12-14 mart tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Bakı Su Həftəsi keçiriləcək
2024-cü ilin mart ayında Bakı şəhərində Azərbaycanla yanaşı, bütün dünyada mühüm və prioritet sahələrdən biri olan su təsərrüfatı üzrə Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransı keçiriləcək. Bakı Su Həftəsi (“Baku Water Week”) çərçivəsində Azərbaycanda ilk dəfə baş tutacaq sərgi 12-14 mart tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində, konfrans isə 13-14 mart tarixlərində “The Ritz-Carlton Baku” mehmanxanasında keçiriləcəkdir.
Azərbaycanda etibarlı su təchizatına nail olunması dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu sahənin ölkədə bundan sonrakı inkişafı, mövcud çətinliklərin və həll yollarının müzakirəsi, maraqlı tərəflər üçün yeni fürsətləri əlçatan etmək məqsədilə keçirilən bu tədbir Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir. Bakı Su Həftəsinin təşkil edilməsində əsas məqsəd Azərbaycanda bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi üçün ölkəyə yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, eləcə də Qarabağın bərpası və yenidən qurulması yönündə içməli su təminatının gücləndirilməsi, bununla bağlı vacib məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlıqların müzakirəsidir.
Bakı Su Həftəsində 16 ölkədən 90-a yaxın şirkət öz iştirakını təsdiqləmişdir. İştirakçı şirkətlərin təmsil etdiyi ölkələr sırasına Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Avstraliya, Belarus, Belçika, Böyük Britaniya, Çexiya, Danimarka, Gürcüstan, İsrail, Isveçrə, Qazaxıstan, Türkiyə və Rusiya Federasiyası daxildir.
Ölkədə ilk dəfə təşkil olunmasına baxmayaraq, Bakı Su Həftəsi bir sıra önəmli şirkətlər tərəfindən dəstəklənir. Sərginin qızıl sponsorları “Acwa Power”, “AgroFoodInvestment”, “Geo SU Group”, "Hidroloq" MMC, gümüş sponsorları “IDE Technologies”, “Körpü Bina Tikinti”, “Coca-Cola”, bürünc sponsorları “Kolin İnşaat”, “Özgün İnşaat”,“Qarabağ-ER” və “Aztəsərrüfat” MMC, konsaltinq tərəfdaşı isə “Mekorot” şirkətləridir. Bu mühüm şirkətlərin dəstəyi tədbirin əhəmiyyətinin və aktuallığının göstəricisidir.
Bakı Su Həftəsi aşağıdakı bölmələri əhatə edəcəkdir:
· analiz və laboratoriya texnologiyaları;
· borular və boru kəməri avadanlığı və məhsulları;
· drenaj üçün avadanlıqlar;
· hidrotexniki qurğular;
· içməli suların emalı;
· konsaltinq xidmətləri;
· su təchizatı və kanalizasiya;
· suvarma sistemləri;
· su təchizatı və su təsərrüfatında inşaat və qazma texnikası və avadanlığı;
· su sahəsində ölçmə, tənzimləmə və nəzarət texnologiyaları;
· su təsərrüfatı obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi;
· informasiya və kommunikasiya texnologiyaları;
· su təsərrüfatında təhsil, elmi araşdırmalar;
· elmi-tədqiqat institutları;
· suyun duzsuzlaşdırılması texnologiyaları;
· tullantı və yağış sularının axıdılması və emalı sistemləri.
