"Caspian Oil and Gas 2019": əsas qlobal bazar oyunçularından enerji sahəsinin yenilikləri
29  may tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən irimiqyaslı tədbiri - 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi öz qapılarını ziyarətçilərə açmışdı.
26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” (“Caspian Oil & Gas 2019”) sərgisinin təşkilatçılarının adından tədbirin təntənəli açılış mərasiminə Böyük Britaniyanın “ITE Group Plc.” şirkətinin Baş məsləhətçisi ser Endryu Vud rəhbərlik edərək toplaşanları bu mötəbər forum münasibəti ilə təbrik etdi, sərgi və konfrans iştirakçılarına öz işlərində uğurlar arzuladı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev öz çıxışında beynəlxalq miqyasda əhəmiyyətli tədbirlərdən biri olan “Caspian Oil & Gas” sərgisinin rolunu vurğulayıb. Ölkə başçısı qeyd edib ki, sərgi artıq 26 ildir ki, dünya bazarının nəhəng iştirakçılarının diqqətini cəlb edir. Cənab Prezident sərgi iştirakçılarını təbrik edib və “Caspian Oil & Gas 2019” tədbirinin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.
ABŞ-ın Energetika Resursları Bürosu katibinin köməkçisinin Birinci müavini Kent Lonqston Azərbaycanın regionda enerji təhlükəsizliyinə böyük töhfə verdiyini və bu istiqamətdə fəaliyyətini genişləndirməyə hazır olduğunu qeyd edib. Cənab Lonqston Azərbaycan rəhbərliyi, habelə sərgi və konfransın iştirakçıları üçün ABŞ prezidenti Donald Trampın salamlama məktubunu oxuyub.
Böyük Britaniyanın Beynəlxalq Ticarət üzrə Dövlət katibi Liam Foks video-müraciət vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə, habelə nazirlərə və “Caspian Oil & Gas 2019” sərgisinin iştirakçı və qonaqlarına müraciət edib. Cənab Foks öz müraciətində enerji resurslarının hasilatı çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlığın effektivliyini və Avropanın enerji təhlükəsizliyi uğrunda mübarizədə Azərbaycanın rolunu qeyd edib.
Bu il Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin tarixində əlamətdar hadisəsi olan - “Əsrin Müqaviləsi”  öz iyirmi beş illiyini qeyd edir. Həmin vaxtdan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı peşəkarların görüş yerinə çevrilib və burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, eləcə də saziş və müqavilələr imzalanır. Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. “Xəzər Neft və Qaz” UFI tərəfindən təqdir olunur” nişanı sərgilərin bütün beynəlxalq standartlara uyğun olduğunu təsdiqləyir.
Bu il “Xəzər Neft və Qaz 2019” sərgi və konfransının VİP səviyyəli qonaqları arasında Qaz ixrac edən ölkələr forumunun (GECF) Baş katib cənab Yury Sentyurin, Enerji Resursları Bürosu Katibi köməkçisinin birinci müavini (ABŞ) Kent D. Loqsdon, Neft Nazirinin Müavini (İran) Amir Hossein Zamaninia, Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin böyük səfiri (Macarıstan) Pol Saqvari, “JOGMEC” şirkətinin Prezidenti (Yaponiya) Tomonobu Uçida və başqaları. Sərgi iştirakçılarının siyahısına qlobal neft və energetika sektorunu təmsil edən aparıcı şirkətlər daxildir.
Bu il sərgidə dünyanın 34 ölkəsini təmsil edən 290 şirkət iştirak edir və bu ölkələr arasında ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, MDB ölkələri, Türkiyə və digər ölkələr vardır. Almaniya, Belarus Respublikası və Rusiyanın qabaqcıl şirkətləri milli stendlərdə ən son məhsullarını təqdim edirlər. İştirakçı şirkətlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft-qaz saxlama sistemlərinin təmin edilməsi üzrə avadanlıq, xidmət və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini, platforma və üzən qazma qurğularını, boruların çəkilməsi və boru kəmərlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, eləcə də servis xidmətlərini təqdim edirlər. Ilk dəfə olaraq, sərgidə defektoskopiya və yerdən uzaq məsafədə işlərin görülməsi kimi sahələr işıqlandırılır.
Bu il öz ekspozisiya sahələrini genişləndirmiş “Halliburton”, “Schlumberger” və “Worley Parsons” kimi şirkətlər sərgi qonaqlarına öz innovativ məhsul və xidmətlərini təqdim edirlər. Almaniya, Belarus Respublikası və Rusiyanın qabaqcıl şirkətləri milli stendlərdə ən son məhsullarını təqdim edirlər. Ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, sərgidə iştirak edən Rusiya İxrac Mərkəzi Rusiyanın ən qabaqcıl şirkətlərinin nümayəndələrini öz stendində bir araya gətirib. İştirakçıların ümumi sayının 24%-ni təşkil edən debütantlar arasında Azərbaycan, Çin, Qazaxıstan, Türkiyə, Monako, Niderland Krallığı, Hindistan və digər ölkələr var. Şirkətlər neft və qaz avadanlığı, uniforma və digər məhsul və xidmətləri təqdim edirlər.
