Regionun enerji sahəsində ən mühüm hadisəsi: Bakı Enerji Həftəsi
4-6 iyun tarixlərində regionun enerji sahəsində mühüm hadisəsi olan Bakı Enerji Həftəsi keçiriləcəkdir. Bakı Enerji Həftəsi özündə üç mötəbər tədbiri birləşdirir: 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 29-cu Bakı Enerji Forumu. “Caspian Oil&Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil ediləcək.
2024-cü ildə Bakı Enerji Həftəsi əhəmiyyətli bir hadisəyə təsadüf edir. Belə ki, bu il Respublikanın neft tarixində yeni dövrün əsasını qoymuş "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanmasından 30 il ötür. Bu mühüm tədbir Bakı Enerji Həftəsinin proqramında da öz əksini tapacaqdır. "Əsrin müqaviləsi" görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin banisi olduğu Azərbaycanın energetika strategiyasının əsas tendensiyasını müəyyən edən və Azərbaycanı dünyanın neft ixracatçılarından birinə çevirən özül hesab edilir. Belə ki, məhz "Əsrin müqaviləsi" ilə müstəqil Azərbaycanın neft strategiyasının əsası qoyuldu.
Eyni zamanda bu il Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil&Gas” sərgisinin təsis edilməsindən 30 il ötür. Azərbaycanda beynəlxalq sərgilərin keçirilməsi təşəbbüsü müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüşdür. 1994-cü ildə, Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanın neft-qaz sənayesində ilk ixtisaslaşdırılmış sərginin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədi və həmin dövrdən etibarən, “Caspian Oil&Gas” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsində aparıcı peşəkarların görüş yerinə çevrildi.
Sərgi və forum iştirakçılarına ABŞ, Böyük Britaniya və Türkiyə dövlət başçılarından təbrik məktubları göndərilib. Bakı Enerji Həftəsinə əlaqədar dövlət strukturlarının, enerji sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbər şəxsləri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndəliklərinin başçıları qatılır. Bu il də Bakı Enerji Həftəsində yüksək rütbəli qonaqların iştirakı gözlənilir: Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Sənaye və Qabaqcıl Texnologiyalar naziri, Abu-Dabi Milli Neft Şirkətinin (ADNOC) idarəedici direktoru, “Masdar” şirkətinin sədri, COP28-in prezidenti Sultan Əhməd Əl Caber, Türkiyə Respublikasının Enerji və Təbii Sərvətlər Naziri Alparslan Bayraktar, Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət naziri Piter Siyyarto, Macarıstanın Energetika naziri Csaba Lantos, ABŞ Dövlət Departamentinin Enerji Ehtiyatları Bürosunun çoxtərəfli enerji diplomatiyası üzrə baş müşaviri Harri Kemian, Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) İcraçı Direktoru Fatih Birol, Avropa Komissiyası Energetika üzrə Baş İdarənin direktoru Kristina Lobillo Borrero, Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi (GECF) Mohamed Hamel, Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) Baş direktoru Françesko La Kamera, Beynəlxalq Enerji Xartiyası Baş katibinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən, Atsuko Hiroşe, Dünya Enerji Konqresinin Baş katibi və icraçı direktoru Angela Vilkinson, İraq Respublikasının Neft nazirinin enerji məsələləri üzrə  müşaviri AbdulBaqi K. AlSalait, Sloveniya Respublikasının Ekologiya, İqlim və Energetika Nazirliyində energetika üzrə dövlət katibi Tina Sersen, Əlcəzairin Energetika və Mədən Nazirliyinin baş katibi Abdelkrim Aouissi və bp Qrupunun Hasilat və Əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezidenti Qordon Birrell.
Ənənəvi enerji resursları sənayesini inkişaf etməkdə olan yaşıl enerji istiqamətləri ilə birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi bu sahədə irəliləyişlərə və ən yaxşı təcrübələrə zəmin yaradır. Belə ki, 2024-cü ildə Bakı Enerji Həftəsi daha bir əhəmiyyətli hadisəyə təsadüf edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu əlamətdar hadisə Bakı Enerji Həftəsinin tədbirlər proqramında əks olunacaqdır.
Son dövrlərdə Azərbaycan artıq beynəlxalq işgüzar tədbirlərin təşkil edildiyi mərkəz kimi tanınır. Ölkə konqres və sərgi fəaliyyətlərində fəal iştirak edir, inkişaf etmiş infrastruktura malikdir. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbirin təşkilinin Azərbaycana həvalə edilməsi ölkənin dünyada beynəlxalq və geniş miqyaslı təbirlərin uğurlu təşkilatçısı statusunu bir daha sübut edir. Belə genişmiqyaslı hadisə ərəfəsində enerji sektoru nümayəndələrini bir araya gətirən Bakı Enerji Həftəsi Azərbaycanın enerji sektorundakı rolunu və dünya enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfəni bir daha vurğulayacaqdır.
