SOCAR və “Equinor” “Qarabağ” layihəsi üzrə işlərin gedişatını müzakirə edib
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövnəq Abdullayev Norveçin “Equinor” şirkətinin yataqların işlənməsi və beynəlxalq hasilat üzrə vitse-prezidenti Al Kukun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
“Report”un SOCAR-a istinadən verdiyi məlumata görə, görüşdə şirkətlərin bərabər pay bölgüsü əsasında həyata keçirdiyi “Qarabağ” layihəsinin gedişi, eləcə də “Dan Ulduzu-Əşrəfi-Aypara” perspektivli strukturlarında kəşfiyyat qazması işlərinin planlaşdırılması məsələləri müzakirə olunub.
Bildirilib ki, “Aypara” strukturunda aparılmış seysmik kəşfiyyat işləri burada sənaye əhəmiyyətli neft-qaz ehtiyatlarının olmasına yüksək ehtimal verməyə əsas verir. Görüşdə həmçinin şirkətlərin əməkdaşlıq etdiyi digər sahələr, o cümlədən, “Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli” (AÇG) yataqlar bloku ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlığın perspektivlərindən danışılıb.
Xatırladaq ki, Norveçin “Equinor” şirkəti (keçmiş “Statoil”) və SOCAR Azərbaycanda “Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli” (AÇG) yataqlar blokunun, “Qarabağ” yatağının işlənilməsi və “Əşrəfi-Dan Ulduzu-Aypara” perspektiv sahələrində kəşfiyyat və hasilatın təşkili layihələri üzrə əməkdaşlıq edirlər. 2018-ci ilin may ayında “SOCAR Karabakh” və “Equinor” şirkətləri Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda “Qarabağ” neft yatağının işlənilməsinə dair Risk Xidməti Sazişi imzalayəblar.

SOCAR и Equinor обсудили ход работ по проекту «Карабах»
Президент Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Ровнаг Абдуллаев провел встречу с делегацией во главе с Алом Куком, вице-президентом по разработке месторождений и международной добыче норвежской компании Equinor.
Как сообщает Report со ссылкой на SOCAR, на встрече был обсужден ход проекта ”Карабах“, в котором компании имеют равное долевое участие, а также вопросы планирования разведочных работ в перспективных структурах ”Дан Улдузу-Ашрафи-Айпара“.
Отмечено, что сейсморазведочные работы, проводимые в структуре ”Айпара», позволяют предполагать наличие в структуре запасов нефти и газа промышленного значения. На встрече также состоялся обмен мнениями по другим сферам сотрудничества компаний, в том числе по блоку месторождений “Азери-Чираг-Глубоководный Гюнешли” (АЧГ).
Напомним, что норвежская компания Equinor (бывшая Statoil) и SOCAR сотрудничают в разработке месторождения «Карабах» в Азербайджане и организации разведки и добычи на перспективных месторождениях «Дан Улдузу» — «Ашрафи» — «Айпара». Компании также имеют долю участия в проекте разработки блока месторождений «Азери» — «Чираг» и «Глубоководный Гюнешли» (АЧГ). В мае 2018 года компании SOCAR Karabakh и Equinor подписали рисковый сервисный контракт на разработку месторождения «Карабах» в азербайджанском секторе Каспийского моря. Компании имеют в проекте равные доли.