Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığı bütün regionun enerji təhlükəsizliyini təmin edəcək
Türk Neft Korporasiyası (TPAO), Türkiyənin milli karbohidrogen şirkəti və ölkənin neft və qaz kəşfiyyatı və hasilatı sənayesinin mübahisəsiz lideri olaraq, Azərbaycan ilə Türkiyə və yüksək səviyyədə inteqrasiya olunmuş enerji sektorlarımız arasında güclü əlaqələri vurğulamaq və daha da möhkəmləndirmək üçün Bakı Enerji Həftəsində iştirak etməkdən məmnunluğumuzu bildiririk.
Daim genişlənən investisiyaları, yüksək səviyyədə diversifikasiya edilmiş quru və dəniz layihələri, artan neft və qaz kəşfiyyatı və hasilatı ilə TPAO bu artmaqda olan texniki bilikləri və təcrübəsini Türkiyədə və onun ətrafında yeni yataqlara tətbiq etməyə, habelə enerji sahəsində regional və qlobal lider olan Azərbaycan kimi tərəfdaşlarla əlaqələri gücləndirməyə çalışır və bu istiqamətdə qərarlıdır.
TPAO enerjidən asılı olmayan Türkiyə yaratmaq məqsədi ilə karbohidrogen kəşfiyyatı və hasilatında yeni bir dövrə qədəm qoydu. Bu məqsədlə 2020-ci ildə dəniz enerji donanmamızla Qara dənizdə Türkiyənin ən böyük təbii qaz kəşfiyyatına başladıq və bu əhəmiyyətli ehtiyatları 2023-cü ildə Türkiyə xalqının xidmətinə vermək üçün quruya çatdırmağa nail olduq. Biz nəinki ultra dərin dəniz kəşfiyyatı, qazma və tikinti sektorlarında öz təcrübəmizi sürətlə inkişaf etdiririk, həm də təcrübəli işçi qüvvəmizin bacarıqlarını genişləndirir və dünya səviyyəli layihələrimiz vasitəsilə ixtisaslı mütəxəssislərin ölkədən getməsinin qarşısını almağa töhfə veririk.
2022-ci ildə Türkiyə Cümhuriyyəti tarixində quruda ən yüksək sayda - 150 kəşfiyyat və hasilat quyusunun qazılmasına nail olduq. Bu il bu rekordu artıq əla nəticələr verən yeni quyularla təzələmək niyyətindəyik. TPAO Türkiyənin cənub-şərqində Şırnak-Qabar bölgəsi kimi yeni neft yataqlarında tarixi kəşflər edib ki, bu da bizim proqnozlarımıza görə ölkəmizin neft tələbatının əhəmiyyətli bir hissəsini qarşılayacaq.
TPAO olaraq, Bakı Enerji Həftəsinə texniki təcrübəmiz və getdikcə daha çox ölkə daxilində istehsal olunan ən müasir avadanlıqlarla birlikdə unikal səriştələrimizi gətirəcəyik. Nəhayət, bizim insan resurslarımız, yəni ən dəyərli sərvətimiz bu əlamətdar tədbirdə qardaş xalqımız Azərbaycanla yeni körpülər qurmaq və yeni tərəfdaşlıq əlaqələri yaratmaq perspektivi ilə iştirak edəcək. Ölkələrimiz daha geniş regionda yeni enerji layihələri ilə münasibətlərini dərinləşdirə və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynaya bilər və bunu etməlidir.

Турецко-азербайджанское сотрудничество станет гарантом энергетической безопасности региона
Наша компания – бесспорный лидер в сфере нефтегазоразведки и добычи в Турции – очень рада участию в Бакинской энергетической неделе, ведь мы в очередной раз можем подчеркнуть и еще более укрепить связи между Азербайджаном и Турцией и повысить интеграцию наших энергетических секторов.
ТРАО постоянно вкладывается в новые сферы, реализует диверсифицированные береговые и морские проекты и увеличивает объемы разведки и добычи нефти и газа. Мы готовы привнести свои ноу-хау и опыт в новые отрасли в Турции и за ее пределами и укрепить связи с партнерами наподобие Азербайджана - регионального и глобального лидера энергетического сектора.
Ставя своей конечной целью энергетическую независимость Турции, ТРАО начала новый этап работ по геологоразведке и добыче углеводородов. В этой связи наш морской флот развернул крупномасштабные работы по поиску природного газа в Черном море в 2020 году. Эта работа увенчалась успехом, и крупные газовые запасы будут поставлены на службу турецкому народу уже в течение этого года. Мы не только быстро набираем опыт и знания в сфере глубоководной разведки, бурения и строительства, но и повышаем квалификацию персонала и обеспечиваем "приток мозгов" в наши проекты мирового класса.
В 2022 году мы стали крупнейшей компанией в Турецкой Республике по буровому фонду на суше, пробурив в общей сложности 150 разведочных и добывающих скважин. Мы собираемся побить свой рекорд уже в этом году, включив в фонд уже пробуренные и демонстрирующие отличные показатели новые скважины. ТРАО совершила исторические открытия на новых месторождениях в юго-восточной Турции (к примеру, в Шырнак-Габарском регионе), которые по нашим прогнозам должны обеспечить значительную часть потребления в стране.
Наша компания собирается продемонстрировать данный уникальный набор навыков вместе с техническим опытом и современным оборудованием (которое все больше изготавливается в Турции) в рамках Бакинской энергетической недели. Наконец, что не менее важно, на этом значимом мероприятии будет представлен наш самый ценный актив - наши кадры, благодаря чему перед нами открываются перспективы налаживания связей и сотрудничества с братским Азербайджаном. Наши страны могут и должны углублять сотрудничество через новые проекты в регионе и играть более значимую роль в энергетической безопасности Европы.