“Növbəti il yenidən iştirak etməyi səbirsizliklə gözləyirik”
AIQ şirkəti süni intellekti (AI) IQ ilə, yəni insanlarla bir araya gətirir. Biz enerji sənayesi üçün süni intellekt qururuq. Biz işimizi 3 amil üzərində qururuq ki, bunlardan birincisi keyfiyyətli məlumatlardır. Əbu Dabi Milli Neft Şirkətinin (Abu Dhabi National Oil Company, ADNOC) bir hissəsi kimi çoxlu məlumat əldə edirik. İkincisi, “Group 42” şirkətindən əldə etdiyimiz infrastrukturdur. Üçüncüsü isə insanlar, yəni məlumat analitikləri, proqram mühəndisləri, bizə real mühiti təqlid etmək üçün düzgün həllər və son dərəcə dəqiq modullar qurmağı anlamağa kömək edə biləcək bu sahə üzrə ekspertlərdir. Beləliklə, biz hazırda enerji sənayesinin bütün dəyər zənciri boyunca müxtəlif AI həlləri təqdim edirik.
Bu həlləri yaratmaq üçün 3,5 il vaxt sərf etdikdən sonra hazırda məqsədimiz onları beynəlxalq bazara çıxarmaqdır ki, bu sərgidə iştirak etməyimiz də bununla bağlıdır. Xəzər Neft və Qaz Sərgisi 30 ilə yaxındır ki, təşkil edilir və həmişə gündəmdə olub. Biz bu tədbiri məhsullarımızı və həllərimizi SOCAR kimi yerli şirkətlərə təqdim etmək üçün ADNOC və “Masdar” şirkətləri ilə işləmək üçün fürsət kimi baxırıq. Bu, yerli şirkətlərə məhsullarımızın üstünlüklərindən faydalanmaq imkanı verəcək. Sərginin yalnız birinci günü olmasına baxmayaraq, şirkərimizə qarşı böyük marağın olduğunu müşahidə edirik. Dövlət başçısının sərgidə iştirakı ilə əlaqədar bu səhər o qədər də məşğul deyildik, lakin günortadan sonra işimiz artdı. Tədbirdə müxtəlif kateqoriyalardan olan şəxslər iştirak edir. Məsələn, bu gün ARAMCO şirkətinin baş vitse-prezidenti ilə görüşmək imkanım oldu. Onlar bu səhər stendimizə yaxınlaşdılar və artıq qurduğumuz geniş çeşiddə həlləri maraqla qarşıladılar. Əslində, biz potensial olaraq bəzi təkliflər üzərində onlarla işləməyə başlayırıq. Təbii ki, bu tədbir digər sərgi iştirakçıları ilə qarşılıqlı əlaqə qurmaq baxımından əlverişli məkandır. Biz burada iştirak edən bir sıra şirkətlərlə tərəfdaşlıq qura bilərik. Sonra biz onların proqram təminatına klapanlar kimi avadanlığa elektron nəzarət etməyə imkan verən AI qatını tətbiq edə bilərik. Beləliklə, biz burada yerli tərəfdaşlar axtarırıq, bu sərgi isə bir çox şirkətlə əlaqə qura biləcəyimiz məkandır. Gələn il də bu sərgiyə gələcəyimizə zəmanət verə bilərəm. Bu il burada qızıl sponsor kimi iştirak edirik. Məqsəd artıq davam edən müzakirələr vasitəsilə Azərbaycanda əlaqələri möhkəmləndirmək və inkişaf etməkdir. Biz bu sərginin qalan günlərini və növbəti il geri qayıtmağı səbirsizliklə gözləyirik.

Мы будем с нетерпением ждать следующего года, чтобы вернуться
Истоки AIQ в единении AI (т.е., ИИ) с IQ, то есть, с людьми. Мы разрабатываем искусственный интеллект для энергетической отрасли. У нас три опоры, и первая из них – это данные действительно хорошего качества. Мы являемся отделением ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company – Национальная нефтяная компания Абу-Даби), так что, у нас множество данных. Вторая опора – инфраструктура, и берём мы её у компании под названием Group 42. Ну, а третьей опорой являются люди: специалисты по обработке данных, разработчики программного обеспечения и отраслевые эксперты из самой индустрии, помогающие нам понять, как правильно разработать решения для имитирования реальных сред, как создавать обладающие чрезвычайной точностью модули. Итак, мы ныне предоставляем разнообразный выбор решений в сфере ИИ, охватывающий всю ценностную цепочку энергетической промышленности.
Проведя 3.5 года в разработке этих решений, мы сейчас нацелены на то, чтобы вывести их на международный рынок, и вот почему мы сегодня на этой выставке. Проводимая уже почти 30 лет выставка Нефть и Газ Каспия всегда у нас на повестке. Мы рассматриваем это мероприятие как возможность во взаимодействии с компаниями ADNOC и Masdar донести наши продукты и решения таким местным компаниям, как ГНКАР, дабы и они могли воспользоваться предоставляемой ими отдачей. Сегодня только первый день, а мы уже видим плотный интерес к нашей продукции. Этим утром было не очень много посетителей, так как проходил государственный визит, но с полудня ситуация набрала реальный темп. Мы общаемся с совершенно разными людьми; например, я встретился со старшим вице-президентом ARAMCO. Они сегодня утром подошли к нашему стенду и были по-настоящему заинтригованы широким охватом уже разработанных нами решений. По сути, мы уже потенциально начинаем с ними работать также и по ряду предложений. И, конечно же, это мероприятие предоставляет удобную площадку для взаимодействия с другими выставляющимися сторонами. Вот что мы можем сделать: мы можем наладить партнёрства с рядом действующих здесь компаний, а потом поверх их программного обеспечения, обеспечивающего электронный контроль оборудования, нанести слой ИИ. Так что, мы ищем здесь партнёров из местного сообщества, с которыми мы могли бы работать в рамках создаваемых ими сред, а эта выставка совершенно точно именно такое место, где мы можем взаимодействовать со многими компаниями. Я могу поручиться, что мы и в следующем году придём на эту выставку. Мы тут – золотые спонсоры в этом году; мы сделали это нарочно, и я ожидаю, что уже идущие обсуждения усилят отношения здесь, в Азербайджане – мы просто будем расти. Мы с нетерпением ждём другие дни выставки, и мы будем с нетерпением ждать следующего года, чтобы вернуться