12-14 mart tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Bakı Su Həftəsi keçiriləcək
2024-cü ilin mart ayında Bakı şəhərində Azərbaycanla yanaşı, bütün dünyada mühüm və prioritet sahələrdən biri olan su təsərrüfatı üzrə Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransı keçiriləcək. Bakı Su Həftəsi (“Baku Water Week”) çərçivəsində Azərbaycanda ilk dəfə baş tutacaq sərgi 12-14 mart tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində, konfrans isə 13-14 mart tarixlərində “The Ritz-Carlton Baku” mehmanxanasında keçiriləcəkdir.
Azərbaycanda etibarlı su təchizatına nail olunması dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu sahənin ölkədə bundan sonrakı inkişafı, mövcud çətinliklərin və həll yollarının müzakirəsi, maraqlı tərəflər üçün yeni fürsətləri əlçatan etmək məqsədilə keçirilən bu tədbir Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir. Bakı Su Həftəsinin təşkil edilməsində əsas məqsəd Azərbaycanda bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi üçün ölkəyə yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, eləcə də Qarabağın bərpası və yenidən qurulması yönündə içməli su təminatının gücləndirilməsi, bununla bağlı vacib məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlıqların müzakirəsidir.
Bakı Su Həftəsində 16 ölkədən 90-a yaxın şirkət öz iştirakını təsdiqləmişdir. İştirakçı şirkətlərin təmsil etdiyi ölkələr sırasına Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Avstraliya, Belarus, Belçika, Böyük Britaniya, Çexiya, Danimarka, Gürcüstan, İsrail, Isveçrə, Qazaxıstan, Türkiyə və Rusiya Federasiyası daxildir.
Ölkədə ilk dəfə təşkil olunmasına baxmayaraq, Bakı Su Həftəsi bir sıra önəmli şirkətlər tərəfindən dəstəklənir. Sərginin qızıl sponsorları “Acwa Power”, “AgroFoodInvestment”, “Geo SU Group”, "Hidroloq" MMC, gümüş sponsorları “IDE Technologies”, “Körpü Bina Tikinti”, “Coca-Cola”, bürünc sponsorları “Kolin İnşaat”, “Özgün İnşaat”,“Qarabağ-ER” və “Aztəsərrüfat” MMC, konsaltinq tərəfdaşı isə “Mekorot” şirkətləridir. Bu mühüm şirkətlərin dəstəyi tədbirin əhəmiyyətinin və aktuallığının göstəricisidir.
Bakı Su Həftəsi aşağıdakı bölmələri əhatə edəcəkdir:
· analiz və laboratoriya texnologiyaları;
· borular və boru kəməri avadanlığı və məhsulları;
· drenaj üçün avadanlıqlar;
· hidrotexniki qurğular;
· içməli suların emalı;
· konsaltinq xidmətləri;
· su təchizatı və kanalizasiya;
· suvarma sistemləri;
· su təchizatı və su təsərrüfatında inşaat və qazma texnikası və avadanlığı;
· su sahəsində ölçmə, tənzimləmə və nəzarət texnologiyaları;
· su təsərrüfatı obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi;
· informasiya və kommunikasiya texnologiyaları;
· su təsərrüfatında təhsil, elmi araşdırmalar;
· elmi-tədqiqat institutları;
· suyun duzsuzlaşdırılması texnologiyaları;
· tullantı və yağış sularının axıdılması və emalı sistemləri.
Müasir dövrdə dünya bir sıra yeni qlobal çağırışlarla üz-üzədir. Digər faktorlarla yanaşı su mənbələrinin çatışmazlığı dünyanı təhdid edən ən vacib problemlərdən birinə çevrilib. Etibarlı su təminatı, su ehtiyatlarından səmərəli şəkildə istifadə son dövrlərdə dünya ölkələri qarşısında duran strateji məsələdir. Azərbaycan da bu cəhətdən istisna deyil. Su ehtiyatlarının idarə edilməsi həm ekoloji baxımdan, həm də ölkənin su təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır. Su təhlükəsizliyi, etibarlı və davamlı su təchizatına nail olunması Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritet sahələrindən birini təşkil edir. Bu istiqamətdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyən olunmuş təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində son illərdə ölkədə çoxsaylı layihələr həyata keçirilmiş, su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin və su təsərrüfatı obyektlərinin idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi, müasir tələblərə cavab verən meliorasiya və su təsərrüfatı obyektlərinin qurulması üçün ardıcıl işlər görülmüşdür. Ötən ildə isə ölkə başçısı tərəfindən Bakı şəhərinin və ətraf ərazilərin su təminatının yaxşılaşdırılması üçün dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı sahəsində pilot layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı sərəncam imzalanmışdır.
