Regionun enerji sahəsində ən mühüm hadisəsi: Bakı Enerji Həftəsi
4-6 iyun tarixlərində regionun enerji sahəsində mühüm hadisəsi olan Bakı Enerji Həftəsi keçiriləcəkdir. Bakı Enerji Həftəsi özündə üç mötəbər tədbiri birləşdirir: 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 29-cu Bakı Enerji Forumu. “Caspian Oil&Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil ediləcək.
2024-cü ildə Bakı Enerji Həftəsi əhəmiyyətli bir hadisəyə təsadüf edir. Belə ki, bu il Respublikanın neft tarixində yeni dövrün əsasını qoymuş "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanmasından 30 il ötür. Bu mühüm tədbir Bakı Enerji Həftəsinin proqramında da öz əksini tapacaqdır. "Əsrin müqaviləsi" görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin banisi olduğu Azərbaycanın energetika strategiyasının əsas tendensiyasını müəyyən edən və Azərbaycanı dünyanın neft ixracatçılarından birinə çevirən özül hesab edilir. Belə ki, məhz "Əsrin müqaviləsi" ilə müstəqil Azərbaycanın neft strategiyasının əsası qoyuldu.
Eyni zamanda bu il Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil&Gas” sərgisinin təsis edilməsindən 30 il ötür. Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin keçirilməsi təşəbbüsü müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüşdür. 1994-cü ildə, Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanın neft-qaz sənayesində ilk ixtisaslaşdırılmış sərginin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədi və həmin dövrdən etibarən, “Caspian Oil&Gas” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı peşəkarların görüş yerinə çevrildi.
Sərgi və forum iştirakçılarına ABŞ, Böyük Britaniya və Türkiyə dövlət başçılarından təbrik məktubları göndərilib. Bakı Enerji Həftəsinə əlaqədar dövlət strukturlarının, enerji sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbər şəxsləri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndəliklərinin başçıları qatılır. Bu il də Bakı Enerji Həftəsində yüksək rütbəli qonaqların iştirakı gözlənilir: Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Sənaye və Qabaqcıl Texnologiyalar naziri, Abu-Dabi Milli Neft Şirkətinin (ADNOC) idarəedici direktoru, “Masdar” şirkətinin sədri, COP28-in prezidenti Sultan Əhməd Əl Caber, Türkiyə Respublikasının Enerji və Təbii Sərvətlər Naziri Alparslan Bayraktar, Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət naziri Piter Siyyarto, Macarıstanın Energetika naziri Csaba Lantos, ABŞ Dövlət Departamentinin Enerji Ehtiyatları Bürosunun çoxtərəfli enerji diplomatiyası üzrə baş müşaviri Harri Kemian, Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) İcraçı Direktoru Fatih Birol, Avropa Komissiyası Energetika üzrə Baş İdarənin direktoru Kristina Lobillo Borrero, Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi (GECF) Mohamed Hamel, Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) Baş direktoru Françesko La Kamera, Beynəlxalq Enerji Xartiyası Baş katibinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən, Atsuko Hiroşe, Dünya Enerji Konqresinin Baş katibi və icraçı direktoru Angela Vilkinson, İraq Respublikasının Neft nazirinin enerji məsələləri üzrə  müşaviri AbdulBaqi K. AlSalait, Sloveniya Respublikasının Ekologiya, İqlim və Energetika Nazirliyində energetika üzrə dövlət katibi Tina Sersen, Əlcəzairin Energetika və Mədən Nazirliyinin baş katibi Abdelkrim Aouissi və bp Qrupunun Hasilat və Əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezidenti Qordon Birrell.
Ənənəvi enerji resursları sənayesini inkişaf etməkdə olan yaşıl enerji istiqamətləri ilə birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi bu sahədə irəliləyişlərə və ən yaxşı təcrübələrə zəmin yaradır. Belə ki, 2024-cü ildə Bakı Enerji Həftəsi daha bir əhəmiyyətli hadisəyə təsadüf edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu əlamətdar hadisə Bakı Enerji Həftəsinin tədbirlər proqramında əks olunacaqdır.
