Neft-qaz sahəsində Özbəkistan –Azərbaycan əlaqələrinin dinamik inkişafı
– “Uzbeknefteqaz” SC-nin nümayəndə heyəti Özbəkistanın neft-qaz sahəsini təmsil edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 29 may tarixində Özbəkistanın neft-qaz müəssisə və təşkilatlarının stendini ziyarət edib. “Uzbeknefteqaz” SC-nin İdarə heyətinin sədrinin birinci müavini Uluqbəy Sayidov göstərdiyi diqqətə görə Prezident Ilham Əliyevə təşəkkür edib və neft-qaz sahəsində Özbəkistan-Azərbaycan qarşılıqlı əlaqələrinin dinamik inkişafı, Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti “SOCAR” ilə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, 23-cü “Özbəkistan Neft və Qaz OGU-2019” sərgi və konfransı çərçivəsində “Uzbeknefteqaz” SC, “SOCAR” və “BP” şirkətləri arasında qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə Üstyurd regionunda yerləşən üç investisiya blokunun kəşfiyyat potensialının qiymətləndirilməsi barədə üçtərəfli saziş imzalanıb. Həmçinin burada “SOCAR” şirkətinin bölməsi ilə “NİPİ NEFTEQAZ” MMC arasında saziş d’imzalanıb. Bu sənəd “SOCAR” şirkətinin qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə Özbəkistan Respublikasının “Qarbi Taşli” və “Şarki Tatli”, “Şimoli Şurtan” və “Qarmiston” yataqlarında karbohidrogen hasilatının artırılması üzrə əməkdaşlığın əsas şərtlərini müəyyən edir.
“Uzbeknefteqaz” SC ilə “SOCAR” şirkəti arasında mütəxəssislərin hazırlanması və ixtisasartırması sahəsində sıx əməkdaşlıq qurulub, iki ölkənin neft-qaz sahəsini təmsil edən alimlər müntəzəm olaraq öz təcrübə və biliklərini bölüşürlər. “Caspian Oil & Gas 2019” sərgisində iştirak səmərəli və uğurludur, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti isə “Uzbeknefteqaz” SC-nə və “SOCAR” şirkətinə yeni sazişlər və perspektivli layihələr arzulayıb.

Динамичное развитие узбекско-азербайджанских связей в нефтегазовой сфере
– Нефтегазовую отрасль Узбекистана представляет делегация АО «Узбекнефтегаз». Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 29 мая посетил стенд предприятий и организаций нефтегазовой отрасли Узбекистана. Первый заместитель председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Улугбек Сайидов выразил благодарность Президенту Алиеву за оказанное внимание и рассказал о динамичном развитии узбекско-азербайджанских взаимоотношений в нефтегазовой сфере, реализуемых проектах с государственной нефтяной компанией Азербайджана SOCAR.
Было подчеркнуто, что в рамках 23-й Международной выставки и конференции «Нефть и Газ Узбекистана OGU-2019» между АО «Узбекнефтегаз», «SOCAR» и BP было подписано трехстороннее соглашение по оценке разведочного потенциала на трех инвестиционных блоках в Устюртском регионе с применением передовых технологий. Там же подписано соглашение с подразделением «SOCAR» - ООО «НИПИ НЕФТЕГАЗ». Документ определяет основные условия сотрудничества по увеличению добычи углеводородов на месторождениях Гарбий Ташли и Шаркий Ташли, Шимолий Шуртан и Гармистон Республики Узбекистан с применением передовых методов и технологий компании SOCAR.
Между АО «Узбекнефтегаз» и компанией SOCAR налажено тесное сотрудничество в сфере подготовки и переподготовки специалистов, а ученые нефтегазовой сферы двух стран на регулярной основе обмениваются опытом и знаниями.
Участие в Caspian Oil and Gas 2019 проходит плодотворно и успешно, а Президент Азербайджана пожелал АО «Узбекнефтегаз» и SOCAR новых контактов и перспективных проектов.