Dövlət Neft Fondu AÇG və “Şahdəniz” yataqları üzrə gəlirlərini açıqlayıb
Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) və “Şahdəniz” yataqları üzrə gəlirlərini açıqlayıb.
Fonddan “Report”a verilən məlumata görə, 2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında AÇG yatağından 3 milyard 966,8 milyon ABŞ dolları məbləğində gəlir əldə edilib.
AÇG yatağı fəaliyyətə başladığı 2001-ci ildən bu günə qədər isə yataqdan əldə edilən ümumi gəlirlərin həcmi 153 milyard 372 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“Şahdəniz” yatağı üzrə qaz və kondensatın satışından bu ilin yanvar-sentyabr aylarında əldə olunan gəlir 329,131 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“Şahdəniz” yatağı fəaliyyətə başladığı 2007-ci ildən etibarən bu günə qədər yataq üzrə qazın və kondensatın satışından əldə olunan ümumi gəlirlər 3 milyard 996 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Xatırladaq ki, AÇG Azərbaycanın ən böyük neft yatağı blokudur. Yataqlar blokunun işlənməsi üzrə hasilat bölgüsünə dair ilk müqavilə 1994-cü ilin 20 sentyabr tarixində imzalanıb. 2017-ci ilin 14 sentyabr tarixində isə həmin yataqların birgə istismarına və hasilatın pay bölgüsünə dair yeni saziş imzalanıb. Bu saziş yataqların 2049-cu ilin sonunadək işlənməsini nəzərdə tutur.
AÇG-də BP (30,37 %), SOCAR (25 %), “MOL Group” (9,57 % 16 aprel 2020-ci il tarixindən “Chevron” şirkətini əvəz edib) INPEX (9,31 %), “Equinor” (7,27 %), “ExxonMobil” (6,79 %), TPAO (5,73 %), ITOCHU (3,65 %), “ONGC Videsh Limited” (OVL) (2,31 %) pay sahibidir.
Qeyd edək ki, “Şahdəniz” perspektiv sahəsinin kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş 1996-cı il iyunun 4-də imzalanıb. “Şahdəniz” üzrə hasilatın pay bölgüsü (PSA) sazişi 17 oktyabr 1996-cı ildə ratifikasiya olunub. Bakıdan 70 km cənub-şərqdə yerləşən yataq 1999-cu ildə kəşf olunub.

The State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) has announced revenue from the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) and Shah Deniz offshore fields in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. In January-September 2021, the ACG field generated $3,966,800,000 in revenue, the Fund told Report.
Since the ACG field was put into operation in 2001, the total revenue from the field has amounted to $153,372,000,000. Revenues from the sale of gas and condensate from the Shah Deniz field in January-September 2021 made up $329,131,000.
The total revenue from the sale of gas and condensate from the Shah Deniz field since it was commissioned in 2007 has amounted to $3,996,000,000.
ACG is the largest oil deposit in Azerbaijan. The first production sharing agreement for the development of the block of fields was signed on September 20, 1994. On September 14, 2017, a new agreement was signed on the joint exploitation of these fields and production sharing. The agreement provides for the development of the deposits by the end of 2049.
In ACG shareholders are BP (30.37%), SOCAR (25%), MOL Group (9.57% replaced Chevron as of April 16, 2020) INPEX (9.31%), Equinor (7.27%), ExxonMobil (6.79%), TPAO (5.73%), ITOCHU (3.65%), ONGC Videsh Limited (OVL) (2.31%).
The agreement on exploration, development, and production sharing of the Shah Deniz field was signed on June 4, 1996. The Shah Deniz Production Sharing Agreement (PSA) was ratified on October 17, 1996. The field, located 70 km southeast of Baku, was discovered in 1999.