29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi keçiriləcək
12 aprel 2019
29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən irimiqyaslı tədbiri - 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi keçiriləcək. Tanınmış beynəlxalq platforma və regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri olan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi hər il Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələrini müzakirə etmək və enerji təhlükəsizliyini təmin etmək üçün ən yüksək səviyyəli rəhbərləri bir araya gətirir.
Bu il Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin tarixində əlamətdar hadisəsi olan - “Əsrin Müqaviləsi”  öz iyirmi beş illiyini qeyd edir. İlk “Caspian Oil and Gas” sərgisi 1994-cü ildə, Azərbaycan neft sənayesinin və ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatının inkişafında yeni dövrün başlandığını bildirən “Əsrin Müqaviləsi”nin elə həmin ilin sentyabr ayında imzalanması ərəfəsində baş tutdu. O vaxt Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanın neft-qaz sənayesində ilk ixtisaslaşdırılmış sərginin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədi və həmin dövrdən etibarən, “Caspian Oil and Gas” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı peşəkarların görüş yerinə çevrilib və burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, eləcə də saziş və müqavilələr imzalanır.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. Sərginin uğurla keçirildiyi bir çox illər ərzində ABŞ, Böyük Britaniyə, Türkivə və digər ölkələrin rəsmiləri öz salamlama məktublarını sərgiyə ünvanlamışlar.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinə əvəzsiz dəstək göstərirlər.
Tədbirin sponsor heyəti də sərginin yüksək statusunu əks etdirir. Regionun əsas neft-qaz tədbirinin Baş tərəfdaşı qismində SOCAR şirkəti çıxış edir. Sərginin qızıl sponsoru BP şirkətidir. Gümüş sponsor - TPAO, bürünc sponsorlar: Azeri MI Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BOS SHELF, Caspian Drilling Company, Сaspian Marine Services, Global Energy Azerbaijan, Socar Polymer, Tekfen Construction.
Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Sərgi iştirakçılarının siyahısına qlobal neft və energetika sektorunu təmsil edən aparıcı şirkətlər daxildir.
2019-cu ildə ABŞ-ı, Almaniyanı, Böyük Britaniyanı, Fransanı, İtaliyanı, MDB ölkələrini, Türkiyəni və digər ölkələri təmsil edən 250-dən artıq şirkətin sərgidə iştirak etməsi gözlənilir. Bu şirkətlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft-qaz saxlama sistemlərinin təmin edilməsi üzrə avadanlıq, xidmət və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini, platforma və üzən qazma qurğularını, boruların çəkilməsi və boru kəmərlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, eləcə də servis xidmətlərini təqdim edəcəklər. Ilk dəfə olaraq, sərgidə defektoskopiya və yerdən uzaq məsafədə işlərin görülməsi kimi sahələr işıqlandırılacaq.
Bu il öz ekspozisiya sahələrini genişləndirmiş “Halliburton”, “Schlumberger” və “Worley Parsons” kimi şirkətlər sərgi qonaqlarına öz innovativ məhsul və xidmətlərini təqdim edəcək. Ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, sərgidə iştirak edən Rusiya İxrac Mərkəzi Rusiyanın ən qabaqcıl şirkətlərinin nümayəndələrini öz stendində bir araya gətirəcək. Qeyd etmək lazımdır ki, iştirakçıların 55%-ni  Xəzər Neft və Qaz sərgisinin daimi iştirakçıları təşkil edir. Rusiya və Almaniyanın qabaqcıl şirkətləri milli stendlərdə ən son məhsullarını təqdim edəcəklər.
Bu il sərgi əlavə tədbirlər ilə zəngin olacaq. Ənənəvi olaraq, “B2B” formatlı ikitərəfli görüşlər keçiriləcək. Bu görüşlərdə yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək üçün görüşə biləcəklər.
Sərgi çərçivəsində tələbələrə və gənc sənaye mütəxəssislərinə də böyük diqqət ayrılacaq. Belə ki, gələcəyin mütəxəssislərini sərgidə sənayenin ən son yenilikləri ilə tanış etmək, eləcə də nəhəng neft şirkətlərinin nümayəndələri ilə əlaqələr qurmaq məqsədi ilə xüsusi turun keçirilməsi planlaşdırılır. Həmçinin tərcümeyi-halların (CV-lərin) birbaşa sərgidə təqdim edilməsi üçün xüsusi “CV” qutularının yerləşdirilməsi planlaşdırılır. İxtisaslaşmış treninq sessiyasının gedişində isə aparıcı neft şirkətlərinin nümayəndələri öz bilik və təcrübələrini gənc sənaye mütəxəssisləri ilə bölüşəcəklər.
“Bizimkilər” adlı platformada xaricdə məşhur neft şirkətlərində çalışan həmvətənlərimiz sənayenin beynəlxalq şirkətlərinin təcrübəsi ilə bölüşəcək və sərginin iştirakçı və qonaqlarını sənaye yenilikləri ilə tanış edəcəklər.
