“Caspian Oil & Gas 2016” sərgisi - unikal beynəlxalq əməkdaşlıq modeli
İyun ayının 1-də Bakı Ekspo Mərkəzində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group plc” şirkətlərinin təşkilatçılığı ilə Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən böyük tədbiri - 23-cü Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” (“Caspian Oil & Gas 2016”) sərgi və konfransının açılışı oldu. Ənənəvi olaraq, sərgi iyirmi ildən artıq müddət ərzində beynəlxalq əməkdaşlıq, etibarlı işgüzar əlaqələrin qurulması, qarşılıqlı faydalı müqavilələrin imzalanması və layihələrin uğurla həyata keçirilməsi baxımından özünü unikal model kimi doğrultmuşdur. “Caspian Oil & Gas” sərgisi Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) tərəfindən dəstəklənir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyevin sərgidə iştirakı tədbirin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Prezident İlham Əliyev “Caspian Oil & Gas 2016” sərgisinin öz işinə başlaması münasibəti ilə tədbirin qonaq və iştirakçılarını təbrik edərək, sərginin əhəmiyyətli olduğunu və tarixi baxımdan rəmzi məna daşıdığını vurğuladı. Bu sərgi sayəsində Azərbaycan öz neft potensialını bütün dünyaya nümayiş etdirməklə yanaşı, əsrin irimiqyaslı layihələrinin həyata keçirilməsi çərçivəsində dünyanın energetika şirkətləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri haqqında məlumat verir.
ABŞ Dövlət Departamentinin enerji resursları bürosunun enerji diplomatiyası üzrə dövlət katibinin müavini cənab Robin Dunniqan “Caspian Oil & Gas 2016” sərgi və konfransının qonaq və iştirakçılarına ABŞ Prezidenti Barak Obamanın salamlama məktubunu oxudu. Məktubda regionda təchizatın diversifikasiyası və sabitliyin təmin edilməsi sahəsində Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğu vurğulanır və qeyd edilirdi ki, Amerika ölkəmizin Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisi üçün göstərdiyi səylər yüksək qiymətləndirir.
Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycanda ticarət məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Baronessa Emma Nikolson Böyük Britaniya Baş naziri c-b Devid Kemeronun Ülyahəzrət kraliça hökuməti adından “Caspian Oil & Gas 2016” sərgi və konfransının iştirakçılarına uğurlu fəaliyyətin arzulandığı salamlama məktubunu oxudu. Məktubda qeyd olunur ki, “Ölkələrimizi möhkəm ikitərəfli münasibətlər birləşdirir. Azərbaycanın enerji təchizatı Cənub Qaz Dəhlizi və Avropanın enerji təchizatında mühüm rol oynayır. Biz çox şadıq və qürur duyuruq ki, Böyük Britaniyanın “BP” və digər şirkətləri bu prosesdə yaxından iştirak edirlər”.
Həmişə olduğu kimi, hər bir yeni “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransı enerji resursları bazarının aparıcı iştirakçılarının diqqətini Azərbaycana yönəldir. Sərginin populyarlıq reytinqi Azərbaycanın neft ölkəsi kimi sürətli inkişafı ilə vəhdət təşkil edir.
Bu il dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 240 şirkət sərgidə iştirak edir.  Bu ölkələr arasında Azərbaycan, Belçika, İspaniya, Çin, Qazaxıstan, Niderland Krallığı, Polşa, Portuqaliya və digər ölkələr yer alır. İtaliya və Almaniya sərgidə milli pavilyonla çıxış edirlər. Sərgi iştirakçılarının ümumi sayının 15%-ni təşkil edən debütantlar arasında isə Böyük Britaniya, Portuqaliya, Rumıniya, Amerika Birləşmiş Ştatları və digər ölkələrin şirkətləri var. Xarici iştirakçıların stendləri sərgi platformasının təxminən üçdə iki hissəsini əhatə edir.
