlükəsiz şəkildə nəql edilmiş 650 min barel xam neft yüklənilib.
Şirkətin Gürcüstan üzrə vitse-prezidenti Aytən Hacıyeva: “Bakı-Supsa BP və tərəfdaşlarının həyata keçirdiyi ilkin neft layihəsinin mühüm bir hissəsidir, Gürcüstanda və regiondakı təhlükəsiz və etibarlı əməliyyatlarımızın gözəl nümunəsidir. Supsa terminalından 1000-ci tankerin yola salınması həm də BP-nin Gürcüstandakı fəaliyyətinin 25-ci ildönümünə təsadüf edən əlamətdar bir hadisədir”.
Bakı-Supsa boru kəməri 1999-cu ildə istismara veriləndən bəri 700 milyon bareldən çox neft nəql edib. Boru kəmərinin hazırkı ixrac həcmi gündəlik 100 min barel təşkil edir.
BP-nin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə ixrac boru kəmərləri üzrə meneceri Eldar Qaziyev: “İstismarda olduğu 20 ildən artıq müddətdə və 1999-cu ildə ilk tankerin yükləndiyi vaxtdan bəri Bakı-Supsa boru kəmərinin göstərdiyi əla iş icrası ilə həqiqətən fəxr edirik”.
AÇG-də tərəfdaşların iştirak payları bu nisbətdədir: BP 30,37 faiz, SOCAR 25 faiz, MOL 9,57 faiz, “Inpex” 9,31 faiz, “Equinor” 7,27 faiz, “ExxonMobil” 6,79 faiz, TPAO 5,73 faiz, “Itochu” 3,65 faiz, “ONGC Videsh Limited” (OVL) 2,31 faiz.

1000-й танкер с нефтью АЧГ отправлен с терминала Супса
Тысячный по счету танкер, загруженный нефтью с месторождения «Азери-Чираг-Гюнешли» (АЧГ), транспортируемой по Западному экспортному трубопроводу (Баку-Супса), оператором которого является bp, отправлен с терминала Супса на побережье Черного моря.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в bp, танкер Stamos, груженный 650 тысячами баррелей сырой нефти, добытой на месторождении АЧГ и транспортированной с Сангачальского терминала через Азербайджан и Грузию, взял курс на Италию.
Вице-президент bp по Грузии Айтен Гаджиева сказала, что Баку-Супса является важной частью первоначального нефтяного проекта, реализуемого bp и ее партнерами, и хорошим примером наших безопасных операций в Грузии и регионе. Отправка тысячного танкера с терминала в Супсе также является памятным событием, совпадающим с 25-летием деятельности bp в Грузии.
По трубопроводу Баку-Супса со дня его ввода в эксплуатацию в 1999 году было транспортировано более 700 миллионов баррелей нефти. В настоящее время по нему экспортируется 100 тысяч баррелей нефти в сутки.
Региональный менеджер bp по экспортным трубопроводам Азербайджан-Грузия-Турция Эльдар Газиев: «Мы гордимся исключительной эффективностью трубопровода Баку-Супса на протяжении более 20 лет эксплуатации и с момента загрузки первого танкера в 1999 году».