Müasir dövrdə dünya bir sıra yeni qlobal çağırışlarla üz-üzədir. Digər faktorlarla yanaşı su mənbələrinin çatışmazlığı dünyanı təhdid edən ən vacib problemlərdən birinə çevrilib. Etibarlı su təminatı, su ehtiyatlarından səmərəli şəkildə istifadə son dövrlərdə dünya ölkələri qarşısında duran strateji məsələdir. Azərbaycan da bu cəhətdən istisna deyil. Su ehtiyatlarının idarə edilməsi həm ekoloji baxımdan, həm də ölkənin su təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır. Su təhlükəsizliyi, etibarlı və davamlı su təchizatına nail olunması Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritet sahələrindən birini təşkil edir. Bu istiqamətdə Prezident İlham Əliyev tərəfindən müəyyən olunmuş təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində son illərdə ölkədə çoxsaylı layihələr həyata keçirilmiş, su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin və su təsərrüfatı obyektlərinin idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi, müasir tələblərə cavab verən meliorasiya və su təsərrüfatı obyektlərinin qurulması üçün ardıcıl işlər görülmüşdür. Ötən ildə isə ölkə başçısı tərəfindən Bakı şəhərinin və ətraf ərazilərin su təminatının yaxşılaşdırılması üçün dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı sahəsində pilot layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı sərəncam imzalanmışdır.
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgisi zamanı bu mövzularla əlaqəli mövcud həll yollarının tapılması yönündə bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunacaqdır. Belə ki, sərginin təqdimat zonasında “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su ehtiyatları və yenidənqurma işləri”, “Azərbaycanda Su Təsərrüfatında Müasir Trendlər və Su Ehtiyatlarının İnkişaf Planları”, “Su, qida və enerji”, “Su ehtiyatlarının keyfiyyətinin təmin edilməsində təhlilin rolu”, “Su diplomatiyası”, “Su təsərrüfatında müasir texnologiyaların tətbiqinin əhəmiyyəti”, “Tullantı sularının davamlı idarə olunması: problemlər və həll yolları”, “Su ehtiyatlarına qənaət – “Bir damcı” dəyər verək” və s. mövzularda panel müzakirələri aparılacaqdır.
Sərgidə iştirakçılar və ziyarətçilər üçün maraqlı konsepsiya hazırlanmışdır. Belə ki, foyedə əziz və tarixi şəhər Şuşada yerləşən və Azərbaycanın milli mədəni irsi olan İsa bulağının maketi yerləşdiriləcək və buradan İsa bulağının şəfalı suyu axacaqdır. Bununla yanaşı, foyedə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə “Ümid var” xeyriyyə cəmiyyətindən olan uşaqların “Suya fərqlilərin rəngli toxunuşu” adlı sərgisi, eləcə də Qərbi Kaspi Universitetinin Dizayn fakültəsindən olan tələbələrin əl işlərindən ibarət foto-sərgi təqdim olunacaqdır. Bundan başqa, Şəmkirçay su anbarı, təmizləmə prosesinin texnoloji sxemi, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması, subartezian quyusu, o cümlədən 1913-cü ildə əkin sahələrini suvarmaq üçün Kür və Araz çaylarında geniş istifadə olunmuş su çarxı və qədim zamanlarda suyun tənzimlənməsində istifadə olunan şiber maketləri nümayiş olunacaq.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər. Bundan əlavə, ikitərəfli işgüzar görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə edəcəklər.
Bakı Su Həftəsi çərçivəsində təşkil olunan Bakı Su Həftəsi Beynəlxalq Konfransı isə su ehtiyatlarının idarə edilməsi, su təchizatı, iqlim dəyişikliyi və onların su ehtiyatlarına təsiri, sudan səmərəli istifadə kimi vacib mövzuları gündəmə gətirəcəkdir. İki günlük konfrans zamanı “Bir damcı” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək, o cümlədən “Qlobal su qıtlığı və iqlim dəyişikliyi”, “Azərbaycan və Xəzər regionunun su ehtiyatlarından səmərəli istifadə”, “Su idarəetməsində texnoloji yeniliklər”, “Aqrar sahədə suyun istifadəsi”, “Ekologiya sahəsində yenilik”, “Cəmiyyətdə suyun davamlılığı” və bir sıra digər mövzuları əhatə edən panel diskussiyaları təşkil ediləcəkdir.
