Caspian Oil&Gas sərgisi Xəzər regionunun enerji sektorunda ən böyük tədbirdir
İyunun 1-də Azərbaycanın paytaxtında üç əsas tədbiri - 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa olunan Enerji sərgilərini və Bakı Enerji Forumunu birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi öz işinə başlayıb. Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sərginin rəsmi açılış mərasimində çıxış edib.
Bakı Enerji Həftəsi Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən nüfuzlu tədbir hesab olunur. Bu il sərgilərdə və forumda 31 ölkədən 250 şirkət iştirak edəcək.
Tədbirə ənənəvi olaraq Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) dəstək göstərirlər.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” 2022 sərgisi - Xəzəryanı regionun energetika sektorunda ən böyük tədbirdir. Xəzər Neft və Qaz sərgisi Azərbaycan Respublikasının müstəqillik əldə etdiyi tarixdən bəri keçirilən ilk sərgidir. Regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri və tanınmış beynəlxalq platforması olan Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgisi hər il Xəzəryanı regionun əsas neft-qaz layihələrinin müzakirəsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədi ilə ən yüksək səviyyəli rəhbər işçilərini öz meydançasında bir araya gətirir.
“Xəzər Neft və Qaz” sərginin keçirilməsi təşəbbüsü ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən dəstəklənib. O vaxtdan bəri “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı mütəxəssislərin görüş yeri olub, burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, müqavilələr imzalanıb. Sərgi yarandığı ilk günlərdən Respublika rəhbərliyinin ciddi diqqəti altındadır. Hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış mərasimində iştirakı sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Uzun illər uğur qazandıqları üçün sərgiyə ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin birinci şəxsləri öz təbrik məktubları göndəriblər.
Sərgidə Almaniya, Rumıniya, Rusiya Milli pavilyonlarla iştirak edir. Bu ilin yenilikləri arasında: bərpa olunan enerji sahəsində pilot layihələr, yaşıl enerji zonası, dəniz külək enerjisi potensialı, anlaşma Memorandumları, yaşıl hidrogen və ixrac məsələləri.
Şirkətlər neft hasilatı və enerji daşıyıcılarının nəqli, neft və qazın saxlanması üçün anbar sistemlərinin təmin edilməsi və servis xidmətləri sahəsində innovativ texnologiyaları, habelə regionun mövcud və gələcək neft-qaz layihələrini və bir sıra digər nailiyyətləri nümayiş etdirəcəklər.
Bu il Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisi “Caspian Power” 10 illik yubileyini qeyd edir. Ənənəvi olaraq, Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgisi ilə eyni platformada Xəzəryanı regionun enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbiri olan 10-cu Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji “Caspian Power” 2022 sərgisi keçirilшк. Sərginin ekspozisiyası beynəlxalq və yerli şirkətlərinin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsində ən son təkliflərini təqdim edшк. Sərgi Qarabağda işğaldan azad edilmiş ərazilər “yaşıl enerji” ilə təmin olunması üçün bərpa olunan enerji mənbələri üzrə investisiyalar və birgə layihələr sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirəcəkdir.
Beləliklə, sərgilər və forum enerji sənayesinin aparıcı təmsilçiləri ilə görüşmək, ən son texnoloji məhsulları görmək, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirmək, habelə perspektiv müqavilələr imzalamaq üçün unikal imkan yaradırlar.

Caspian Oil&Gas Exhibition - the largest event in the energy sector of the Caspian region
On June 1, the Baku Energy Week uniting three major events - the 27th International Caspian Oil and Gas Exhibition, the 10th Anniversary Caspian International Energy and Renewable Energy Exhibition and the Baku Energy Forum began in the capital of Azerbaijan. The event is organized by Iteca Caspian and its international partners.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev spoke at the official opening ceremony of the exhibition.
Baku Energy Week is the most prestigious event in the oil and gas and energy sector of the Caspian region. This year, 250 companies from 31 countries of the world take part in the exhibitions and the forum. The event is traditionally held with the support of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR).
The 27th International Caspian Oil and Gas Exhibition is the largest event in the energy sector of the Caspian region. Caspian Oil & Gas Exhibition is the first exhibition held since the independence of the Republic of Azerbaijan. The Caspian Oil and Gas Exhibition is a well-known event in the region's oil and gas industry, as well as an international platform that annually gathers top executives to discuss key oil and gas projects in the Caspian region and ensure energy security.
The initiative to hold the Caspian Oil and Gas exhibition was supported by national leader Heydar Aliyev. Since then, the Caspian Oil and Gas exhibition has been a meeting place for leading experts in the oil and gas and energy sectors, where memorandums and agreements on future cooperation were signed. From the first days of its existence, the exhibition has been under the close attention of the republican leadership. The annual participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the opening ceremony once again confirms the high status of the exhibition. The leaders of the USA, Great Britain, Turkey and other countries sent congratulatory letters to the exhibition in connection with its long-standing success.
The national pavilions of Germany, Russia and Romania take part in the exhibition. This year's innovations include renewable energy pilot projects, a green energy zone, offshore wind potential, Memorandums, green hydrogen and export issues.
The companies demonstrate innovative technologies in the field of oil production and energy transportation, storage of oil and gas systems and services, as well as current and prospective oil and gas projects in the region and a number of other achievements.
This year the Caspian International "Power and Renewable Energy" Exhibition celebrates its 10th anniversary. The traditional Caspian Power 2022 exhibition, which is the only specialized event in the field of energy and renewable energy sources in the Caspian region, started at the same venue as the “Caspian Oil and Gas” Exhibition. The exhibition will present the latest proposals of international and local companies in the field of development and use of energy and renewable energy sources. Opportunities for cooperation in the field of investments in renewable energy and joint projects to provide the liberated territories in Karabakh with "green energy" will expand.
Thus, the exhibitions and forum will provide a unique opportunity to meet with leading representatives of the energy industry, see the latest technological products, build new effective and mutually beneficial relationships and expand existing ones, as well as sign new promising agreements.