Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığı bütün regionun enerji təhlükəsizliyini təmin edəcək
Türk Neft Korporasiyası (TPAO), Türkiyənin milli karbohidrogen şirkəti və ölkənin neft və qaz kəşfiyyatı və hasilatı sənayesinin mübahisəsiz lideri olaraq, Azərbaycan ilə Türkiyə və yüksək səviyyədə inteqrasiya olunmuş enerji sektorlarımız arasında güclü əlaqələri vurğulamaq və daha da möhkəmləndirmək üçün Bakı Enerji Həftəsində iştirak etməkdən məmnunluğumuzu bildiririk.
Daim genişlənən investisiyaları, yüksək səviyyədə diversifikasiya edilmiş quru və dəniz layihələri, artan neft və qaz kəşfiyyatı və hasilatı ilə TPAO bu artmaqda olan texniki bilikləri və təcrübəsini Türkiyədə və onun ətrafında yeni yataqlara tətbiq etməyə, habelə enerji sahəsində regional və qlobal lider olan Azərbaycan kimi tərəfdaşlarla əlaqələri gücləndirməyə çalışır və bu istiqamətdə qərarlıdır.
TPAO enerjidən asılı olmayan Türkiyə yaratmaq məqsədi ilə karbohidrogen kəşfiyyatı və hasilatında yeni bir dövrə qədəm qoydu. Bu məqsədlə 2020-ci ildə dəniz enerji donanmamızla Qara dənizdə Türkiyənin ən böyük təbii qaz kəşfiyyatına başladıq və bu əhəmiyyətli ehtiyatları 2023-cü ildə Türkiyə xalqının xidmətinə vermək üçün quruya çatdırmağa nail olduq. Biz nəinki ultra dərin dəniz kəşfiyyatı, qazma və tikinti sektorlarında öz təcrübəmizi sürətlə inkişaf etdiririk, həm də təcrübəli işçi qüvvəmizin bacarıqlarını genişləndirir və dünya səviyyəli layihələrimiz vasitəsilə ixtisaslı mütəxəssislərin ölkədən getməsinin qarşısını almağa töhfə veririk.
2022-ci ildə Türkiyə Cümhuriyyəti tarixində quruda ən yüksək sayda - 150 kəşfiyyat və hasilat quyusunun qazılmasına nail olduq. Bu il bu rekordu artıq əla nəticələr verən yeni quyularla təzələmək niyyətindəyik. TPAO Türkiyənin cənub-şərqində Şırnak-Qabar bölgəsi kimi yeni neft yataqlarında tarixi kəşflər edib ki, bu da bizim proqnozlarımıza görə ölkəmizin neft tələbatının əhəmiyyətli bir hissəsini qarşılayacaq.
TPAO olaraq, Bakı Enerji Həftəsinə texniki təcrübəmiz və getdikcə daha çox ölkə daxilində istehsal olunan ən müasir avadanlıqlarla birlikdə unikal səriştələrimizi gətirəcəyik. Nəhayət, bizim insan resurslarımız, yəni ən dəyərli sərvətimiz bu əlamətdar tədbirdə qardaş xalqımız Azərbaycanla yeni körpülər qurmaq və yeni tərəfdaşlıq əlaqələri yaratmaq perspektivi ilə iştirak edəcək. Ölkələrimiz daha geniş regionda yeni enerji layihələri ilə münasibətlərini dərinləşdirə və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynaya bilər və bunu etməlidir.

Türkiye-Azerbaijan cooperation will ensure energy security for wider region
As Turkish Petroleum Corporation (TPAO), Türkiye's national hydrocarbon company and the undisputable leader of the country’s oil and gas exploration and production industry, we are thrilled to be participating in Baku Energy Week to emphasize and further reinforce the strong relations between Azerbaijan and Türkiye and our highly integrated energy sectors.
With its ever-expanding investments, highly diversified onshore and offshore projects, and increasing volumes of oil and gas exploration and production, TPAO is eager and resolute to bring this growing know-how and experience to new fields in and around Türkiye, as well as to strengthen its bonds with partners such as Azerbaijan, a regional and global leader in the energy field.
TPAO has embarked on a new era in hydrocarbon exploration and production towards the ultimate goal of creating an energy-independent Türkiye. To this end, we have launched Türkiye's largest natural gas exploration in the Black Sea with our marine energy fleet in 2020 and succeeded in delivering these substantial reserves onshore, to submit them the Turkish nation's service in 2023. We are not only rapidly developing our expertise in the sectors of ultra-deep offshore exploration, drilling, and construction, but also broadening the skill set of our experienced workforce and contributing to the "reverse brain-drain" through our world-class projects.
We have reached the highest number of onshore well drillings in the history of the Turkish Republic in 2022, with 150 exploration and production wells. We are set to surpass that record this year with new wells that are already delivering excellent results. TPAO has made historic discoveries in new oil fields in south-eastern Türkiye, such as the Şırnak-Gabar region, which according to our projections will meet a significant portion of our country’s oil demand.
As TPAO, we will bring this unique set of competencies, along with our technical expertise and cutting-edge equipment that is increasingly manufactured domestically, to Baku Energy Week. Last but not least, our human resources, i.e. our most valuable asset, will be present at this significant event with the prospect of building new bridges and creating new partnerships with our brotherly nation Azerbaijan. Our countries can, should and are destined to deepen their relationship with new energy projects in the wider region, and assume a significant role in Europe's energy security.