Dəniz platformalarının açar təslim həyata keçirilməsi
Şirkətimizin əsas fəaliyyəti neft-qaz sektorunda iri miqyaslı layihələrin həyata keçirilməsi və dəniz platformalarının açar təslim şəkildə icrasıdır. Eyni zamanda Azərbaycanda filialımız və yerli şirkətimiz mövcuddur. İlk İnşaatın əsas fəaliyyət istiqaməti neft-qaz sektorudur.
Biz dəniz platformalarının yaradılmasının layihələndirmədən başlayaraq tam icra dövrünü həyata keçirə bilən yeganə türk şirkətiyik. Layihələndirmə Malayziyadakı daxili komandamız tərəfindən aparılır. Təchizat İstanbuldakı mərkəzi ofis vasitəsilə həyata keçirilir, tikinti işləri isə müvafiq sahələrdə görülür və daha sonra obyektlər Xəzər dənizi akvatoriyasına daşınır.
Bundan əlavə, daşımada istifadə olunan bütün dəniz donanması İlk İnşaat şirkətinə məxsusdur. Türkmənistanda Xəzər regionunun ən böyük dəniz donanması da şirkətimizə aiddir.
Sərəncamımızda özümüzə məxsus işlənmə məhsulu olan Accommodation Work Barge mövcuddur. Bu gəmi 239 nəfərin yerləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub və 1600 ton qaldırma gücünə malik kran avadanlığı ilə təchiz edilib. Bu tamamilə bizim öz dizayn və istehsalımızdır. Gəmi Bureau Veritas tərəfindən sertifikatlaşdırılıb. Bundan əlavə, müxtəlif material və yüklərin daşınması üçün barjalarımız, eləcə də lövbər əməliyyatları üçün gəmilərimiz mövcuddur. Bu, bizim biznesimizin əsasını təşkil edir.
Bununla yanaşı, neft emalı, neft-kimya və energetika sahələrində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə təcrübəmiz var. Azərbaycanda Heydər Əliyev adına neft emalı zavodunun modernləşdirilməsi layihəsində Teknomont ilə birgə iştirak etmişik. Layihə SOCAR, Teknomont və bizim şirkətin iştirakı ilə həyata keçirilib.
Bu, Caspian Oil & Gas sərgisində iştirakımızın ilk təcrübəsidir. Tədbir gözlədiyimizdən daha genişmiqyaslı və faydalı oldu. Stendimizi həm təchizatçılar, həm də investorlar ziyarət etdilər. Əvvəllər tanımadığımız şirkət və mütəxəssislərlə yeni əlaqələr qurduq. Məsələn, Kanada şirkəti Grand Tenerya ilə tanış olduq. Onlar Kubada qazma əməliyyatları ilə bağlı kəşfiyyat layihəsində iştirak imkanını nəzərdən keçirirlər. Həmkarlarımız dərhal bizimlə əlaqə saxlayaraq lazımi sənədləri təqdim etdilər. Bu gün səhər artıq danışıqlar aparıldı.Bundan əlavə, Türkiye Petrolleri və BP ilə əlaqələrimizi davam etdiririk. SOCAR və TOTAL ilə isə uzunmüddətli tərəfdaşlıq münasibətlərimiz mövcuddur. Sərgi çərçivəsində Çin təchizatçıları ilə əməkdaşlıq da xeyli gücləndi, onlar şirkətimizə böyük maraq göstərdilər.
Əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyini gözləyirik. Bu gün ziyarətçilərin daha çox olacağı gözlənildiyi üçün sərgidə daha böyük komanda ilə iştirak etməyə qərar verdik.

Turnkey Offshore Platform Delivery
The main activity of our company is the implementation of large-scale oil and gas projects, including turnkey offshore platform delivery. We also have a branch and a local company in Azerbaijan. The core focus of İlk İnşaat is the oil and gas sector.
We are the only Turkish company capable of executing the full cycle of offshore platform development—from design to implementation. Engineering is carried out by our in-house team in Malaysia. Procurement is managed through our central office in Istanbul, while construction is performed at designated sites, followed by transportation of the structures to the Caspian Sea basin.
In addition, all marine fleet used in transportation belongs to İlk İnşaat. The largest marine fleet in the Caspian region in Turkmenistan also belongs to our company.
We also have our own development—the Accommodation Work Barge, designed for accommodation and operations, capable of housing 239 people and equipped with a crane with a lifting capacity of 1,600 tons. This is entirely our own design and production. The vessel is certified by Bureau Veritas. We also operate barges for transporting various materials and cargo, as well as vessels for anchoring operations. These form the core of our business.
In addition, we have experience in oil refining, petrochemicals, and energy projects. In Azerbaijan, we worked on the modernization of the Heydar Aliyev Oil Refinery together with Teknomont. The project was implemented with the participation of SOCAR, Teknomont, and our company.
This is our first time participating as an exhibitor at Caspian Oil & Gas. The event turned out to be much larger and more beneficial than we expected. We were visited by both suppliers and investors. We established new contacts with companies and specialists we had not previously known. For example, we met the Canadian company Grand Tenerya. They are considering participation in an exploration project in Cuba related to drilling operations. Our colleagues immediately contacted us and provided the necessary documentation. We already held negotiations this morning.
In addition, we maintain contacts with Türkiye Petrolleri and BP. We have long-standing partnerships with SOCAR and TOTAL. Cooperation with Chinese suppliers has also significantly strengthened at the exhibition, as they showed great interest in our company.
We expect further development of these contacts. Since today we are expecting even more visitors than yesterday, we decided to participate in the exhibition with a larger team.