Beynəlxalq təcrübə mübadiləsinin təsiri
- Kabel məmulatlarının istehsalı üzrə ixtisaslaşmış ingilis şirkətinin Qazaxıstan filialını təmsil edirəm. Neft-qaz sənayesinin yerli bazarını öyrənmək, bu sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərlə əlaqə yaratmaq istəyi məni “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinə gətirdi.
Sərgidə cari layihələrlə bağlı həm müştərilərlə (SOCAR, BP, BOS Shelf), həm də Azərbaycanda işləyən podratçılarla bir sıra maraqlı görüşlərim olub. Düşünürəm ki, gələcəkdə bu görüşlər əməkdaşlığa dair daha ciddi danışıqlara çevrilə bilər.
Bakıdakı sərginin yaxşı səviyyədə keçirildiyini qeyd etmək istərdim. İnanıram ki, sənaye sərgiləri sənaye mütəxəssisləri arasında əlaqələrin qurulmasında, təcrübə və fikir mübadiləsində mühüm rol oynayır. İki il davam edən pandemiya və canlı ünsiyyətin olmaması sərgilərin ünsiyyət və biznes məsələlərində nə qədər vacib olduğunu açıq şəkildə göstərdi.

Эффект международного обмена опытом
- Я представляю казахстанское отделение английской компании, специализирующейся на производстве кабельной продукции. На выставку «Нефть и Газ Каспия» меня привело стремление изучить местный рынок нефтегазовой индустрии, наладить контакты с компаниями, работающими в этой сфере.
Провел на выставке ряд интересных встреч по текущим проектам как с заказчиками (SOCAR, BP, BOS Shelf), так и с подрядчиками, работающими в Азербайджане. Думаю, в будущем эти встречи могут перерасти в более серьезные переговоры о сотрудничестве.
Хотел бы отметить хороший уровень выставки в Баку. Считаю, что отраслевые выставки играют важную роль в налаживании отношений и обмене опытом и мнениями между профессионалами отрасли. Два пандемийных года и отсутствие возможности живого общения однозначно показали, насколько важное место занимают выставки в вопросах коммуникации и бизнеса.