Neft-qaz sahəsində Özbəkistan –Azərbaycan əlaqələrinin dinamik inkişafı
– “Uzbeknefteqaz” SC-nin nümayəndə heyəti Özbəkistanın neft-qaz sahəsini təmsil edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 29 may tarixində Özbəkistanın neft-qaz müəssisə və təşkilatlarının stendini ziyarət edib. “Uzbeknefteqaz” SC-nin İdarə heyətinin sədrinin birinci müavini Uluqbəy Sayidov göstərdiyi diqqətə görə Prezident Ilham Əliyevə təşəkkür edib və neft-qaz sahəsində Özbəkistan-Azərbaycan qarşılıqlı əlaqələrinin dinamik inkişafı, Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti “SOCAR” ilə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, 23-cü “Özbəkistan Neft və Qaz OGU-2019” sərgi və konfransı çərçivəsində “Uzbeknefteqaz” SC, “SOCAR” və “BP” şirkətləri arasında qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə Üstyurd regionunda yerləşən üç investisiya blokunun kəşfiyyat potensialının qiymətləndirilməsi barədə üçtərəfli saziş imzalanıb. Həmçinin burada “SOCAR” şirkətinin bölməsi ilə “NİPİ NEFTEQAZ” MMC arasında saziş d’imzalanıb. Bu sənəd “SOCAR” şirkətinin qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə Özbəkistan Respublikasının “Qarbi Taşli” və “Şarki Tatli”, “Şimoli Şurtan” və “Qarmiston” yataqlarında karbohidrogen hasilatının artırılması üzrə əməkdaşlığın əsas şərtlərini müəyyən edir.
“Uzbeknefteqaz” SC ilə “SOCAR” şirkəti arasında mütəxəssislərin hazırlanması və ixtisasartırması sahəsində sıx əməkdaşlıq qurulub, iki ölkənin neft-qaz sahəsini təmsil edən alimlər müntəzəm olaraq öz təcrübə və biliklərini bölüşürlər. “Caspian Oil & Gas 2019” sərgisində iştirak səmərəli və uğurludur, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti isə “Uzbeknefteqaz” SC-nə və “SOCAR” şirkətinə yeni sazişlər və perspektivli layihələr arzulayıb.

Dynamic development of the Uzbekistan-Azerbaijan relations in the oil and gas sector
- The oil and gas industry of Uzbekistan is represented by a delegation of Uzbekneftegaz JSC. On May 29, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the stand of enterprises and organisations of the oil and gas industry of Uzbekistan. First Deputy Chairman of the Board of JSC "Uzbekneftegaz" Ulugbek Sayidov thanked the President Aliyev for his attention and spoke about the dynamic development of the Uzbekistan-Azerbaijan relations in the oil and gas sector, including current projects with the State Oil Company of Azerbaijan, SOCAR.
It was emphasized that within the framework of the 23rd International Uzbekistan Oil & Gas Exhibition and Conference, OGU-2019, a joint trilateral agreement was signed between Uzbekneftegaz, SOCAR and BP to assess the exploration potential of three investment blocks in the Ustyurt region using advanced technology. An agreement was also signed there with the division of SOCAR - NIPI NEFTEGAZ LLC. The document defines the main conditions for cooperation to increase hydrocarbon production at the Garbiy Tashli and Sharkiy Tashli, Shimoliy Shurtan and Garmiston fields of the Republic of Uzbekistan using the advanced methods and technologies of SOCAR.
Close cooperation has been established between Uzbekneftegaz and SOCAR in the training and retraining of specialists, and the oil and gas scientists of the two countries regularly exchange experience and knowledge.
Participation in Caspian Oil & Gas 2019 is fruitful and successful, and the President of Azerbaijan wished Uzbekneftegaz and SOCAR new contacts and promising projects.