“Caspian Oil&Gas 2016” sərgi və konfransı - 23 illik uğur və gələcəyə baxiş
1-4 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionda energetika sektorunun ən böyük tədbiri olan 23-cü Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil&Gas 2016” sərgi və konfransı keçiriləcək. Artıq iyirmi ildən çoxdur ki, sərgi etibarlı işgüzar əlaqələrin qurulması, qarşılıqlı faydalı müqavilələrin imzalanması və layihələrin uğurlu icrası üçün münasib platforma kimi xidmət göstərir və hər il bu sərgini 10 min nəfərdən çox yerli və xarici mütəxəssis ziyarət edir. Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. Həmçinin, “Caspian Oil&Gas” sərgisinə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən də son dərəcə mühüm dəstək göstərilir. Sərgi və Konfransın təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Hər il “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransına yüksək vəzifəli qonaqlar gəlir və tədbirin rəsmi açılış mərasimində iştirak edirlər. Bu il isə “Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransının VİP səviyyəli qonaqları arasında Enerji siyasəti üzrə katib köməkçisinin müavini, Energetika Bürosu (ABŞ), xanım Baronessa Emma Nikolson, Böyük Britaniyanın Baş nazirinin xüsusi nümayəndəsi, xanım Mariam Valişvili, Gürcüstanın energetika nazirinin müavini, “Uzbekneftegaz”, “Gazprom”,“Gazpromneft Sakhalin”, “BP”, “Statoil” və digər şirkətlərinin yüksək rütbəli qonaqlar.
Bu il sərgidə dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 240 şirkət iştirak edir və bu ölkələr arasında Azərbaycan, Belçika, İspaniya, İtaliya, Qazaxıstan, Çin, Niderland Krallığı, Polşa, Portuqaliya və digər ölkələrdən şirkət bir araya gələcək. İtaliya və Almaniya isə sərgidə öz milli pavilyonları ilə iştirak edirlər. İştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edən debütantlar arasında Böyük Britaniya, Portuqaliya, Rumıniya, ABŞ və digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yer alır. Sərgidə ekspozisiya sahəsinin 63,7%-ni xarici iştirakçılar tutur.
Azərbaycanın aparıcı şirkətlərini və neft-qaz sənayesinin liderlərini ehtiva edən sponsorlar tərkibi tədbirin statusunu vurğulayır. “Caspian Oil&Gas 2016” sərgisinin Baş sponsoru qismində ənənəvi olaraq SOCAR, qızıl sponsorları qismində “BP” və “Petronas” şirkətləri, gümüş sponsorlar qismində isə “Bos Shelf” şirkəti çıxış edir. Digər sponsorlar “Azeri M-I Drilling”, “Caspian Marine Services”, “Caspian Drilling Company”, “Global Energy”, “GMS”, “AZFEN J.V.”, “Hidromaşservis”, “RussNeft”, “SOCAR Polymer”, “Tekfen Construction” şirkətləri var. Sərgi və konfransın baş KİV tərəfdaşı “Caspian Energy International Media Group” şirkətidir. “Caspian Oil & Gas” aparıcı xarici informasiya agentlikləri, jurnal və nəşrlər tərəfindən dəstəklənir.
Şirkətlər sərgidə neft hasilatı, enerji daşıyıcılarının nəqli, neft-qaz saxlama sistemlərinin təmin edilməsi, habelə platformalar və üzən qazma qurğuları, eləcə də boruların çəkilməsi və boru xətlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi ilə yanaşı, texniki qulluq (servis) xidmətləri üzrə avadanlıqlar, xidmətlər və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini təqdim edirlər. Bir sıra ekspozisiyalar yanacağın təmizlənməsi və xammaldan istifadə üçün hazır məhsulların istehsalı üzrə texnologiyalara həsr olunub. Sərgidə böyük sahəni kimya istehsalını və kimya sənayesi üçün xammal təklif edən şirkətlər tutur.
