SOCAR Afrikada layihələrə maraq göstərir
SOCAR-ın ticarət bölməsi olan "SOCAR Trading" şirkəti "Elektrik enerjinin istehsalı üçün mayeləşdirilmiş qaz (LNG)" inteqrasiya edilmiş layihələrin həyata keçirilməsi üzrə komanda yaradıb.
ABC.AZ-ın Apa-ya istinadən məlumatına görə, bu barədə şirkətin inkişaf üzrə direktoru Toğrul Köçərli deyib.
Onun sözlərinə görə, "SOCAR Trading" bu sahənin iri iştirakçılarından birinə çevrilməyə ümid edir. Məlumata görə, şirkət artıq 2017-ci ildə Maltada həyata keçirilən layihədə iştirak edib, burada "SOCAR Trading" LNG tədarükçüsü qismində iştirak edib.
Şirkətin bu sektorda iştirak edəcək növbəti layihə Şri-Lankanın Hambantota limanında həyata keçiriləcək. Bununla yanaşı, şirkət Seneqal və Mozambikdə analoji layihələrdə iştirak etməyi qarşısına məqsəd qoyub.
Əlavə olaraq, "SOCAR Trading" Cənubi Afrika Respublikası "Coega" xüsusi iqtisadi zonasında həyata keçiriləcək layihədə iştirak üçün tenderə qatılıb.

SOCAR eyes opportunities to participate in projects in Africa
Azerbaijan’s SOCAR Trading has set up a team to develop integrated LNG-to-power projects and aims to establish a carbon division this year.
ABC.AZ reports that Togrul Kocharli, chief development officer at SOCAR Trading, said about this.
According to Kocharli, SOCAR Trading intends to become one of the largest participants in this field.
The company has already been involved in one project in Malta in 2017. SOCAR Trading took an equity stake and provided the LNG for the project.
The next project will be realized at the Hambantota port in Sri Lanka. Besides, the company is going to participate in similar projects in Senegal and Mozambique.
In addition, SOCAR Trading is participating in a tender for the creation of LNG production facilities in the Coega special economic zone in South Africa.