Sərgidə iştirak edən şirkətlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft-qaz saxlama sisteminin təmin edilməsi, habelə platforma və üzən qazma qurğuları, boruların çəkilməsi və boru kəməri sistemlərinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, eləcə də servis xidmətləri sahəsində avadanlıq, xidmət və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini təqdim edir. Bir sıra ekspozisiyalar yanacağın təmizlənməsi və xammaldan istifadəyə hazır məhsulların istehsalı sahəsindəki texnologiyalara həsr olunub. Kimya sənayesi və kimyəvi istehsal üçün xammal təklif edən şirkətlərin stendləri böyük sahəni əhatə edir. Sərgi iştirakçı və ziyarətçiləri üçün səmərəli iş və peşəkar ünsiyyət məqsədi ilə lazımı şərait yaradılıb.
Azərbaycanın aparıcı şirkətləri və neft-qaz sənayesinin liderlərindən ibarət olan sponsorlar qrupu sərginin yüksək statusunu əks etdirir. Ənənəvi olaraq, “Caspian Oil & Gas” sərgisinin Baş sponsoru qismində ARDNŞ çıxış edir. Bu il tədbirin qızıl sponsorları “BP” və “Petronas” şirkətləri, gümüş sponsoru isə “Bos Shelf”  şirkətidir. Tədbirin digər sponsorları arasında “Azeri M-I Drilling”, “Caspian Marine Services”, “Caspian Drilling Company”, “Global Energy”, “GMS”, “AZFEN J.V.”, “Hidromaşservis”, “RussNeft”, “SOCAR Polymer” və “Tekfen Construction” şirkətləri yer alır. Sərgi və konfransın Baş media tərəfdaşı qismində “Caspian Energy International Media Group” şirkəti çıxış edir.
1-4 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində “Caspian Oil & Gas” sərgisi ilə eyni platformada Qafqaz regionunun enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbir olan 6-cı Beynəlxalq “Energetika və Alternativ enerji” (“Caspian Power 2016”) sərgisi keçiriləcək. “Caspian Power 2016” sərgisində Azərbaycan, Belarus, Çin, Polşa, Rusiya və Türkiyəni təmsil edən 30 təchizatçı şirkət iştirak edir. Sərginin ekspozisiyasında elektrik enerjisinin texniki və kommersiya təyinatlı hesablanması üçün avtomatlaşdırılmış sistemlər, işıq diodları, günəş batareya panelləri, işıq diodlu indikatorlar, işıqlandırma sistemləri, müxtəlif kabel-naqil məhsulları, kommunikasiya – paylayıcı qurğular və bir sıra digər məhsullar təqdim olunur.
Beynəlxalq şirkətləri Azərbaycanda keçirilən sərgilərə fəal şəkildə dəvət edən “ITE Group plc” şirkətinin ofislər şəbəkəsi – “ITE London”, “ITE Moscow” (Rusiya), “EUF” (Türkiyə), “GIMA” (Almaniya), “ITE China” (ÇXR), “ITE Gulf” (BƏƏ), “ITE Poland” və “ITE Malaysia” şirkətləri bu sərgi layihəsi üzərində işə cəlb olunub. Artıq 11 ildir ki, “Caspian Oil & Gas” sərgisi “UFI” Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının keyfiyyət nişanına layiq görülür.

On June 1, the largest event of the energy sector in the Caspian region, the 23rd International Caspian Oil & Gas 2016 Exhibition and Conference, commenced its work. The event is organised by Iteca Caspian and ITE Group plc. For more than two decades, the exhibition has represented a unique model of international cooperation, formation of reliable business contacts, mutually beneficial contracts, and successful implementation of projects. The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Azerbaijan Republic, SOCAR have been of invaluable support to the Caspian Oil & Gas project.
