Ixtisaslaşdırılmış sərgilərin sayı nə qədər çox olsa yaxşıdır!
Mən "Xəzər Neft və Qaz"beynəlxalq sərgisində tez-tez iştirak edirəm. Bu il sərgidə çox sayda eksponatın olması məni sevindirir. Burada yalnız sıx əməkdaşlıq etdiyimiz şirkətlər deyil, həm də məhsulları ilə tanış olmaqdan məmnun qaldığımız şirkətlər təmsil olunur. "Xəzər Neft və Qaz"-da alternativ enerji şirkətləri də təmsil olunur, məsələn, Masdar Yaxın Şərqdə bərpa olunan enerji mənbələrinin əsas inkişaf etdiricilərindən biridir.
Mənim karyeramda elə bir dövr olub ki, mən Sokardalgidj-də biznes-developer (biznes qurucusu) xidmətləri göstərmişəm və sərgilərdə iştirak etmişəm. Bu geniş təcrübə daha sonra Layihə İdarəetmə sertifikatını əldə etməkdə mənim üçün faydalı oldu.
Deyə bilərəm ki, sərginin təşkili nöqteyi-nəzərindən məsuliyyət daha böyükdür: burada texniki problemlər də yarana bilər, hər bir ziyarətçiyə bu barədə məlumat vermək lazımdır. Özünüz bir ziyarətçi rolunda olduğunuzda isə, mümkün qədər çox məlumat almaq və öz şirkətinizə gətirmək istəyirsiniz.
İnanıram ki, ixtisaslaşdırılmış sərgilərin sayı nə qədər çox olsa yaxşıdır. Çünki burada bir çox yeni şirkət iştirak edir, artıq tanınmışlar isə nou-hau ilə çıxış edirlər. Zamanın təsiri özünü büruzə verir, hər hansı bir modifikasiyanın olduğunu göstərir və şirkət xidmətlərinin dairəsini genişləndirə bilir.

Чем больше специализированных выставок – тем лучше!
Я частый посетитель Международной выставке «Нефть и Газ Каспия». В этом году меня радует наличие большого количества экспонатов. Здесь представлены не только компании, с которыми мы тесно сотрудничаем, но и те, с чьей продукцией с удовольствием познакомились. Также на Caspian Oil & Gas представлены компании по альтернативной энергии, к примеру, Masdar - один из крупных разработчиков возобновляемых источников энергии на Ближнем Востоке.
В моей карьере был период, когда я предоставляла услуги бизнес-девелопера в SOCARDalgidj и принимала участие в выставках. Этот большой опыт пригодился мне в дальнейшем при получении сертификата Project Management.
Могу сказать, что со стороны организации выставки ответственности больше: здесь могут возникать и технические проблемы, нужно проинформировать каждого посетителя. А когда ты сам в роли визитера, то хочешь получить как можно больше информации и принести ее в свою компанию.
Я считаю, чем больше специализированных выставок, тем лучше. Потому что здесь много новых компаний, а уже известные выступают с ноу-хау. Веяние времени дает о себе знать, указывая на наличие какие-либо модификаций, и компания может расширить круг своих услуг.