Sərgi sayəsində müştəri bazamızı genişləndirməyə nail olduq!
2014-cü ildə əsası qoyulmuş və Azərbaycanda yeganə dəniz mühəndis-konsaltinq və tikinti şirkəti olan AMEC Xəzər dənizinin akvatoriyasında (Aktau-Azərbaycan, Türkmənistan-Azərbaycan marşrutları üzrə) dəniz və tikinti xidmətləri təklif edir.
Biz müxtəlif regionlarda yoxlama, zəmanət və mühəndislik xidmətləri göstəririk. Hazırda əhatə dairəmiz katerinq (restoranlar) və logistika (dəniz və avtomobil yolu) şirkətləri sayəsində genişlənib.
AMEC şirkəti ikinci dəfədir ki, Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” Sərgisində iştirak edir. Ötən il bu tədbir sayəsində müştəri bazamızı yeni şirkətlərlə zənginləşdirməyə və sərfəli müqavilələr imzalamağa nail olduq.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, ölkədə logistikanın və infrastrukturun inkişafı prioritet məsələ olmalıdır. Biz də bu istiqamətdə çalışırıq. Buna misal olaraq, hər il Bakıda keçirdiyimiz Qara dəniz-Xəzər logistika forumunu göstərmək olar. Ötən il foruma 25 ölkədən 200-dən çox iştirakçı cəlb edə bildik.
Bundan əlavə, AMEC innovativ texnologiyaların tətbiqi üzərində çalışır. Bu baxımdan, biz gələcəyin enerjisi hesab edilən “yaşıl enerji”yə keçid istiqamətində ötən ildən etibarən uğurla işləməyə başlamışıq. Məsələn, gəmiləri modifikasiya etməyi təklif edirik. Başqa sözlə, dizellə çalışan daxili yanma mühərriklərinə quraşdırdığımız avadanlıqlar sayəsində CO2 emissiyalarını 80% azaltmağa nail oluruq. Bundan əlavə, bu texnologiya yanacaq sərfiyyatını 25%-dək azaltmağa imkan verir. Layihəmiz BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) tərəfindən təqdim olunub.
Bu il “Xəzər Neft və Qaz” sərgisində iştirak etməklə biz yeni texnologiyalarla məşğul olan və bizə dünyada hansı yeniliklərin olduğunu nümayiş etdirə biləcək şirkətlər tapmaq istəyirdik. Bu sahənin nəhəngləri İngiltərə və Niderlanddır. Təəssüf ki, iştirakçılar arasında bu ölkələrin təmsilçiləri yoxdur. Mən sözügedən ölkələri də bu platformada görmək istərdim, çünki onlar Azərbaycanda yeni texnologiyaların inkişafına kömək edə bilər. Məsələ burasındadır ki, bizim bütün gəmi parkımız köhnəlib, ona görə də onun modernləşdirilməsi zəruridir.
Bunu nəzərə alaraq, AMEC şirkəti Azərbaycan bazarına yeni tərəfdaşlar cəlb etməyə çalışacaq.
İxtisaslaşmış sərgilərin keçirilməsi çox zəruridir. Belə sərgilər sayəsində bir çox xarici şirkətlər ölkə haqqında öyrənmək və burada biznes tərəfdaşları tapmaq üçün Azərbaycana gəlir. Ölkə-ölkə gəzmək imkanı olmayan kiçik şirkətlər isə bu cür tədbirlər sayəsində genişlənir. Şadam ki, ərəb ölkələrini təmsil edən 3 şirkət artıq bizimlə əməkdaşlıq etmək arzusunu ifadə edib.

Thanks to the exhibition, our customer base has been expanded!
Established in 2014, AMEC stands out as the sole marine engineering, consulting, and construction company in Azerbaijan, offering a comprehensive array of marine and construction services in the Caspian waters (Aktau-Azerbaijan, Turkmenistan-Azerbaijan routes).
Our services encompass inspection, warranty, and engineering across different regions. Today, we have diversified to encompass catering (restaurants) and logistics (maritime and automobile) enterprises as well.
This marks the second time that AMEC has taken part in the International Caspian Oil and Gas Exhibition. During the previous year, this event played a pivotal role in expanding our client base with new contacts and securing lucrative contracts.
President Ilham Aliyev emphasized the importance of prioritizing the development of the country's logistics and infrastructure. In line with this directive, we are actively engaged in organizing events such as the annual Black Sea-Caspian Logistics forum hosted in Baku. In the previous year, our company managed to successfully attract over 200 participants from 25 countries.
Furthermore, AMEC is actively pursuing the implementation of innovative technologies. Since last year, we have made significant strides towards transitioning to "green energy," which represents the energy of the future. For instance, we provide ship modifications that involve installing equipment in diesel internal combustion engines, resulting in an 80% reduction in CO2 emissions. Additionally, this technology contributes to lowering fuel consumption by up to 25%. Our project is currently being showcased at COP29.
By participating in Caspian Oil & Gas this year, we aimed to find companies engaged in new technologies and capable of showcasing global innovations. The leading countries in this field are England and the Netherlands. Unfortunately, these countries are not among the participants. I would really like to see them on this platform, as they could significantly contribute to the development of new technologies in Azerbaijan. The reality is that our entire ship fleet is outdated, making its modernization essential.
Taking this into account, AMEC will strive to attract new partners to the Azerbaijani market.
Holding specialized exhibitions is essential. Many foreign companies come to Azerbaijan to learn about the country and find business partners here. Small companies benefit from such events because they often cannot travel across countries to seek partnerships. I am pleased that three Arab companies have already expressed a desire to cooperate with us.