Beləliklə, tədbirdə iştirak edən şəxslər su təsərrüfatı sahəsinin aparıcı nümayəndələri ilə görüşlər keçirmək, ən son texnoloji məhsullar və sektorun inkişaf strategiyaları barədə məlumat almaq, eləcə də perspektiv
müqavilələr imzalamaq imkanı əldə edəcəklər. Təşkilatçılar ümid edirlər ki, Bakı Su Həftəsinin keçirilməsi Azərbaycanda su sektorunun inkişafına təkan olacaq və yeni həll yollarının tapılmasına öz töhfəsini verəcək.
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransının təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
Tədbir haqqında ətraflı məlumatı www.bakuwaterweek.az və https://conference.bakuwaterweek.az rəsmi internet səhifəsindən əldə etmək mümkündür.

12–14 марта в Азербайджане впервые пройдет Бакинская Водная Неделя
В марте 2024 года в Баку пройдет Международная Выставка и конференция «Водное Хозяйство», охватывающая одну из наиболее важных и приоритетных сфер как для Азербайджана, так и для всего мира. Выставка, впервые организованная в Азербайджане в рамках Бакинской Водной Недели, пройдет 12-14 марта в Баку Экспо Центре, а конференция состоится 13-14 марта в отеле «The Ritz-Carlton Baku».
Надежное водоснабжение является одним из приоритетных направлений государственной политики Азербайджана. Данное мероприятие организовано при поддержке Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана с целью дальнейшего развития этой сферы в стране, обсуждения существующих трудностей и решений, а также предоставления новых возможностей заинтересованным сторонам. Основной задачей мероприятия является привлечение в нашу страну новых технологий, оборудования и инвестиций и усиление водоснабжения в свете восстановительных и реконструкционных работ в Карабахе (что будет способствовать дальнейшему развитию отрасли в Азербайджане), а также обсуждение важных вопросов, новых проектов и сотрудничества в данной сфере.
Свое участие в Бакинской Водной Неделе уже подтвердили около 90 компаний из 16 стран. Помимо Азербайджана, компании-участницы представляют Австралию, Австрию, Беларусь, Бельгию, Великобританию, Германию, Грузию, Данию, Израиль, Казахстан, Российскую Федерацию, Соединенные Штаты Америки, Турцию, Чехию и Швейцарию.
Несмотря на то, что мероприятие проводится в нашей стране впервые, ему уже оказывает поддержку ряд компаний: так, золотыми спонсорами выставки выступают «Acwa Power», «AgroFoodInvestment», «Geo SU Group», ООО «Hidroloq», серебряными «IDE Technologies», «Körpü Bina Tikinti», «Coca-Cola», а бронзовыми «Kolin İnşaat», «Özgün İnşaat», «Qarabağ-ER» и ООО «Aztəsərrüfat»; консалтинговым партнером мероприятия выступает «Mekorot». Участие этих важных компаний является верным признаком значимости мероприятия.
В рамках мероприятия будут представлены следующие разделы:
· аналитическое и лабораторное оборудование;
· трубное и трубопроводное оборудование и изделия;
· дренажное оборудование;
· гидротехнические сооружения;
· водоподготовка;
· консалтинговые услуги;
· водоснабжение и канализация;
· системы орошения;
· строительная и буровая техника и оборудование в водоснабжении и водном хозяйстве;
· технологии измерения, регулирования и контроля в водном хозяйстве;
· проектирование и строительство объектов водного хозяйства;
· информационно-коммуникационные технологии;
· образование и научные исследования в сфере водного хозяйства;
· научно-исследовательские институты;
· технологии опреснения воды;
· системы сброса и очистки сточных и ливневых вод.
