OPEC: “Baku Energy Week” ildən-ilə güclənərək qlobal enerji liderlərini Azərbaycanda bir araya gətirir
24 aprel 2026 24 aprel 2026
1–3 iyun 2026-cı il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən nüfuzlu və genişmiqyaslı enerji platformalarından olan “Baku Energy Week” (Bakı Enerji Həftəsi) keçiriləcək. Artıq 30 ildən çoxdur ki, beynəlxalq enerji sahəsinin əsas oyunçularını bir araya gətirən bu tədbir etibarlı və tanınan milli brend olmaqla yanaşı, qlobal enerji gündəliyində mühüm yer tutur.
“Baku Energy Week” çərçivəsində aşağıdakı tədbirlər təşkil olunacaq:
• “Caspian Oil & Gas” – 31-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi
• “Caspian Power” – 14-cü Xəzər Beynəlxalq Təmiz Enerji Sərgisi
• “Baku Energy Forum” – 31-ci Bakı Enerji Forumu
Bakı Enerji Həftəsinin aparıcı və strateji enerji dialoqu məkanı 1-2 iyun tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində baş tutacaq “Baku Energy Forum”dur. Forum enerji sahəsinin əsas iştirakçılarını, aparıcı beynəlxalq ekspertləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrini, müxtəlif ölkələrin hökumət strukturlarını, investorları və biznes nümayəndələrini hər il bir araya gətirərək, qlobal enerji bazarının gələcək inkişaf istiqamətlərinin müzakirəsi üçün mühüm platforma yaradır.
“Baku Enerji Week”in yüksək səviyyəli və strateji dialoq platforması olan Bakı Enerji Forumu uzun illər ərzində regionda konstruktiv və balanslı enerji müzakirələrinin aparıldığı əsas mərkəzlərdən birinə çevrilmişdir. 2026-cı ildə Forum davamlı və şaxələndirilmiş enerjinin gələcəyi, enerji transformasiyası və gələcək strategiyaları, yaşıl enerji sahəsində genişlənə bilən layihələr və ixrac perspektivləri və digər vacib mövzuları əhatə edəcəkdir.
“Baku Energy Forum”un beynəlxalq nüfuzu və strateji əhəmiyyəti tədbirə qatılan yüksək səviyyəli rəsmilərin və beynəlxalq enerji təşkilatlarının rəhbərlərinin forum iştirakçılarına ünvanladıqları müraciətlərdə aydın şəkildə əks olunur.
Forum Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) tərəfindən dəstəklənir. “Baku Energy Week 2026” iştirakçılarına OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays ünvanladığı salamlama məktubunda Forumun da əhəmiyyəti diqqətə çatdırılır. Onun məktubunda qeyd olunur ki, Bakı Enerji Forumu bütün enerji növlərinin gündəmdə olduğu bir tədbirdir. “Bakı Enerji Həftəsi ildən-ilə güclənir. Bu tədbir Azərbaycanın regional və qlobal enerji tərəfdaşlarını bir araya gətirərək, onun mühüm rolunu vurğulayır. Bu, həm də bütün enerji növlərinin gündəmdə olduğu bir forumdur; gələcəyin enerji yollarının inkişafına holistik, balanslı və realist yanaşmanı əks etdirən bir tədbirdir. Bu vizyon OPEC tərəfindən tam dəstəklənir”, deyə Haysam Əl-Qays qeyd etmişdir.
OPEC-in Baş katibi əminliyini bildirmişdir ki, Azərbaycanın OPEC və qeyri-OPEC istehsalçıları arasında Əməkdaşlıq Bəyannaməsinə (DoC) davamlı dəstəyi, neft bazarının davamlı sabitliyinə verdiyi töhfə, eləcə də gələcəyin enerji yollarının inkişafındakı rolu “Baku Energy Week” tədbirində nümayiş olunacaq.
“Baku Energy Week”ə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçıları “Iteca Caspian”
və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənir.
