"SOCAR Polymer"in yeni zavodu ölkədə yüksək sıxlıqlı polietilenə tələbatı tam ödəyəcək, məhsulun 75 faizi ixrac olunacaq
18 fevral 2019
Sumqayıtda “SOCAR Polymer”in bu gün istismara verilən yüksək sıxlıqlı polietilen zavodu ölkə daxilində yüksək sıxlıqlı polietilenə tələbatı tam təmin edəcək, məhsulun 75 faizi xarici bazarlara ixrac olunacaq.
Bu barədə Trend Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinə istinadən məlumat verir.
Qeyd edək ki, fevralın 18-də Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı ərazisində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə “SOCAR Polymer” layihəsi çərçivəsində yüksək sıxlıqlı polietilen zavodunun təntənəli açılışı olub.
Zavodun istismara verilməsi indiyə qədər ölkəyə idxal edilən yüksək sıxlıqlı polietilen məhsuluna tələbatı tam ödəməyə imkan yaradacaq. İlkin proqnozlara görə, “SOCAR Polymer” zavodları ildə 10 çeşiddə 184 min ton polipropilen və 4 çeşiddə 120 min ton yüksək sıxlıqlı polietilen istehsal edəcək. Zavodların istismar dövründə 6,6 milyard dollar həcmində gəlir gətirəcəyi gözlənilir ki, bunun da 30 faizini şirkətin xalis mənfəəti təşkil edəcək.
Bundan əlavə, istismar müddətində “SOCAR Polymer” tərəfindən dövlət büdcəsinə ümumilikdə 600 milyon dollar həcmində verginin ödənilməsi nəzərdə tutulur. SOCAR-ın yeni sənaye kompleksinin fəaliyyətə başlaması ilə daxili bazarın tələbatı tam təmin olunacaq və məhsulun 75 faizi isə Türkiyə və Avropa bazarlarına ixrac ediləcək.
“SOCAR Polymer” zavodlarının inşaat işlərinin pik həddində burada 3500 nəfərə yaxın insan çalışıb. İstismar müddətində zavodlarda 500 nəfər daimi işçi çalışacaq. İnşaat zamanı əmək normalarının tələblərinə maksimum dərəcədə riayət edilib, 18,5 milyon adam-saatdan çox iş həcmi tam təhlükəsizlik şəraitində yerinə yetirilib. İlkin hesablamalara görə, kompleksin istehsalat gücünə çatması ilə ölkənin qeyri-neft sektorunun ixrac gəlirləri 18%, Abşeron iqtisadi rayonunda ümumi daxili məhsulun həcmi isə 14% artacaq.
“SOCAR Polymer” Azərbaycanın neft-kimya sənayesində dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı əsasında yaradılmış ilk şirkətdir. Şirkətin səhmdarları SOCAR (52,2%), "Vitol" (19%), "Paşa Holding" (9,9%), "Ecoland" (9,8%), "Polimer Investments" (5%) və AKKIK (4,1%) şirkətləridir. Layihənin icrasında “Maire Tecnimont”, FLUOR, "LyondellBasell", INEOS, "Golder Associates" kimi tanınmış dünya brendləri ilə əməkdaşlıq edilib. Layihənin investisiya dəyərinin 60%-i Rusiyanın “Qazprombank”ından cəlb edilmiş vəsait hesabına ödənilib.
Xatırladaq ki, “SOCAR Polymer” şirkəti Azərbaycanda kimya sənayesinin inkişafını sürətləndirmək məqsədilə 2013-cü ildə təsis edilib. 2015-ci il oktyabrın 25-də Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə yeni texnologiyalara əsaslanan “SOCAR Polymer” zavodlarının təməli qoyulub. “SOCAR Polymer” layihəsi çərçivəsində inşa olunan polipropilen zavodunun açılışı 2018-ci il iyulun 18-də olub. Həmin mərasimdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İtaliya Prezidenti Sercio Mattarella da iştirak ediblər. Polipropilen zavodundan ixrac edilmiş ilk məhsul ötən ilin oktyabr ayında Türkiyəyə yola salınıb.

Новый завод "SOCAR Polymer" полностью удовлетворит потребность Азербайджана в полиэтилене высокой плотности
18 февраля 2019
Завод «SOCAR Polymer» по производству полиэтилена высокой плотности, введенный в эксплуатацию сегодня в Сумгайыте, полностью удовлетворит потребность в полиэтилене высокой плотности в стране, 75 процентов продукции будет экспортироваться на зарубежные рынки, сообщает в понедельник Trend со ссылкой на SOCAR.
Отметим, что 18 февраля в рамках проекта «SOCAR Polymer» на территории Сумгайытского химико-промышленного парка состоялось торжественное открытие завода по производству полиэтилена высокой плотности с участием Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Ввод в эксплуатацию завода позволит полностью удовлетворить потребность в полиэтилене высокой плотности, импортируемого в страну.
По предварительным прогнозам, заводы "SOCAR Polymer" будут производить в год 184 тонны полипропилена 10 видов и 120 тысяч тонн полиэтилена высокой плотности четырех видов. В период эксплуатации заводов ожидается прибыль в объеме 6,6 миллиард долларов, 30 процентов из которых составит чистый доход компании.
Кроме того, в период эксплуатации "SOCAR Polymer" планирует выплачивать в государственный бюджет налог в объеме 600 миллионов долларов.
С началом работы нового промышленного комплекса SOCAR будет полностью обеспечена потребность внутреннего рынка, и 75 процентов продукции будет экспортироваться на рынки Турции и Европы.
На пиковом уровне строительных работ заводов «SOCAR Polymer» здесь работало около 3500 человек.
Во время эксплуатации на заводах будут постоянно работать 500 человек. Во время строительства максимально соблюдались требования норм труда, более 18,5 миллиона человеко-часов объема работы были выполнены в условиях полной безопасности.
По предварительным подсчетам, с доведением комплекса до проектной производственной мощности экспортные доходы ненефтяного сектора страны увеличатся на 18 процентов, объем ВВП в Абшеронском экономическом районе - на 14 процентов.
«SOCAR Polymer» первая компания, созданная на основании партнерства государства и частного сектора в нефте-химической промышленности Азербайджана.
Акционерами компании являются компании SOCAR (52,2 процента), «Vitol» (19 процентов), «Paşa Holding» (9,9 процента), «Ecoland» (9,8 процента), «Polimer Investments» (пять процентов) и AKKIK (4,1 процента).
В реализации проекта осуществлялось сотрудничество с такими всемирно известными брендами как «Maire Tecnimont», FLUOR, «LyondellBasell», INEOS, «Golder Associates».
60 процентов инвестиционной стоимости проекта были выплачены за счет средств, привлеченных из российского «Газпромбанка».
Напомним, что компания «SOCAR Polymer» была учреждена в 2013 году с целью ускорения развития химической промышленности.
25 октября 2015 года при участии Президента Ильхама Алиева была заложена основа заводов «SOCAR Polymer», опирающихся на новые технологии. Открытие полипропиленового завода, построенного в рамках проекта «SOCAR Polymer», состоялось 18 июля 2018 года.
На этой церемонии участвовал Президент Азербайджана Ильхам Алиев и и находящийся с официальным визитом в стране президент Италии Серджио Маттарелла.
Первая продукция, экспортированная с полипропиленового завода, в октябре прошлого года была отправлена в Турцию.