Bakı Enerji Həftəsi: bir sıra ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Azərbaycanın rolu
Bakı Enerji Həftəsi iyunun 4-də başa çatır, onun çərçivəsində üç əsas tədbir – “27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz” sərgisi, “10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji” sərgisi və Bakı Enerji Forumu keçirilib.
Bakı Enerji Həftəsi brendi, əlbəttə ki, Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən mötəbər tədbirin simvoluna çevrilib.
Sərgilərdə və forumda dünyanın otuzdan çox ölkəsini təmsil edən 250 şirkət iştirak etmişdir. Tədbir ənənəvi olaraq Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) dəstəyi ilə keçirilib.
Sərgi yarandığı ilk günlərdən respublika rəhbərliyinin ciddi nəzarətində olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin hər il açılış mərasimində iştirakı sərginin yüksək səviyyəli statusunu bir daha təsdiqləyir. ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin rəhbərləri sərgiyə uzun illər ərzində qazandığı uğurlarla bağlı təbrik məktubları göndəriblər.
Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanın bir sıra ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rolunu vurğulayıb. Dövlət başçısı hər il keçirilən “Xəzər Neft və Qaz” Beynəlxalq Sərgi və Konfransının mühüm rol oynadığını, qlobal enerji iştirakçılarının diqqətini Azərbaycana cəlb etdiyini qeyd etdi.
- Prezident öz çıxışında Azərbaycanın enerji infrastrukturunun heç bir nasazlıq olmadan işlədiyini qeyd etdi. – Əlbəttə, bu, bizim proqnozlaşdırıla bilənliyimizi və etibarlılığımızı və texniki və maliyyə cəhətdən mürəkkəb olan irimiqyaslı infrastruktur layihələrini həyata keçirə biləcəyimizi nümayiş etdirir.
Bu zaman dövlət başçısının sözləri elmi-texniki inkişafın praktiki əhəmiyyətinin müasir innovasiyaların təsirini uğurla tamamladığı çoxsaylı ekspozisiyalarda öz aydın əksini tapmışdır. Ən yaxşı ideyalar, layihələr, nailiyyətlər Azərbaycanda akkreditə olunmuş yerli və xarici şirkətləri təmsil edən iştirakçıların əksəriyyəti tərəfindən nümayiş etdirilib.
Sərgi iştirakçıları arasında “Schlumberger”, “Bos Shelf”, “Equinor”, “Gazprombank” və bu kimi iri şirkətlər var.
Bakı Enerji Həftəsinin statusu onun sponsorlarının tərkibini əks etdirir: “ACWA Power”, “bp”, “Equinor”, “Türkiye Petrolleri”, “Microsoft”, “PASHA Bank”, “TotalEnergies”, “Azeri MI Drilling”, “AZFEN”, “Baku Steel Company” və bir çox başqa şirkətlər.
Ənənəvi “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi dünyanın müxtəlif ölkələrindən enerji sənayesinin liderlərini, o cümlədən hökumət rəsmilərini, energetika və sənaye nazirliklərini, baş katibləri və aparıcı beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini bir araya toplayıb.
Enerji Həftəsinin əlavə proqramı çərçivəsində ənənəvi olaraq ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B) keçirilib.
“27-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz” Sərgisi Xəzər regionunun enerji sektorunda növbəti mühüm hadisəyə çevrildi.
Şirkətlər neft hasilatı və enerjinin nəqli sahəsində innovativ texnologiyalar, bərpa olunan enerji sahəsində pilot layihələr, neftin və qazın saxlanması sistemləri və xidmətlərini, eləcə də regionda cari və perspektiv neft- qaz işlənmə layihələrini və  digər nailiyyətləri nümayiş etdiriblər.
Ənənəvi “Caspian Power 2022” sərgisi Xəzər regionunda energetika və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində yeganə ixtisaslaşmış tədbir kimi energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi üzrə beynəlxalq və yerli şirkətlərin ən son təkliflərini nümayiş etdirib.