“Iteca Caspian” şirkəti Azərbaycanın milli sənətkarlıq və bədii incəsənət ənənələrinin dəstəklənməsi proqramını bu il də davam etdirir, belə ki, “Caspian Oil&Gas” sərgisi çərçivəsində bütün qonaqlara bir stend təqdim olunacaq və onun üzərində Azərbaycanın milli qadın baş örtüyü olan “kəlağayı” və “Damla” Xeyriyyə Cəmiyyətinin bədii rəsm əsərləri nümayiş etdiriləcək.
2-3 iyun tarixində “JW Marriott Absheron Baku” otelində keçiriləcək “Caspian Oil&Gas” beynəlxalq konfransı neft-qaz sahəsinin aktual mövzularının müzakirəsi üçün ənənəvi meydançadır. Aparıcı şirkətlərin rəhbər menecerlərini, habelə sahə nazirliklərinin nümayəndələrini və nüfuzlu ixtisas ekspertlərini vahid müzakirə meydançasında bir araya gətirən neft-qaz forumu bu sənaye sahəsinin inkişafı üzrə aktual məsələlər haqqında fikir mübadiləsi üçün imkan yaradır. Bu il konfransda aşağıdakı əsas mövzular müzakirəyə çıxarılacaq: “Xəzər regionunun qaz infrastrukturu: regionda əsas layihələrin cari vəziyyəti və həyata keçirilmə statusu”, Şah Dəniz – 20 illik uğur və gələcəyə baxiş”, “İri  neft-qaz layihələrinin  maliyyələşdirilməsi  və həyata  keçirilməsi”, “Azərbaycanın  enerji  ehtiyatları  bazasının genişləndirilməsi”, “Neft-qaz  layihələri  üçün  mütəxəssislərin  hazırlanması, “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyinin təmin edilməsi”, “Azərbaycanda  neft-kimya və neft emalı sahələrinə dair ümumi məlumat və inkişaf  perspektivləri”.
Konfransda dünyanın 30-dan çox ölkəsindən 400 nəfərə yaxın nümayəndə iştirak edəcək. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 40 nəfərdən çox natiq, o cümlədən aparıcı ekspertlər, dövlət strukturlarının nümayəndələri, iri neft-qaz şirkətlərinin rəhbərləri aşağı neft qiymətləri şəraitində enerji daşıyıcılarının hasilatı, idarə olunması və nəqli üzrə əsas məsələlər xüsusunda məruzələrlə çıxış edəcəklər. “Avropaya enerji təchizatının təmin edilməsində Azərbaycanın rolu” mövzusuna həsr olunan plenar iclasda Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Natiq Əliyev iştirak edəcək. Həmçinin, konfransda Rövnəq Abdullayev, SOCAR-ın Prezidenti, Qordon Birel, Reqional prezident, BP Azərbaycan – Gürcüstan – Türkiyə, Marko Alvera, Baş icraçı direktor, Snam, Djeremi Hak, Baş icraçı direktor, Nobel Upstream və digər öz məruzələri ilə çıxış edəcəklər.
Bu il ilk dəfə olaraq konfransda neft-qaz layihələri üçün mütəxəssislərin hazırlanması mövzusuna da toxunulacaq. 6-cı iclas çərçivəsində mütəxəssislər kadr siyasəti və sosial məsuliyyət, istedad axtarışı sistemlərinin inkişafı, əməkdaşların daha səmərəli fəaliyyətinə kömək edən təlim proqramları və digər texnologiyalar barədə bazar iştirakçılarının öhdəliklərini, eləcə də səmərə qiymətləndirmə sistemlərinin qurulmasını, kadr ehtiyatının yaradılmasını və bir sıra digər mövzuları müzakirə edəcəklər. İclasın sədri qismində SOCAR-ın iş rejimi, kadrlar və informasiya texnologiyaları üzrə Vitse-prezidenti Xaliq Məmmədov çıxış edir. Həmçinin, məruzəçilər arasında “BP”, “SAP” və “Petronas” şirkətlərinin, Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndələri var.
