Ixtisaslaşdırılmış sərgilərin sayı nə qədər çox olsa yaxşıdır!
Mən "Xəzər Neft və Qaz"beynəlxalq sərgisində tez-tez iştirak edirəm. Bu il sərgidə çox sayda eksponatın olması məni sevindirir. Burada yalnız sıx əməkdaşlıq etdiyimiz şirkətlər deyil, həm də məhsulları ilə tanış olmaqdan məmnun qaldığımız şirkətlər təmsil olunur. "Xəzər Neft və Qaz"-da alternativ enerji şirkətləri də təmsil olunur, məsələn, Masdar Yaxın Şərqdə bərpa olunan enerji mənbələrinin əsas inkişaf etdiricilərindən biridir.
Mənim karyeramda elə bir dövr olub ki, mən Sokardalgidj-də biznes-developer (biznes qurucusu) xidmətləri göstərmişəm və sərgilərdə iştirak etmişəm. Bu geniş təcrübə daha sonra Layihə İdarəetmə sertifikatını əldə etməkdə mənim üçün faydalı oldu.
Deyə bilərəm ki, sərginin təşkili nöqteyi-nəzərindən məsuliyyət daha böyükdür: burada texniki problemlər də yarana bilər, hər bir ziyarətçiyə bu barədə məlumat vermək lazımdır. Özünüz bir ziyarətçi rolunda olduğunuzda isə, mümkün qədər çox məlumat almaq və öz şirkətinizə gətirmək istəyirsiniz.
İnanıram ki, ixtisaslaşdırılmış sərgilərin sayı nə qədər çox olsa yaxşıdır. Çünki burada bir çox yeni şirkət iştirak edir, artıq tanınmışlar isə nou-hau ilə çıxış edirlər. Zamanın təsiri özünü büruzə verir, hər hansı bir modifikasiyanın olduğunu göstərir və şirkət xidmətlərinin dairəsini genişləndirə bilir.

The more specialized exhibitions, the better!
I am a frequent visitor to the International Caspian Oil and Gas Exhibition. This year, I am pleased to see a large number of exhibits. Not only the companies we work closely with are represented here, but also those whose products we have been pleased to get to know. Alternative energy companies are also represented at Caspian Oil & Gas, for example, Masdar, one of the major developers of renewable energy sources in the Middle East.
There was a period in my career when I provided business developer services to SOCARDalgidj and participated in exhibitions. This extensive experience was useful to me in the future when obtaining a Project Management certificate.
I can say that there is more responsibility on the part of the exhibition organization: technical problems may arise here, and every visitor needs to be informed. And when you are in the role of a visitor, you want to get as much information as possible and bring it to your company.
I think the more specialized exhibitions, the better. Because there are many new companies here, and already well-known ones introduce know-how. The trend of the times makes itself felt, indicating the presence of any modifications, and the company can expand its range of services.