Bu dünya səviyyəli bir sərgidir!
Hesab edirəm ki, bu sərgi Azərbaycan üçün çox önəmlidir. Prezident Əliyev açılış mərasimindəki çıxışında bu barədə danışıb. Bildiyiniz kimi, bu, sərgi artıq 27-ci dəfədir ki, keçirilir və bütün bu illər ərzində investorların cəlb edilməsində, BP və digər beynəlxalq investorların razılaşdırılmasında böyük rol oynamışdır. ABŞ hökumətində mənim kimi insanlar hesab edirlər ki, Azərbaycanda təkcə neft və qazın işlənməsi və hasilatı deyil, həm də Azərbaycanı Gürcüstan, Türkiyə və AK ilə birləşdirən boru kəmərlərinin tikintisi də vacibdir.
Azərbaycan enerji sektorunun inkişafında böyük uğurlar əldə edib və sürətlə inkişaf etməkdə davam edir. Bu sərgi bir çox sövdələşmələrin müzakirə olunduğu regionun ən böyük belə sərgisidir. Baxın, sərgilər cəmi bir neçə saat əvvəl açılıb və artıq uğur qazanıb! Bu fantastikdir, həqiqətən təsir edicidir.
Mən bu gün təkcə beynəlxalq münasibətlər üzrə analitik və ekspert kimi deyil, həm də iş adamı kimi qonaq olaraq dəvət olunmuşam. İndi vaxtımın çoxunu biznes və enerji ilə bağlı məsələlərə həsr edirəm., Bəli, mənim üçün həm sərgi, həm də forum xüsusi maraq doğurur: bu, mühüm və lazımlı insanlarla danışmaq, bərpa olunan enerji haqqında danışılanları dinləmək və s. üçün əla fürsətdir. İndicə Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanovla danışdım. . O, gözəl insandır, onu çoxdan tanıyıram. Bəzi konkret layihələrdən danışdıq. Təbii qazın satışı üzrə müqavilənin digər iştirakçıları ilə müzakirə etdik. Burada iştirak edən hər kəs maraqlıdıdr. Bu dünya səviyyəli bir sərgidir!

This is a world class exhibition!
I believe that this exhibition is very important for Azerbaijan. President Aliyev spoke about this in his speech at the opening ceremony. As you know, this is the 27th time it has been held, and all these years it has played a big role in attracting investors, in convincing BP and other international investors. People like me in the US government believe that it is not only the development and production of oil and gas in Azerbaijan that matters, but also the construction of pipelines connecting Azerbaijan with Georgia, Turkey and the EC.
Azerbaijan has achieved great success in the development of the energy sector, and it continues developing rapidly. It is now the largest such exhibition in the entire region, where many projects are discussed. Look, the exhibitions opened just a couple of hours ago, and already a success! It is fantastic, it is really impressive.
I am here today as an invited guest, not only as an analyst and expert on international relations, but also as a businessman. Now I devote most of my time to business and energy-related issues. So, yes, both the exhibition and the forum are of particular interest to me: this is an excellent  opportunity to talk with all the important and necessary people, to hear about renewable energy, etc. I just spoke with Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov. He is a wonderful person, I have known him for a long time. We talked about some specific projects. Discussed with other participants agreements on the sale of natural gas. All those who are present here represent interest. This is a world class exhibition!