Bu il konfrans sponsorlarının tərkibi də xeyli genişdir. Belə ki, konfransın baş sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Tədbirin qızıl sponsorları “BP”, “General Electrics” və “Snam” şirkətləri, gümüş sponsorlar “Inpex” və “McDermott” şirkətləri, bürünc sponsorları isə “Caspian Geophysical”, “Dentons”, “Nobel Upstream”, “SAP”, “Schlumberger”, “Statoil”, “Total” və “GMA Petroleum” şirkətləridir.
“Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransının ən son xəbərləri operativ surətdə www.cog.azwww.bakuenergyforum.az rəsmi veb-saytlarında yerləşdiriləcəkdir. Sərgi və konfransla əlaqədar bir sıra dərgi nəşr olunacaq və onların arasında sərgi iştirakçılarının ətraflı təsvirini və onların əlaqə məlumatlarını ehtiva edən rəsmi sərgi kataloqu ilə yanaşı, məruzəçilərin tərcümeyi-hallarını və iştirakçıların fəaliyyət istiqamətlərini təsvir edən konfrans materialları da var. Həmçinin, bu il “Caspian Oil and Gas” rəsmi qəzetinin üç nömrəsi işıq üzü görəcək və bu dəfə də iştirakçı və ziyarətçiləri maraqlı reportajlarla sevindirəcəkdir. “Daily News: Caspian Oil&Gas 2016” qəzetinin sponsoru “Azeri M-I Drilling Fluids” şirkətidir.
Beləliklə, sərgi və konfrans ənənəvi olaraq podratçılara sifarişçilər və həmkarlarla ünsiyyət saxlamaq, texnologiya və xidmətləri iş prosesində nümayiş etdirmək və faydalı işgüzar əlaqələr yaratmaq imkanını, habelə yeni informasiya və texnologiyalar axınını təmin etməklə yanaşı, neft-qaz sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da genişləndirəcəkdir.
TƏRƏFDAŞLAR/ TƏŞKİLATÇILAR
Konfrans və Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər. Bu sərgi layihələri üzərində işə beynəlxalq şirkətləri Azərbaycanda təşkil olunan sərgilərə fəal şəkildə cəlb edən “ITE Group” şirkətinin tərəfdaşlar şəbəkəsi, o cümlədən “ITE London”, “EUF” (Türkiyə), “GIMA” (Almaniya), ITE (Moskva), ITE (Çin), “ITE Gulf” (Dubay), ITE Polşa və ITE (Malayziya) şirkətləri cəlb olunublar. Artıq 11 ildir ki, “Caspian Oil&Gas” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) fərqlənmə nişanına layiq görülür. “UFI tərəfindən təqdir olunur” nişanı sərgilərin bütün beynəlxalq standartlara uyğun olduğunu təsdiqləyir. 2016-cı ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında “SafeLife” (təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş) və rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour” şirkətləri, o cümlədən “Sheraton hotel” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), eləcə də “AzExpoMontage” (stend quraşdırma üzrə tərəfdaş) şirkəti yer alır.

Выставка и конференция Caspian Oil&Gas 23 года успеха и будущие перспективы
C 1 по 4 июня в Баку Экспо Центре состоится крупнейшее мероприятие энергетического сектора в Прикаспийском регионе 23-я Международная выставка и конференция «Нефть и Газ Каспия» (Caspian Oil&Gas 2016). На протяжении более двух десятков лет выставка представляет собой площадку для формирования надежных деловых контактов, заключения взаимовыгодных контрактов и успешной реализации проектов. Ежегодно выставку посещает свыше 10 тысяч местных и зарубежных специалистов. Высокий статус выставки подкрепляет участие в выставке Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Неоценимую поддержку проекту Caspian Oil&Gas оказывают Министерство энергетики Азербайджанской Республики и Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR). Организаторами Caspian Oil&Gas выступает Iteca Caspian и ITE Group.
