Bizim müəssisəmiz SOCAR ilə uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinə malikdir
Natalia Lutseviç, "Belneftekhim" Dövlət Müəssisəsinin Xarici İqtisadi Əlaqələr Şöbəsinin nümayəndəsi
Biz yenidən “Xəzər Neft və “Qaz” sərgisində iştirak etdiyimizə görə şadıq!
Azərbaycan Belarusun mühüm tərəfdaşıdır. Bizim müəassisəmiz SOCAR ilə uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinə malikdir. Bu il logistika ilə bağlı beynəlxalq problemlərə görə Azərbaycandan Belarusa neftin nəqli müvəqqəti olaraq dayandırılıb.
Buna baxmayaraq, dünən biz bu cür tədarüklərin bərpası perspektivləri ilə bağlı uğurlu danışıqlar apardıq.
Baxmayaraq ki, hazırda neftayırma zavodlarımız nefti yalnız Rusiya Federasiyasından alır, biz bu mənbələrin şaxələndirilməsində maraqlıyıq və bu baxımdan biz dəqiq müəyyən edilmiş əməkdaşlıq sxemimizin olduğu Azərbaycana ümid bağlayırıq.
Biz “Caspian Event Organisers” şirkətinin bu sərgini təşkil etməsindən çox razıyıq və əlbəttə ki, uğurlu işgüzar görüşlər gözləyirik.
2022-ci ildə Azərbaycan Belarusa 85 min tona yaxın neft tədarük edib (2021-ci ilin yanvar-aprel ayları ilə müqayisədə 3 dəfədən çox azalma ilə) bu, Rusiya-Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı vəziyyət və müvafiq ticarət əməliyyatlarının qeyri-mümkünlüyü ilə bağlıdır. Ona görə də, bu sərgi ticarət-iqtisadi əlaqələrimizin genişləndirilməsində mühüm amilə çevrilə bilər.

Наш концерн имеет успешный опыт сотрудничества с SOCAR
Наталья Лютсевич (Natalia Lutsevich), представитель департамента по  иностранным экономическим связям госконцерна «Belneftekhim» (Белнефтехим)
Мы рады вновь принимать участие в выставке «Нефть и Газ Каспия»!
Азербайджан является важным партнером Беларуси. Наш концерн имеет успешный опыт сотрудничества с SOCAR. В текущем году из-за международных проблем с логистикой, поставки нефти из Азербайджана в Беларусь временно приостановлены.
Вместе с тем вчера мы провели успешные переговоры о перспективах возобновления таких поставок.
Несмотря на то, что в настоящее время наши НПЗ получают нефть только из РФ, мы заинтересованы в диверсификации ее источников, и рассчитывает в этом плане на Азербайджан, с которым имеем отработанную четкую схему сотрудничества.
Мы очень довольны тем, как Caspian Event Organisers организовала данную выставку и, конечно же, ждем успешных деловых встреч.
Азербайджан в 2022 году поставил в Беларусь около 85 тысяч тонн нефти (сокращение более чем втрое по сравнению с январем-апрелем 2021 года), что связано с ситуацией вокруг российско-украинского конфликта и невозможностью соответствующих торговых операций. Поэтому нынешняя выставка может стать важным фактором для расширения наших торгово-экономических связей.