Caspian Oil&Gas sərgisi Xəzər regionunun enerji sektorunda ən böyük tədbirdir
İyunun 1-də Azərbaycanın paytaxtında üç əsas tədbiri - 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa olunan Enerji sərgilərini və Bakı Enerji Forumunu birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi öz işinə başlayıb. Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev sərginin rəsmi açılış mərasimində çıxış edib.
Bakı Enerji Həftəsi Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən nüfuzlu tədbir hesab olunur. Bu il sərgilərdə və forumda 31 ölkədən 250 şirkət iştirak edəcək.
Tədbirə ənənəvi olaraq Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) dəstək göstərirlər.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” 2022 sərgisi - Xəzəryanı regionun energetika sektorunda ən böyük tədbirdir. Xəzər Neft və Qaz sərgisi Azərbaycan Respublikasının müstəqillik əldə etdiyi tarixdən bəri keçirilən ilk sərgidir. Regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri və tanınmış beynəlxalq platforması olan Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgisi hər il Xəzəryanı regionun əsas neft-qaz layihələrinin müzakirəsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədi ilə ən yüksək səviyyəli rəhbər işçilərini öz meydançasında bir araya gətirir.
“Xəzər Neft və Qaz” sərginin keçirilməsi təşəbbüsü ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən dəstəklənib. O vaxtdan bəri “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı mütəxəssislərin görüş yeri olub, burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, müqavilələr imzalanıb. Sərgi yarandığı ilk günlərdən Respublika rəhbərliyinin ciddi diqqəti altındadır. Hər il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin açılış mərasimində iştirakı sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Uzun illər uğur qazandıqları üçün sərgiyə ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin birinci şəxsləri öz təbrik məktubları göndəriblər.
Sərgidə Almaniya, Rumıniya, Rusiya Milli pavilyonlarla iştirak edir. Bu ilin yenilikləri arasında: bərpa olunan enerji sahəsində pilot layihələr, yaşıl enerji zonası, dəniz külək enerjisi potensialı, anlaşma Memorandumları, yaşıl hidrogen və ixrac məsələləri.
Şirkətlər neft hasilatı və enerji daşıyıcılarının nəqli, neft və qazın saxlanması üçün anbar sistemlərinin təmin edilməsi və servis xidmətləri sahəsində innovativ texnologiyaları, habelə regionun mövcud və gələcək neft-qaz layihələrini və bir sıra digər nailiyyətləri nümayiş etdirəcəklər.
Bu il Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisi “Caspian Power” 10 illik yubileyini qeyd edir. Ənənəvi olaraq, Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgisi ilə eyni platformada Xəzəryanı regionun enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbiri olan 10-cu Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji “Caspian Power” 2022 sərgisi keçirilшк. Sərginin ekspozisiyası beynəlxalq və yerli şirkətlərinin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsində ən son təkliflərini təqdim edшк. Sərgi Qarabağda işğaldan azad edilmiş ərazilər “yaşıl enerji” ilə təmin olunması üçün bərpa olunan enerji mənbələri üzrə investisiyalar və birgə layihələr sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirəcəkdir.
Beləliklə, sərgilər və forum enerji sənayesinin aparıcı təmsilçiləri ilə görüşmək, ən son texnoloji məhsulları görmək, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirmək, habelə perspektiv müqavilələr imzalamaq üçün unikal imkan yaradırlar.

Выставка «Нефть и Газ Каспия» – крупнейшее событие в энергетическом секторе Каспийского региона
1 июня в столице Азербайджана началась Бакинская Энергетическая Неделя, объединившая три крупных мероприятия – 27-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия», 10-ю Юбилейную Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Возобновляемая Энергия» и Бакинский Энергетический Форум.
Организатором выставок является компания Caspian Event Organisers и её международные партнеры.
В официальной церемонии открытия выставки выступил Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Бакинская Энергетическая Неделя – самое престижное мероприятие в нефтегазовой и энергетической сфере Каспийского региона. В этом году на выставках и форуме принимают участие 250 компаний из 31 страны мира. Мероприятие традиционно проводится при поддержке Министерства энергетики Азербайджанской Республики и Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR).
27-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия» – крупнейшее событие в энергетическом секторе Каспийского региона. Выставка «Нефть и газ Каспия» является первой выставкой, проводимой с момента обретения независимости Азербайджанской Республикой. Выставка «Нефть и газ Каспия» — известное событие нефтегазовой отрасли региона, а также международная площадка, ежегодно собирающая руководителей высшего звена для обсуждения ключевых нефтегазовых проектов Каспийского региона и обеспечения энергетической безопасности. Традиционно выставка собрала лидеров энергетической отрасли со всего мира.
Инициативу проведения выставки «Нефть и газ Каспия» поддержал общенациональный лидер Гейдар Алиев. С тех пор выставка «Нефть и газ Каспия» является местом встречи ведущих специалистов нефтегазового и энергетического секторов, где были подписаны меморандумы и соглашения о будущем сотрудничестве.
С первых дней существования выставка находится под пристальным вниманием республиканского руководства. Ежегодное участие Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в церемонии открытия еще раз подтверждает высокий статус выставки. Руководители США, Великобритании, Турции и других стран направили выставке поздравительные письма в связи с многолетним успехом.
В выставке принимают участие национальные павильоны Германии, России и Румынии. Среди нововведений этого года: пилотные проекты в области возобновляемых источников энергии, зона зеленой энергии, морской ветроэнергетический потенциал, Меморандумы о взаимопонимании, зеленый водород и вопросы экспорта.
Компании демонстрируют инновационные технологии в области добычи нефти и транспортировки энергии, хранения нефтегазовых систем и услуг, а также текущие и перспективные нефтегазовые проекты в регионе и ряд других достижений.
В этом году Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Возобновляемая Энергия» отмечает свое 10-летие. Традиционная выставка Caspian Power 2022, является единственным специализированным мероприятием в области энергетики и возобновляемых источников энергии в Каспийском регионе, проходит на одной площадке с Международной Выставкой «Нефть и Газ Каспия». На выставке представлены последние предложения международных и местных компаний в области развития и использования энергетики и возобновляемых источников энергии. Выставка расширит возможности сотрудничества в сфере инвестиций в возобновляемую энергетику и совместных проектов для обеспечения освобожденных территорий в Карабахе «зеленой энергией».
Таким образом, выставки и форум дадут уникальную возможность встретиться с ведущими представителями энергетической отрасли, увидеть новейшие технологические продукты, построить новые эффективные и взаимовыгодные отношения и расширить существующие, а также подписать новые перспективные соглашения.