Bakı Enerji Həftəsinin iştirakçıları, eləcə də tərəfdaşları və sponsorları sırasında “ABB”, “Acwa Power”, “AZEL Systems LLC”, “Baku Steel Company”, “bp”, “ExxonMobil”, “XRG”, “Gap İnşaat”, “GL”, “Gran Tierra Energy”, “Inpex”, “KMPG”, “Kolin İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “SLB”, “TotalEnergies” və “Türkiye Petrolleri AO” kimi nüfuzlu şirkətlər yer alır. Tədbirin rəsmi avtomobil sponsoru “Imotors” MMC-dir. Bundan əlavə, Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” çıxış edir. “Deloitte” forumun konsultativ tərəfdaşıdır.
Tədbirin rəsmi bankı qismində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu “PAŞA Bank” çıxış edir. Rəsmi hotel tərəfdaşı “Absheron Hotel Group”, rəsmi mebel tərəfdaşı “Accurate MMC” və rəsmi “outdoor” reklam tərəfdaşı isə“Bilbord.al” şirkətidir.
Bakı Enerji Həftəsi və Bakı Enerji Forumu haqqında ətraflı məlumatları daim yenilənən www.bew.az, www.bakuenergyforum.az saytlarından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

OPEC: Baku Energy Week brings global energy stakeholders together in Azerbaijan by going from strength-to-strength
24 april 2026 24 April 2026
Baku Energy Week, the most prestigious and large-scale energy platform in the region will take place from 1 to 3 June at the Baku Expo Centre. Bringing together the key players of the international energy sector for over 30 years, this event is not only a reliable and recognized national brand but also holds a prominent position on the global energy agenda.
The following events will be organized as part of Baku Energy Week:
• Caspian Oil & Gas – the 31st International Caspian Oil and Gas Exhibition (1–3 June)
• Caspian Power – the 14th Caspian International Clean Energy Exhibition (1–3 June)
• Baku Energy Forum – the 31st Baku Energy Forum (1–2 June)
Baku Energy Week’s leading and strategic energy dialogue platform is Baku Energy Forum, which will be held on 1-2 June at the Baku Convention Center. Every year the Forum brings together key stakeholders of the energy industry, leading international experts, representatives of international organizations, government officials from various countries, investors, and business representatives, by creating an important platform to discuss the future development pathways of the global energy market.
As a high-level and strategic dialogue platform of Baku Energy Week, the Forum has become one of the key centers for constructive and balanced energy discussions in the region. In 2026 , Baku Energy Forum will cover important topics such as sustainable and diversified energy future, energy transition and future strategies, scalable green energy projects and export prospects, as well as other key issues.
The international reputation and strategic significance of Baku Energy Forum are clearly reflected in the messages addressed to participants by high-ranking officials and heads of international energy organizations.
The Forum is supported by the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC). The welcome letter by Haitham Al Ghais, OPEC Secretary General, also marks significance of the Forum. The letter says Baku Energy Forum is also an event where all energies are on the agenda. "Baku Energy Week is an event that continues to go from strength-to-strength and underscores the important role that Azerbaijan plays in bringing regional and global energy stakeholders together. It is also a forum where all energies are on the agenda, an event that takes a holistic, balanced and realistic approach to evolving future energy pathways. It is a vision that OPEC fully supports," Haitham Al Ghais stated.
The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan supports the events held within the Baku Energy Week, and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) acts as the General Partner. The event is organised by Iteca Caspian and its international partners ICA Events and Caspian Event Management. The event is supported by Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
Among the participants, partners and sponsors of Baku Energy Week are such prominent companies as ABB, Acwa Power, AZEL Systems LLC, Baku Steel Company, bp, ExxonMobil, Gap İnşaat, GL, Gran Tierra Energy, Inpex, KMPG, Kolin İnşaat, Masdar, MOL Group, SLB, TotalEnergies, Türkiye Petrolleri AO and XRG. The official car sponsor of the event is Imotors LLC. In addition, Boston Consulting Group is acting as the Intellectual Partner of the Baku Energy Forum. Deloitte serves as the Forum’s Consulting Partner.
PASHA Bank, the country's leading corporate financial institution, is the official bank of the event. The official hotel partner is Absheron Hotel Group, the official furniture partner is Accurate LLC, and the official outdoor advertising partner is Bilbord.al.
Up-to-date information about Baku Energy Week and Baku Energy Forum is available on the official websites www.bew.az and www.bakuenergyforum.az, as well as on the events’ social media channels.