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgisi zamanı bu mövzularla əlaqəli mövcud həll yollarının tapılması yönündə bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunacaqdır. Belə ki, sərginin təqdimat zonasında “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su ehtiyatları və yenidənqurma işləri”, “Azərbaycanda Su Təsərrüfatında Müasir Trendlər və Su Ehtiyatlarının İnkişaf Planları”, “Su, qida və enerji”, “Su ehtiyatlarının keyfiyyətinin təmin edilməsində təhlilin rolu”, “Su diplomatiyası”, “Su təsərrüfatında müasir texnologiyaların tətbiqinin əhəmiyyəti”, “Tullantı sularının davamlı idarə olunması: problemlər və həll yolları”, “Su ehtiyatlarına qənaət – “Bir damcı” dəyər verək” və s. mövzularda panel müzakirələri aparılacaqdır.
Sərgidə iştirakçılar və ziyarətçilər üçün maraqlı konsepsiya hazırlanmışdır. Belə ki, foyedə əziz və tarixi şəhər Şuşada yerləşən və Azərbaycanın milli mədəni irsi olan İsa bulağının maketi yerləşdiriləcək və buradan İsa bulağının şəfalı suyu axacaqdır. Bununla yanaşı, foyedə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə “Ümid var” xeyriyyə cəmiyyətindən olan uşaqların “Suya fərqlilərin rəngli toxunuşu” adlı sərgisi, eləcə də Qərbi Kaspi Universitetinin Dizayn fakültəsindən olan tələbələrin əl işlərindən ibarət foto-sərgi təqdim olunacaqdır. Bundan başqa, Şəmkirçay su anbarı, təmizləmə prosesinin texnoloji sxemi, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması, subartezian quyusu, o cümlədən 1913-cü ildə əkin sahələrini suvarmaq üçün Kür və Araz çaylarında geniş istifadə olunmuş su çarxı və qədim zamanlarda suyun tənzimlənməsində istifadə olunan şiber maketləri nümayiş olunacaq.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər. Bundan əlavə, ikitərəfli işgüzar görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə edəcəklər.
Bakı Su Həftəsi çərçivəsində təşkil olunan Bakı Su Həftəsi Beynəlxalq Konfransı isə su ehtiyatlarının idarə edilməsi, su təchizatı, iqlim dəyişikliyi və onların su ehtiyatlarına təsiri, sudan səmərəli istifadə kimi vacib mövzuları gündəmə gətirəcəkdir. İki günlük konfrans zamanı “Bir damcı” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək, o cümlədən “Qlobal su qıtlığı və iqlim dəyişikliyi”, “Azərbaycan və Xəzər regionunun su ehtiyatlarından səmərəli istifadə”, “Su idarəetməsində texnoloji yeniliklər”, “Aqrar sahədə suyun istifadəsi”, “Ekologiya sahəsində yenilik”, “Cəmiyyətdə suyun davamlılığı” və bir sıra digər mövzuları əhatə edən panel diskussiyaları təşkil ediləcəkdir.
Beləliklə, tədbirdə iştirak edən şəxslər su təsərrüfatı sahəsinin aparıcı nümayəndələri ilə görüşlər keçirmək, ən son texnoloji məhsullar və sektorun inkişaf strategiyaları barədə məlumat almaq, eləcə də perspektiv
müqavilələr imzalamaq imkanı əldə edəcəklər. Təşkilatçılar ümid edirlər ki, Bakı Su Həftəsinin keçirilməsi Azərbaycanda su sektorunun inkişafına təkan olacaq və yeni həll yollarının tapılmasına öz töhfəsini verəcək.
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransının təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
Tədbir haqqında ətraflı məlumatı www.bakuwaterweek.az və https://conference.bakuwaterweek.az rəsmi internet səhifəsindən əldə etmək mümkündür.

Azerbaijan is hosting Baku Water Week on 12-14 March for the first time ever
This March, Baku will host the International Exhibition and Conference for Water Management, dedicated to a topic of paramount importance and urgency for both Azerbaijan and the entire world. The exhibition, marking its first occurrence in Azerbaijan as a part of Baku Water Week, is scheduled for March 12-14 at the Baku Expo Center. Concurrently, the conference will take place on March 13-14 at The Ritz-Carlton Baku hotel.
Dependable water supply for the country is among the top priority dimensions of the governmental policy. Posing enormous importance to both our country and the region as whole, the international event is taking place at the support of the State Agency of Water Resources of Azerbaijan. It will be dedicated to the discussion of the way forward in Azerbaijan and current objectives and solutions and will strive to find new possibilities for stakeholders. The event strives to attract new technologies, equipment, and investments, bolster water supply industry in light of restoration and reconstruction activities in Karabakh (ultimately factoring in the development in this field across the country), and promote discussions over critical issues, new projects, and cooperation in this field.
