“Sərgilər biznesin inkişafı baxımından 100% əhəmiyyət kəsb edir”
2006-cı ildə əsası qoyulmuş TOMAX şirkəti özəl və kiçik Norveç şirkətidir. Biz quyuların avtomatlaşdırılması qazma qurğusu sahəsində dünya lideriyik. Təqdim etdiyimiz qurğu baş ofisimizin yerləşdiyi Norveçdə istehsal olunur. Şirkət Şimali Amerikada da uğurla fəaliyyət göstərir, lakin biz burada şirkətin Böyük Britaniya və Yaxın Şərq filiallarını təmsil edirik. İldə 2000-ə yaxın qurğunu işə salırıq. İşə salmaq dedikdə quyunun hər bölməsi üçün bir alətin işə salınması nəzərdə tutulur. Yaxın Şərqdə biz ildə 200-ə yaxın alət işə salırıq. Bura gəlməyimizdə məqsəd Xəzər regionunda dünya səviyyəsində aparıcı texnologiyamız üçün bazarın əlçatan olub-olmadığını müəyyən etməkdir.
Təqdim etdiyimiz qurğu tam avtonom, tam mexaniki, özü tənzimlənən və istifadəsi asan olduğundan biz qazma meydançasına mühəndis göndərmirik. Biz sadəcə qurğunu göndəririk və heç bir ehtiyat alətə ehtiyac qalmır, çünki göndərdiyimiz qurğu çox etibarlıdır və çox nadir hallarda qırılır. Son 5 ildə Yaxın Şərqdə heç bir qurğumuz qırılmayıb.
Xəzər Neft və Qaz sərgisində ilk dəfədir iştirak edirik. Bu tədbirdə iştirak etmək ideyasını regional menecer olaraq mən irəli sürdüm. Böyük Britaniyada, Avropada, Yaxın Şərqdə olduğu kimi indi də Xəzər regionunda şirkətin profilini yüksəltmək istəyirik. Mən 2003-2007-ci illər arasında 4 il burada işləmişəm. Biz kiçik şirkət olduğumuzdan hər zaman, hər yerdə təmsil oluna bilmərik, buna görə də onlarla şirkəti bir məkanda toplayan bu sərgi bazarı araşdırmaq üçün yaxşı fürsətdir. Sərgi çərçivəsində təkcə insanlar məhsulumuz haqqında öyrənmək üçün stendimizə yaxınlaşmır, mən və həmkarım Karl operatorları, müxtəlif şirkətləri, potensial yerli tərəfdaşları, yəni agentləri ziyarət edirik. Bizim ümumi modelimiz ondan ibarətdir ki, biz daha sonra alətlərimizi idxal etməyə və onları operatorlar üçün işə salmağa kömək edəcək bir agentlə əməkdaşlıq etmək istəyirik. Bu cür sərgilər biznesin inkişafına kömək edir: biz hər il Əbu-Dabidə keçirilən ADIPEC sərgisində, ABŞ-da təşkil edilən böyük nümayişlərdə, Səudiyyə Ərəbistanında keçirilən IPTC sərgisində iştirak edirik. Bu il Türkiyədə keçirilən sərgidə uğurla iştirak etdik, indi də buradayıq. Beləliklə, sərgilər biznesin inkişafı baxımından 100% əhəmiyyət kəsb edir. Biz bu tədbirdə iştirakımızdan maksimum faydalanaraq məqsədlərimizə çatmaq istəyirik. Məqsəd bazarda rəqibi olmayan məhsulumuzu nümayiş etdirmək, yeni münasibətlər və əlaqələr qurmaqdır. Tədbirin ilk günü olmasına baxmayaraq, artıq bir neçə potensial təklifimiz var. Biz tövsiyə etməzdən əvvəl müştərinin məlumatlarına əsaslanaraq hazırlaşa və “Microsoft Teams” vasitəsilə məhsullarımızı təqdim edə bilərik.

Выставки стопроцентно важны для развития бизнеса
TOMAX является небольшой частной норвежской компанией, которая действует с 2006 года. Мы – мировые лидеры в сфере автоматизации бурения скважин. Наш инструмент производится в Норвегии, где и расположен головной офис компании, а также есть крупное производство в Северной Америке, но здесь мы представляем филиалы компании в Великобритании и на Ближнем Востоке. У нас бывает около 2000 запусков в год, причём под «запуском» подразумевается один инструмент на секцию скважины на одну скважину. На Ближнем Востоке у нас около 200 запусков в год, а в Каспийский регион мы приехали, чтобы узнать, есть ли здесь рынок для наших ведущих на мировом уровне технологий. Именно поэтому мы сегодня здесь, на этой выставке.
Наш инструмент полностью автономен, полностью механизирован, он саморегулируем и прост в применении, так что, нам не нужно посылать инженера туда, где стоит буровая вышка. Мы лишь отправляем один инструмент, без досылки запасного, причём, так как он крайне надёжен и очень, очень редко ломается. В последние пять лет на Ближнем Востоке у нас не было ни одной поломки инструмента.
Мы впервые участвуем на выставке Нефть и Газ Каспия. Идея участия в этом мероприятии исходит от меня как регионального менеджера, и замысел состоит в усилении профиля компании в Великобритании, в Европе, на Ближнем Востоке, ну, а теперь и в Каспийском регионе. Я проработал здесь 4 года с 2003 по 2007 годы. Мы – маленькая компания и не можем быть всегда везде, так что, эта выставка, собравшая десятки компаний в одном месте, даёт хорошую возможность для исследования рынка. Речь не только о людях, подходящих к нашему стенду, чтобы поговорить о нашем продукте, но и обо мне самом и о моём коллеге Карле: мы отправляемся к операторам, управляющим компаниям и потенциальным местным партнёрам, то есть, агентам. Наша общая модель предусматривает налаживание партнёрских отношений с агентом, который затем помогает импортировать наши инструменты и запускать их в работу для операторов. Такие выставки помогают развитию бизнеса: каждый год мы отправляемся на выставку ADIPEC, проводим крупные выставки в США, мы организовываем посвящённые нефтегазовым технологиям международные конференции в Саудовской Аравии, а вот ранее в этом году мы организовали ещё
одну, в Турции, и она была очень успешной, а теперь мы вот здесь. Так что, выставки стопроцентно важны для нас, и мы максимально используем наше присутствие на этом мероприятии, чтобы достичь наших целей: показать наш продукт, лучше которого нет на рынке, и наладить новые контакты и связи. Это только первый день мероприятия, но мы уже получили несколько предложений, которые приведут к презентации наших продуктов по Microsoft Teams – после того, как мы выполним своё домашнее задание на основе данных клиента, прежде чем дать свою рекомендацию.