“Caspian Oil & Gas 2019” sərgisi: Enerji təhlükəsizliyi və sabitliyə doğru
Bir iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 26-cı Beynəlxalq Xəzər neft və qaz sərgisi öz işini yekunlaşdırdı. Sərgi dünyanın 34 ölkəsini, o cümlədən Rusiya, Almaniya, İtaliya, Fransa, Böyük Britaniya, ABŞ və Türkiyəni təmsil edən təxminən 300 yüz şirkəti bir araya gətirərək regionun neft-qaz sektorunun əsas tədbirinə çevrildi       .
“Caspian Oil & Gas” sərgisi çərçivəsində ən vacib hadisə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin sərgini ziyarət etməsi və ölkə başçısının beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında çıxış etməsi olub. Prezident Əliyev Xəzər neft və qaz sərgisinin böyük əhəmiyyətini vurğulayıb, sektorun əsas iştirakçılarının stendlərini ziyarət edib, yerli və xarici şirkətlərin nəhəng ekspozisiyaları ilə tanış olub.
Sərginin əsas təmayülləri təkcə enerji daşıyıcılarının hasilatı və emalı ilə bağlı olmayıb, onlar həm də iqtisadiyyatın qlobal inkişafını vurğulayıb, enerji təhlükəsizliyi və sabitliy diqqəti artırıb. Eksponentlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft və qazı saxlama sisteminin təmin edilməsi sahəsində avadanlıq, xidmət, innovativ texnologiyaların geniş çeşidini, platforma və üzən qazma qurğularını, boru kəmərlərinin çəkilməsi və onların təhlükəsizliyinin təmin edilməsini, servis xidmətlərini təqdim edib. Defektoskopiya, yerdən uzaq məsafədə işlərin icrası kimi sahələr ilk dəfə olaraq sərgidə təqdim edilib.
Təşkilatçılar əlavə proqrama iki yeni tədbiri daxil ediblər. “Caspian Oil & Gas” sərgisi çərçivəsində ilk dəfə olaraq “Bizimkilər” sessiyası – sərginin tərəfdaşı olan “Caspian Event Organisers” şirkətinin yeni brendi təşkil edilib. Həmçinin enerji sahəsində uğurlara nail olmuş qadınlar barədə “Women in Power” tədbiri uğurlu layihə olub.
Sərgi təkcə neft-qaz sektorunun deyil, həm də bu sektor ilə bağlı olan sahələrin rəhbərləri üçün əsas tribunaya çevrilmiş, sektorun nəhəng profilli tədbiri olan 26-cı Xəzər neft və qaz konfransı ilə əhəmiyyətli dərəcədə tamamlanıb.
“Caspian Oil & Gas 2019” sərgisi ilə eyni vaxtda Bakı Ekspo Mərkəzində 9-cu Beynəlxalq energetika və alternativ enerji (“Caspian Power 2019”) sərgisi keçirilib. Enerji sənayesi və bərpa olunan energetika sahəsinin nailiyyətlərinin nümayiş olunması baxımından ixtisaslaşmış tədbir Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin energetika sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı təchizatçı şirkətlərini bir araya gətirib.
“Caspian Oil & Gas 2019” sərgisi dörd iş günü ərzində əminliklə sübut edib ki, bu tədbir tanınmış beynəlxalq platforma və neft, qaz və energetika sahəsinin aparıcı peşəkarlarının görüş yeri, gələcək əməkdaşlıqlar barədə memorandum, saziş və müqavilələrin imzalandığı məkandır. “Caspian Oil & Gas 2019” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (“UFI”) keyfiyyət nişanına malikdir.
Xəzər neft və qaz sərgisi Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti “SOCAR” tərəfindən dəstəklənir. “Caspian Oil & Gas” və “Caspian Power” sərgilərinin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian”  şirkəti və “ITE” şirkətlər qrupu çıxış edir.

Caspian Oil & Gas 2019 - on the path to energy security and stability
On June 1, the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition finished at the Baku Expo Center. The exhibition gathered almost three hundred companies from 34 countries of the world, including Russia, Germany, Italy, France, Great Britain, the USA, Turkey, and became the main event of the oil and gas industry in the region.
The most important event, as part of Caspian Oil & Gas, was the visit by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his speech addressed to the international community. President Aliyev stressed the great importance of the Caspian Oil & Gas exhibition, visited the stands of key players in the industry, and familiarized himself with the largest expositions of domestic and foreign companies.
The main trends of the exhibition were connected not only with the extraction and processing of energy carriers, but also emphasized the global development of the economy, focused on energy security and stability. Exhibitors presented a wide range of equipment, services, innovative technologies in the field of oil production and transportation of energy resources, provision of oil and gas storage systems, platforms and floating drilling rigs, pipe laying and provision of security systems for pipelines, and services. For the first time, the exhibition covers areas such as inspection, work at a great distance from the ground.
The additional programme prepared by the organisers included two new events. For the first time within the framework of the Caspian Oil & Gas exhibition, a session called Our People (“Bizimkilər”), which is a new brand of the exhibition partner Caspian Event Organisers (CEO), was organised. The Women in Power event was also recognized as a successful project - about women who have achieved success in the energy sector.
The exhibition was significantly supplemented by the largest industry-specific event, the 26th International Caspian Oil & Gas Conference, which became the main platform for the leaders of not only the oil and gas sector, but related sectors.
In parallel with Caspian Oil & Gas 2019, the Baku Expo Center hosted the 9th Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition, Caspian Power 2019. A specialized event in the field of demonstrating the achievements of the energy industry and renewable energy gathered Azerbaijan’s leading energy technology suppliers from Belarus, Russia, Turkey and other countries.
During four days, Caspian Oil & Gas 2019 convincingly proved that it is a recognized international platform and meeting place for leading professionals in the field of oil, gas and energy, where memoranda, agreements and contracts on further cooperation are signed. The Caspian Oil & Gas exhibition has the quality mark of the international exhibition community UFI, World Association of the Exhibition Industry.
The Caspian Oil & Gas exhibition is supported by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR). Caspian Oil & Gas and Caspian Power are both organised by Iteca Caspian and the ITE Group.