29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində energetika və bərpa olunan enerji sənayesi nailiyyətlərinin nümayiş olunması sahəsində Xəzəryanı regionun ixtisaslaşmış tədbiri – 9-cu Xəzər Beynəlxalq Energetika və Alternativ Enerji “Caspian Power 2019” sərgisi keçiriləcək. Beləliklə, hər iki ixtisaslaşdırılmış tədbir mütəxəssislər və sahibkarlar arasında əlavə maraq doğurur.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinə əvəzsiz dəstək göstərirlər. Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.

Caspian Oil and Gas 2019: инновации в области энергетики от ключевых игроков мирового рынка
29 мая в Баку Экспо Центре состоялось крупнейшее мероприятие энергетического сектора в Прикаспийском регионе – начала работу 26-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия».
От имени организаторов 26-й Международной Выставки «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil and Gas 2019 церемонию торжественного открытия возглавил главный консультант британской компании ITE Group Plc. сэр Эндрю Вуд, который поздравил собравшихся с началом столь знаменательного форума и пожелал успехов в работе участникам выставки и конференции.
В своем выступлении Президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул роль выставки Caspian Oil and Gas, которая является одним из значительных мероприятий в международном масштабе. Глава государства отметил, что выставка уже 26 лет привлекает внимание крупнейших игроков мирового рынка. Господин Президент поздравил участников выставки и выразил благодарность организаторам Caspian Oil and Gas 2019.
Первый заместитель помощника секретаря, Бюро энергетических ресурсов США Кент Лонгстон отметил большой вклад Азербайджана  в обеспечение энергобезопасности региона, отметив поддержку США и готовность расширять работу в этом направлении. Господин Лонгстон зачитал приветственное письмо от Президента США Дональда Трампа руководству Азербайджана и участникам выставки и конференции.
Посредством видеообращения к господину Президенту, министрам, участникам и гостям Caspian Oil and Gas 2019 обратился Государственный секретарь Великобритании по международной торговле Лиам Фокс. В своем обращении г-н Фокс отметил эффективность международного сотрудничества в рамках добычи энергоресурсов и подчеркнул роль Азербайджана в борьбе за энергетическую безопасность Европы.
В этом году значимому событию в нефтегазовой истории Азербайджана – Контракту Века исполняется 25 лет. С тех пор выставка Caspian Oil and Gas является местом встречи ведущих профессионалов области нефти, газа и энергетики, где подписываются меморандумы, соглашения и контракты о дальнейшем сотрудничестве. Ежегодное участие в церемонии открытия президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в очередной раз подтверждает высокий статус выставки. Caspian Oil and Gas имеет знак качества международного выставочного сообщества UFI (Всемирной ассоциации выставочной индустрии).
Среди высокопоставленных гостей Caspian Oil and Gas 2019 генеральный секретарь Форума стран экспортеров газа Юрий Сентюрин, первый заместитель помощника секретаря, Бюро энергетических ресурсов США Кент Лонгстон, заместитель министра нефти Ирана Мир Хусейн Заманиния, посол по особым поручениям по вопросам энергетической безопасности министерства иностранных дел и торговли Венгрии Пал Сагвари, президент JOGMEC (Япония) Томонобу Учида и др.
В списке участников выставки числятся ведущие компании нефтяного и энергетического сектора мира. Всего принимают участие 290 компаний из 34 стран мира, включая СНГ, Германию, Италию, Францию, Великобританию, США, Турцию и другие. Экспоненты представляют широкий ассортимент оборудования, услуг, инновационных технологий в области нефтедобычи и транспортировки энергоресурсов, обеспечения систем хранения нефти и газа, платформы и плавучие буровые установки, прокладку труб и обеспечение систем безопасности трубопроводов, сервисные услуги. Впервые на выставке освещаются темы дефектоскопии, проведения работ на большом расстоянии от земли.
Такие компании, как Halliburton, Schlumberger, Worley Parsons, увеличившие в этом году свою экспозиционную площадь, демонстрируют гостям выставки инновационные продукты и услуги. На национальных стендах новейшую продукцию представляют компании из Беларуси, России и Германии. Российский Экспортный Центр второй год подряд собирает на выставке на одном стенде группу передовых российских нефтегазовых компаний. Количество дебютантов составляет 24% от общего количества участников. Среди дебютантов выставки компании из Азербайджана, Китая, Казахстана, Турции, Монако, Нидерландов, Индии и других стран, которые представят продукты и услуги для нефтегазового сектора, оборудования, униформы и т.д.
На одной площадке с Caspian Oil & Gas с 29 мая по 1 июня в Баку Экспо Центре проходит специализированное событие в Каспийском регионе в области демонстрации достижений энергоиндустрии и возобновляемой энергетики – 9-я Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Альтернативная Энергия» Caspian Power 2019. Таким образом, оба профильных мероприятия вызывают дополнительный интерес у специалистов и предпринимателей.
Неоценимую поддержку выставке «Нефть и Газ Каспия» оказывают Министерство энергетики Азербайджанской Республики и Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR). Организаторами Caspian Oil & Gas и Caspian Power выступают Iteca Caspian и группа компаний ITE.