Son dövrlərdə Azərbaycan artıq beynəlxalq işgüzar tədbirlərin təşkil edildiyi mərkəz kimi tanınır. Ölkə konqres və sərgi fəaliyyətlərində fəal iştirak edir, inkişaf etmiş infrastruktura malikdir. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbirin təşkilinin Azərbaycana həvalə edilməsi ölkənin dünyada beynəlxalq və geniş miqyaslı təbirlərin uğurlu təşkilatçısı statusunu bir daha sübut edir. Belə genişmiqyaslı hadisə ərəfəsində enerji sektoru nümayəndələrini bir araya gətirən Bakı Enerji Həftəsi Azərbaycanın enerji sektorundakı rolunu və dünya enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfəni bir daha vurğulayacaqdır.
Bakı Enerji Həftəsi isə öz növbəsində enerji sektorundakı aktual məsələlərin müzakirə edildiyi və enerji sənayesində əhəmiyyətli tərəflərin bir araya gəldiyi bir platformadır. Bu tədbir dünya miqyasında enerji təhlükəsizliyi, enerji istehsalı, nəqliyyatı və digər əhəmiyyətli məsələləri müzakirə etmək üçün beynəlxalq nümayəndələri və təşkilatları cəlb edir. Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlər, layihələr və konfranslar enerji sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulması, təcrübə mübadiləsi və yeni inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsinə kömək edir.
Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələri və regionda enerji təhlükəsizliyi “Caspian Oil&Gas” sərgisində müzakirə olunacaq. Sərginin əhatə etdiyi mühüm bölmələrə neft və qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın nəqli və hasilatı, telekommunikasiya və İT, neft və qaz emalı, enerji sektorunda tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar və s. daxildir. Sərgidə süni intellekt, qazma sahəsi, eləcə də neft və qeyri-qaz məhsullarının istehsalı və saxlanması ilə bağlı yeniliklər də təqdim olunacaq.
Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji “Caspian Power” sərgisində isə beynəlxalq və yerli şirkətlərin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsindəki yeniliklər və bununla bağlı təkliflər gündəmdə olacaqdır. Sərgidə günəş enerjisi, külək enerjisi, geotermal enerji, istilik energetikası, nüvə enerjisi, maşınqayırma və enerji avadanlıqları, elektrik nəqliyyat vasitələri və elektromobillər, enerji və resurslara qənaət edən texnologiyalar və digər sektorlar üzrə məhsul və xidmətlər, eləcə də yeni layihələr nümayiş olunacaqdır.
Sərgi çərçivəsində bir sıra sessiyalar və panel müzakirələri də baş tutacaqdır. Sərgi günlərində "Stereotipləri qıraraq: Enerji həllərinin formatlaşdırılması", Yeni texnologiyalar və rəqəmsallaşma", “İrəliyə doğru yol açmaq: eko-avtomobilin gələcəyi və Azərbaycanda elektromobillərin artan populyarlığı”, “Radioaktiv maddələrin  nəqli zamanı radiasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi”, “Enerji sənayesində süni intellekt pionerləri", "Yüksək texnikaya uyğunlaşdırılmamış boru kəmərlərinin standart avadanlıqla yoxlanılması üçün həllər", "Qaz dəyər zəncirində karbonun rolu və tendensiyaların gələcəkdə karbon bazarlarını formalaşdırma yolları", eləcə də "Azərbaycanın neft-qaz sektorunda qadınların rolu" mövzularında panel müzakirələri keçiriləcəkdir.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində təşkil ediləcək daha bir mötəbər təbir isə Bakı Enerji Forumudur. Forumda həm Azərbaycan, həm də Xəzər regionu üçün vacib olan enerji məsələləri gündəmdə olacaqdır. Ənənəvi olaraq, foruma 600-dən çox nümayəndənin qatılacağı gözlənilir. Bu ilki tədbirdə “Enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlılığa dair beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Enerji təhlükəsizliyi 2.0”, “Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanları”, “Davamlı Enerji: Xəzər regionunda Yaşıl Enerji Potensialı”, “Yeni texnologiyalar və rəqəmsallaşdırma”, “Qaz dialoqu: Enerji böhranı zamanı qaz təchizatının rolu”, “Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanları”, “Neft axınları: Kross-logistika və Azərbaycanda infrastrukturun inkişafı”, “Uğurlu enerji keçidində insan kapitalının rolu” kimi mövzular müzakirə olunacaqdır. COP29 ərəfəsində Bakı Enerji Forumunun proqramına “Yaşıl dünya naminə. COP29 strateji inkişaf yolları” adlı xüsusi sessiya da əlavə olunub. Sessiyada məruzəçi qismində iştirak etmək üçün digər ölkələrdən xüsusi  qonaqlar dəvət olunub.
