BOS Şelf: Xəzər dənizində neft və qaz hasilatı tarixində ən böyük sualtı qurğu quraşdırıldı
11 avqust, Fineko/abc.az. Heydər Əliyev adına Bakı Dərin Özüllər Zavodunun eksklüziv operatoru olan "BOS Şelf" Xəzərin tarixində neft və qaz hasilatı üçün ən böyük sualtı qurğu sayılan “Qarabağ” dayaq blokunun inşasını başa çatdırıb.
ABC.AZ apa-ya istinadən xəbər verir ki, bunu jurnalistlərə açıqlamasında şirkətin direktor müavini Nazim Hüseynov deyib. Onun sözlərinə görə, ölkə üçün belə bir əhəmiyyətli layihənin həyata keçirilməsi qürur hissi doğurmaya bilməz.
"Biz “Qarabağ” dayaq blokunun inşasının başa çatdığını və konstruksiyanın STB1 barjasına yüklənilməsinə başlandığını məmnuniyyətlə bildiririk, bundan sonra isə dayaq bloku dənizdəki yatağa daşınacaq", - deyə N. Hüseynov qeyd edib.

BOS Shelf: В Каспийском море установлено самое большое подводное сооружение в истории добычи нефти и газа
11 августа 2020
11 августа, Fineko/abc.az. Эксклюзивный оператор Бакинского завода глубоководных оснований имени Гейдара Алиева BOS Shelf завершил строительство опорного блока «Карабах», являющегося крупнейшим подводным устройством для добычи нефти и газа в истории Каспия.
Как сообщает ABC.AZ, ссылаясь на apa, об этом журналистам заявил заместитель директора компании Назим Гусейнов. По его словам, реализация такого важного для страны проекта вызывает чувство гордости.
«Мы с удовлетворением заявляем о завершении строительства опорного блока “Карабах” и начале загрузки конструкции на баржу STB1, после этого опорный блок будет доставлен на месторождение, находящееся на море», - сказал Н. Гусейнов.