29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi keçiriləcək
12 aprel 2019
29 may -1 iyun tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektoru üzrə ən irimiqyaslı tədbiri - 26-cı Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi keçiriləcək. Tanınmış beynəlxalq platforma və regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri olan “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi hər il Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələrini müzakirə etmək və enerji təhlükəsizliyini təmin etmək üçün ən yüksək səviyyəli rəhbərləri bir araya gətirir.
Bu il Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin tarixində əlamətdar hadisəsi olan - “Əsrin Müqaviləsi”  öz iyirmi beş illiyini qeyd edir. İlk “Caspian Oil and Gas” sərgisi 1994-cü ildə, Azərbaycan neft sənayesinin və ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatının inkişafında yeni dövrün başlandığını bildirən “Əsrin Müqaviləsi”nin elə həmin ilin sentyabr ayında imzalanması ərəfəsində baş tutdu. O vaxt Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanın neft-qaz sənayesində ilk ixtisaslaşdırılmış sərginin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədi və həmin dövrdən etibarən, “Caspian Oil and Gas” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı peşəkarların görüş yerinə çevrilib və burada gələcək əməkdaşlığa dair memorandumlar, eləcə də saziş və müqavilələr imzalanır.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiq edir. Sərginin uğurla keçirildiyi bir çox illər ərzində ABŞ, Böyük Britaniyə, Türkivə və digər ölkələrin rəsmiləri öz salamlama məktublarını sərgiyə ünvanlamışlar.
Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinə əvəzsiz dəstək göstərirlər.
Tədbirin sponsor heyəti də sərginin yüksək statusunu əks etdirir. Regionun əsas neft-qaz tədbirinin Baş tərəfdaşı qismində SOCAR şirkəti çıxış edir. Sərginin qızıl sponsoru BP şirkətidir. Gümüş sponsor - TPAO, bürünc sponsorlar: Azeri MI Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BOS SHELF, Caspian Drilling Company, Сaspian Marine Services, Global Energy Azerbaijan, Socar Polymer, Tekfen Construction.
Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Sərgi iştirakçılarının siyahısına qlobal neft və energetika sektorunu təmsil edən aparıcı şirkətlər daxildir.
2019-cu ildə ABŞ-ı, Almaniyanı, Böyük Britaniyanı, Fransanı, İtaliyanı, MDB ölkələrini, Türkiyəni və digər ölkələri təmsil edən 250-dən artıq şirkətin sərgidə iştirak etməsi gözlənilir. Bu şirkətlər neft hasilatı və enerji resurslarının daşınması, neft-qaz saxlama sistemlərinin təmin edilməsi üzrə avadanlıq, xidmət və innovativ texnologiyaların geniş çeşidini, platforma və üzən qazma qurğularını, boruların çəkilməsi və boru kəmərlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, eləcə də servis xidmətlərini təqdim edəcəklər. Ilk dəfə olaraq, sərgidə defektoskopiya və yerdən uzaq məsafədə işlərin görülməsi kimi sahələr işıqlandırılacaq.
Bu il öz ekspozisiya sahələrini genişləndirmiş “Halliburton”, “Schlumberger” və “Worley Parsons” kimi şirkətlər sərgi qonaqlarına öz innovativ məhsul və xidmətlərini təqdim edəcək. Ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, sərgidə iştirak edən Rusiya İxrac Mərkəzi Rusiyanın ən qabaqcıl şirkətlərinin nümayəndələrini öz stendində bir araya gətirəcək. Qeyd etmək lazımdır ki, iştirakçıların 55%-ni  Xəzər Neft və Qaz sərgisinin daimi iştirakçıları təşkil edir. Rusiya və Almaniyanın qabaqcıl şirkətləri milli stendlərdə ən son məhsullarını təqdim edəcəklər.
Bu il sərgi əlavə tədbirlər ilə zəngin olacaq. Ənənəvi olaraq, “B2B” formatlı ikitərəfli görüşlər keçiriləcək. Bu görüşlərdə yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək üçün görüşə biləcəklər.
Sərgi çərçivəsində tələbələrə və gənc sənaye mütəxəssislərinə də böyük diqqət ayrılacaq. Belə ki, gələcəyin mütəxəssislərini sərgidə sənayenin ən son yenilikləri ilə tanış etmək, eləcə də nəhəng neft şirkətlərinin nümayəndələri ilə əlaqələr qurmaq məqsədi ilə xüsusi turun keçirilməsi planlaşdırılır. Həmçinin tərcümeyi-halların (CV-lərin) birbaşa sərgidə təqdim edilməsi üçün xüsusi “CV” qutularının yerləşdirilməsi planlaşdırılır. İxtisaslaşmış treninq sessiyasının gedişində isə aparıcı neft şirkətlərinin nümayəndələri öz bilik və təcrübələrini gənc sənaye mütəxəssisləri ilə bölüşəcəklər.