Ekoloji problemlər və bu problemlərin Yer kürəsi üçün yaratdığı təhlükələr, onların qarşısının alınması yolları, eləcə də yaşıl enerji kimi mövzular Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlər proqramında xüsusi yer tutur. Tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusu olan “Zero Waste” prinsipinə sadiq qalaraq, 2024-cü ildə də Bakı Enerji Forumu zamanı çap vasitələrindən istifadə minimum səviyyəyə qədər azaldılaraq, əsasən elektron vasitələrə üstünlük veriləcək. Beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünü dəstəkləyərək, forum zamanı qidadan optimal istifadə prinsipi də tətbiq ediləcək.
Bundan başqa, Bakı Enerji Forumu çərçivəsində “MiniBoss” məktəbinin tələbələrinin “Ecoleaf” adlı startapı nümayiş olunacaq. Startapın ideyası başlıq hissəsində toxum olan qələmlər və tərkibində bitki toxumu olan qeyd dəftərləridir. Forumda iştirak edən nümayəndələrə də bu ekoloji təmiz məhsullar təqdim olunacaq.
Ənənəvi olaraq, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində baş tutacaq tədbirlər zamanı ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B, B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər.
Bununla yanaşı, tədbir çərçivəsində Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində “Heydər Əliyev adına yarımdalma qazma qurğusu” maketi, "Mədəni" rəqəmsal kontent müəllifi tərəfindən rəqəmsal rəsmlər toplusu, Qərbi Kaspi Universitetinin “Dizayn” fakültəsindən olan tələbələrin əl işlərindən ibarət sərgi nümayiş olunacaq.
4, 5 və 6 iyun tarixlərində Koroğlu metro stansiyasından Bakı Ekspo Mərkəzi və əks istiqamətdə avtobuslar fəaliyyət göstərəcəkdir. Bu xidmətin rəsmi sponsoru “AZFEN” və “TEKFEN” şirkətləridir. Avtobusların cədvəli haqqında ətraflı məlumatı sərgilərin saytından əldə etmək mümkündur.
Tədbir çox sayda sponsorlar cəlb edir. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsin builki sponsorları “ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”,  “Ansaldo Energia”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “GAP İnşaat”, “GL”, “INPEX”, “KOLIN İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate (Huawei)”, “Saudi Aramco”, “SEE BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Turkiye Petrolleri”, “Uniper”, “Ural Steel”, Wolters Kluwer (Enablon) və "Wood" şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” şirkəti, konsaltinq tərəfdaşı qismində isə “Deloitte & Touche” şirkəti çıxış edir.

Важнейшее событие в энергетической сфере региона: Бакинская Энергетическая Неделя
4-6 июня состоится Бакинская Энергетическая Неделя («Baku Energy Week»), которая является важным событием в энергетической сфере региона. Она объединяет в себе три значимых мероприятия: 29-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil&Gas, 12-ю Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power и 29-й Бакинский Энергетический Форум. Выставки «Caspian Oil & Gas» и «Caspian Power» будут организованы в Баку Экспо Центре, а Бакинский Энергетический Форум - в Бакинском Конгресс Центре, построенном по экологической концепции.
В 2024 году Бакинская Энергетическая Неделя совпадает с важным событием. Так, в этом году исполняется 30 лет со дня подписания «Контракта века», положившего начало новой эпохе в нефтяной истории республики. Это важное мероприятие будет отражено и в программе «Baku Energy Week». «Контракт века» считается основополагающим фактором, определившим основную тенденцию энергетической стратегии Азербайджана, основателем которой является видный политический и государственный деятель, общенациональный лидер Гейдар Алиев, превративший Азербайджан в одного из мировых экспортеров нефти. Таким образом, именно "Контрактом века" была заложена основа нефтяной стратегии Азербайджана.
