Sərgi sayəsində müştəri bazamızı genişləndirməyə nail olduq!
2014-cü ildə əsası qoyulmuş və Azərbaycanda yeganə dəniz mühəndis-konsaltinq və tikinti şirkəti olan AMEC Xəzər dənizinin akvatoriyasında (Aktau-Azərbaycan, Türkmənistan-Azərbaycan marşrutları üzrə) dəniz və tikinti xidmətləri təklif edir.
Biz müxtəlif regionlarda yoxlama, zəmanət və mühəndislik xidmətləri göstəririk. Hazırda əhatə dairəmiz katerinq (restoranlar) və logistika (dəniz və avtomobil yolu) şirkətləri sayəsində genişlənib.
AMEC şirkəti ikinci dəfədir ki, Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” Sərgisində iştirak edir. Ötən il bu tədbir sayəsində müştəri bazamızı yeni şirkətlərlə zənginləşdirməyə və sərfəli müqavilələr imzalamağa nail olduq.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, ölkədə logistikanın və infrastrukturun inkişafı prioritet məsələ olmalıdır. Biz də bu istiqamətdə çalışırıq. Buna misal olaraq, hər il Bakıda keçirdiyimiz Qara dəniz-Xəzər logistika forumunu göstərmək olar. Ötən il foruma 25 ölkədən 200-dən çox iştirakçı cəlb edə bildik.
Bundan əlavə, AMEC innovativ texnologiyaların tətbiqi üzərində çalışır. Bu baxımdan, biz gələcəyin enerjisi hesab edilən “yaşıl enerji”yə keçid istiqamətində ötən ildən etibarən uğurla işləməyə başlamışıq. Məsələn, gəmiləri modifikasiya etməyi təklif edirik. Başqa sözlə, dizellə çalışan daxili yanma mühərriklərinə quraşdırdığımız avadanlıqlar sayəsində CO2 emissiyalarını 80% azaltmağa nail oluruq. Bundan əlavə, bu texnologiya yanacaq sərfiyyatını 25%-dək azaltmağa imkan verir. Layihəmiz BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) tərəfindən təqdim olunub.
Bu il “Xəzər Neft və Qaz” sərgisində iştirak etməklə biz yeni texnologiyalarla məşğul olan və bizə dünyada hansı yeniliklərin olduğunu nümayiş etdirə biləcək şirkətlər tapmaq istəyirdik. Bu sahənin nəhəngləri İngiltərə və Niderlanddır. Təəssüf ki, iştirakçılar arasında bu ölkələrin təmsilçiləri yoxdur. Mən sözügedən ölkələri də bu platformada görmək istərdim, çünki onlar Azərbaycanda yeni texnologiyaların inkişafına kömək edə bilər. Məsələ burasındadır ki, bizim bütün gəmi parkımız köhnəlib, ona görə də onun modernləşdirilməsi zəruridir.
Bunu nəzərə alaraq, AMEC şirkəti Azərbaycan bazarına yeni tərəfdaşlar cəlb etməyə çalışacaq.
İxtisaslaşmış sərgilərin keçirilməsi çox zəruridir. Belə sərgilər sayəsində bir çox xarici şirkətlər ölkə haqqında öyrənmək və burada biznes tərəfdaşları tapmaq üçün Azərbaycana gəlir. Ölkə-ölkə gəzmək imkanı olmayan kiçik şirkətlər isə bu cür tədbirlər sayəsində genişlənir. Şadam ki, ərəb ölkələrini təmsil edən 3 şirkət artıq bizimlə əməkdaşlıq etmək arzusunu ifadə edib.

Благодаря выставке, расширилась наша клиентская база!
Основанная в 2014 году, AMEC является единственной в Азербайджане морской инженерно-консалтинговой и строительной компанией, предоставляющей полный спектр морских и строительных услуг в водной акватории Каспия (маршруты Актау-Азербайджан, Туркменистан-Азербайджан).
Мы оказываем инспекционные, гарантийные и инжиниринговые услуги в различных регионах. Сегодня расширились за счет кейтеринговой (наличие ресторанов) и логистической (морская и автомобильная) компаний.
Компания AMEC уже второй раз участвует на Международной выставке «Нефть и Газ Каспия». В прошлом году благодаря этому мероприятию наша клиентская база пополнилась новыми контактами, были заключены выгодные договоры.
Президент Ильхам Алиев сказал, что развитие логистики и инфраструктуры страны должны быть первостепенны. Поэтому мы четко работаем в этом направлении, к примеру, ежегодно проводим форум Baku host Black Sea-Caspian Logistics. В прошлом году компании удалось привлечь более 200 участников из 25 стран.
Кроме того, AMEC работает по внедрению инновационных технологий. В связи с этим, с прошлого года мы начали успешно работать в направлении перехода к «зеленой энергии», являющейся энергией будущего. Например, предлагаем модифицировать суда, т.е. в дизельные двигатели внутреннего сгорания устанавливаем оборудование, за счет которого снижается выброс СО2 на 80%. Кроме того, эта технология помогает снизить расход топлива до 25%. Наш проект представлен СОР29.
Участвуя в этом году на Caspian Oil&Gas, мы хотели найти компании, которые занимались бы новыми технологиями, смогли бы показать, какие инновации есть в мире. Гигантами в этом направлении являются Англия и Голландия. К сожалению, этих стран нет среди участников. Очень бы хотелось видеть их на этой площадке, так как они могут помочь в развитии новых технологий в Азербайджане. Дело в том, что весь судовой парк у нас устарел, поэтому необходима его модернизация.
Учитывая это, компания AMEC постарается привлечь новых партнеров на азербайджанский рынок.
Проведение специализированных выставок необходимо. В Азербайджан приезжает много иностранных компаний, которые узнают о стране и находят здесь бизнес-партнеров. А маленькие компании расширяются за счет таких мероприятий, так как не могут ездить по странам в их поисках. Радует, что уже три арабские компании изъявили желание с нами сотрудничать.