"Caspian Oil and Gas 2019": əsas qlobal bazar oyunçularından enerji sahəsinin yenilikləri
29  may tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən irimiqyaslı tədbiri - 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi öz qapılarını ziyarətçilərə açmışdı.
26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” (“Caspian Oil & Gas 2019”) sərgisinin təşkilatçılarının adından tədbirin təntənəli açılış mərasiminə Böyük Britaniyanın “ITE Group Plc.” şirkətinin Baş məsləhətçisi ser Endryu Vud rəhbərlik edərək toplaşanları bu mötəbər forum münasibəti ilə təbrik etdi, sərgi və konfrans iştirakçılarına öz işlərində uğurlar arzuladı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev öz çıxışında beynəlxalq miqyasda əhəmiyyətli tədbirlərdən biri olan “Caspian Oil & Gas” sərgisinin rolunu vurğulayıb. Ölkə başçısı qeyd edib ki, sərgi artıq 26 ildir ki, dünya bazarının nəhəng iştirakçılarının diqqətini cəlb edir. Cənab Prezident sərgi iştirakçılarını təbrik edib və “Caspian Oil & Gas 2019” tədbirinin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.
ABŞ-ın Energetika Resursları Bürosu katibinin köməkçisinin Birinci müavini Kent Lonqston Azərbaycanın regionda enerji təhlükəsizliyinə böyük töhfə verdiyini və bu istiqamətdə fəaliyyətini genişləndirməyə hazır olduğunu qeyd edib. Cənab Lonqston Azərbaycan rəhbərliyi, habelə sərgi və konfransın iştirakçıları üçün ABŞ prezidenti Donald Trampın salamlama məktubunu oxuyub.
Böyük Britaniyanın Beynəlxalq Ticarət üzrə Dövlət katibi Liam Foks video-müraciət vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə, habelə nazirlərə və “Caspian Oil & Gas 2019” sərgisinin iştirakçı və qonaqlarına müraciət edib. Cənab Foks öz müraciətində enerji resurslarının hasilatı çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlığın effektivliyini və Avropanın enerji təhlükəsizliyi uğrunda mübarizədə Azərbaycanın rolunu qeyd edib.
Bu il Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin tarixində əlamətdar hadisəsi olan - “Əsrin Müqaviləsi”  öz iyirmi beş illiyini qeyd edir. Həmin vaxtdan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı peşəkarların görüş yerinə çevrilib və burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, eləcə də saziş və müqavilələr imzalanır. Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. “Xəzər Neft və Qaz” UFI tərəfindən təqdir olunur” nişanı sərgilərin bütün beynəlxalq standartlara uyğun olduğunu təsdiqləyir.
Bu il “Xəzər Neft və Qaz 2019” sərgi və konfransının VİP səviyyəli qonaqları arasında Qaz ixrac edən ölkələr forumunun (GECF) Baş katib cənab Yury Sentyurin, Enerji Resursları Bürosu Katibi köməkçisinin birinci müavini (ABŞ) Kent D. Loqsdon, Neft Nazirinin Müavini (İran) Amir Hossein Zamaninia, Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin böyük səfiri (Macarıstan) Pol Saqvari, “JOGMEC” şirkətinin Prezidenti (Yaponiya) Tomonobu Uçida və başqaları. Sərgi iştirakçılarının siyahısına qlobal neft və energetika sektorunu təmsil edən aparıcı şirkətlər daxildir.
Bu il sərgidə dünyanın 34 ölkəsini təmsil edən 290 şirkət iştirak edir və bu ölkələr arasında ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, MDB ölkələri, Türkiyə və digər ölkələr vardır. Almaniya, Belarus Respublikası və Rusiyanın qabaqcıl şirkətləri milli stendlərdə ən son məhsullarını təqdim edirlər. İştirakçı şirkətlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft-qaz saxlama sistemlərinin təmin edilməsi üzrə avadanlıq, xidmət və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini, platforma və üzən qazma qurğularını, boruların çəkilməsi və boru kəmərlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, eləcə də servis xidmətlərini təqdim edirlər. Ilk dəfə olaraq, sərgidə defektoskopiya və yerdən uzaq məsafədə işlərin görülməsi kimi sahələr işıqlandırılır.
Bu il öz ekspozisiya sahələrini genişləndirmiş “Halliburton”, “Schlumberger” və “Worley Parsons” kimi şirkətlər sərgi qonaqlarına öz innovativ məhsul və xidmətlərini təqdim edirlər. Almaniya, Belarus Respublikası və Rusiyanın qabaqcıl şirkətləri milli stendlərdə ən son məhsullarını təqdim edirlər. Ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, sərgidə iştirak edən Rusiya İxrac Mərkəzi Rusiyanın ən qabaqcıl şirkətlərinin nümayəndələrini öz stendində bir araya gətirib. İştirakçıların ümumi sayının 24%-ni təşkil edən debütantlar arasında Azərbaycan, Çin, Qazaxıstan, Türkiyə, Monako, Niderland Krallığı, Hindistan və digər ölkələr var. Şirkətlər neft və qaz avadanlığı, uniforma və digər məhsul və xidmətləri təqdim edirlər.