Ежегодно на выставку и конференцию съезжаются высокопоставленные гости, которые принимают участие в церемонии открытия мероприятия. Так, среди ВИП гостей выставки и конференции Caspian Oil&Gas 2016 заместитель государственного секретаря по энергетической дипломатии Бюро энергетических ресурсов Государственного департамента США Робин Данниган, Специальный торговый посланник премьер-министра Великобритании  в Азербайджане Баронесса Эмма Николсон Винтерборнская, заместитель министра энергетики Грузии Мариам Валишвили, высокопоставленные представители таких компаний как “Узбекнефтегаз”, “Газпром”, “Газпромнефть Сахалин”, “BP”, “Statoil” и ряда других.
В этом году на выставке Caspian Oil&Gas соберутся 240 компаний из 30 стран мира, среди которых Азербайджан, Бельгия, Испания, Италия, Казахстан, Китай, Нидерланды, Польша, Португалия и другие страны. Национальные павильоны представляют Италия и Германия. Среди дебютантов, которые составляют 15% от общего количества участников, компании из Великобритании, Португалии, Румынии, США и других стран. Всего иностранные участники занимают 63,7% экспозиционной площади выставки.
Статус мероприятия подчеркивает и состав спонсоров выставки, в который вошли ведущие компании Азербайджана и лидеры нефтегазовой отрасли. Традиционно Генеральным спонсором выставки Caspian Oil&Gas выступает SOCAR. Золотыми спонсорами этого года являются компании BP и Petronas, серебряным спонсором - Bos Shelf. Среди других спонсоров Azeri M-I Drilling, Caspian Marine Services, Caspian Drilling Company, Global Energy, GMS, AZFEN J.V., Гидромашсервис, RussNeft, SOCAR Polymer, Tekfen Construction. Генеральным медиа-партнером выставки и конференции выступает Caspian Energy International Media Group. Caspian Oil&Gas поддерживается ведущими азербайджанскими и зарубежными информационными агентствами, журналами и отраслевыми изданиями.
Компании на выставке представляют широкий ассортимент оборудования, услуг, инновационных технологий в области нефтедобычи и транспортировки энергоресурсов, обеспечения систем хранения нефти и газа, платформы и плавучие буровые установки, прокладку труб и обеспечение систем безопасности трубопроводов, сервисные услуги. Ряд экспозиций посвящен технологиям в сфере очистки топлива и производства из сырья готовой к потреблению продукции. Большую площадь занимают компании предлагающие сырье для химической промышленности и химическое производство.
Компания Iteca Caspian продолжает программу поддержки национального ремесленного и художественного искусства Азербайджана. В рамках выставки Caspian Oil&Gas для всех гостей будет представлен стенд, на котором будут демонстрироваться азербайджанский национальный женский головной убор «келагаи» и художественная выставка картин благотворительного общества «Дамла».
Традиционной площадкой для обсуждений актуальных тем нефтегазовой отрасли является международная конференция Caspian Oil&Gas, которая  пройдет 2-3 июня в отеле JW Marriott Absheron Baku. Собирая на одной дискуссионной площадке топ-менеджеров ведущих компаний, представителей отраслевых министерств, авторитетных отраслевых экспертов, нефтегазовый форум предоставляет возможность для обмена мнениями по актуальным вопросам развития нефтегазовой отрасли. Среди основных тем, вынесенных на обсуждение в этом году, такие как: «Газовая инфраструктура каспийского региона: Состояние и статус реализации ключевых проектов в регионе», «Шах Дениз – 20 лет успеха и будущие перспективы», «Финансирование и реализация крупных нефтяных и газовых проектов», «Расширение энергетической ресурсной базы Азербайджана», «Подготовка специалистов для нефтегазовых проектов», «Обеспечение экологической и промышленной безопасности», «Обзор нефтехимии и нефтепереработки в Азербайджане и перспективы развития».
