“Şahdəniz”dən hasil edilən qazın həcmi açıqlanıb - 115 milyard kubmetr
12 dekabr, Fineko/abc.az. İşlənmənin əvvəlindən bu vaxtadək Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı “Şahdəniz” yatağından 115 milyard kubmetr təbii qaz və 27 milyon tondan çox kondensat hasil olunub.
ABC.AZ xəbər verir ki, bu barədə SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə deyib.
O qeyd edib ki, ötən müddətdə Azərbaycan qaz idxal edən ölkədən qaz ixrac edən ölkəyə çevrilib: “Zaman və görülən işlər fikirlərimizin doğruluğunu təsdiq etdi. Artıq məlumdur ki, “Şahdəniz” yatağının karbohidrogen ehtiyatları 1 trilyon 200 milyard kubmetr qazdan və 240 milyon ton kondensatdan ibarətdir. Bu sahə dünya dənizlərində indiyədək kəşf olunmuş nəhəng qaz-kondensat yataqlarından biridir”.

Volume of gas extracted from Shah Deniz field announced - 115 bn cu m
December 12, Fineko/abc.az. 115 bn cu m of natural gas and more than 27 million tons of condensate have been produced in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea since the beginning of the development of Shah Deniz field.
ABC.AZ reports that the statement was made by SOCAR first vice president academician Khoshbakht Yusifzade.
He noted that over the past period Azerbaijan has turned from a gas importing country into a gas exporting country.
"Time and work have confirmed the accuracy of our intentions. It is already known that the hydrocarbon reserves of Shah Deniz field consist of 1.2 trillion cu m of gas and 240 million tons of condensate. This area is one of the largest gas condensate fields discovered so far in the seas of the world."