“Caspian Oil&Gas 2016” sərgi və konfransı - 23 illik uğur və gələcəyə baxiş
1-4 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionda energetika sektorunun ən böyük tədbiri olan 23-cü Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil&Gas 2016” sərgi və konfransı keçiriləcək. Artıq iyirmi ildən çoxdur ki, sərgi etibarlı işgüzar əlaqələrin qurulması, qarşılıqlı faydalı müqavilələrin imzalanması və layihələrin uğurlu icrası üçün münasib platforma kimi xidmət göstərir və hər il bu sərgini 10 min nəfərdən çox yerli və xarici mütəxəssis ziyarət edir. Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. Həmçinin, “Caspian Oil&Gas” sərgisinə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən də son dərəcə mühüm dəstək göstərilir. Sərgi və Konfransın təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Hər il “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransına yüksək vəzifəli qonaqlar gəlir və tədbirin rəsmi açılış mərasimində iştirak edirlər. Bu il isə “Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransının VİP səviyyəli qonaqları arasında Enerji siyasəti üzrə katib köməkçisinin müavini, Energetika Bürosu (ABŞ), xanım Baronessa Emma Nikolson, Böyük Britaniyanın Baş nazirinin xüsusi nümayəndəsi, xanım Mariam Valişvili, Gürcüstanın energetika nazirinin müavini, “Uzbekneftegaz”, “Gazprom”,“Gazpromneft Sakhalin”, “BP”, “Statoil” və digər şirkətlərinin yüksək rütbəli qonaqlar.
Bu il sərgidə dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 240 şirkət iştirak edir və bu ölkələr arasında Azərbaycan, Belçika, İspaniya, İtaliya, Qazaxıstan, Çin, Niderland Krallığı, Polşa, Portuqaliya və digər ölkələrdən şirkət bir araya gələcək. İtaliya və Almaniya isə sərgidə öz milli pavilyonları ilə iştirak edirlər. İştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edən debütantlar arasında Böyük Britaniya, Portuqaliya, Rumıniya, ABŞ və digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yer alır. Sərgidə ekspozisiya sahəsinin 63,7%-ni xarici iştirakçılar tutur.
Azərbaycanın aparıcı şirkətlərini və neft-qaz sənayesinin liderlərini ehtiva edən sponsorlar tərkibi tədbirin statusunu vurğulayır. “Caspian Oil&Gas 2016” sərgisinin Baş sponsoru qismində ənənəvi olaraq SOCAR, qızıl sponsorları qismində “BP” və “Petronas” şirkətləri, gümüş sponsorlar qismində isə “Bos Shelf” şirkəti çıxış edir. Digər sponsorlar “Azeri M-I Drilling”, “Caspian Marine Services”, “Caspian Drilling Company”, “Global Energy”, “GMS”, “AZFEN J.V.”, “Hidromaşservis”, “RussNeft”, “SOCAR Polymer”, “Tekfen Construction” şirkətləri var. Sərgi və konfransın baş KİV tərəfdaşı “Caspian Energy International Media Group” şirkətidir. “Caspian Oil & Gas” aparıcı xarici informasiya agentlikləri, jurnal və nəşrlər tərəfindən dəstəklənir.
Şirkətlər sərgidə neft hasilatı, enerji daşıyıcılarının nəqli, neft-qaz saxlama sistemlərinin təmin edilməsi, habelə platformalar və üzən qazma qurğuları, eləcə də boruların çəkilməsi və boru xətlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi ilə yanaşı, texniki qulluq (servis) xidmətləri üzrə avadanlıqlar, xidmətlər və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini təqdim edirlər. Bir sıra ekspozisiyalar yanacağın təmizlənməsi və xammaldan istifadə üçün hazır məhsulların istehsalı üzrə texnologiyalara həsr olunub. Sərgidə böyük sahəni kimya istehsalını və kimya sənayesi üçün xammal təklif edən şirkətlər tutur.
“Iteca Caspian” şirkəti Azərbaycanın milli sənətkarlıq və bədii incəsənət ənənələrinin dəstəklənməsi proqramını bu il də davam etdirir, belə ki, “Caspian Oil&Gas” sərgisi çərçivəsində bütün qonaqlara bir stend təqdim olunacaq və onun üzərində Azərbaycanın milli qadın baş örtüyü olan “kəlağayı” və “Damla” Xeyriyyə Cəmiyyətinin bədii rəsm əsərləri nümayiş etdiriləcək.
