BP-nin əməliyyatçısı olduğu Qərb İxrac Boru Kəməri (Bakı-Supsa) vasitəsilə nəql olunan “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) nefti yüklənmiş 1000-ci tanker Qara dəniz sahilindəki Supsa terminalından yola salınıb.
BP-dən AZƏRTAC-a bildirilib ki, İtaliyaya yola düşən “Stamos” adlı 1000-ci tankerə AÇG yatağından hasil olunmuş və Səngəçal terminalından başlayaraq Azərbaycan və Gürcüstan ərazisi boyunca təhlükəsiz şəkildə nəql edilmiş 650 min barel xam neft yüklənilib.
Şirkətin Gürcüstan üzrə vitse-prezidenti Aytən Hacıyeva: “Bakı-Supsa BP və tərəfdaşlarının həyata keçirdiyi ilkin neft layihəsinin mühüm bir hissəsidir, Gürcüstanda və regiondakı təhlükəsiz və etibarlı əməliyyatlarımızın gözəl nümunəsidir. Supsa terminalından 1000-ci tankerin yola salınması həm də BP-nin Gürcüstandakı fəaliyyətinin 25-ci ildönümünə təsadüf edən əlamətdar bir hadisədir”.
Bakı-Supsa boru kəməri 1999-cu ildə istismara veriləndən bəri 700 milyon bareldən çox neft nəql edib. Boru kəmərinin hazırkı ixrac həcmi gündəlik 100 min barel təşkil edir.
BP-nin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə ixrac boru kəmərləri üzrə meneceri Eldar Qaziyev: “İstismarda olduğu 20 ildən artıq müddətdə və 1999-cu ildə ilk tankerin yükləndiyi vaxtdan bəri Bakı-Supsa boru kəmərinin göstərdiyi əla iş icrası ilə həqiqətən fəxr edirik”.
AÇG-də tərəfdaşların iştirak payları bu nisbətdədir: BP 30,37 faiz, SOCAR 25 faiz, MOL 9,57 faiz, “Inpex” 9,31 faiz, “Equinor” 7,27 faiz, “ExxonMobil” 6,79 faiz, TPAO 5,73 faiz, “Itochu” 3,65 faiz, “ONGC Videsh Limited” (OVL) 2,31 faiz.

Baku-Supsa loaded 1000th tanker at Supsa terminal on Black Sea
The Western Route Export Pipeline (Baku-Supsa) operated by bp has loaded the 1000th tanker at the Supsa terminal on the Black Sea, bp told AZERTAC.
650,000 barrels of crude oil from the Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) field in the Caspian safely travelled all the way from the Sangachal terminal near Baku across Azerbaijan and Georgia and onto the Stamos, the 1000th tanker that sailed the cargo to Italy.
“Baku-Supsa is an important part of the early oil project of bp and its coventurers in ACG and the first proof of our safe and reliable operations in Georgia and the region. The lifting of the 1000th tanker from the Supsa terminal is a remarkable milestone we celebrate within bp’s 25-year anniversary in Georgia this year,” says Aytan Hajiyeva, bp Georgia head of country.
Baku-Supsa has transported more than 700 million barrels of oil since it became operational in 1999. The current export rate via Baku-Supsa is about 100,000 barrels per day with the average daily flowrate in 2021 being 90 million barrels.
“We are proud of the exceptional performance Baku-Supsa has demonstrated for more than two decades it has been operational and since it loaded the first tanker in 1999,” says Eldar Gaziyev, Area operations manager for bp’s Azerbaijan-Georgia-Turkey export pipelines.