Xəzərdə iri neft-qaz layihələri çərçivəsində qazma işləri
"Xəzər Neft və Qaz" sərgisi hər il quyuların qazılması və mühəndislik xidmətlərinin göstərilməsi təcrübəsi və nailiyyətlərinin uğurlu nümayişini təmin edir, eləcə də marketinq potensialını artırmağa imkan verir.
Daha böyük uğur üçün, mənim fikrimcə, sərginin formatında dəyişikliklər edilməlidir, məsələn, Bakı Ekspo Mərkəzində mütəmadi olaraq tematik panel müzakirələri keçirmək, şirkətlərin təqdimatları ilə ətraflı tanış olmaq məqsədəuyğundur.
"CDC" 1996-cı ildən fəaliyyət göstərir, Xəzərdə iri neft-qaz layihələri çərçivəsində qazma işləri aparır (100-dən çox quyu qazılıb), müxtəlif tipli qazma qurğuları, o cümlədən Heydər Əliyev adına 6-cı nəsil yarımdalma qazma qurğusu (YDQQ) ilə fəaliyyət göstərir.
Hazırda Heydər Əliyev adına YDQQ BP şirkətinin sifarişi ilə “Şahdəniz” yatağının yeni zonasında ultradərin (7 min metr) quyu qazır.
Bu il "Dədə Qorqud" YDQQ "Jenis" layihəsi çərçivəsində Xəzərin Qazaxıstan sektorunda ilk quyunu qazıb və gələcəkdə bu YDQQ-nin "Qarabağ" (Equinor) layihəsi üzrə işlərə və BP-nin Xəzərin Azərbaycan sektorunda həyata keçirdiyi layihəyə - Azəri-Çıraq-Günəşli yatağının dərin qaz bloku layihəsinə cəlb edilməsi istisna edilmir.
"CDC" İsrail və Türkiyə şirkətlərinin sifarişi ilə Aralıq dənizində mütəxəssislərin işini əhatə edir. Xarici tərəfdaşlardan yeni təkliflər də alırıq.

Буровые работы в рамках крупных нефтегазовых проектов на Каспии
Выставка Caspian Oil&Gas ежегодно обеспечивает нам успешную демонстрацию опыта и достижений бурения скважин и предоставления инженерных услуг, а также позволяет наращивать маркетинговый потенциал.
Для большего успеха, по моему мнению, формат выставки должен претерпевать изменения, например, имеет смысл на площадках Baku Eхpo Center регулярно проводить тематические панельные дискуссии, детально знакомиться с презентациями компаний.
CDC работает с 1996 года, выполняет буровые работы в рамках крупных нефтегазовых проектов на Каспии (пробурено свыше 100 скважин), оперирует буровыми установками разного типа, в частности, «Истиглал», «Деде Горгуд», полупогружной плавучей буровой установкой (ППБУ) 6-го поколения имени Гейдара Алиева.
В настоящее время ППБУ имени Гейдара Алиева бурит сверхглубокую скважину (7 тыс. м.) в новой зоне месторождения «Шах-Дениз» по заказу bp.
В текущем году ППБУ «Деде Горгуд» бурила первую скважину в казахстанском секторе Каспия по проекту «Женис», а далее не исключено, что эта ППБУ может быть задействована в работах по проекту «Карабах» (Equinor) и проекту bp в азербайджанском секторе Каспия — deep-gas (глубокозалегающий газ) блока месторождений Азери-Чираг-Гюнешли.
На счету CDC — работа специалистов на Средиземном море по заказу компаний Израиля и Турции. Есть и новые предложения от иностранных партнеров.