2-3 iyun tarixində “JW Marriott Absheron Baku” otelində keçiriləcək “Caspian Oil&Gas” beynəlxalq konfransı neft-qaz sahəsinin aktual mövzularının müzakirəsi üçün ənənəvi meydançadır. Aparıcı şirkətlərin rəhbər menecerlərini, habelə sahə nazirliklərinin nümayəndələrini və nüfuzlu ixtisas ekspertlərini vahid müzakirə meydançasında bir araya gətirən neft-qaz forumu bu sənaye sahəsinin inkişafı üzrə aktual məsələlər haqqında fikir mübadiləsi üçün imkan yaradır. Bu il konfransda aşağıdakı əsas mövzular müzakirəyə çıxarılacaq: “Xəzər regionunun qaz infrastrukturu: regionda əsas layihələrin cari vəziyyəti və həyata keçirilmə statusu”, Şah Dəniz – 20 illik uğur və gələcəyə baxiş”, “İri  neft-qaz layihələrinin  maliyyələşdirilməsi  və həyata  keçirilməsi”, “Azərbaycanın  enerji  ehtiyatları  bazasının genişləndirilməsi”, “Neft-qaz  layihələri  üçün  mütəxəssislərin  hazırlanması, “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyinin təmin edilməsi”, “Azərbaycanda  neft-kimya və neft emalı sahələrinə dair ümumi məlumat və inkişaf  perspektivləri”.
Konfransda dünyanın 30-dan çox ölkəsindən 400 nəfərə yaxın nümayəndə iştirak edəcək. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 40 nəfərdən çox natiq, o cümlədən aparıcı ekspertlər, dövlət strukturlarının nümayəndələri, iri neft-qaz şirkətlərinin rəhbərləri aşağı neft qiymətləri şəraitində enerji daşıyıcılarının hasilatı, idarə olunması və nəqli üzrə əsas məsələlər xüsusunda məruzələrlə çıxış edəcəklər. “Avropaya enerji təchizatının təmin edilməsində Azərbaycanın rolu” mövzusuna həsr olunan plenar iclasda Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Natiq Əliyev iştirak edəcək. Həmçinin, konfransda Rövnəq Abdullayev, SOCAR-ın Prezidenti, Qordon Birel, Reqional prezident, BP Azərbaycan – Gürcüstan – Türkiyə, Marko Alvera, Baş icraçı direktor, Snam, Djeremi Hak, Baş icraçı direktor, Nobel Upstream və digər öz məruzələri ilə çıxış edəcəklər.
Bu il ilk dəfə olaraq konfransda neft-qaz layihələri üçün mütəxəssislərin hazırlanması mövzusuna da toxunulacaq. 6-cı iclas çərçivəsində mütəxəssislər kadr siyasəti və sosial məsuliyyət, istedad axtarışı sistemlərinin inkişafı, əməkdaşların daha səmərəli fəaliyyətinə kömək edən təlim proqramları və digər texnologiyalar barədə bazar iştirakçılarının öhdəliklərini, eləcə də səmərə qiymətləndirmə sistemlərinin qurulmasını, kadr ehtiyatının yaradılmasını və bir sıra digər mövzuları müzakirə edəcəklər. İclasın sədri qismində SOCAR-ın iş rejimi, kadrlar və informasiya texnologiyaları üzrə Vitse-prezidenti Xaliq Məmmədov çıxış edir. Həmçinin, məruzəçilər arasında “BP”, “SAP” və “Petronas” şirkətlərinin, Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndələri var.
Bu il konfrans sponsorlarının tərkibi də xeyli genişdir. Belə ki, konfransın baş sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Tədbirin qızıl sponsorları “BP”, “General Electrics” və “Snam” şirkətləri, gümüş sponsorlar “Inpex” və “McDermott” şirkətləri, bürünc sponsorları isə “Caspian Geophysical”, “Dentons”, “Nobel Upstream”, “SAP”, “Schlumberger”, “Statoil”, “Total” və “GMA Petroleum” şirkətləridir.
“Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransının ən son xəbərləri operativ surətdə www.cog.azwww.bakuenergyforum.az rəsmi veb-saytlarında yerləşdiriləcəkdir. Sərgi və konfransla əlaqədar bir sıra dərgi nəşr olunacaq və onların arasında sərgi iştirakçılarının ətraflı təsvirini və onların əlaqə məlumatlarını ehtiva edən rəsmi sərgi kataloqu ilə yanaşı, məruzəçilərin tərcümeyi-hallarını və iştirakçıların fəaliyyət istiqamətlərini təsvir edən konfrans materialları da var. Həmçinin, bu il “Caspian Oil and Gas” rəsmi qəzetinin üç nömrəsi işıq üzü görəcək və bu dəfə də iştirakçı və ziyarətçiləri maraqlı reportajlarla sevindirəcəkdir. “Daily News: Caspian Oil&Gas 2016” qəzetinin sponsoru “Azeri M-I Drilling Fluids” şirkətidir.
Beləliklə, sərgi və konfrans ənənəvi olaraq podratçılara sifarişçilər və həmkarlarla ünsiyyət saxlamaq, texnologiya və xidmətləri iş prosesində nümayiş etdirmək və faydalı işgüzar əlaqələr yaratmaq imkanını, habelə yeni informasiya və texnologiyalar axınını təmin etməklə yanaşı, neft-qaz sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da genişləndirəcəkdir.
TƏRƏFDAŞLAR/ TƏŞKİLATÇILAR
Konfrans və Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər. Bu sərgi layihələri üzərində işə beynəlxalq şirkətləri Azərbaycanda təşkil olunan sərgilərə fəal şəkildə cəlb edən “ITE Group” şirkətinin tərəfdaşlar şəbəkəsi, o cümlədən “ITE London”, “EUF” (Türkiyə), “GIMA” (Almaniya), ITE (Moskva), ITE (Çin), “ITE Gulf” (Dubay), ITE Polşa və ITE (Malayziya) şirkətləri cəlb olunublar. Artıq 11 ildir ki, “Caspian Oil&Gas” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) fərqlənmə nişanına layiq görülür. “UFI tərəfindən təqdir olunur” nişanı sərgilərin bütün beynəlxalq standartlara uyğun olduğunu təsdiqləyir. 2016-cı ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında “SafeLife” (təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş) və rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour” şirkətləri, o cümlədən “Sheraton hotel” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), eləcə də “AzExpoMontage” (stend quraşdırma üzrə tərəfdaş) şirkəti yer alır.

Caspian Oil&Gas 2016 exhibition and conference - building on 23 years of success and view to the future
31 may 2016
Caspian Oil&Gas 2016, the 23rd international exhibition and conference, the largest energy sector event in the Caspian region, will take place from 1-4 June 2016 at Baku Expo Center. Over more than two decades, the exhibition has recognised as the platform for establishing reliable business relationships, closing valuable contracts and successfully implementing projects. Each year, the exhibition is attended by more than 10,000 local and international professionals. The annual participation of Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, in the exhibition’s opening ceremony testifies to its high status. The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) both show invaluable support for Caspian Oil&Gas. The exhibitions and conference are organised by Iteca Caspian and its partner ITE Group.
The exhibition and conference bring together high-ranking guests who take part in the opening ceremony. Among VIP guests this year will be Robin Dunnigan, Deputy Assistant Secretary for Energy Diplomacy Bureau of Energy Resources (USA), Ms Emma Nicholson, Baroness Nicholson of Winterbourne, PM’s Trade Envoy for Azerbaijan, UK, Ms Marim Valishvili, Deputy Minister of Energy of Georgia, and high representatives of “Uzbekneftegaz”, “Gazprom”, “Gazpromneft Sakhalin” “BP”, “Statoil” and other companies.
Caspian Oil&Gas 2016 will bring together 240 companies from 30 countries including Azerbaijan, Belgium, Spain, Italy, Kazakhstan, China, the Netherlands, Poland, Portugal and other. Germany and Italy will hold national stands. Newcomers, making up 15% of exhibitors, include companies from the UK, Portugal, Romania, the USA and elsewhere. In total, international companies will cover 63,7% of the exhibition space.