Məlum olduğu kimi, 1 iyun Uşaqların beynəlxalq müdafiəsi günüdür və bu münasibət ilə sərgi çərçivəsində xüsusi ustad dərslərinin keçirilməsi planlaşdırılır. Burada uşaqlar “qara qızıl” – neft ilə yeni rəsmçəkmə üsulunu sınaqdan keçirə biləcəklər. Ən yaxşı rəsmin müəllifi isə təşkilatçılar tərəfindən mükafatlandırılacaq.

С 29 мая по 1 июня в Баку Экспо Центре состоится 26-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия»
С 29 мая по 1июня в Баку Экспо Центре состоится крупнейшее мероприятие сектора энергетики в Прикаспийском регионе 26-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия». Являясь признанной международной платформой и главным событием нефтегазовой отрасли в регионе, выставка ежегодно собирает руководителей самого высокого уровня для обсуждения ключевых нефтегазовых проектов каспийского региона и обеспечения энергетической безопасности.
В этом году значимому событию в нефтегазовой истории Азербайджана – Контракту Века исполняется 25 лет. Первый Caspian Oil and Gas стартовал в 1994 году в преддверии подписания в сентябре этого же года «Контракта Века», ознаменовавшего начало нового периода развития нефтяной индустрии, экономики Азербайджана. Тогда инициативу проведения первой специализированной выставки в нефтегазовой области в Азербайджане поддержал общенациональный лидер Гейдар Алиев. С тех пор выставка «Caspian Oil and Gas» является местом встречи ведущих профессионалов области нефти, газа и энергетики, где подписываются меморандумы, соглашения и контракты о дальнейшем сотрудничестве.
Ежегодное участие в церемонии открытия президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в очередной раз подтверждает высокий статус выставки. За долгие годы успеха, на выставку свои приветственные письма отправили первые лица США, Великобритании, Турции и других стран.
Неоценимую поддержку выставке  «Нефть и Газ Каспия» оказывают Министерство энергетики Азербайджанской Республики и Государственная Нефтяная Компания Азербайджанской Республики (SOCAR).
О статусе мероприятия также говорит состав ее спонсоров. Генеральным партнером главного события сферы нефти и газа в регионе выступает SOCAR. Золотым спонсором является BP. Серебряный спонсор – TPAO, бронзовые спонсоры: Azeri MI Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BOS SHELF, Caspian Drilling Company, Сaspian Marine Services, Global Energy Azerbaijan, Socar Polymer, Tekfen Construction.
Организаторами выставки являются компании Iteca Caspian и ITE Group.
В списке участников выставки числятся ведущие компании нефтяного и энергетического сектора мира. В 2019 году в выставке ожидается участие более 250 компаний из стран СНГ, Германии, Италии, Франции, Великобритании, США, Турции и т.д. которые представят широкий ассортимент оборудования, услуг, инновационных технологий в области нефтедобычи и транспортировки энергоресурсов, обеспечения систем хранения нефти и газа, платформы и плавучие буровые установки, прокладку труб и обеспечение систем безопасности трубопроводов, сервисные услуги. Впервые на выставке будут освещены такие сферы, как дефектоскопия, проведение работ на большом расстоянии от земли.
Такие компании, как Halliburton, Schlumberger, Worley Parsons, увеличившие в этом году свою экспозиционную площадь, продемонстрируют гостям выставки свои инновационные продукты и услуги. Российский Экспортный Центр, принимающий участие в выставке второй год подряд, соберет на своем стенде представителей самых передовых российских компаний. Примечательно, что 55% участников составляют традиционные участники выставки Нефти и Газа. На национальных стендах свою новейшую продукцию представят компании из России и Германии.
Выставка будет богата дополнительными мероприятиями. Традиционно состоятся B2B (двусторонними) встречи, где представители местных и иностранных компаний смогут встретиться друг с другом лицом к лицу для обсуждения путей сотрудничества.
В рамках выставки большое внимание будет уделено студентам и молодым специалистам отрасли. Так, планируется проведения тура, целью которого является ознакомление будущих профессионалов сферы с последними новинками индустрии на выставке, а также для налаживания контактов с представителями крупными нефтяных компаний. Планируется установка специальных CV-коробок, куда можно будет сдать свое резюме прямо на выставке. Также в ходе специализированных тренинг сессий представители ведущих нефтяных компаний поделятся своими знаниями и опытом с молодыми специалистами отрасли.
На специальной платформе («Бизимкилер»), наши соотечественники, работающие за рубежом во всемирно известных нефтяных компаниях, поделятся опытом крупных международных компаний индустрии, ознакомят участников и гостей выставки с новинками индустрии.
1 июня, в Международный день защиты детей, в рамках выставки планируется организация мастер классов, где детям представится возможность попробовать новую технику рисования черным золотом – нефтью. Автор лучшего рисунка будет награжден организаторами.