SOCAR Afrikada layihələrə maraq göstərir
SOCAR-ın ticarət bölməsi olan "SOCAR Trading" şirkəti "Elektrik enerjinin istehsalı üçün mayeləşdirilmiş qaz (LNG)" inteqrasiya edilmiş layihələrin həyata keçirilməsi üzrə komanda yaradıb.
ABC.AZ-ın Apa-ya istinadən məlumatına görə, bu barədə şirkətin inkişaf üzrə direktoru Toğrul Köçərli deyib.
Onun sözlərinə görə, "SOCAR Trading" bu sahənin iri iştirakçılarından birinə çevrilməyə ümid edir. Məlumata görə, şirkət artıq 2017-ci ildə Maltada həyata keçirilən layihədə iştirak edib, burada "SOCAR Trading" LNG tədarükçüsü qismində iştirak edib.
Şirkətin bu sektorda iştirak edəcək növbəti layihə Şri-Lankanın Hambantota limanında həyata keçiriləcək. Bununla yanaşı, şirkət Seneqal və Mozambikdə analoji layihələrdə iştirak etməyi qarşısına məqsəd qoyub.
Əlavə olaraq, "SOCAR Trading" Cənubi Afrika Respublikası "Coega" xüsusi iqtisadi zonasında həyata keçiriləcək layihədə iştirak üçün tenderə qatılıb.

SOCAR проявляет интерес к проектам в Африке
Торговое отделение компании SOCAR – SOCAR Trading создала команду для осуществления интегрированных проектов по производству электроэнергии из сжиженного природного газа (СПГ).
Как передает ABC.AZ, об этом сказал директор по развитию компании Тогрул Кочарли.
По его словам, SOCAR Trading намерена стать одним из крупнейших участников в этой сфере. Согласно сообщению, компания уже участвовала в проекте на Мальте в 2017 году, где SOCAR Trading выступила в качестве поставщика СПГ.
Следующий проект, в котором компания будет участвовать в этом секторе, будет реализован в порту Хамбантота в Шри-Ланке. Кроме того, компания намерена участвовать в аналогичных проектах в Сенегале и Мозамбике.
Кроме того, SOCAR Trading участвует в тендере на создание мощностей по производству СПГ в специальной экономической зоне Coega в Южной Африке.