Bakı Enerji Həftəsi isə öz növbəsində enerji sektorundakı aktual məsələlərin müzakirə edildiyi və enerji sənayesində əhəmiyyətli tərəflərin bir araya gəldiyi bir platformadır. Bu tədbir dünya miqyasında enerji təhlükəsizliyi, enerji istehsalı, nəqliyyatı və digər əhəmiyyətli məsələləri müzakirə etmək üçün beynəlxalq nümayəndələri və təşkilatları cəlb edir. Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlər, layihələr və konfranslar enerji sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulması, təcrübə mübadiləsi və yeni inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsinə kömək edir.
Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələri və regionda enerji təhlükəsizliyi “Caspian Oil&Gas” sərgisində müzakirə olunacaq. Sərginin əhatə etdiyi mühüm bölmələrə neft və qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın nəqli və hasilatı, telekommunikasiya və İT, neft və qaz emalı, enerji sektorunda tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar və s. daxildir. Sərgidə süni intellekt, qazma sahəsi, eləcə də neft və qeyri-qaz məhsullarının istehsalı və saxlanması ilə bağlı yeniliklər də təqdim olunacaq.
Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji “Caspian Power” sərgisində isə beynəlxalq və yerli şirkətlərin energetika və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsindəki yeniliklər və bununla bağlı təkliflər gündəmdə olacaqdır. Sərgidə günəş enerjisi, külək enerjisi, geotermal enerji, istilik energetikası, nüvə enerjisi, maşınqayırma və enerji avadanlıqları, elektrik nəqliyyat vasitələri və elektromobillər, enerji və resurslara qənaət edən texnologiyalar və digər sektorlar üzrə məhsul və xidmətlər, eləcə də yeni layihələr nümayiş olunacaqdır.
Sərgi çərçivəsində bir sıra sessiyalar və panel müzakirələri də baş tutacaqdır. Sərgi günlərində "Stereotipləri qıraraq: Enerji həllərinin formatlaşdırılması", Yeni texnologiyalar və rəqəmsallaşma", “İrəliyə doğru yol açmaq: eko-avtomobilin gələcəyi və Azərbaycanda elektromobillərin artan populyarlığı”, “Radioaktiv maddələrin  nəqli zamanı radiasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi”, “Enerji sənayesində süni intellekt pionerləri", "Yüksək texnikaya uyğunlaşdırılmamış boru kəmərlərinin standart avadanlıqla yoxlanılması üçün həllər", "Qaz dəyər zəncirində karbonun rolu və tendensiyaların gələcəkdə karbon bazarlarını formalaşdırma yolları", eləcə də "Azərbaycanın neft-qaz sektorunda qadınların rolu" mövzularında panel müzakirələri keçiriləcəkdir.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində təşkil ediləcək daha bir mötəbər təbir isə Bakı Enerji Forumudur. Forumda həm Azərbaycan, həm də Xəzər regionu üçün vacib olan enerji məsələləri gündəmdə olacaqdır. Ənənəvi olaraq, foruma 600-dən çox nümayəndənin qatılacağı gözlənilir. Bu ilki tədbirdə “Enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlılığa dair beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Enerji təhlükəsizliyi 2.0”, “Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanları”, “Davamlı Enerji: Xəzər regionunda Yaşıl Enerji Potensialı”, “Yeni texnologiyalar və rəqəmsallaşdırma”, “Qaz dialoqu: Enerji böhranı zamanı qaz təchizatının rolu”, “Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanları”, “Neft axınları: Kross-logistika və Azərbaycanda infrastrukturun inkişafı”, “Uğurlu enerji keçidində insan kapitalının rolu” kimi mövzular müzakirə olunacaqdır. COP29 ərəfəsində Bakı Enerji Forumunun proqramına “Yaşıl dünya naminə. COP29 strateji inkişaf yolları” adlı xüsusi sessiya da əlavə olunub. Sessiyada məruzəçi qismində iştirak etmək üçün digər ölkələrdən xüsusi  qonaqlar dəvət olunub.
Ekoloji problemlər və bu problemlərin Yer kürəsi üçün yaratdığı təhlükələr, onların qarşısının alınması yolları, eləcə də yaşıl enerji kimi mövzular Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlər proqramında xüsusi yer tutur. Tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusu olan “Zero Waste” prinsipinə sadiq qalaraq, 2024-cü ildə də Bakı Enerji Forumu zamanı çap vasitələrindən istifadə minimum səviyyəyə qədər azaldılaraq, əsasən elektron vasitələrə üstünlük veriləcək. Beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünü dəstəkləyərək, forum zamanı qidadan optimal istifadə prinsipi də tətbiq ediləcək.
