NEFT-QAZ LAYİHƏLƏRİ ÜÇÜN MÜHƏNDİSLİK HƏLLƏRİ SOCAR KBR
SOCAR KBR — SOCAR və KBR şirkətlərinin birgə müəssisəsidir. 2015-ci ildə yaradılıb və səhmlərin 51%-i SOCAR-a, 49%-i isə KBR-ə məxsusdur. Şirkətimizin əsas fəaliyyət istiqaməti neft-qaz sektorunda mühəndislik layihələndirməsidir. Biz BP ilə sıx əməkdaşlıq edirik və sənayedə böyük layihələrin icrasında iştirak edirik. Bunlara ACE (Azeri Central East Platform), Shah Deniz Compression, Shah Deniz Alpha Power və Sangachal Terminal Electrification layihələri daxildir. Bu layihələr üzrə mühəndislik işləri SOCAR KBR tərəfindən həyata keçirilib. Hazırda bir neçə cari layihəmiz də mövcuddur. Xüsusilə BP ilə “Qarabağ” layihəsi üzrə konseptual layihələndirmə mərhələsində işə başlamışıq. Bundan əlavə, neft-qaz sektorunda yeni layihələrdə iştirak etməyi planlaşdırırıq.
Sərgi yüksək səviyyədə təşkil olunub. Burada neft-qaz sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlər təmsil olunur, buna görə də bu, peşəkar ünsiyyət və təcrübə mübadiləsi üçün yaxşı imkandır. Ümumilikdə tədbirin təşkilindən və burada formalaşan atmosferdən məmnunuq.
Sərgidə SOCAR qrup şirkətləri və SOCAR Cape, SOCAR Downstream kimi birgə müəssisələr xüsusi diqqət çəkir. Masdar şirkəti də aktiv şəkildə iştirak edir.
Bizim stendimizə gəlincə, artıq Çin və Rusiya şirkətlərindən maraq göstərilib. Sərgi hələ davam etdiyi üçün konkret nəticələr barədə danışmaq tezdir. Bununla belə, ziyarətçi marağı hiss olunur. İlk gündə stenddə işləyən həmkarlarımızın sözlərinə görə, aktivlik kifayət qədər yüksək olub və bunun davam edəcəyini gözləyirik.

ИНЖИНИРИНГОВЫЕ РЕШЕНИЯ ДЛЯ НЕФТЕГАЗОВЫХ ПРОЕКТОВ SOCAR KBR
SOCAR KBR — это совместное предприятие компаний SOCAR и KBR. Оно было создано в 2015 году, где 51% принадлежит SOCAR, а 49% KBR. Основным направлением нашей деятельности является инженерное проектирование в нефтегазовом секторе. Мы тесно сотрудничаем с BP и принимаем участие в реализации крупных проектов отрасли. Среди них — ACE (Azeri Central East Platform), Shah Deniz Compression, Shah Deniz Alpha Power и Sangachal Terminal Electrification. Инженерное проектирование по этим проектам выполняла компания SOCAR KBR. В настоящее время у нас также есть несколько действующих проектов. В частности, мы начали работу с BP по проекту «Карабах» на стадии концептуального проектирования. Кроме того, рассчитываем на участие в новых проектах нефтегазового сектора.
Выставка организована на высоком уровне. Здесь представлены компании, работающие в нефтегазовой отрасли, поэтому для нас это хорошая возможность для профессионального общения и обмена опытом. В целом мы довольны организацией мероприятия и атмосферой, которая здесь сложилась.
Большое внимание на выставке привлекают компании группы SOCAR и совместные предприятия SOCAR Cape и SOCAR Downstream. Активное участие также принимает компания Masdar.
Что касается нашего стенда, к нам уже проявили интерес представители компаний из Китая и России. Выставка ещё продолжается, поэтому о конкретных результатах говорить пока рано. Тем не менее, интерес со стороны посетителей заметен. По словам коллег, которые работали на стенде в первый день, активность была достаточно высокой, и мы рассчитываем, что она сохранится и в дальнейшем.