Approximately 90 companies from 16 countries have confirmed their participation in Baku Water Week. Alongside Azerbaijan, the countries represented by these participating companies, include Australia, Austria, Belarus, Belgium, the Czech Republic, Denmark, Georgia, Germany, Great Britain, Israel, Kazakhstan, the Russian Federation, Switzerland, Türkiye, and the United States of America.
Despite being held for the first time, the Baku Water Week has already enjoyed the support on the part of some major compaines: Acwa Power, AgroFoodInvestment, Geo SU Group, Hidroloq LLC are golden; IDE Technologies, Körpü Bina Tikinti, Coca-Cola are silver, and Kolin İnşaat, Özgün İnşaat, Qarabağ-ER and Aztəsərrüfat LLC are broze sponsors, while Mekorot is a consulting partner of the event. The participation of such important players is a sure sign of how significant and relevant the event is.
The event presents the following sections:
· analytical and lab technology
· pipe and pipeline equipment and products
· drainage equipment
· waterworks
· potable water treatment
· consulting services
· water supply and discharge (sewerage)
· irrigation systems
· construction and drilling equipment in water supply and management
· instrumentation and control technologies in water industry
· design and construction of water industry facilities
· information and communication technologies
· education and scientific research in water industry
· R&D institutes
· water desalination technologies
· wastewater and stormwater discharge and treatment systems.
Our world faces a few brand-new challenges today; one of the top issues on this list is the lack of water resources that threatens humanity as a whole. A reliable water supply and effective management of water resources are therefore a global-scale strategic objective. Azerbaijan is no exclusion here; water resource management plays a critical role in terms of both ecology and water security of the state. Water security, specifically achieving a reliable and sustainable water supply, is one of the priority areas of state policy in Azerbaijan. As part of a set of urgent actions outlined by President Ilham Aliyev, the country has seen the implementation of numerous projects; a continuous effort has been exerted to improve water resource and facilities management efficiency, and irrigation and waterworks facilities have been constructed in line with latest requirements. A year back, the head of state signed the order to implement a pilot seawater desalination project that will help improve water supply to Baku and adjacent areas.
The presentation zone of the exhibition will be featuring such panel discussions as “Water Resources and Restoration Effort in Karabakh and East Zangazur Economic Regions”, “Modern Trends in Water Resource Management in Azerbaijan and Water Resource Development Plans”, “Water, Food and Energy”, “The Role of Analysis in Water Resource Quality Assurance", “Water Diplomacy”, “The Importance of State-of-the-art Technology in Water Industry”, “Sustainable Wastewater Management: Challenges and Solutions”, “Economy of water resources: Let's value it drop by drop” etc.
Quite an interesting design concept has been prepared for the exhibition participants and visitors alike: the lobby will feature a model of the famous spring “Isa”, located in the historical city of Shusha and representing the cultural heritage of the Azerbaijani people, from which the real healing water of this spring will flow. As part of the community integration program for People with Special Needs, an exhibition titled “Vivid reflections on water of the different ones” featuring handcrafted pieces by children from the "Umid Var" Charity Society will be presented. Additionally, a photo exhibition by students from the Design Faculty of Western Caspian University will be displayed at the lobby. The exhibition will also present the plan of Shamkir water reservoir, the water treatment process diagram, the plan of Samur-Absheron irrigation system reconstruction, a sub-artisan well, a water wheel from 1913 that was used to irrigate fields on Kura and Araz rivers, and models of old gate valves used in the water flow control system.
It has become customary to hold bilateral business meetings (B2B and B2G) as part of exhibitions, where people from local and foreign organizations can meet face to face and discuss potential cooperation and future partnerships. Besides, reps from private entities may use these meetings to meet with government officials.
Held as part of the wider event, the Baku Water Week International Conference is dedicated to water resource management, water supply, climate change and its impact on water resources, and effective water use. Besides, the conference will see the presentation of the project “One Drop”, with different topics to be discussed such as “The Global Water Shortage and Climate Change”, “The Effective Use of Water Resources of Azerbaijan and Caspian Region”, “Technological Innovations in Water Resource Management”, “Use of Water in Agriculture”, “Innovations in Ecology”, “Sustainable Use of Water in Communities” and etc.
The exhibition participants will be able to meet water industry majors and get an update on latest technological products and development strategies, as well as to sign ambitious agreements. The organizers expect the Baku Water Week to boost the development of Azerbaijan's water sector and facilitate the search for new solutions.
The International Exhibition and Conference for Water Management (Baku Water Week) is organized by Caspian Event Organisers and its international partners Caspian Event Management and ICA Events. The event also enjoys an active support on the part of the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
For more details on the event please visit the official webpage https://bakuwaterweek.az and https://conference.bakuwaterweek.az.