Xəzərin "Abşeron" yatağından ilk qazın çıxmasını gözləyirik
"TotalEnergies E&P Azerbaijan B.V." şirkətinin ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə nümayəndəsi Ləman Məhərrəmli:
Fransanın "TotalEnergies" şirkəti Bakıda keçirilən "Xəzər Neft və Qaz" beynəlxalq sərgilərinin daimi iştirakçısıdır, çünki 27 ildir Azərbaycanda fəaliyyət göstərir.
130-dan çox ölkədə layihələr həyata keçirməklə biz bu ölkələrdə yaşayan insanların rifahı naminə davamlı inkişafa nail olmağa çalışırıq.
Şirkət bütün dünyada karbohidrogen hasilatı, bioyanacaq istehsalı, bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində layihələrinin inkişafı ilə məşğuldur.
Məqsədimiz 2050-ci ilə qədər ətraf mühitin qorunması məqsədilə "Yaşıl çağırış" çərçivəsində karbon neytrallığına nail olmaqdır.
Enerji keçidinin həyata keçirilməsində (ənənəvi enerji mənbələrindən istifadənin azaldılması) işlədiyimiz ölkələri dəstəkləyirik.
Azərbaycandakı arzularımız hazırda Xəzərin "Abşeron" yatağından ilk qazın alınmasına yönəlib.
Bu qaz yatağın işlənməsinin birinci mərhələsi çərçivəsində 2023-cü ilin iyul ayında gözlənilir.
Yatağın mənimsənilməsinin ikinci mərhələsi — onun tammiqyaslı işlənməsinə son investisiya qərarından (FID) sonra icazə veriləcəkdir.
ARDNŞ (tərəflərin layihədə paritet iştirakı) ilə birlikdə "Abşeron" yatağının tammiqyaslı işlənməsinə kifayət qədər başlamaq istərdik və biz bunun üzərində işləyirik.
Həmçinin Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin işində 5% payla iştirak edirik və bizim üçün maraqlı olarsa, yeni layihələrə daxil olma imkanlarını araşdırırıq.
Biz Azərbaycanda, xüsusilə təhsil sahəsində sosial layihələrin həyata keçirilməsində fəalıq, çünki gənc nəslin tərbiyəsi sivilizasiyanın tərəqqisi üçün son dərəcə vacibdir.

Ждем получении первого газа с каспийского месторождения «Абшерон»
Французская компания TotalEnergies — постоянный участник международных выставок «Нефть и газ Каспия» в Баку, так как 27 лет работает в Азербайджане.
Реализуя проекты в более чем 130 государствах, мы стремимся добиваться устойчивого развития во благо проживающих в этих странах людей.
Компания по всему миру занимается добычей углеводородов, производством биотоплива, развитием проектов в области возобновляемых источников энергии.
Наша цель — к 2050 году достичь углеродной нейтральности в рамках «зеленой повестки» с целью защиты окружающей среды.
Мы поддерживаем страны, в которых работаем, в реализации энергетического перехода (сокращение использования традиционных источников энергии).
Наши устремления в Азербайджане сейчас сфокусированы на получении первого газа с каспийского месторождения «Абшерон».
Этот газ ожидается в июле 2023 года в рамках реализации первого этапа разработки месторождения.
Вторая фаза освоения месторождения — его полномасштабная разработка — будет санкционирована после финального инвестиционного решения (FID).
Вместе с SOCAR (паритетное участие сторон в проекте) хотели бы достаточно быстро выйти на полномасштабную разработку месторождения «Абшерон» – и мы работаем над этим.
Также участвуем в работе нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан с долей 5% и изучаем возможности вхождения в новые проекты, если они будут представлять для нас интерес.
Мы активны в Азербайджане в осуществлении социальных проектов, в частности, в сфере образования, поскольку воспитание подрастающего поколения чрезвычайно важно для прогресса цивилизации.