“Caspian Oil & Gas 2016” sərgisi - unikal beynəlxalq əməkdaşlıq modeli
İyun ayının 1-də Bakı Ekspo Mərkəzində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group plc” şirkətlərinin təşkilatçılığı ilə Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən böyük tədbiri - 23-cü Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” (“Caspian Oil & Gas 2016”) sərgi və konfransının açılışı oldu. Ənənəvi olaraq, sərgi iyirmi ildən artıq müddət ərzində beynəlxalq əməkdaşlıq, etibarlı işgüzar əlaqələrin qurulması, qarşılıqlı faydalı müqavilələrin imzalanması və layihələrin uğurla həyata keçirilməsi baxımından özünü unikal model kimi doğrultmuşdur. “Caspian Oil & Gas” sərgisi Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) tərəfindən dəstəklənir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin sərgidə iştirakı tədbirin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Prezident İlham Əliyev “Caspian Oil & Gas 2016” sərgisinin öz işinə başlaması münasibəti ilə tədbirin qonaq və iştirakçılarını təbrik edərək, sərginin əhəmiyyətli olduğunu və tarixi baxımdan rəmzi məna daşıdığını vurğuladı. Bu sərgi sayəsində Azərbaycan öz neft potensialını bütün dünyaya nümayiş etdirməklə yanaşı, əsrin irimiqyaslı layihələrinin həyata keçirilməsi çərçivəsində dünyanın energetika şirkətləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri haqqında məlumat verir.
ABŞ Dövlət Departamentinin enerji resursları bürosunun enerji diplomatiyası üzrə dövlət katibinin müavini cənab Robin Dunniqan “Caspian Oil & Gas 2016” sərgi və konfransının qonaq və iştirakçılarına ABŞ Prezidenti Barak Obamanın salamlama məktubunu oxudu. Məktubda regionda təchizatın diversifikasiyası və sabitliyin təmin edilməsi sahəsində Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğu vurğulanır və qeyd edilirdi ki, Amerika ölkəmizin Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisi üçün göstərdiyi səylər yüksək qiymətləndirir.
Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycanda ticarət məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Baronessa Emma Nikolson Böyük Britaniya Baş naziri c-b Devid Kemeronun Ülyahəzrət kraliça hökuməti adından “Caspian Oil & Gas 2016” sərgi və konfransının iştirakçılarına uğurlu fəaliyyətin arzulandığı salamlama məktubunu oxudu. Məktubda qeyd olunur ki, “Ölkələrimizi möhkəm ikitərəfli münasibətlər birləşdirir. Azərbaycanın enerji təchizatı Cənub Qaz Dəhlizi və Avropanın enerji təchizatında mühüm rol oynayır. Biz çox şadıq və qürur duyuruq ki, Böyük Britaniyanın “BP” və digər şirkətləri bu prosesdə yaxından iştirak edirlər”.
Həmişə olduğu kimi, hər bir yeni “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransı enerji resursları bazarının aparıcı iştirakçılarının diqqətini Azərbaycana yönəldir. Sərginin populyarlıq reytinqi Azərbaycanın neft ölkəsi kimi sürətli inkişafı ilə vəhdət təşkil edir.
Bu il dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 240 şirkət sərgidə iştirak edir.  Bu ölkələr arasında Azərbaycan, Belçika, İspaniya, Çin, Qazaxıstan, Niderland Krallığı, Polşa, Portuqaliya və digər ölkələr yer alır. İtaliya və Almaniya sərgidə milli pavilyonla çıxış edirlər. Sərgi iştirakçılarının ümumi sayının 15%-ni təşkil edən debütantlar arasında isə Böyük Britaniya, Portuqaliya, Rumıniya, Amerika Birləşmiş Ştatları və digər ölkələrin şirkətləri var. Xarici iştirakçıların stendləri sərgi platformasının təxminən üçdə iki hissəsini əhatə edir.
