Xəzərdə iri neft-qaz layihələri çərçivəsində qazma işləri
"Xəzər Neft və Qaz" sərgisi hər il quyuların qazılması və mühəndislik xidmətlərinin göstərilməsi təcrübəsi və nailiyyətlərinin uğurlu nümayişini təmin edir, eləcə də marketinq potensialını artırmağa imkan verir.
Daha böyük uğur üçün, mənim fikrimcə, sərginin formatında dəyişikliklər edilməlidir, məsələn, Bakı Ekspo Mərkəzində mütəmadi olaraq tematik panel müzakirələri keçirmək, şirkətlərin təqdimatları ilə ətraflı tanış olmaq məqsədəuyğundur.
"CDC" 1996-cı ildən fəaliyyət göstərir, Xəzərdə iri neft-qaz layihələri çərçivəsində qazma işləri aparır (100-dən çox quyu qazılıb), müxtəlif tipli qazma qurğuları, o cümlədən Heydər Əliyev adına 6-cı nəsil yarımdalma qazma qurğusu (YDQQ) ilə fəaliyyət göstərir.
Hazırda Heydər Əliyev adına YDQQ BP şirkətinin sifarişi ilə “Şahdəniz” yatağının yeni zonasında ultradərin (7 min metr) quyu qazır.
Bu il "Dədə Qorqud" YDQQ "Jenis" layihəsi çərçivəsində Xəzərin Qazaxıstan sektorunda ilk quyunu qazıb və gələcəkdə bu YDQQ-nin "Qarabağ" (Equinor) layihəsi üzrə işlərə və BP-nin Xəzərin Azərbaycan sektorunda həyata keçirdiyi layihəyə - Azəri-Çıraq-Günəşli yatağının dərin qaz bloku layihəsinə cəlb edilməsi istisna edilmir.
"CDC" İsrail və Türkiyə şirkətlərinin sifarişi ilə Aralıq dənizində mütəxəssislərin işini əhatə edir. Xarici tərəfdaşlardan yeni təkliflər də alırıq.

Drilling operations as part of major Caspian oil&gas projects
Each year, Caspian Oil&Gas enables us to successfully demonstrate our experience and achievements the fields of well drilling and engineering service, as well as to build our market potential.
It is my opinion that the exhibition format should undergo some changes to become ever more successful; for instance, it makes a lot of sense to hold panel discussions and companies' presentations all across the Baku Eхpo Center.
CDC has been active since 1996, carrying out drilling operations as part of major oil&gas projects in the Caspian Sea (with over 100 wells drilled); we also run drilling rigs of different types, notably Istiqlal, Dede Gorgud, and the 6th generation semi-submersible drilling rig Heydar Aliyev.
Commissioned by BP, Heydar Aliyev rig is currently drilling an ultradeep well (7 thousand meters) in a new zone of Shah Deniz field.
This year, Dede Gorgud drilled the first well in the Kazakh sector of the Caspian Sea (Zhenis project); later on, it will presumably be involved in operations under the Karabakh project (operated by Equinor) and the deep-gas project operated by BP within Azeri-Chirag-Guneshli block in the Azerbaijani sector of the sea.
CDC has in its portfolio numerous operations performed by our specialists in the Mediterranean Sea at the request of Israeli and Turkish companies. We also have new offers from foreign partners.