Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimi baş tutub
İyunun 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində çıxış edib.
Sonra Türkiyə Respublikasının energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakı Enerji Həftəsi ilə bağlı məktubunu oxudu. Ardınca Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabir çıxış etdi. Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Departamentinin Enerji Ehtiyatları Bürosunun çoxtərəfli enerji diplomatiyası üzrə baş müşaviri Harri Kemian isə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Cozef Baydenin məktubunu oxudu. Daha sonra Avropa Komissiyasının Energetika üzrə Baş İdarəsinin direktoru xanım Kristina Lobillo Borrero çıxış etdi. Ardınca Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays çıxış etdi. Sonuncu olaraq, Beynəlxalq Bərpaolunan Enerji Agentliyinin (IRENA) Baş direktoru Françesko La Kameranın çıxışı oldu.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl Cabir tədbir çərçivəsində Neftçala, Biləsuvar Günəş elektrik stansiyalarının və Abşeron-Qaradağ Külək Elektrik Stansiyasının təməlini qoyublar. Yeni stansiyalar barədə videoçarx nümayiş olundu.
Daha sonra dövlətimizin başçısı Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz - “Caspian Oil&Gas” və 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji - “Caspian Power” sərgiləri ilə tanış oldu.
Prezident İlham Əliyev sərginin fəxri qonaqlar kitabını imzaladı. Daha sonra qonaqlarla xatirə şəkli çəkildi.
4-6 iyun tarixlərində regionun enerji sahəsində mühüm hadisəsi olan Bakı Enerji Həftəsi təşkil edilir. Bakı Enerji Həftəsi özündə üç mötəbər tədbiri birləşdirir: 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 29-cu Bakı Enerji Forumu. “Caspian Oil&Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil edilmişdir.
Bakı Enerji Həftəsinə 37 ölkədən 300-dək şirkət qatılıb. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Almaniya, Avstraliya, Avstriya, Belarus, Belçika, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, Əlcəzair, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İraq, İsrail, İsveç, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Qətər, Macarıstan, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna və Yaponiya iştirak edir. Bu ölkələr arasında İsveç, Hindistan və Sloveniyadan olan şirkətlər ilk dəfədir ki, tədbirə qatılırlar. Bu ilki sərginin tərkibi iştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. Onların əksəriyyəti Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsinə yüksək maraq göstərən xarici iştirakçılardır. Sərgi sahəsinin 40%-i isə tanınmış şirkətlərə, sərgilərin daimi iştirakçılarına məxsusdur.
Tədbir çox sayda sponsorlar cəlb edir. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsin builki sponsorları “ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”,  “Ansaldo Energia”, “Aramco”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “GAP İnşaat”, “GL”, “INPEX”, “KOLIN İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate (Huawei)”, “SEE BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Turkiye Petrolleri”, “Uniper”, “Ural Steel”, Wolters Kluwer (Enablon) və "Wood" şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” şirkəti, konsaltinq tərəfdaşı qismində isə “Deloitte & Touche” şirkəti çıxış edir.

Состоялась официальная церемония открытия Бакинской Энергетической Недели
Сегодня в Баку Экспо Центре состоялась официальная церемония открытия Бакинской Энергетической Недели, самого престижного энергетического мероприятия в Каспийском регионе.
На церемонии открытия выступил Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев.
Затем министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Алпарслан Байрактар зачитал письмо Президента Реджепа Тайипа Эрдогана в связи с Бакинской энергетической неделей.
Выступая на церемонии, министр промышленности и передовых технологий Объединенных Арабских Эмиратов Султан бен Ахмед аль-Джабер выразил благодарность организаторам Бакинской Энергетической Недели за приглашение принять участие в этом важном мероприятие.
Старший советник по многосторонней энергетической дипломатии в Бюро энергетических ресурсов Госдепартамента США Гарри Кемиан зачитал послание Президента Соединенных Штатов Америки Джозефа Байдена.
Также Директор выступила Европейской комиссии по стратегии энергетической политики и координации Кристина Лобилло Борреро.
Затем выступил генеральный секретарь Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) Хайсам аль-Гайс. Последним выступил Генеральный директор Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA) Франческо Ла Камера.
Затем Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и министр промышленности и передовых технологий Объединенных Арабских Эмиратов Султан бен Ахмед аль-Джабер в рамках мероприятия заложили фундамент Нефтчалинской, Билясуварской солнечных электростанций и Абшерон-Гарадагской ветряной электростанции. Был продемонстрирован видеоролик о новых станциях.
Президент Ильхам Алиев подписал памятную книгу выставки.
Главе государства был преподнесен памятный подарок.
В заключение было сделано фото на память.
4-6 июня проводится Бакинская Энергетическая Неделя («Baku Energy Week»), которая является важным событием в энергетической сфере региона. Она объединяет в себе три значимых мероприятия: 29-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil&Gas, 12-ю Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power и 29-й Бакинский Энергетический Форум. Выставки «Caspian Oil & Gas» и «Caspian Power» организован в Баку Экспо Центре, а Бакинский Энергетический Форум - в Бакинском Конгресс Центре, построенном по экологической концепции.
Участие в Бакинской Энергетической Неделе подтвердили около 300 компаний из 37 стран. Помимо Азербайджана, в мероприятии принимают участие представители Австралии, Австрии, Алжира, Беларуси, Бельгии, Бахрейна, Болгарии, Великобритании, Венгрии, Германии, Грузии, Израиля, Индии, Ирака, Италии, Казахстана, Катара, Китая, Латвии, Монако, Нидерландов, Норвегии, Объединенных Арабских Эмиратов, Румынии, Российской Федерации, Саудовская Аравия, Словении, США, Турции, Узбекистана, Украины, Финляндии, Франции, Чехии, Швеции и Японии. Среди этих стран впервые в мероприятии принимают участие компании из Швеции, Индии и Словении. Состав выставки этого года обновился за счет новых компаний, которые составили 15% от общего количества участников. Большинство из них являются иностранными участниками, проявляющие высокий интерес к зеленой энергетике Азербайджана. 40% выставочной площади занимают известные компании – постоянные участники выставок.