Кроме того, в этом же году исполняется 30 лет со дня основания выставки «Caspian Oil&Gas». Инициатива проведения международных выставок в Азербайджане была выдвинута основателем независимого Азербайджанского государства Гейдаром Алиевым. В 1994 году общенациональный лидер Гейдар Алиев поддержал инициативу проведения первой специализированной выставки в нефтегазовой промышленности Азербайджана, и с тех пор выставка «Caspian Oil&Gas» стала местом встречи ведущих профессионалов в области нефти, газа и энергетики.
В адрес участников направляли письма приветствия главы США, Великобритании, Турции. Руководители государственных структур, компаний, работающих в сфере энергетики, главы дипломатических представительств зарубежных стран в Азербайджане принимают участие в Бакинской Энергетической Неделе. В этом году на «Baku Energy Week» также ожидается участие высокопоставленных гостей: министр промышленности и передовых технологий Объединенных Арабских Эмиратов, управляющий директор Национальной нефтяной компании Абу-Даби (ADNOC), председатель компании Masdar, президент «Cop28» Султан Ахмед аль-Джабер, министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Альпарслан Байрактар, министр иностранных дел и торговли Венгрии Петер Сийярто, министр энергетики Венгрии Чаба Лантош, старший советник по многосторонней энергетической дипломатии бюро энергоресурсов Госдепартамента США Гарри Кемиан,  генеральный секретарь Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) Хайсам аль-Кайс, исполнительный директор Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бироль, директор Главного управления энергетики Европейской комиссии Кристина Лобилло Борреро,  генеральный секретарь Форума стран-экспортеров газа (ФСЭГ) Мохамед Хамель, генеральный директор Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (ИРЕНА) Франческо Ла Камера, исполняющий обязанности генерального секретаря Международной Энергетической хартии Ацуко Хироше, генеральный директор Всемирного энергетического конгресса Анджела Уилкинсон, советник по энергетическим вопросам министра нефти Республики Ирак АбдулБаки К. Аль Салаит, государственный секретарь по энергетике в Министерстве экологии, климата и энергетики Республики Словения Тина Серсен, генеральный секретарь Министерства энергетики и горнодобывающей промышленности Алжира Абделькрим Ауисси, генеральный секретарь и исполнительный вице-президент «bp» по добыче и операциям Гордон Биррелл.
Соединяя индустрию традиционных энергоресурсов с развивающимися направлениями зеленой энергии, Бакинская Энергетическая Неделя предоставляют площадку для прорывных достижений и лучших практик в этой области.
Так как, в 2024 году Бакинская Энергетическая Неделя совпадает с еще одним значимым событием. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 2024 год в Азербайджане объявлен “Годом солидарности во имя зеленого мира”. Это знаменательное событие будет отражено в программе мероприятий Бакинской Энергетической Недели.
В последнее время Азербайджан уже славится как центр организации международных деловых мероприятий. Азербайджан активно участвует в конгрессной и выставочной деятельности, имеет развитую инфраструктуру. Делегирование Азербайджану организации такого престижного мероприятия, как 29-я сессия Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата-«COP29», еще раз подтверждает статус страны как успешного организатора международных и масштабных мероприятий в мире. Собирая энергетическую отрасли в преддверии такого масштабного события, Бакинская Энергетическая Неделя еще раз подчеркнет роль Азербайджана в энергетическом секторе и его вклад в мировую энергетическую безопасность.
Бакинская Энергетическая Неделя - это платформа, на которой обсуждаются актуальные вопросы энергетического сектора и собираются важные стороны в энергетической отрасли. Это мероприятие привлекает международных представителей и организаций для обсуждения энергетической безопасности, производства энергии, транспорта и других важных вопросов во всем мире. Мероприятия, проекты и конференции, проводимые во время Бакинской Энергетической Недели, способствуют налаживанию новых партнерских отношений в энергетической сфере, обмену опытом и определению новых направлений развития.
На выставке «Caspian Oil&Gas» будут обсуждаться основные нефтегазовые проекты и энергетическая безопасность Каспийского региона. Важные темы, охватываемые выставкой, включают в себя разработку нефтяных и газовых месторождений, транспортировку и добычу нефти и газа, телекоммуникации и информационные технологии, переработку нефти и газа, строительно-монтажные работы в энергетическом секторе, инновационные технологии и многое другое. Помимо этого, на Бакинской Энергетической Неделе также будут представлены технологии, связанные с искусственным интеллектом, внедряемым во все отрасли данного сектора.