В конференции примут участие около 400 делегатов из более чем 30 стран мира. Свыше 40 спикеров, среди которых ведущие эксперты, представители государственных структур, руководители крупных нефтегазовых компаний из разных стран мира выступят со своими докладами по ключевым вопросам добычи, управления и транспортировки энергоресурсов в условиях низких цен на нефть. В пленарной сессии, которая называется  «Роль Азербайджана в обеспечении энергопоставок в Европу» примет участие Министр энергетики Азербайджанской Республики Натиг Алиев. Также с докладами на конференции выступят Ровнаг Абдуллаев, Президент, SOCAR, Гордон Биррелл, Региональный Президент по Азербайджану, Грузии и Турции, ВР, Марко Альвера, Исполнительный директор Snam, Джереми Хаг, Исполнительный директор Nobel Upstream и другие.
Впервые в этом году конференция затронет тему подготовки специалистов для нефтегазовых проектов. В рамках 6-го заседания специалисты обсудят обязательства участников рынка в отношении кадровой и социальной ответственности, развитие систем поиска талантов, обучающих программ и других технологий, которые помогают сотрудникам стать эффективнее, выстраивание систем оценки эффективности и формирование кадрового резерва и многие другие темы. Модератором этой сессии выступает Халик Мамедов, вице-президент по режиму, кадрам и информационным технологиям, SOCAR. Также среди докладчиков представители компаний BP, SAP, Petronas, Бакинской Высшей Школы Нефти.
Состав спонсоров конференции также значителен. Генеральным спонсором конференции выступает SOCAR, золотыми спонсорами являются компании BP, General Electrics и Snam, серебряными - компании Inpex, McDermott, бронзовыми - Caspian Geophysical, Dentons, Nobel Upstream, SAP, Schlumberger, Statoil, Total, GMA Petroleum.
Самые последние новости с выставки и конференции Caspian Oil&Gas будут оперативно размещаться на официальных сайтах www.cog.az и www.bakuenergyforum.az. К выставке и конференции будут выпущены ряд изданий, среди которых официальный каталог с подробным описанием участников выставки и их контактами, материалы конференции с биографией докладчиков и описанием деятельности участников. Также в этом году выйдут сразу три выпуска официальной газеты Caspian Oil&Gas, которые в очередной раз порадуют участников и посетителей интересными репортажами. Спонсором газеты “Ежедневные новости: Caspian Oil&Gas 2016” является компания Azeri M-I Drilling Fluids.
Таким образом, выставка и конференция традиционно предоставят возможность подрядчикам пообщаться с заказчиками и коллегами, продемонстрировать технологии и услуги в действии, приобрести полезные деловые контакты, а также принесут с собой поток новой информации и технологий, расширяя возможности для международного сотрудничества в нефтегазовой области.
ОРГАНИЗАТОРЫ и ПАРТНЕРЫ
Организаторами выставки и конференции Caspian Oil&Gas и выставки Caspian Power являются компания ITE Group и ее партнер Iteca Caspian. К работе привлечены офисы ITE Group – ITE London, ITE Moscow (Россия), EUF (Турция), GIMA (Германия), ITE China (КНР), ITE Gulf (ОАЭ), ITE Poland и ITE Malaysia активно привлекающие международные компании к участию в азербайджанской выставке. Уже 11 лет выставке Caspian Oil&Gas присуждается знак качества международного выставочного сообщества UFI (Всемирной ассоциации выставочной индустрии). Знак «Одобрено UFI» свидетельствует о соответствии выставок всем международным стандартам. Среди партнеров Iteca Caspian 2016 года компании «SafeLife» - партнер по безопасности, туроператор «Premier Tour», официальные гостиницы «Sheraton hotel» и «Qafqaz Point Hotel», официальный застройщик «AzExpoMontage».