“Özbəkneftqaz” və SOCAR arasında əməkdaşlığın perspektivləri
Biz Azərbaycan Energetika Nazirliyinin və SOCAR-ın Bakıda keçiriləcək növbəti “Xəzər neft və qaz” neft-qaz sərgisində iştirak etmək dəvətini məmnuniyyətlə qəbul etdik.
Biz xaricdə ilk dəfə olaraq belə bir ciddi stend təşkil etdik, burada “Özbəkneftqaz” dövlət holdinqinin transformasiyası və şirkətin müxtəlif layihələrdəki təcrübəsindən ətraflı danışırıq.
Biz Çin, Rusiya Federasiyası və digər qonşu dövlətlərin şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq qurmuşuq, lakin eyni zamanda, Azərbaycanlı həmkarlarla əlaqələrin qurulmasına da ciddi diqqət yetirilir.
Biz SOCAR və bp ilə B2B və B2G görüşlərindən müsbət nəticələr gözləyirik və digər potensial tərəfdaşları da nəzərdən keçiririk.
Biz neft-qaz sənayesində xidmətlərin göstərilməsi, Özbəkistanda müvafiq avadanlıq və materialların istehsalı üzrə birgə müəssisələrin təşkili, Özbəkistanda neft-qaz layihələrinin maliyyələşdirilməsi sahəsində əməkdaşlıqda maraqlıyıq.
SOCAR ilə biz üçüncü ölkələrin bazarlarına birgə çıxış perspektivləri, həmçinin Özbəkistanda yataqların birgə işlənməsi imkanları üzərində işləyirik.
Biz Bakıdakı danışıqlara nikbin münasibət bəsləyirik. Səfərimiz səmərəli olacaq. Azərbaycanla Özbəkistan arasında münasibətlər yüksələn xətlə inkişaf edir və əməkdaşlıq üçün çoxlu perspektivlər var.

Перспективы сотрудничества «Узбекнефтегаз» и SOCAR
Мы с радостью приняли приглашение Министерства энергетики Азербайджана и SOCAR по участию в очередной нефтегазовой выставке «Нефть и Газ Каспия» в Баку.
Впервые за рубежом мы организовали столь серьезный стенд, на котором подробно рассказываем  о трансформации государственной холдинговой «Узбекнефтегаз» и об опыте компании в разных проектах.
У нас налажено тесное сотрудничество с компаниями из Китая, РФ и других соседних государств, но при этом также серьезное внимание уделяется налаживанию связей и с азербайджанскими коллегами.
Мы ждем позитивных итогов от встреч формата B2B и B2G с SOCAR и bp, а также присматриваемся к другим потенциальным партнерам.
Нас интересует сотрудничество в сфере предоставления услуг в нефтегазовой отрасли, организация в Узбекистане совместных предприятий по производству соответствующего оборудования и материалов, финансирование нефтегазовых проектов в Узбекистане.
С SOCAR мы прорабатываем перспективы совместного выхода на рынки третьих стран, а также возможности совместного освоения месторождений в Узбекистане.
Мы оптимистичны по поводу переговоров в Баку. Наш визит будет плодотворным. Отношения между Азербайджаном и Узбекистаном идут по нарастающей, и есть много перспектив для сотрудничества.