“Bizimkilər” adlı platformada xaricdə məşhur neft şirkətlərində çalışan həmvətənlərimiz sənayenin beynəlxalq şirkətlərinin təcrübəsi ilə bölüşəcək və sərginin iştirakçı və qonaqlarını sənaye yenilikləri ilə tanış edəcəklər.
Məlum olduğu kimi, 1 iyun Uşaqların beynəlxalq müdafiəsi günüdür və bu münasibət ilə sərgi çərçivəsində xüsusi ustad dərslərinin keçirilməsi planlaşdırılır. Burada uşaqlar “qara qızıl” – neft ilə yeni rəsmçəkmə üsulunu sınaqdan keçirə biləcəklər. Ən yaxşı rəsmin müəllifi isə təşkilatçılar tərəfindən mükafatlandırılacaq.

From the 29th of May until the 1st of June, the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition will be hosted at Baku Expo Center
12 april 2019
From the 29th of May until the 1st of June, the 26th International Caspian Oil & Gas Exhibition, the largest event of the energy sector in the Caspian region, will be hosted at Baku Expo Center. Being a recognized international platform and a key event for the oil and gas industry in the region, the exhibition annually brings together top-level managers to discuss key oil & gas projects in the Caspian region and ensure energy security.
The first Caspian Oil & Gas exhibition was held in 1994 on the threshold of the milestone event that took place in the energy sector. In September of the same year the Contract of the Century which determined basic directions of broadscale development of hydrocarbons resources of the Caspian basin and opened a new epoch in history of the oil sector of the Republic of Azerbaijan, was signed. After the commencement of implementation of this grandiose project, Azerbaijan, led by Nationwide Leader Heydar Aliyev, became a symbol of global cooperation for many world countries and companies. The Contract of the Century was not only the first agreement in the whole Caspian region but also a prime example of successful cooperation of Azerbaijan with big foreign investors. This event predetermined major directions of broad-scale development of hydrocarbon resources of the Caspian Sea and paved a way to a new epoch in the oil-gas production history of Azerbaijan.
The participation of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the exhibition’s opening ceremony testifies to its high status. During its many successful years, officials from USA, UK, Turkey and other countries have sent their welcome letters to the exhibition.
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) provide invaluable support to the Caspian Oil & Gas Exhibition.
The status of the event is also indicated by its list of sponsors. SOCAR is the general partner of this main oil and gas event in the region. The Golden Sponsor of the conference is BP. Silver Sponsor – TPAO, Bronze Sponsors: Azeri MI Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BOS SHELF, Caspian Drilling Company, Сaspian Marine Services, Global Energy Azerbaijan, Socar Polymer, Tekfen Construction.
The exhibitions is organised by Iteca Caspian and its partner ITE Group.
The list of exhibitors includes leading companies in the oil and energy sector of the world. In 2019, more than 250 companies from the CIS countries, France, Germany, Italy, UK, USA, Turkey and other countries are expected to participate in the exhibition. They will present a wide range of equipment, services, innovative technologies in the field of oil production and transportation of energy resources, provision of oil and gas storage systems, platforms and floating drilling rigs, pipe laying and pipeline security systems, and maintenance services. For the first time, the exhibition will cover such areas as NDTs and working at heights.
Companies such as Halliburton, Schlumberger, Worley Parsons, which have increased their exhibition space this year, will showcase their innovative products and services to the exhibition guests. The Russian Export Centre, participating in the exhibition for the second year in a row, will gather representatives of the most advanced Russian companies at its stand. It is noteworthy that 55% of the participants are traditional participants of the Oil & Gas exhibition. Companies from Russia and Germany will present their latest products at their national stands
The exhibition will be rich with additional events. Traditionally, B2B meetings will be held, where representatives of local and foreign companies will be able to meet each other face to face to discuss ways of cooperation.
During the exhibition, a lot of attention will be paid to the students and young professionals of the industry. Thus, a tour is planned to familiarise the future industry professionals with the latest industry innovations at the exhibition and establish contacts with representatives of the major oil companies. It is planned to install special CV-boxes, where young specialists can submit their résumé directly at the exhibition. Also, during the specialised training sessions, representatives of the leading oil companies will share their knowledge and experience with young specialists in the industry.
On a special platform “Bizimkiler”, our compatriots working abroad in world-famous oil companies will share their experience of major international companies, and will acquaint the participants and guests of the exhibition with the new products of the industry.
On the 1st of June, International Children’s Day, the exhibition is planned to host master classes, where children will have the opportunity to try a new technique of drawing with ‘black gold’ - oil. There will be a prize for the author of the best picture, which will be presented by the Organisers.