Bundan başqa, Bakı Enerji Forumu çərçivəsində “MiniBoss” məktəbinin tələbələrinin “Ecoleaf” adlı startapı nümayiş olunacaq. Startapın ideyası başlıq hissəsində toxum olan qələmlər və tərkibində bitki toxumu olan qeyd dəftərləridir. Forumda iştirak edən nümayəndələrə də bu ekoloji təmiz məhsullar təqdim olunacaq.
Ənənəvi olaraq, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində baş tutacaq tədbirlər zamanı ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B, B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər.
Bununla yanaşı, tədbir çərçivəsində Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində “Heydər Əliyev adına yarımdalma qazma qurğusu” maketi, "Mədəni" rəqəmsal kontent müəllifi tərəfindən rəqəmsal rəsmlər toplusu, Qərbi Kaspi Universitetinin “Dizayn” fakültəsindən olan tələbələrin əl işlərindən ibarət sərgi nümayiş olunacaq.
Tədbir çox sayda sponsorlar cəlb edir. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsin builki sponsorları “ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”,  “Ansaldo Energia”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “Deloitte & Touch”, “GAP İnşaat”, “GL”, “INPEX”,John Wood Group PLC” ("Wood"), “KOLIN İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate”, “Saudi Aramco”, “SEE BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Turkiye Petrolleri”, “Uniper” və “Ural Steel” şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” şirkəti çıxış edir.

30 may 2024 30 May 2024
The Baku Energy Week, a significant event in the region's energy sector, will be held on June 4-6. It encompasses three prestigious events: the 29th International Caspian Oil and Gas Exhibition - Caspian Oil&Gas, the 12th Caspian International Energy and Green Energy Exhibition - Caspian Power, and the 29th Baku Energy Forum. The Caspian Oil&Gas and Caspian Power exhibitions will be held in the Baku Expo Centre, while the Baku Energy Forum will be held in the Baku Convention Centre, which is built with an ecological concept.
This year, in 2024, the Baku Energy Week is coinciding with a significant event. This year marks the 30th anniversary since the signing of the "Contract of the Century," a pivotal moment that ushered in a new era in the oil history of the country. This milestone will be duly reflected in the program of the Baku Energy Week. The "Contract of the Century" is widely regarded as the bedrock of Azerbaijan's energy strategy. It was established under the guidance of the esteemed politician and statesman, National Leader Heydar Aliyev, and transformed Azerbaijan into one of the world's oil exporters. Hence, it was through the "Contract of the Century" that the cornerstone of our independent state's oil strategy was laid.
Concurrently, this year marks the 30th anniversary of the establishment of the Caspian Oil&Gas exhibition. The initiative for Azerbaijan to host international exhibitions was brought forward by Heydar Aliyev, the founder of the Independent Azerbaijan State. In 1994, National Leader Heydar Aliyev supported the initiative to hold Azerbaijan’s first specialized exhibition of the oil and gas industry. Ever since then, the Caspian Oil&Gas exhibition has become a gathering place for top professionals in the field of oil, gas and energy.
Letters of greeting were sent to the participants from the leaders of the USA, the UK, and Türkiye. Heads of state institutions, energy companies, and diplomatic missions of foreign countries to Azerbaijan actively partake in the Baku Energy Week. It is anticipated the attendance of high-ranking dignitaries at this year's Baku Energy Week: Sultan Ahmed Al Jaber, Minister of Industry and Advanced Technologies of the United Arab Emirates, Managing Director of Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), Chairman of Masdar Company, and President of COP28, Alparslan Bayraktar, Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye, Peter Szijjarto, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Csaba Lantos, Minister of Energy of Hungary, Harry Kemian, Senior Adviser on Multilateral Energy Diplomacy at the US Department of State's Bureau of Energy Resources, Haysam Al-Qais, Secretary General of the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC), Fatih Birol, Executive Director of the International Energy Agency (IEA), Cristina Lobillo Borrero, European Commission Director General for Energy, Mohamed Hamel, Secretary General of the Gas Exporting Countries Forum (GECF), Francesco La Camera, Director General of the International Renewable Energy Agency (IRENA), Atsuko Hiroshe, Acting Secretary General of the International Energy Charter, Angela Wilkinson, Secretary General and Executive Director of the World Energy Congress, Abdulbaqi K AlSalait, energy adviser to the Iraq Ministry of Oil, Tina Sersen, State Secretary for Energy at the Ministry of Ecology, Climate and Energy of the Republic of Slovenia, Abdelkrim Aouissi, Secretary General of the Algerian Ministry of Energy and Mines, and Gordon Birrell, Executive Vice President of Production & Operations for bp.