Sərgidə iştirak edən şirkətlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft-qaz saxlama sisteminin təmin edilməsi, habelə platforma və üzən qazma qurğuları, boruların çəkilməsi və boru kəməri sistemlərinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, eləcə də servis xidmətləri sahəsində avadanlıq, xidmət və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini təqdim edir. Bir sıra ekspozisiyalar yanacağın təmizlənməsi və xammaldan istifadəyə hazır məhsulların istehsalı sahəsindəki texnologiyalara həsr olunub. Kimya sənayesi və kimyəvi istehsal üçün xammal təklif edən şirkətlərin stendləri böyük sahəni əhatə edir. Sərgi iştirakçı və ziyarətçiləri üçün səmərəli iş və peşəkar ünsiyyət məqsədi ilə lazımı şərait yaradılıb.
Azərbaycanın aparıcı şirkətləri və neft-qaz sənayesinin liderlərindən ibarət olan sponsorlar qrupu sərginin yüksək statusunu əks etdirir. Ənənəvi olaraq, “Caspian Oil & Gas” sərgisinin Baş sponsoru qismində ARDNŞ çıxış edir. Bu il tədbirin qızıl sponsorları “BP” və “Petronas” şirkətləri, gümüş sponsoru isə “Bos Shelf”  şirkətidir. Tədbirin digər sponsorları arasında “Azeri M-I Drilling”, “Caspian Marine Services”, “Caspian Drilling Company”, “Global Energy”, “GMS”, “AZFEN J.V.”, “Hidromaşservis”, “RussNeft”, “SOCAR Polymer” və “Tekfen Construction” şirkətləri yer alır. Sərgi və konfransın Baş media tərəfdaşı qismində “Caspian Energy International Media Group” şirkəti çıxış edir.
1-4 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində “Caspian Oil & Gas” sərgisi ilə eyni platformada Qafqaz regionunun enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbir olan 6-cı Beynəlxalq “Energetika və Alternativ enerji” (“Caspian Power 2016”) sərgisi keçiriləcək. “Caspian Power 2016” sərgisində Azərbaycan, Belarus, Çin, Polşa, Rusiya və Türkiyəni təmsil edən 30 təchizatçı şirkət iştirak edir. Sərginin ekspozisiyasında elektrik enerjisinin texniki və kommersiya təyinatlı hesablanması üçün avtomatlaşdırılmış sistemlər, işıq diodları, günəş batareya panelləri, işıq diodlu indikatorlar, işıqlandırma sistemləri, müxtəlif kabel-naqil məhsulları, kommunikasiya – paylayıcı qurğular və bir sıra digər məhsullar təqdim olunur.
Beynəlxalq şirkətləri Azərbaycanda keçirilən sərgilərə fəal şəkildə dəvət edən “ITE Group plc” şirkətinin ofislər şəbəkəsi – “ITE London”, “ITE Moscow” (Rusiya), “EUF” (Türkiyə), “GIMA” (Almaniya), “ITE China” (ÇXR), “ITE Gulf” (BƏƏ), “ITE Poland” və “ITE Malaysia” şirkətləri bu sərgi layihəsi üzərində işə cəlb olunub. Artıq 11 ildir ki, “Caspian Oil & Gas” sərgisi “UFI” Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının keyfiyyət nişanına layiq görülür.

Caspian Oil&Gas 2016: уникальная модель международного сотрудничества
1 июня в Баку Экспо Центре состоялось открытие крупнейшего мероприятия энергетического сектора в Прикаспийском регионе 23-ей Международной выставки и конференции «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil&Gas 2016, организаторами которой выступают компании Iteca Caspian и ITE Group. Традиционно свыше двух десятилетий выставка представляет собой уникальную модель международного сотрудничества, формирования надежных деловых контактов, заключения взаимовыгодных контрактов и успешной реализации проектов. Неоценимую поддержку проекту Caspian Oil&Gas оказывают Министерство энергетики Азербайджанской Республики и Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR).
Высокий статус выставки подкрепляет участие в ней Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. В своем выступлении на церемонии открытия выставки Президент Алиев поздравил гостей и участников с началом работы  Caspian Oil&Gas 2016, подчеркнув, что мероприятие является знаменательным, исторически символичным. Благодаря этой выставке Азербайджан демонстрирует всему миру свой нефтяной потенциал, рассказывает о сотрудничестве с мировыми энергетическими компаниями в реализации масштабных проектов века.
