SOCAR Kayseri ve Bursanı təbii qazla təchiz edəcək
Türkiyənin ən böyük xarici investoru olan SOCAR Almaniyanın EWE AG enerji şirkətinin Türkiyədəki əməliyyatlarını idarə edən EWE Turkey Holdingi və qrupa daxil olan şirkətləri satın alıb.
SOCAR-dan Trend-ə verilən məlumata görə, şirkətin prezidenti Rövnəq Abdullayev deyib ki, təbii qazın paylanması biznesi Türkiyədəki investisiya zəncirimizi tamamlayacaq, Azərbaycan və Türkiyəyə əlavə dəyər qazandıracaqdır.
Genişmiqyaslı investisiya layihələri ilə regionun ən böyük istehsal güclərindən biri olmağı hədəfləyən SOCAR, “EWE Turkey Holding”ə daxil olan Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji və Millenicom şirkətlərini satın almışdır. Son 12 ildə Türkiyə bazarında təbii qaz təchizatını həyata keçirən SOCAR bu ildən etibarən Türkiyə ilə Azərbaycanın böyük müştərək layihəsi olan Trans Anadolu Təbii Qaz Boru Xətti (TANAP) vasitəsilə əməliyyatlarını genişləndirir. “EWE Turkey” şirkətinin satın alınması təbii qaz paylanması sahəsində əlavə dəyər qazandıracaq, SOCAR-ın son istehlak bazarına birbaşa çıxışını təmin edəcəkdir. Satın alma işlərinə Rəqabət Qurumu və digər əlaqədar təşkilatların razılığından sonra yekun vurulacaq.
Təbii qaz paylanmasının Türkiyədəki investisiya zəncirini tamamlayacaq mühüm halqalardan biri olduğunu vurğulayan R.Abdullayev deyib:
“Azərbaycanın qlobal brendi olan SOCAR 2013-cü ildən etibarən Türkiyə bazarında ildə 1,2 milyard kubmetr təbii qazın topdan satışını həyata keçirir. Ötən il istismara verilmiş TANAP boru kəmərimiz Azərbaycandan təbii qazın nəqli üçün daha da əlverişli şərait yaratmışdır. EWE şirkətinin Türkiyədəki aktivlərinin satın alınması ilə yaradılan sinerjilər Azərbaycan və Türkiyə iqtisadiyyatına əhəmiyyətli dərəcədə əlavə dəyər qazandıracaq. Beləliklə, SOCAR-ın Türkiyədə təbii qaz paylanma biznesinə daxil olması istehsal-nəql-paylanma zəncirinin bütün halqalarını tamamlayan və kommersiya baxımından olduqca əlverişli olan strateji bir addımdır. Buna görə qarşıdakı dövrdə bazarda mövcud digər imkanları dəyərləndirməyə davam edəcəyik”.
2007-ci ildə Türkiyə bazarına daxil olan EWE Turkey Holding enerji, təbii qaz paylanması və telekommunikasiya sahələrində Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji və Millenicom vasitəsilə fəaliyyət göstərirdi. Bursagaz və Kayserigaz ilə Türkiyənin dördüncü böyük təbii qaz tədarükçüsü olan EWE Turkey Holding 2017-ci ilin sonundan etibarən təxminən 2.4 milyard TL-lik dövriyyəyə nail olub

By Azad Hasanli – Trend:
Azerbaijan’s state oil company SOCAR has acquired EWE Turkey Holding, owned by the German energy company EWE AG, Trend reports with reference to the company Jan. 30.
Together with the holding, SOCAR acquired the holding’s assets - Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji and Millenicom. The deal will be completed after approval by an anti-monopoly authority and other responsible structures of Turkey.
SOCAR President Rovnag Abdullayev said that the acquisition of the holding will allow SOCAR to enter the end-user market directly.
Abdullayev said that the acquisition of gas distribution business will complement the investment chain of SOCAR in Turkey. Entering Turkey’s gas distribution market is a strategic step from a commercial point of view and completes the entire chain of production, transportation and distribution of gas, he noted.
He said that since 2013, SOCAR has been annually supplying 1.2 billion cubic meters of gas to Turkey, and the commissioning of TANAP last year created favorable conditions for the gas supply to Turkey.
“We will continue exploring other opportunities in the market,” Abdullayev added.
Earlier, EWE AG told Trend that the decision on the possible sale of its assets in Turkey is related to the optimization of the company's activity.
EWE Turkey Holding has been operating in Turkey since 2007 and is the fourth biggest supplier of natural gas in Turkey. In 2017, the company’s turnover amounted to almost 2.4 billion Turkish liras.
SOCAR is represented in Turkey by its subsidiary SOCAR Turkey Energy. So far, SOCAR Turkey Energy has invested over $14 billion in the Turkish economy. Meanwhile, 5,000 people work in the company, while the annual export potential reaches $3 billion. Among SOCAR’s current assets in Turkey are the Petkim petrochemical complex, the STAR refinery and the Petlim port.