Təcrübəli mütəxəssislər gəmilərin tikintisi və təmiri ilə məşğul olurlar
Bakı Gəmiqayırma Zavodunun (BGZ) açılışı 2013-cü ildə olub. Ötən illər ərzində burada 11 gəmi tikilib, 12-ci gəminin tikintisi isə bu il başa çatdırılacaq. Bundan əlavə, zavodda daha 4 layihə - 2 tanker, 1 bərə və 1 dibdərinləşdirici gəminin tikintisi həyata keçirilir. Daha 4 gəmi layihələndirmə mərhələsindədir ki, onlardan 3-ü heyət daşımaq, 1-i isə dalğıc əməliyyatları üçün nəzərdə tutulmuş gəmidir.
Müəssisədə həmçinin gəmi təmiri – kiçik avadanlıq təmiri, gəmilərə yeni avadanlıqların quraşdırılması, xarici gəmilərin modernləşdirilməsi həyata keçirilir. BGZ-də indiyədək 200-dən çox analoji layihə həyata keçirilib.
Bu sərginin daimi iştirakçısı kimi hər il burada öz yeni məhsullarımızı təqdim etməyə çalışırıq. Bu il yeni layihələrə, müəssisənin gəmi təmiri ilə bağlı imkanlarına və ən yüksək standartlara uyğun kadr hazırlığına diqqət ayrılıb.
Sərgi zamanı çox vacib görüşlərimiz və danışıqlarımız oldu. Onların arasında artıq bir sıra layihələri həyata keçirdiyimiz tərəfdaşlarla – “Damen” şirkəti ilə görüşləri, eləcə də zavodumuzda yeni gəmilərin tikintisi ilə bağlı bir sıra maraqlı fikir mübadilələrini qeyd edə bilərəm.
Xəzər hövzəsində fəaliyyət göstərən gəmilərin potensialı xarici şirkətlərin nümayəndələrinin xüsusi marağına səbəb oldu. Məlum olduğu kimi, böyük gəmilərin Volqa-Don kanalı ilə Xəzər dənizinə keçməsi çox çətindir. Buna görə də, BGZ-də gəmilərin ayrı-ayrı hissələrdən yığılması layihələri türkiyəli və qazaxıstanlı tərəfdaşlarımızın diqqətini cəlb edir.
“Caspian Oil&Gas” sərgisi ənənəvi olaraq təşkilatçılıq səviyyəsi ilə, eləcə də tədbirin yekunlarına əsasən müəyyən mənada mükafata çevrilən müsbət və cəlbedici nailiyyətlərlə yadda qaldı. Müəyyən məhsul və ya xidmət axtarışında sərgiyə gələnlər arasında imkanları nümayiş etdirmək baxımından bu cür tədbirlərdə iştirak etmək bizim üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ötən illərin nəticələrinə əsasən, sərgidə iştirak sayəsində biz özümüzü tanıtmağa və yeni tərəfdaşlar əldə etməyə nail olmuşuq. Düşünürəm ki, bu il də istisna olmayacaq.

Seasoned Pros Build and Repair Ships
Baku Shipyard was inaugurated in 2013. Eleven vessels have been built here in the years since and the twelfth is nearing an end this year. Besides, the Shipyard is working on four projects more: building two tankers, a ferry-boat and a dredger. Four vessels more are in design; of those, three will be personnel carriers and one will be for underwater operations.
The enterprise also repairs ships, doing minor repairs, installing new equipment on vessels and upgrading foreign ships. More than two hundreds of such projects have been accomplished to date.
We are regulars at this exhibition and each year we try to present novelties at it. In particular, new projects and capabilities of the company connected to ship repairs and personnel training to the highest standards are in the focus this year.
We have had very important, to my mind, meetings and conversations during the exhibition. I could single out the meetings with the company called Damen, our partners together which whom we are working on several projects already. Also, there have been good many interest discussions and exchanges of opinions about having new vessels built at our Shipyard.
The delegates of overseas companies were especially attracted to our potential of the vessels working in the Caspian Basin. As you know, it is rather very difficult for large vessels to pass via the Volga-Don Canal to enter the Caspian Sea. Therefore, our Turkish and Kazakh partners are interested in prefab ship assembly opportunities of Baku Shipyard.
The Caspian Oil & Gas Exhibition was traditionally gratifying for its organisation and those positive and attractive acquisitions that came as rewards summarising the event. It is important to us to be present at such events to demonstrate the capabilities to the circles of those who come to the exhibition searching for this or that product or services. We have been able to establish ourselves and acquire new partners through our participation of the exhibition over the past years. I think this year will be no exception.