Bu dünya səviyyəli bir sərgidir!
Hesab edirəm ki, bu sərgi Azərbaycan üçün çox önəmlidir. Prezident Əliyev açılış mərasimindəki çıxışında bu barədə danışıb. Bildiyiniz kimi, bu, sərgi artıq 27-ci dəfədir ki, keçirilir və bütün bu illər ərzində investorların cəlb edilməsində, BP və digər beynəlxalq investorların razılaşdırılmasında böyük rol oynamışdır. ABŞ hökumətində mənim kimi insanlar hesab edirlər ki, Azərbaycanda təkcə neft və qazın işlənməsi və hasilatı deyil, həm də Azərbaycanı Gürcüstan, Türkiyə və AK ilə birləşdirən boru kəmərlərinin tikintisi də vacibdir.
Azərbaycan enerji sektorunun inkişafında böyük uğurlar əldə edib və sürətlə inkişaf etməkdə davam edir. Bu sərgi bir çox sövdələşmələrin müzakirə olunduğu regionun ən böyük belə sərgisidir. Baxın, sərgilər cəmi bir neçə saat əvvəl açılıb və artıq uğur qazanıb! Bu fantastikdir, həqiqətən təsir edicidir.
Mən bu gün təkcə beynəlxalq münasibətlər üzrə analitik və ekspert kimi deyil, həm də iş adamı kimi qonaq olaraq dəvət olunmuşam. İndi vaxtımın çoxunu biznes və enerji ilə bağlı məsələlərə həsr edirəm., Bəli, mənim üçün həm sərgi, həm də forum xüsusi maraq doğurur: bu, mühüm və lazımlı insanlarla danışmaq, bərpa olunan enerji haqqında danışılanları dinləmək və s. üçün əla fürsətdir. İndicə Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanovla danışdım. . O, gözəl insandır, onu çoxdan tanıyıram. Bəzi konkret layihələrdən danışdıq. Təbii qazın satışı üzrə müqavilənin digər iştirakçıları ilə müzakirə etdik. Burada iştirak edən hər kəs maraqlıdıdr. Bu dünya səviyyəli bir sərgidir!

Это выставка мирового уровня!
Я считаю, что эта выставка очень важна для Азербайджана. Президент Алиев говорил об этом в своем выступлении на открытии. Как известно, она проводится уже в 27-й раз, и все эти годы играла большую роль в привлечении инвесторов, в убеждении BP и других международных инвесторов. Такие люди, как я, в правительстве США, считают, что значение имеют не только разработка и добыча нефти и газа в Азербайджане, но и строительство трубопроводов, соединяющих Азербайджан с Грузией, Турцией и ЕС.
Азербайджан достиг больших успехов в развитии энергетического сектора, и он продолжает стремительно развиваться. Сейчас это самая большая подобная выставка во всем регионе, где обсуждается множество сделок. Посмотрите, выставки открылись только пару часов назад, а уже успех! Это фантастика, это действительно впечатляет.
Сегодня я присутствую здесь, как приглашенный – не только в качестве аналитика и эксперта по международным отношениям, но и в роли бизнесмена. Сейчас большую часть своего времени я посвящаю бизнесу и вопросам, связанным с энергетикой. Так что, да, для меня и выставка, и форум представляют особый интерес: это прекрасная возможность поговорить со всеми важными и нужными людьми, услышать о возобновляемой энергии и пр. Я только что разговаривал с заместителем министра энергетики Эльнуром Солтановым. Он замечательный человек, я давно его знаю. Мы говорили о некоторых конкретных проектах. Обсуждали с другими участниками соглашения о продаже природного газа. Интерес представляют все те, кто присутствует здесь. Это выставка мирового уровня!