29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində energetika və bərpa olunan enerji sənayesi nailiyyətlərinin nümayiş olunması sahəsində Xəzəryanı regionun ixtisaslaşmış tədbiri – 9-cu Xəzər Beynəlxalq Energetika və Alternativ Enerji “Caspian Power 2019” sərgisi keçiriləcək. Beləliklə, hər iki ixtisaslaşdırılmış tədbir mütəxəssislər və sahibkarlar arasında əlavə maraq doğurur.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinə əvəzsiz dəstək göstərirlər. Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.

Caspian Oil and Gas 2019: energy innovations from key global market players
May 29, the largest event of the energy sector in the Caspian region, the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition, open their doors to visitors.
On behalf of the organisers of the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition, Caspian Oil & Gas 2019, the opening ceremony was headed by the chief consultant of the British company ITE Group Plc. Sir Andrew Wood, who congratulated the audience on the beginning of such a significant forum and wished every success to the participants of the exhibition and conference.
In his speech, President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, stressed the role of the Caspian Oil & Gas Exhibition, which is one of the significant events on an international scale. The head of state noted that the exhibition has been drawing the attention of the largest players on the world market for 26 years. Mr President congratulated the exhibitors and expressed gratitude to the organisers of Caspian Oil & Gas 2019.
Kent Longston, First Deputy Assistant Secretary, Bureau of US Energy Resources, noted Azerbaijan’s great contribution to ensuring the region’s energy security. He also noted the US’s support and readiness to expand work in this direction. Mr Longston read a welcome letter from the President of the United States, Donald Trump, to the leadership of Azerbaijan and the participants of the exhibition and conference.
Through a video message, the Secretary of State for International Trade, Liam Fox, addressed the President and Ministers, participants and guests of Caspian Oil & Gas 2019 through a video message. In his address, Mr Fox noted the effectiveness of international cooperation in the production of energy resources and stressed the role of Azerbaijan in the struggle for the energy security of Europe.
The first Caspian Oil & Gas exhibition was held in 1994 on the threshold of the milestone event that took place in the energy sector. In September of the same year the Contract of the Century which determined basic directions of broadscale development of hydrocarbons resources of the Caspian basin and opened a new epoch in history of the oil sector of the Republic of Azerbaijan, was signed. Since then, Caspian Oil and Gas has been the meeting place for leading professionals in the field of oil, gas and energy, where memoranda, agreements and contracts for further cooperation are signed. The participation of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the exhibition’s opening ceremony testifies to its high status. Caspian Oil and Gas has the quality mark of the international exhibition community UFI, the Global Association of the Exhibition Industry. Receiving the UFI Approved Event mark demonstrates the exhibition’s compliance with international standards.
Among VIP guests this year are Yury Sentyurin, Secretary General, Gas Exporting Countries Forum (GECF), Kent D. Logsdon, Principal Deputy Assistant Secretary, Bureau of Energy Resources (USA), Amir Hossein Zamaninia, Deputy Oil Minister (Iran), Pál Ságvári, Ambassador at Large of the Ministry of Foreign Affairs and Trade (Hungary), Tomonobu Uchida, President of JOGMEC (Japan) and others. The list of exhibitors includes leading companies in the oil and energy sector of the world.
In 2019, 290 companies from 34 countries, including the CIS countries, France, Germany, Italy, UK, USA, Turkey and others are expected to participate in the exhibition. Belarus Republic, Russia and Germany held national stands. They present a wide range of equipment, services, innovative technologies in the field of oil production and transportation of energy resources, provision of oil and gas storage systems, platforms and floating drilling rigs, pipe laying and pipeline security systems, and maintenance services. For the first time, the exhibition covered such areas as NDTs and working at heights.
Companies such as Halliburton, Schlumberger, Worley Parsons, which have increased their exhibition space this year, showcase their innovative products and services to the exhibition guests. The Russian Export Centre, participating in the exhibition for the second year in a row, gather representatives of the most advanced Russian companies at its stand. Newcomers, making up 24% of exhibitors, include companies from Azerbaijan, China, Kazakhstan, Turkey, Monaco, the Netherlands, India and other countries present products and services for the oil and gas sector, equipment, uniforms, etc.
From the 29th of May until the 1st of June, Baku Expo Center will host the 9th Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition, Caspian Power 2019, a specialised event in the Caspian region, demonstrating the achievements of the energy industry and in the field of renewable energy. The exhibition held at the same venue alongside the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition. Thus, both specialized events cause additional interest among specialists and entrepreneurs.
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) provide invaluable support to the Caspian Oil & Gas Exhibition. The exhibitions are organised by Iteca Caspian and its partner ITE Group.