Bakı Enerji Həftəsi: bir sıra ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın rolu
Bakı Enerji Həftəsi iyunun 4-də başa çatır, onun çərçivəsində üç əsas tədbir – “27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz” sərgisi, “10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji” sərgisi və Bakı Enerji Forumu keçirilib.
Bakı Enerji Həftəsi brendi, əlbəttə ki, Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən mötəbər tədbirin simvoluna çevrilib.
Sərgilərdə və forumda dünyanın otuzdan çox ölkəsini təmsil edən 250 şirkət iştirak etmişdir. Tədbir ənənəvi olaraq Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) dəstəyi ilə keçirilib.
Sərgi yarandığı ilk günlərdən respublika rəhbərliyinin ciddi nəzarətində olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin hər il açılış mərasimində iştirakı sərginin yüksək səviyyəli statusunu bir daha təsdiqləyir. ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin rəhbərləri sərgiyə uzun illər ərzində qazandığı uğurlarla bağlı təbrik məktubları göndəriblər.
Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanın bir sıra ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rolunu vurğulayıb. Dövlət başçısı hər il keçirilən “Xəzər Neft və Qaz” Beynəlxalq Sərgi və Konfransının mühüm rol oynadığını, qlobal enerji iştirakçılarının diqqətini Azərbaycana cəlb etdiyini qeyd etdi.
- Prezident öz çıxışında Azərbaycanın enerji infrastrukturunun heç bir nasazlıq olmadan işlədiyini qeyd etdi. – Əlbəttə, bu, bizim proqnozlaşdırıla bilənliyimizi və etibarlılığımızı və texniki və maliyyə cəhətdən mürəkkəb olan irimiqyaslı infrastruktur layihələrini həyata keçirə biləcəyimizi nümayiş etdirir.
Bu zaman dövlət başçısının sözləri elmi-texniki inkişafın praktiki əhəmiyyətinin müasir innovasiyaların təsirini uğurla tamamladığı çoxsaylı ekspozisiyalarda öz aydın əksini tapmışdır. Ən yaxşı ideyalar, layihələr, nailiyyətlər Azərbaycanda akkreditə olunmuş yerli və xarici şirkətləri təmsil edən iştirakçıların əksəriyyəti tərəfindən nümayiş etdirilib.
Sərgi iştirakçıları arasında “Schlumberger”, “Bos Shelf”, “Equinor”, “Gazprombank” və bu kimi iri şirkətlər var.
Bakı Enerji Həftəsinin statusu onun sponsorlarının tərkibini əks etdirir: “ACWA Power”, “bp”, “Equinor”, “Türkiye Petrolleri”, “Microsoft”, “PASHA Bank”, “TotalEnergies”, “Azeri MI Drilling”, “AZFEN”, “Baku Steel Company” və bir çox başqa şirkətlər.
Ənənəvi “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi dünyanın müxtəlif ölkələrindən enerji sənayesinin liderlərini, o cümlədən hökumət rəsmilərini, energetika və sənaye nazirliklərini, baş katibləri və aparıcı beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini bir araya toplayıb.
Enerji Həftəsinin əlavə proqramı çərçivəsində ənənəvi olaraq ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B) keçirilib.
“27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz” Sərgisi Xəzər regionunun enerji sektorunda növbəti mühüm hadisəyə çevrildi.
Şirkətlər neft hasilatı və enerjinin nəqli sahəsində innovativ texnologiyalar, bərpa olunan enerji sahəsində pilot layihələr, neftin və qazın saxlanması sistemləri və xidmətlərini, eləcə də regionda cari və perspektiv neft- qaz işlənmə layihələrini və  digər nailiyyətləri nümayiş etdiriblər.
Ənənəvi “Caspian Power 2022” sərgisi Xəzər regionunda energetika və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbir kimi energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi üzrə beynəlxalq və yerli şirkətlərin ən son təkliflərini nümayiş etdirib.
Belə ki, sərgilər və forum enerji sənayesinin aparıcı nümayəndələrinin bir sıra mühüm görüşlərini təmin etmiş, ən son texnoloji məhsulları bütün dünyaya təqdim etmiş, səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr formalaşdırmış, yeni perspektivli müqavilələrin imzalanmasına öz töhfəsini vermişdir.

Baku Energy Week: role of Azerbaijan in ensuring the energy security of a number of countries
Baku Energy Week ends on June 4; three major events were held within the framework of this Week - the 27th International Caspian Oil and Gas Exhibition, the 10th Anniversary Caspian International Energy and Renewable Energy Exhibition and the Baku Energy Forum.
The brand of Baku Energy Week, of course, has become a symbol of the most prestigious event in the oil and gas and energy sector of the Caspian region.
250 companies representing over thirty countries of the world took part in the exhibitions and the forum. The event was traditionally held with the support of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR).
From the first days of its existence, the exhibition has been under close attention of the republican leadership. The annual participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the opening ceremony once again confirms the high status of the exhibition. The leaders of the USA, UK, Turkey and other countries sent congratulatory letters to the exhibition in connection with the many years of success.
Speaking at the opening ceremony of the Baku Energy Week, President of Azerbaijan Ilham Aliyev stressed the important role of Azerbaijan in ensuring the energy security of a number of countries. Annual International Exhibition and Conference "Caspian Oil and Gas" played an important role, attracted the attention of global energy players to Azerbaijan, the head of state noted.
- The energy infrastructure of Azerbaijan works without any failures, the President said in his speech. – Obviously, this demonstrates our predictability and reliability, and the fact that we can complete large-scale infrastructure projects that are technically and financially complex.
In this case, the words of the head of our state were clearly reflected in numerous expositions, in which the practical significance of scientific and technical developments successfully complemented the effect of modern innovations. The best ideas, projects, achievements were demonstrated by the majority of participants representing local and foreign companies accredited in Azerbaijan.
Among the exhibitors are such large companies as Schlumberger, Bos Shelf, Equinor, Gazprombank and other.
The status of the Baku Energy Week was confirmed by the names of its sponsors: ACWA Power, bp, Equinor, Turkiye Petrolleri, Microsoft, PASHA Bank, TotalEnergies, Azeri MI Drilling, AZFEN, Baku Steel Company and many others.
The traditional exhibition "Caspian Oil & Gas" brought together leaders of the energy industry from around the world, including government officials, ministers of energy and industrial departments, general secretaries and heads of leading international organizations.
As a part of the additional program of the Energy Week, bilateral business meetings (B2B) were traditionally held.
The 27th International "Caspian Oil & Gas" exhibition has become another major event of the energy sector of the Caspian region.
The companies showcased innovative technologies in the field of oil production and energy transportation, pilot projects in the field of renewable energy, oil and gas storage systems and services, as well as current and prospective oil and gas developments in the region and a number of other achievements.
The traditional exhibition “Caspian Power 2022”, as the only specialized event in the field of energy and renewable energy sources in the Caspian region, presented the latest proposals from the international and local companies in the development and use of energy and renewable energy sources.
Thus, the exhibitions and forum became a venue for a number of important meetings of the leading representatives of the energy industry, presented the latest technological products to the whole world, allowed establishing effective and mutually beneficial relations, and contributed to the signing of new promising agreements.