Dəniz platformalarının açar təslim həyata keçirilməsi
Şirkətimizin əsas fəaliyyəti neft-qaz sektorunda iri miqyaslı layihələrin həyata keçirilməsi və dəniz platformalarının açar təslim şəkildə icrasıdır. Eyni zamanda Azərbaycanda filialımız və yerli şirkətimiz mövcuddur. İlk İnşaatın əsas fəaliyyət istiqaməti neft-qaz sektorudur.
Biz dəniz platformalarının yaradılmasının layihələndirmədən başlayaraq tam icra dövrünü həyata keçirə bilən yeganə türk şirkətiyik. Layihələndirmə Malayziyadakı daxili komandamız tərəfindən aparılır. Təchizat İstanbuldakı mərkəzi ofis vasitəsilə həyata keçirilir, tikinti işləri isə müvafiq sahələrdə görülür və daha sonra obyektlər Xəzər dənizi akvatoriyasına daşınır.
Bundan əlavə, daşımada istifadə olunan bütün dəniz donanması İlk İnşaat şirkətinə məxsusdur. Türkmənistanda Xəzər regionunun ən böyük dəniz donanması da şirkətimizə aiddir.
Sərəncamımızda özümüzə məxsus işlənmə məhsulu olan Accommodation Work Barge mövcuddur. Bu gəmi 239 nəfərin yerləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub və 1600 ton qaldırma gücünə malik kran avadanlığı ilə təchiz edilib. Bu tamamilə bizim öz dizayn və istehsalımızdır. Gəmi Bureau Veritas tərəfindən sertifikatlaşdırılıb. Bundan əlavə, müxtəlif material və yüklərin daşınması üçün barjalarımız, eləcə də lövbər əməliyyatları üçün gəmilərimiz mövcuddur. Bu, bizim biznesimizin əsasını təşkil edir.
Bununla yanaşı, neft emalı, neft-kimya və energetika sahələrində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə təcrübəmiz var. Azərbaycanda Heydər Əliyev adına neft emalı zavodunun modernləşdirilməsi layihəsində Teknomont ilə birgə iştirak etmişik. Layihə SOCAR, Teknomont və bizim şirkətin iştirakı ilə həyata keçirilib.
Bu, Caspian Oil & Gas sərgisində iştirakımızın ilk təcrübəsidir. Tədbir gözlədiyimizdən daha genişmiqyaslı və faydalı oldu. Stendimizi həm təchizatçılar, həm də investorlar ziyarət etdilər. Əvvəllər tanımadığımız şirkət və mütəxəssislərlə yeni əlaqələr qurduq. Məsələn, Kanada şirkəti Grand Tenerya ilə tanış olduq. Onlar Kubada qazma əməliyyatları ilə bağlı kəşfiyyat layihəsində iştirak imkanını nəzərdən keçirirlər. Həmkarlarımız dərhal bizimlə əlaqə saxlayaraq lazımi sənədləri təqdim etdilər. Bu gün səhər artıq danışıqlar aparıldı.Bundan əlavə, Türkiye Petrolleri və BP ilə əlaqələrimizi davam etdiririk. SOCAR və TOTAL ilə isə uzunmüddətli tərəfdaşlıq münasibətlərimiz mövcuddur. Sərgi çərçivəsində Çin təchizatçıları ilə əməkdaşlıq da xeyli gücləndi, onlar şirkətimizə böyük maraq göstərdilər.
Əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyini gözləyirik. Bu gün ziyarətçilərin daha çox olacağı gözlənildiyi üçün sərgidə daha böyük komanda ilə iştirak etməyə qərar verdik.

Реализация офшорных платформ под ключ
Основная деятельность нашей компании связана с реализацией крупных проектов в нефтегазовой отрасли и связана с реализацией офшорных платформ под ключ. У нас также есть филиал и локальная компания в Азербайджане. Основным направлением деятельности İlk İnşaat является нефтегазовый сектор.
Мы являемся единственной турецкой компанией, способной выполнять полный цикл создания офшорных платформ — от проектирования до реализации. Проектирование осуществляется нашей собственной командой в Малайзии. Закупки ведутся через центральный офис в Стамбуле, а строительные работы выполняются на соответствующих площадках с последующей транспортировкой объектов в акваторию Каспийского моря.
Кроме того, весь морской флот, который используется при транспортировке, принадлежит компании İlk İnşaat. Самый крупный морской флот на Каспии в Туркменистане также принадлежит нашей компании.
В нашем распоряжении есть собственная разработка — плавучее жилое и рабочее судно Accommodation Work Barge, рассчитанное на размещение 239 человек и оснащённое крановым оборудованием грузоподъёмностью 1600 тонн. Это полностью наша собственная разработка и производство. Судно сертифицировано Bureau Veritas. Кроме того, у нас имеются баржи для перевозки различных материалов и грузов, а также суда для выполнения якорных операций. Это и составляет основу нашего бизнеса.
Помимо этого, мы имеем опыт реализации проектов в сфере нефтепереработки, нефтехимии и энергетики. В Азербайджане мы работали над проектом модернизации нефтеперерабатывающего завода имени Гейдара Алиева совместно с Teknomont. Проект реализовывался при участии SOCAR, Teknomont и нашей компании.
Для нас это первый опыт участия в качестве экспонента на выставке Caspian Oil&Gas. Мероприятие оказалось гораздо более масштабным и полезным, чем мы ожидали. Нас посетили как поставщики, так и инвесторы. Мы установили новые контакты с компаниями и специалистами, с которыми ранее не были знакомы. Например, познакомились с канадской компанией Grand Tenerya. Они рассматривают возможность участия в разведочном проекте на Кубе, связанном с бурением скважин. Коллеги сразу связались с нами и предоставили необходимую документацию. Сегодня утром уже провели переговоры.
Кроме того, мы поддерживаем контакты с Türkiye Petrolleri и BP. С SOCAR и TOTAL у нас уже давно сложились партнёрские отношения. Также на выставке заметно укрепилось сотрудничество с китайскими поставщиками. Они проявили большой интерес к нашей компании. Рассчитываем на дальнейшее развитие контактов. Поскольку сегодня посетителей ожидается ещё больше, чем вчера, мы решили участвовать в выставке более многочисленной командой.