Təcrübəli mütəxəssislər gəmilərin tikintisi və təmiri ilə məşğul olurlar
Bakı Gəmiqayırma Zavodunun (BGZ) açılışı 2013-cü ildə olub. Ötən illər ərzində burada 11 gəmi tikilib, 12-ci gəminin tikintisi isə bu il başa çatdırılacaq. Bundan əlavə, zavodda daha 4 layihə - 2 tanker, 1 bərə və 1 dibdərinləşdirici gəminin tikintisi həyata keçirilir. Daha 4 gəmi layihələndirmə mərhələsindədir ki, onlardan 3-ü heyət daşımaq, 1-i isə dalğıc əməliyyatları üçün nəzərdə tutulmuş gəmidir.
Müəssisədə həmçinin gəmi təmiri – kiçik avadanlıq təmiri, gəmilərə yeni avadanlıqların quraşdırılması, xarici gəmilərin modernləşdirilməsi həyata keçirilir. BGZ-də indiyədək 200-dən çox analoji layihə həyata keçirilib.
Bu sərginin daimi iştirakçısı kimi hər il burada öz yeni məhsullarımızı təqdim etməyə çalışırıq. Bu il yeni layihələrə, müəssisənin gəmi təmiri ilə bağlı imkanlarına və ən yüksək standartlara uyğun kadr hazırlığına diqqət ayrılıb.
Sərgi zamanı çox vacib görüşlərimiz və danışıqlarımız oldu. Onların arasında artıq bir sıra layihələri həyata keçirdiyimiz tərəfdaşlarla – “Damen” şirkəti ilə görüşləri, eləcə də zavodumuzda yeni gəmilərin tikintisi ilə bağlı bir sıra maraqlı fikir mübadilələrini qeyd edə bilərəm.
Xəzər hövzəsində fəaliyyət göstərən gəmilərin potensialı xarici şirkətlərin nümayəndələrinin xüsusi marağına səbəb oldu. Məlum olduğu kimi, böyük gəmilərin Volqa-Don kanalı ilə Xəzər dənizinə keçməsi çox çətindir. Buna görə də, BGZ-də gəmilərin ayrı-ayrı hissələrdən yığılması layihələri türkiyəli və qazaxıstanlı tərəfdaşlarımızın diqqətini cəlb edir.
“Caspian Oil&Gas” sərgisi ənənəvi olaraq təşkilatçılıq səviyyəsi ilə, eləcə də tədbirin yekunlarına əsasən müəyyən mənada mükafata çevrilən müsbət və cəlbedici nailiyyətlərlə yadda qaldı. Müəyyən məhsul və ya xidmət axtarışında sərgiyə gələnlər arasında imkanları nümayiş etdirmək baxımından bu cür tədbirlərdə iştirak etmək bizim üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ötən illərin nəticələrinə əsasən, sərgidə iştirak sayəsində biz özümüzü tanıtmağa və yeni tərəfdaşlar əldə etməyə nail olmuşuq. Düşünürəm ki, bu il də istisna olmayacaq.

Опытные специалисты строят и ремонтируют суда
Открытие Бакинского судостроительного завода состоялось в 2013 году. За прошедшие годы здесь было построено одиннадцать судов и строительство двенадцатого завершается в этом году. Кроме того, на заводе реализуются еще четыре проекта – строительство двух танкеров, одного парома и одного дноуглубительного судна. Еще четыре судна находятся в проектном состоянии – три для перевозки персонала и одно для подводных работ.
На предприятии осуществляется также ремонт судов – мелкий ремонт, установка нового оборудования на плавсредства, модернизация иностранных кораблей. В настоящий момент реализовано более двухсот подобных проектов.
Мы постоянные участники данной выставки, и каждый год стараемся представить на ней свои новинки. В частности, в этом году внимание уделено новым проектам, возможностям предприятия, связанным с ремонтом судов и подготовке персонала по самым высоким стандартам.
За время выставки у нас состоялись очень важные, на мой взгляд, встречи и переговоры. Среди них могу выделить встречи с партнерами, с которыми мы уже реализуем ряд проектов – компанией Damen, а также целый ряд интересных обсуждений мнений по строительству новых судов на нашем заводе.
Особое внимание представителей иностранных компаний привлек наш потенциал судов, работающих в Каспийском бассейне. Как известно, переход больших кораблей по Волго-Донскому каналу в Каспийское море весьма затруднителен. Поэтому интерес наших турецких и казахстанских партнеров привлекают проекты по сборке судов из отдельных частей на Бакинском судостроительном заводе.
Выставка Caspian Oil&Gas традиционно порадовала организацией и теми положительными и привлекательными приобретениями, которые стали наградой по итогам мероприятия . Для нас важно присутствие на подобного рода мероприятиях для демонстрации возможностей в кругу тех, кто приходит на выставку в поисках того или иного товара или услуг. По итогам прошлых лет, благодаря участию в выставке, мы смогли заявить о себе и приобрести новых партнеров. Думаю, этот год не станет исключением.