The high status of the exhibition is reinforced by the participation of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. In his speech at the opening ceremony, President Aliyev congratulated the guests and participants on the opening of Caspian Oil & Gas 2016, stressing that the event is significant and historically symbolic. Through this exhibition, Azerbaijan shows the world its oil potential, and tells about the cooperation with international energy companies in the implementation of large-scale projects.
Deputy Assistant Secretary for Energy Diplomacy in the Department of State's Bureau of Energy Resources, Mr Robin Dunnigan, read out US President Barack Obama’s greeting of the guests and participants of the exhibition and conference Caspian Oil & Gas 2016, which emphasised Azerbaijan’s reliability as a partner in ensuring the diversification of supplies and stability in the region. “America highly appreciates the efforts of Azerbaijan in the construction of the Southern Gas Corridor,” reads the message.
Special Trade Envoy of the Prime Minister of Great Britain in Azerbaijan, Baroness Emma Nicholson of Winterbourne, read a message from the British Prime Minister Mr David Cameron on behalf of Her Majesty's Government, wishing successful work to the participants of the Caspian Oil & Gas 2016 exhibition and conference. “Our country,” the letter says, “has strong bilateral relations. Energy supply from Azerbaijan plays an important role in the Southern Gas Corridor and Europe's energy security. We are glad and proud that BP and other British companies are seriously involved in this process”.
Each new Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference has attracted the attention of leading players in the market of energy resources, drawing their attention to Azerbaijan. Rating popularity of the exhibition is closely intertwined with the rapid development of Azerbaijan as an oil country.
This year, the exhibition attracted 240 companies from 30 countries, including Azerbaijan, Belgium, Spain, China, Kazakhstan, the Netherlands, Poland, and Portugal. Italy and Germany are represented with national pavilions. Among the newcomers, who make up 15% of the total number of participants, are companies from the UK, Portugal, Romania, the United States and other countries. Nearly two-thirds of the exhibition area is occupied by foreign participants.
Companies present a wide range of equipment, services and innovative technologies in the field of oil production and transport of energy resources, storage of oil and gas platforms and floating rigs, pipe-laying and protection systems for pipelines, and other services. A number of exhibitions are devoted to technologies in the field of fuel purification and production of raw materials into products ready for consumption. Most of the area is occupied by the company that offers the raw material for the chemical industry. Participants and visitors will find all conditions needed for fruitful work and professional communication.
The status of the event and the composition of the exhibition sponsors, which includes Azerbaijan’s leading companies and the leaders of the oil and gas industry, is prominent. Traditionally, the General sponsor of the Caspian Oil & Gas exhibition is SOCAR. Gold sponsors this year are BP and Petronas, and Silver Sponsor is Bos Shelf. Among the remaining sponsors are Azeri M-I Drilling, Caspian Marine Services, Caspian Drilling Company, Global Energy, GMS, AZFEN J.V., Hydromashservice, RussNeft, SOCAR Polymer, and Tekfen Construction. General media partner of the exhibition and conference is Caspian Energy International Media Group.
The 6th Caspian International Power and Alternative Energy Exhibition, Caspian Power 2016, the only specialised event in the Caspian region in energy efficiency and renewable energy, will be held at the same location as Caspian Oil & Gas. These events will take place on 1 to 4 June in Baku Expo Centre. Caspian Power 2016 is attended by 30 leading companies and suppliers of technologies in the energy sector of Azerbaijan, Belarus, China, Poland, Russia and Turkey. In the exposition area of the exhibition an automated system for technical and commercial electricity measurement, LEDs, solar panels, lighting, a variety of cabling and wiring products, Switchgear and distribution equipment, and many more products are presented.
The organisation involved several offices of ITE Group plc - ITE London, ITE Moscow (Russia), EUF (Turkey), GIMA (Germany), ITE China (China), ITE Gulf (UAE), ITE Poland and ITE Malaysia - actively attracting international companies to participate in the Azerbaijan exhibition. For the past 11 years, the Caspian Oil & Gas exhibition has been awarded the quality mark of the Global Association of the Exhibition Industry, UFI.