Помощник заместителя секретаря США по энергетической дипломатии, Бюро Энергетических ресурсов Робин Даниган зачитала приветствие гостям и участникам выставки и конференции Caspian Oil&Gas 2016 Президента США Барака Обамы, в котором подчеркивается надежность Азербайджана, как партнера в обеспечении диверсификации поставок и стабильности в регионе. Америка высоко оценивает усилия нашей страны в строительстве Южно-газового коридора, отмечено в послании.
Специальный торговый посланник премьер-министра Великобритании в Азербайджане  баронесса Эмма Николсон Винтерборнская зачитала послание премьер-министра Великобритании Дэвида Кэмерона от имени правительства Ее Величества с пожеланием удачной работы участникам выставки и конференции Caspian Oil&Gas 2016. Наши страны, отмечается в письме, связывают прочные двусторонние отношения. Энергопоставки Азербайджана играют огромную роль в Южно-газовом коридоре и европейской энергобезопасности. Рады и гордимся тем, что BP и другие британские компании серьезно участвуют в этом процессе.
Каждая новая выставка и конференция Caspian Oil&Gas неизменно привлекает к Азербайджану внимание ведущих игроков рынка энергоресурсов. Рейтинг популярности выставки тесно переплетается со стремительным развитием Азербайджана, как нефтяной державы.
В этом году выставка собрала 240 компаний из 30 стран мира, среди которых Азербайджан, Бельгия, Испания, Казахстан, Китай, Нидерланды, Польша, Португалия и др. Национальные павильоны представляют Италия и Германия. Среди дебютантов, которые составляют 15% от общего количества участников, компании из Великобритании, Португалии, Румынии, США и других стран. Почти две трети экспозиционной площади заняты иностранными участниками.
Компании на выставке представляют широкий ассортимент оборудования, услуг, инновационных технологий в области нефтедобычи и транспортировки энергоресурсов, обеспечения систем хранения нефти и газа, платформы и плавучие буровые установки, прокладку труб и обеспечение систем безопасности трубопроводов, сервисные услуги. Ряд экспозиций посвящен технологиям в сфере очистки топлива и производства из сырья готовой к потреблению продукции. Большую площадь занимают компании предлагающие сырье для химической промышленности и химическое производство. Участникам и посетителям созданы все условия для плодотворной работы и профессионального общения.
Статус мероприятия подчеркивает и состав спонсоров выставки, в который вошли ведущие компании Азербайджана и лидеры нефтегазовой отрасли. Традиционно Генеральным спонсором выставки Caspian Oil&Gas выступает SOCAR. Золотыми спонсорами этого года являются компании BP и Petronas, серебряным спонсором – Bos Shelf. Среди других спонсоров Azeri M-I Drilling, Caspian Marine Services, Caspian Drilling Company, Global Energy, GMS, AZFEN J.V., Гидромашсервис, RussNeft, SOCAR Polymer, Tekfen Construction. Генеральным медиа-партнером выставки и конференции выступает Caspian Energy International Media Group.
На одной площадке с Caspian Oil&Gas 1 по 4 июня в Баку Экспо Центре проходит 6-я Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Альтернативная Энергия» Caspian Power 2016 – единственное специализированное событие в Каспийском регионе в сфере энергоэффективности и возобновляемой энергетики. В Caspian Power 2016 принимают участие 30 ведущих компаний-поставщиков технологий в сфере энергетики из Азербайджана, Беларуси, Китая, Польши, России и Турции. Экспозиция выставки представляет автоматизированные системы технического и коммерческого учета электроэнергии, светодиоды, панели солнечных батарей, светодиодные индикаторы, осветительные приборы, разнообразную кабельно-проводниковую продукцию, коммутационно-распределительную аппаратуру и многое другое.
К работе привлечены офисы ITE Group – ITE London, ITE Moscow (Россия), EUF (Турция), GIMA (Германия), ITE China (КНР), ITE Gulf (ОАЭ), ITE Poland и ITE Malaysia активно привлекающие международные компании к участию в азербайджанской выставке. Уже 11 лет выставке Caspian Oil&Gas присуждается знак качества международного выставочного сообщества UFI (Всемирной ассоциации выставочной индустрии).