Сегодня наш мир сталкивается с рядом новых вызовов; важное место среди них занимает нехватка источников воды, угрожающая всему человечеству. Обеспечение надежного водоснабжения и эффективное использование водных ресурсов представляют собой стратегические задачи глобального масштаба. Азербайджан здесь не является исключением: управление водными ресурсами играет важную роль как с экологической точки зрения, так и с позиции обеспечения водной безопасности нашего государства. В рамках комплекса неотложных мероприятий, предпринятых по инициативе Президента Ильхама Алиева в последние годы, в стране были реализованы множество проектов. Ведется непрерывная работа по повышению эффективности использования водных ресурсов и управления водохозяйственными сооружениями, а также строительство мелиоративных и водохозяйственных объектов, отвечающих современным требованиям. В прошлом году глава государства подписал распоряжение о реализации пилотного проекта по опреснению морской воды с целью улучшения водоснабжения города Баку и близлежащих районов.
Во время Международной Выставки Водного Хозяйства будут обсуждены ряд важных вопросов, связанных с темой. В презентационной зоне выставки состоится ряд панельных дискуссий по различным вопросам, в том числе «Водные ресурсы и восстановительные работы в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах», «Современные тенденции в управлении водными ресурсами в Азербайджане и планы их развития», «Вода, продовольствие и энергетика», «Роль анализа в обеспечении качества водных ресурсов», «Водная дипломатия», «Важность применения современных технологий в управлении водными ресурсами», «Устойчивое управление сточными водами: проблемы и решения», «Экономия водных ресурсов — Добавим капельку ценности» и т.п.
Для участников и посетителей выставки разработана очень интересная концепция: в фойе будет установлен макет источника «İsa», расположенного в историческом городе Шуша и являющегося культурным наследием азербайджанского народа, из которого будет течь настоящая целебная вода данного источника. Кроме того, для обеспечения интеграции детей с особенностями развития в общество, в фойе будет организована выставка ручных работ под названием «Яркие прикосновения к воде особенных людей», созданных детьми из благотворительного общества «Ümid Var» (Надежда есть), а также фотовыставка студентов факультета дизайна Западно-Каспийского университета. На выставке будет представлен план Шамкирского водохранилища, технологическая схема процесса водоподготовки, реконструкция Самур-Абшеронской оросительной системы, субартезианская скважина, а также водяное колесо 1913 года, использовавшееся на реках Кура и Араз для орошения полей, и макеты старых шиберных задвижек, которые применялись для регулирования расхода воды.
По традиции в рамках выставки также состоятся двухсторонние бизнес-встречи (В2В и B2G), на которых представители местных и иностранных компаний смогут лицом к лицу обсудить потенциальные возможности сотрудничества. Во время этих встреч представители частных компаний также получат возможность встретиться с представителями государственных структур.
Международная конференция Бакинская Неделя Воды будет посвящена управлению водными ресурсами, водоснабжению, изменению климата и его влиянию на водные ресурсы и эффективному использованию воды. Кроме того, в течение двухдневной конференции пройдет презентация проекта «Bir damcı», где будут затронуты различные темы - «Глобальный дефицит воды и изменение климата», «Эффективное использование водных ресурсов Азербайджана и Каспийского региона», «Технологические инновации в управлении водными ресурсами», «Использование воды в сельском хозяйстве», «Инновации в области экологии», «Устойчивое использование воды в обществе» и т.п.
Участники выставки получат возможность провести встречи с ведущими представителями водной отрасли и получить информацию о новейших технологических продуктах и стратегиях развития отрасли, а также заключить перспективные контракты. Организаторы рассчитывают, что Бакинская Водная Неделя будет стимулировать развитие водного сектора Азербайджана и способствовать поиску новых решений.
Организаторами Международной Выставки и конференции «Водное Хозяйство» (Бакинская Водная Неделя) являются компания «Caspian Event Organisers» и ее междунароные партнеры «Caspian Event Management» и «ICA Events». Активную поддержку мероприятию оказывает Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).
Для получения подробной информации о мероприятии просим посетить официальную веб-страницу мероприятия https://bakuwaterweek.az и https://conference.bakuwaterweek.az.