BOS Şelf: Xəzər dənizində neft və qaz hasilatı tarixində ən böyük sualtı qurğu quraşdırıldı
11 avqust, Fineko/abc.az. Heydər Əliyev adına Bakı Dərin Özüllər Zavodunun eksklüziv operatoru olan "BOS Şelf" Xəzərin tarixində neft və qaz hasilatı üçün ən böyük sualtı qurğu sayılan “Qarabağ” dayaq blokunun inşasını başa çatdırıb.
ABC.AZ apa-ya istinadən xəbər verir ki, bunu jurnalistlərə açıqlamasında şirkətin direktor müavini Nazim Hüseynov deyib. Onun sözlərinə görə, ölkə üçün belə bir əhəmiyyətli layihənin həyata keçirilməsi qürur hissi doğurmaya bilməz.
"Biz “Qarabağ” dayaq blokunun inşasının başa çatdığını və konstruksiyanın STB1 barjasına yüklənilməsinə başlandığını məmnuniyyətlə bildiririk, bundan sonra isə dayaq bloku dənizdəki yatağa daşınacaq", - deyə N. Hüseynov qeyd edib.

BOS Shelf: Largest underwater structure in history of oil & gas production installed in Caspian Sea
August 11, Fineko/abc.az. BOS Shelf, the exclusive operator of the Heydar Aliyev Baku Deepwater Jackets Factory, has completed the construction of the jacket for Karabakh field, which is the largest underwater device for oil & gas production in the history of the Caspian Sea.
ABC.AZ reports with reference to APA that Company’s deputy director Nazim Huseynov informed about this. According to Huseynov, the implementation of such an important project for the country causes sense of pride.
"We are pleased to announce the completion of the construction of the Karabakh jacket and the beginning of loading the structure on the STB1 barge, after which the jacket will be delivered to the offshore field," Huseynov said.