Belə ki, sərgilər və forum enerji sənayesinin aparıcı nümayəndələrinin bir sıra mühüm görüşlərini təmin etmiş, ən son texnoloji məhsulları bütün dünyaya təqdim etmiş, səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr formalaşdırmış, yeni perspektivli müqavilələrin imzalanmasına öz töhfəsini vermişdir.

Бакинская Энергетическая Неделя: роль Азербайджана в обеспечении энергобезопасности ряда стран
4 июня завершается Бакинская Энергетическая Неделя, в рамках которой прошли три крупных мероприятия – 27-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия», 10-я Юбилейная Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Возобновляемая Энергия» и Бакинский Энергетический Форум.
Бренд Бакинской Энергетической Недели, безусловно, стал символом самого престижного мероприятия в нефтегазовой и энергетической сфере Каспийского региона.
На выставках и форуме приняли участие 250 компаний, представляющих свыше тридцати стран мира. Мероприятие традиционно прошло при поддержке Министерства энергетики Азербайджанской Республики и Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR).
С первых дней существования выставка находится под пристальным вниманием республиканского руководства. Ежегодное участие Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в церемонии открытия еще раз подтверждает высокий статус выставки. Руководители США, Великобритании, Турции и других стран направили выставке поздравительные письма в связи с многолетним успехом.
Выступая на церемонии открытия Бакинской Энергетической Недели, Президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул важную роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности ряда стран. Проводимая ежегодно Международная выставка и конференция «Нефть и газ Каспия» сыграла важную роль, привлекла внимание глобальных энергетических игроков к Азербайджану, отметил глава государства.
– Энергетическая инфраструктура Азербайджана работает без каких-либо сбоев, заявил Президент в своем выступлении. – Конечно, это демонстрирует нашу предсказуемость и надежность и то, что мы можем осуществлять масштабные инфраструктурные проекты, сложные с технической и финансовой точек зрения.
В данном случае слова руководителя нашего государства были наглядно отражены многочисленными экспозициями, в которых практическое значение научно-технических разработок успешно дополнял эффект современных инноваций. Лучшие идеи, проекты, достижения продемонстрировали большинство участников, представляющих местные и зарубежные компании, аккредитованные в Азербайджане.
Среди участников выставок такие крупные компании, как Schlumberger, Bos Shelf, Equinor, Gazprombank и другие.
Статус Бакинской Энергетической Недели отразил состав ее спонсоров: ACWA Power, bp, Equinor, Turkiye Petrolleri, Microsoft, PASHA Bank, TotalEnergies, Azeri MI Drilling, AZFEN, Baku Steel Company и многие другие.
Традиционная выставка «Нефть и газ Каспия» собрала лидеров энергетической отрасли со всего мира, среди которых правительственные чиновники, министры энергетических и промышленных ведомств, генеральные секретари и руководители титульных международных организаций.
В рамках дополнительной программы Энергетической Недели традиционно прошли двусторонние деловые встречи (B2B).
27-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия» стала очередным крупнейшим событием в энергетическом секторе Каспийского региона.
Компании продемонстрировали инновационные технологии в области добычи нефти и транспортировки энергии, пилотные проекты в области возобновляемых источников энергии, хранения нефтегазовых систем и услуг, а также текущие и перспективные нефтегазовые разработки в регионе и ряд других достижений.
Традиционная выставка Caspian Power 2022, как единственное специализированное мероприятие в области энергетики и возобновляемых источников энергии в Каспийском регионе,  экспонировала последние предложения международных и местных компаний в области развития и использования энергетики и возобновляемых источников энергии.
Таким образом, выставки и форум обеспечили ряд важнейших встреч ведущих представителей энергетической отрасли, презентовали всему миру новейшие технологические продукты, сформировали эффективные и взаимовыгодные отношения,  способствовали подписанию новых перспективных соглашений.