Türkiyə Respublikasının prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakı Enerji Həftəsinin iştirakçılarına ünvanlanmış müraciəti
Hörmətli iştirakçılar.
Dəyərli qonaqlar.
Hamınızı ən səmimi duyğularımla, sevgi ilə salamlayıram.
Ötən illərdə olduğu kimi, bu il də “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində keçirilən tədbirlərin əbədi qardaş iki ölkə - Türkiyə və Azərbaycan başda olmaqla bölgəmiz üçün uğurlu olmasını diləyirəm.
Can Azərbaycan ilə yaxın münasibətlərimiz bütün sahələrdə olduğu kimi, enerji sahəsində də güclü şəkildə və qətiyyətlə davam etdirilir. Enerji sahəsində bir çox nailiyyətə illər ərzində birlikdə imza atdıq. Son illərdə yaşanan qlobal geosiyasi proseslər enerji təhlükəsizliyi məsələsində Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığının nə qədər önəmli olduğunu bir daha təsdiqləmişdir.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərləri və TANAP kimi infrastruktur layihələri ilə taclandırdığımız bu əməkdaşlığımız təkcə Türkiyə və Azərbaycana deyil, eyni zamanda, bölgənin və Avropanın da enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfələr verməkdədir.
Mart ayında açılışını etdiyimiz İğdır-Naxçıvan boru kəməri illərə və uğurlara əsaslanan enerji əməkdaşlığımızın ən yeni örnəyini təşkil etmişdir. Xəttin fəaliyyətə başlaması Naxçıvan bölgəsinin enerji təhlükəsizliyini və bizi birlikdə daha da gücləndirmişdir.
Türkiyə ilə Azərbaycan arasında elektrik əlaqələrimizin artırılması bizim üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən digər bir layihədir. Bu çərçivədə həm Türkiyə-Naxçıvan, həm də Türkiyə-Gürcüstan interkonnektor potensialının genişləndirilməsi sürətlə atmalı olduğumuz yeni addımlardır. Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan və Bolqarıstan arasında yeni elektrik interkonnektor xəttinin yaradılması məqsədilə yaşıl elektrik nəqli və ticarəti ilə bağlı əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumunu imzaladıq.
Bölgəmizin enerji təhlükəsizliyi və rifahı baxımından növbəti tarixi addım olan bu layihəni də, inşallah, ən qısa müddətdə yekunlaşdırmağı hədəfləyirik.
İki ölkə arasında təbii qaz sahəsində yeni layihələr üçün hələ də böyük potensialın olduğunu görürük. Uzun illərdir həm Türkiyəyə, həm də Avropaya ciddi miqdarda qaz tədarük edən Azərbaycanın dünya enerji bazarında bu strateji rolunun, xüsusilə yerləşdiyimiz mövqedə əhəmiyyəti çox böyükdür. Qarşıdakı dövrdə türkmən qazının hər birimizə fayda verəcək şəkildə Azərbaycan və Türkiyə vasitəsilə ixracı məsələsində əməkdaşlığımızı genişləndirmək üçün mühüm fürsət vardır. Bu layihə həm tədarük yollarının şaxələndirilməsinə, həm də regional rifaha töhfə verəcəkdir.
Enerji sahəsindəki bu dinamik şəraitin və proseslərin yaxından müzakirə ediləcəyi “Bakı Enerji Həftəsi”nin bütün iştirakçılarına uğurlar diləyir, bu tədbirin təşkilində əməyi keçənlərə təşəkkür edirəm.
Keçən həftə Laçında görüşdüyüm qardaşım Prezident İlham Əliyevi və bütün iştirakçıları səmimiyyətlə salamlayıram.

Message from the President of the Republic of Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, to the Participants of Baku Energy Week
Distinguished participants,
Dear guests,
I greet you all with my most sincere feelings and affection.
As in previous years, I hope that the events being held within the framework of Baku Energy Week this year are successful for the two eternally brotherly countries—Türkiye and Azerbaijan—and for our region in particular.
Our close relations with dear Azerbaijan, as in all areas, continue strongly and resolutely in the energy sector. Together, we have secured many achievements in this field over the years. The global geopolitical developments experienced in recent times have once again confirmed the importance of Turkish-Azerbaijani cooperation in ensuring energy security.
This cooperation, crowned with infrastructure projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, and TANAP pipelines, makes significant contributions not only to Türkiye and Azerbaijan but also to the energy security of the region and Europe.
The Iğdır-Nakhchivan pipeline, which we inaugurated in March, is the latest example of our successful energy cooperation. The launch of this line has further bolstered the energy security of both the Nakhchivan region and Türkiye.
Increasing electricity exchanges between Türkiye and Azerbaijan is another strategically important project. In this context, expanding the capacity of both the Türkiye–Nakhchivan and Türkiye–Georgia interconnectors is a renewed step we must take swiftly. We have signed a memorandum of understanding on cooperation in green electricity transmission and trade with the aim of establishing a new electricity interconnector line between Türkiye, Azerbaijan, Georgia, and Bulgaria.
We aim to complete this project—which will be another historic step for energy security and prosperity in our region—Inshallah, as soon as possible.
We also see great potential for new natural gas projects between our two countries. Azerbaijan’s strategic role in the global energy market, supplying significant volumes of gas to both Türkiye and Europe for many years, is of vital importance. Looking ahead, there is a significant opportunity to expand our cooperation in exporting Turkmen gas via Azerbaijan and Türkiye, which will benefit all of us. This project will contribute to both the diversification of supply routes and regional prosperity.
I wish success to all participants of Baku Energy Week, where these dynamic conditions and developments in the energy sector will be closely discussed. I thank all those who contributed to the organization of this event.
I sincerely greet my dear brother, President Ilham Aliyev—whom I had the pleasure of meeting in Lachin last week—and all other participants of this event.