By bridging traditional energy sectors with emerging green energy fields, Baku Energy Week serves as a platform for pioneering achievements and best practices in this domain. Thus, in 2024, Baku Energy Week coincides with another important event. By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, 2024 was declared the " Green World Solidarity Year " in Azerbaijan. This notable event will be reflected in the program of events of the Baku Energy Week.
In recent years, Azerbaijan has become recognized as a centre where international business events are organized. Azerbaijan actively participates in congress and exhibition activities and has a developed infrastructure. Entrusting Azerbaijan with the organization of such a prestigious event as the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29, corroborates once again the status of the country as a successful organizer of international and large-scale events in the world. As Baku Energy Week gathers energy industry stakeholders ahead of this landmark event, it reaffirms Azerbaijan's pivotal role in the energy sector and its contribution to global energy security.
Baku Energy Week serves as a platform where current issues in the energy sector are discussed, and important parties in the energy industry come together. This event attracts international representatives and organizations to discuss energy security, energy production, transportation, and other critical global issues. Events, projects, and conferences held during the Baku Energy Week help establish new cooperation in the field of energy, exchange experiences, and determine new directions of development.
The Caspian Oil&Gas exhibition will focus on major oil and gas projects in the Caspian region and energy security in the region. Important topics covered by the exhibition include the development of oil and gas fields, oil and gas transportation and production, telecommunications and IT, oil and gas processing, construction and installation works in the energy sector, and innovative technologies, among others. The exhibition will also showcase innovations in artificial intelligence, the drilling sector, as well as the production and storage of oil and non-gas products.
At the Caspian International Energy and Green Energy exhibition - Caspian Power, innovations in the field of development and use of energy and renewable energy sources by international and local companies, as well as any related proposals will be on the agenda. Solar energy, wind energy, geothermal energy, thermal energy, nuclear energy, engineering and energy equipment, electric vehicles and electric cars, energy and resource-saving technologies, as well as the other topics will be discussed at the exhibition.
A series of sessions and panel discussions will also take place within the framework of the exhibition. Throughout the course of the exhibition days, panel discussions will be held on the topics of " Breaking the mold: Reshaping energy solutions", “New technologies and digitalization", "Paving the Way Forward: The Future with Eco-Cars and the Increasing Popularity of Electric Vehicles in Azerbaijan", "Radiation safety during the transport of radioactive materials", "Pioneering AI in Energy", "Challenging to inspect pipelines – An update on in-line inspection methods and technology", "Carbon accounting in the gas value chain and how trends will shape carbon markets of the future", as well as " The role of women in the oil and gas sector of Azerbaijan".
Yet another prestigious event to also be organized within the framework of the Baku Energy Week is the Baku Energy Forum. Energy issues crucial to both Azerbaijan and the Caspian region as a whole will be on the agenda at the forum. Customarily, more than 600 delegates are expected to attend the forum. At this year's event, topics such as " International Cooperation for Energy Security and Sustainability", "Energy security 2.0",  "International Cooperation for Energy Security and Sustainability",  " New Technologies and Digitalisation",  "Gas dialogue: The role of gas supply during the energy crisis",  " Exploration and Production Opportunities in the Caspian Region", " Oil Flows: Cross-Logistics and Infrastructure Development in Azerbaijan" and " The role of human capital in a successful energy transition" will be discussed. On the eve of COP29, a special session called " Empowering and accelerating green transition: strategies for COP29 and for Green World" was also added to the program of the Baku Energy Forum. Special guests from other countries were invited to participate in the session as speakers.
Environmental issues and the threats they pose to the Earth, along with strategies for their prevention, as well as topics such as green energy, hold a prominent place in the program of events within the Baku Energy Week. Embracing the "Zero Waste" principle, aimed at waste prevention, the use of printed media will be minimized during the 2024 Baku Energy Forum, with a preference for electronic media. Additionally, in alignment with the international "Zero Food Waste" initiative, optimal food usage principles will be applied during the forum.
Additionally, as part of the Baku Energy Forum, the start-up "Ecoleaf," established by students of the "MiniBoss" school, will be showcased. The concept behind this start-up revolves around pencils with seeds embedded in their heads and notebooks containing plant seeds. These eco-friendly products will be presented to forum participants.
Additionally, traditional bilateral business meetings (B2B, B2G) will take place during the events of Baku Energy Week. Here, representatives from local and foreign companies will have the opportunity to engage in face-to-face discussions regarding potential cooperation and future partnerships.
Additionally, within the framework of the event, the foyer of the Baku Expo Center will feature an exhibition including a semi-submersible drilling rig maket named after Heydar Aliyev, collection of digital images from the author of digital content "Mədəni" and handcrafted pieces made by students from the Design Faculty of the Western Caspian University.