Türkiyə Respublikasının prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakı Enerji Həftəsinin iştirakçılarına ünvanlanmış müraciəti
Hörmətli iştirakçılar.
Dəyərli qonaqlar.
Hamınızı ən səmimi duyğularımla, sevgi ilə salamlayıram.
Ötən illərdə olduğu kimi, bu il də “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində keçirilən tədbirlərin əbədi qardaş iki ölkə - Türkiyə və Azərbaycan başda olmaqla bölgəmiz üçün uğurlu olmasını diləyirəm.
Can Azərbaycan ilə yaxın münasibətlərimiz bütün sahələrdə olduğu kimi, enerji sahəsində də güclü şəkildə və qətiyyətlə davam etdirilir. Enerji sahəsində bir çox nailiyyətə illər ərzində birlikdə imza atdıq. Son illərdə yaşanan qlobal geosiyasi proseslər enerji təhlükəsizliyi məsələsində Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığının nə qədər önəmli olduğunu bir daha təsdiqləmişdir.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərləri və TANAP kimi infrastruktur layihələri ilə taclandırdığımız bu əməkdaşlığımız təkcə Türkiyə və Azərbaycana deyil, eyni zamanda, bölgənin və Avropanın da enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfələr verməkdədir.
Mart ayında açılışını etdiyimiz İğdır-Naxçıvan boru kəməri illərə və uğurlara əsaslanan enerji əməkdaşlığımızın ən yeni örnəyini təşkil etmişdir. Xəttin fəaliyyətə başlaması Naxçıvan bölgəsinin enerji təhlükəsizliyini və bizi birlikdə daha da gücləndirmişdir.
Türkiyə ilə Azərbaycan arasında elektrik əlaqələrimizin artırılması bizim üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən digər bir layihədir. Bu çərçivədə həm Türkiyə-Naxçıvan, həm də Türkiyə-Gürcüstan interkonnektor potensialının genişləndirilməsi sürətlə atmalı olduğumuz yeni addımlardır. Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan və Bolqarıstan arasında yeni elektrik interkonnektor xəttinin yaradılması məqsədilə yaşıl elektrik nəqli və ticarəti ilə bağlı əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumunu imzaladıq.
Bölgəmizin enerji təhlükəsizliyi və rifahı baxımından növbəti tarixi addım olan bu layihəni də, inşallah, ən qısa müddətdə yekunlaşdırmağı hədəfləyirik.
İki ölkə arasında təbii qaz sahəsində yeni layihələr üçün hələ də böyük potensialın olduğunu görürük. Uzun illərdir həm Türkiyəyə, həm də Avropaya ciddi miqdarda qaz tədarük edən Azərbaycanın dünya enerji bazarında bu strateji rolunun, xüsusilə yerləşdiyimiz mövqedə əhəmiyyəti çox böyükdür. Qarşıdakı dövrdə türkmən qazının hər birimizə fayda verəcək şəkildə Azərbaycan və Türkiyə vasitəsilə ixracı məsələsində əməkdaşlığımızı genişləndirmək üçün mühüm fürsət vardır. Bu layihə həm tədarük yollarının şaxələndirilməsinə, həm də regional rifaha töhfə verəcəkdir.
Enerji sahəsindəki bu dinamik şəraitin və proseslərin yaxından müzakirə ediləcəyi “Bakı Enerji Həftəsi”nin bütün iştirakçılarına uğurlar diləyir, bu tədbirin təşkilində əməyi keçənlərə təşəkkür edirəm.
Keçən həftə Laçında görüşdüyüm qardaşım Prezident İlham Əliyevi və bütün iştirakçıları səmimiyyətlə salamlayıram.

Обращение Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана к участникам Бакинской энергетической недели
Уважаемые участники.
Дорогие гости.
Сердечно приветствую всех собравшихся.
Надеюсь, что мероприятия, организованные в рамках «Бакинской энергетической недели», как и в прошлые годы, послужат благу всего региона, в особенности, связанным вечными братскими узами Турции и Азербайджану.
Отношения с Азербайджаном активно и со всей решимостью развиваются по всем направлениям, в том числе в сфере энергетики. Наши страны на протяжении долгих лет сообща достигали многих успехов в энергетический сфере. Геополитические изменения последних лет вновь подчеркнули значимость энергетического взаимодействия Турции и Азербайджана.
Сотрудничество, ознаменованное такими проектами, как трубопроводы Баку-Тбилиси-Джейхан и Баку-Тбилиси-Эрзурум, а также Трансанатолийский газопровод (TANAP), приносит пользу не только Турции и Азербайджану, но и продолжает вносить важный вклад в энергетическую безопасность региона и Европы.
Газопровод Ыгдыр-Нахчыван, открытие которого состоялось в марте текущего года, является самым последним примером многолетнего успешного сотрудничества наших стран в энергетической сфере. Ввод в строй этого трубопровода укрепило энергетическую безопасность Нахчывана, еще более упрочило наше единство.
Еще одним стратегически важным проектом для нас является расширение перетока электричества между Турцией и Азербайджаном. В этой связи необходимо в короткие сроки расширить возможности интерконнекторов Турция-Нахчыван и Турция-Грузия. В данном контексте хотелось бы отметить подписанный Турцией, Азербайджаном, Грузией и Болгарией Меморандум о намерениях по поставкам и торговле зеленой энергией. Надеюсь на скорейшую реализацию этой инициативы, которая является новым историческим шагом на пути энергетической безопасности и роста благосостояния региона.
Мы также видим наличие неиспользованного потенциала сотрудничества в газовой сфере. Азербайджан долгие годы поставляет крупные объемы «голубого топлива» как в Турцию, так и в Европу. На фоне современных реалий стратегическая роль Азербайджана для глобального энергетического рынка очень высока.
Также имеется значительная возможность для взаимовыгодного сотрудничества в деле экспортных поставок туркменского газа через Азербайджан и Турцию. Этот проект внесет весомый вклад как в расширение географии поставок энергоносителей, так и повышение благосостояния стран региона.
Выражаю пожелания успехов организаторам и всем участникам «Бакинской энергетической недели», в рамках которой будут обсуждаться динамичное развитие процессов в сфере энергетики, в том числе моему брату – Президенту Ильхаму Алиеву, с которым я встречался на прошлой неделе в Лачине.