А на Каспийской Международной Выставке «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power будут представлены инновации и предложения международных и отечественных компаний в области развития и использования энергетических и возобновляемых источников энергии. На выставках будут обсуждаться солнечная энергия, энергия ветра, геотермальная энергия, тепловая энергия, ядерная энергия, машиностроительное и энергетическое оборудование, электрические транспортные средства и электромобили, энергоэффективные и ресурсосберегающие технологии, новые проекты и другие темы.
В рамках выставки также состоится ряд сессий и панельных дискуссий. В дни выставки будут проведены панельные дискуссии на тему «Ломая стереотипы: Переформатирование энергетических решений», «Новые технологии и цифровизация», «Прокладывая путь вперед: Будущее с экомобилями и возрастающая популярность электромобилей в Азербайджане», «Обеспечение радиационной безопасности при транспортировке радиоактивных веществ», «Мониторинг потока факелового газа и повышение эффективности сжигания для снижения выбросов метана и СО2», «Первопроходцы искусственного интеллекта в энергетике», «Решения по инспекции трубопроводов неприспособленных к ВТД стандартным оборудованием», «Учет углерода в цепочке создания стоимости газа и то, как тенденции будут формировать углеродные рынки в будущем», и «Роль женщин в нефтегазовом секторе Азербайджана».
Очередным престижным мероприятием, организованным в рамках Бакинской Энергетической Недели, является Бакинский Энергетический Форум. На форуме на повестке дня будут стоять вопросы энергетики, важные как для Азербайджана, так и для Каспийского региона. Традиционно ожидается, что форум посетят более 600 представителей. В этом году мероприятие будет включать такие темы, как «Международное сотрудничество для обеспечения энергетической безопасности и устойчивости», «Энергетическая безопасность 2.0», «Возможности разведки и добычи в Каспийском регионе», «Развитие устойчивой энергетики: потенциал зеленой энергии в Каспийском регионе», «Новые технологии и цифровизация», «Газовый диалог: роль газового снабжения в условиях энергетического кризиса», «Разведка и добыча в Каспийском регионе», «Нефтяные потоки: кросс-логистика и развитие инфраструктуры в Азербайджане», «Роль человеческого капитала в успешном энергетическом переходе». Накануне «СОР29» в программу Бакинского Энергетического Форума включена специальная сессия «Расширение возможностей Зеленой повестки: Стратегии достижения прогресса Зеленой планеты и СОР29». Для участия в сессии в качестве докладчиков были приглашены специальные гости из других стран.
Экологические проблемы и угрозы, которые они создают для Земли, способы их предотвращения, а также такие темы, как зеленая энергия, занимают особое место в программе мероприятий, проводимых в рамках Бакинской Энергетической Недели. Придерживаясь принципа «Zero waste», который представляет собой набор принципов, направленных на предотвращение отходов, и в 2024 году во время Бакинского Энергетического Форума использование печатных средств будет сокращено до минимума, в основном предпочтение будет отдаваться электронным средствам. Поддерживая международную инициативу «Zero Food Waste», во время форума также будет применен принцип оптимального использования продуктов питания.
Кроме того, в рамках Бакинского Энергетического Форума будет продемонстрирован стартап студентов Школы «МiniBoss» под названием «Ecoleaf». Идея стартапа-ручки с семенами на головке и блокноты с семенами растений в них. Представителям, участвующим в форуме, также будут представлены эти экологически чистые продукты.
Традиционно во время мероприятий, которые пройдут в рамках Бакинской Энергетической Недели, будут проведены двусторонние деловые встречи (B2B, B2G). Здесь представители отечественных и зарубежных компаний смогут обсудить пути сотрудничества и будущего партнерства в очном формате.
Кроме того, в рамках мероприятия будут представлены макет полупогружной буровой установки имени Гейдара Алиева, Коллекция цифровых картин от автора цифрового контента «Mədəni» и выставка ручных работ студентов факультета дизайна Западно-Каспийского университета.
4, 5 и 6 июня автобусы будут курсировать от станции метро «Кероглу» до Баку Экспо Центра и в обратном направлении. Официальным спонсором этого сервиса являются компании «AZFEN» и «TEKFEN». Подробную информацию о расписании автобусов можно найти на сайте выставки.