The event’s status is reaffirmed by its line-up of leading Azerbaijani companies and leaders in the oil and gas industry sponsoring the exhibition and conference. Traditionally Caspian Oil&Gas 2016’s General Sponsor is SOCAR, the Gold Sponsors are BP and Petronas, and the Silver Sponsor is Bos Shelf. Among other sponsors are Azeri M-I Drilling, Caspian Marine Services, Caspian Drilling Company, Global Energy, GMS, AZFEN J.V., Hydromashservice, RussNeft, SOCAR Polymer, Tekfen Construction. The General Media Partner is Caspian Energy International Media Group. Caspian Oil & Gas Exhibition is also supported by the leading local and foreign news agencies, magazines and trade publications.
Exhibiting companies will present a wide range of equipment, services, innovative technologies for oil production and transporting energy resources, storage systems for oil and gas, platforms and floating drilling rigs, pipe laying and pipe security systems, and services. A series of stands will present technologies for fuel purification and production, from raw materials to the finished product. A large area will be dedicated to companies offering raw materials for the chemical industry and chemical production.
Iteca Caspian continues its support for art and traditional craftsmanship in Azerbaijan by presenting a display of Azerbaijani national headscarves “kelagai” and an exhibition of pictures from the charity Damla at Caspian Oil&Gas.
The Caspian Oil&Gas conference, the traditional platform for discussing current topics in the oil and gas industry will take place from 2-3 June at the JW Marriott Absheron Baku hotel. Bringing together leading companies’ senior managers, representatives of related ministries, and renowned industry experts, the oil and gas forum will provide the opportunity to share opinions on current issues in the oil and gas industry. Key discussion topics will include “The Caspian region’s gas infrastructure: the state of implementing key projects in the region”, “Shah Deniz-building on 20 years of success”, “Financing and implementing major oil and gas projects”, “Expanding Azerbaijan’s energy resource base”, “Training professionals for oil and gas projects”, “Ensuring environmental and industrial safety”, “An overview of petrochemistry and oil refining in Azerbaijan and their development prospects”.
Around 400 delegates from more than 30 countries will take part in the conference. More than 40 speakers, including leading experts, representatives of government bodies, and directors of major oil and gas companies from various countries, will speak on key issues in producing, managing and transporting energy resources amid low oil prices. Natig Aliyev, the Minister of Industry and Energy of the Republic of Azerbaijan, will take part in the plenary session Azerbaijan’s Role in Ensuring the Supply of Energy to Europe. Conference speakers will include Rovnag Abdullayev, President, SOCAR, Gordon Birrell, Regional President, BP Azerbaijan – Georgia – Turkey, Marco Alverà, CEO, Snam, Jeremy Huck, CEO, Nobel Upstream and other speakers.
For the first time, the conference will cover the subject of staff training for oil and gas projects. At the 6th session, professionals will discuss market players’ obligations regarding staff and social responsibility, developing talent search systems, educational programmes and other technologies to help professionals be more effective, creating efficiency assessment systems and a reserve of personnel, and much more. Khalik Mammadov, Vice President for HR, IT and Regulations at SOCAR, will moderate the session. Speakers will include representatives from BP, SAP, Petronas, and Baku Higher Oil School.
The line-up of sponsors is also noteworthy; the conference’s General Sponsor is SOCAR; Gold Sponsors are BP, General Electrics and Snam; Silver Sponsor are Inpex and McDermott; and Bronze Sponsors are Caspian Geophysical, Dentons, Nobel Upstream, SAP, Schlumberger, Statoil, Total, and GMA Petroleum.
The latest news on the Caspian Oil&Gas exhibition and conference will be placed on the official websites www.cog.az and www.bakuenergyforum.az. A number of publications will be issued for the exhibition and conference including the official exhibition catalogue with detailed descriptions of exhibitors and their contact details, materials for the conference with speakers’ biographies and descriptions of participants’ businesses. This year, there will also be three editions of the Caspian Oil&Gas official newspaper published, with interesting reports and news items. The sponsor of Daily News: Caspian Oil&Gas 2016 is Azeri M-I Drilling Fields.
The exhibition and conference provide suppliers with the opportunity to talk to customers and colleagues, to present technologies and services in action, to acquire useful business contacts, and to get new information and technologies, expanding the opportunities for international collaboration in the oil and gas sector.