Qara dəniz sahillərindəki Kulevi terminalının perspektivləri
– 2006-cı ilin dekabr ayında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) Gürcüstanın Qara dəniz sahillərindəki Kulevi terminalın tikintisini davam etdirmək qərarına gəldi. Terminal 2008-ci ildə istismara buraxılıb, neft məhsullarının daşınmasına isə iyun ayında start verilib və hazırda Kulevi terminalından neft daşımalarının həcmi ildən-ilə artır. Terminaldakı menecment sistemi üzrə bütün proseslər beynəlxalq standartlara tam cavab verir.
Yaxın vaxtlarda Qara dəniz sahillərindəki terminalın gücünün artırılması planlaşdırılır. Terminalın ümumi gücü il ərzində 10 milyon tin neft məhsulu, o cümlədən üç milyon ton mazutdan ibarətdir. Biz hazırkı sərgidə öz terminalımızın hazırkı və perspektiv xüsusiyyətlərini ətraflı şəkildə təqdim edirik.
Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən, biz hər il bu tədbirdə iştirak edirik və qeyd etmək istərdim ki, sərgi ildən-ilə bizi daha çox heyran edir. Biz burada qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq, iştirakçılarla perspektivləri müzakirə etmək, görüşlər keçirmək və necə deyərlər, müsbət təəssürat yaratmaq niyyətindəyik.

Перспективы Черноморского терминала Кулеви
– В декабре 2006 года Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) решила продолжить строительство Черноморского терминала в Грузии. Он был запущен в эксплуатацию в 2008 году, перевалка нефтепродуктов началась в июне, и теперь с каждым годом объем перевалки Кулевского нефтяного терминала возрастает. Все процессы системы менеджмента на Терминале полностью отвечают требованиям международных стандартов.
В ближайшее время планируется расширить мощность Черноморского терминала. Суммарная мощность терминала составляет 10 миллионов тонн нефтеналивных грузов в год, включая три миллиона тонн нефти, три миллиона тонн дизельного топлива, четыре миллиона тонн мазута. На сегодняшней выставке мы представляем наш терминал, с подробностями его становления и перспективными характеристиками.
В Международной выставке Нефть и Газ Каспия участвуем каждый год со дня основания этого мероприятия, и хочется отметить, что она впечатляет все больше и больше! Здесь мы планируем наладить взаимовыгодные контакты, обсудить с участниками перспективы, провести встречи, запастись, как говорится, положительными впечатлениями.