"Caspian Oil&Gas" sərgisi rekord sayda iştirakçı və ziyarətçi topladı!
İyunun 2-də Bakı Ekspo Mərkəzində dünyanın onlarla ölkəsindən rekord sayda iştirakçı və ziyarətçini bir arada toplayan 28-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz "Caspian Oil&Gas" sərgisi başa çatıb.
Bakı Enerji həftəsinin əsas əlamətdar məqamı tədbirin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin çıxışı olub. Prezident İlham Əliyev Bakı enerji həftəsinin regionun enerji sahəsində əsas beynəlxalq hadisələrdən biri olduğunu vurğulamaqla tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, bu sərgi otuz ildir ki, Azərbaycana öz potensialını beynəlxalq investorlara nümayiş etdirmək imkanı verir.
Qeyd edək ki, forumun ünvanına ABŞ prezidenti Jozef Bayden və Böyük Britaniyanın Baş Naziri Rişi Sunakın təbrik məktubları daxil olub.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının yüz illiyi müasir dövrün əlamətdar hadisəsi kimi təqvimin bütün sərgilərinin proqramlarında öz əksini tapmışdır.
Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Amerika Birləşmiş Ştatları, Almaniya, Avstriya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Vyetnam, Çin, Əlcəzair, Filippin, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Küveyt, Qazaxıstan, Macarıstan, Monako, Hollandiya, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Tayland, Türkiyə və Yaponiya təmsil olunub.
Tədbir çərçivəsində Xəzər regionunda neft-qaz layihələri və regional enerji təhlükəsizliyi məsələləri müzakirə olunub. Sərginin əsas mövzuları arasında neft-qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın hasilatı və nəqli, boru kəmərlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, neft/qaz emalı, enerji sahəsində tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar, maliyyə və hüquqi xidmətlər, kimya sənayesi və s. mövzular yer alıb.
Sərginin işgüzar proqramından qaynaqlanan beynəlxalq əməkdaşlığa can atmanın müsbət tendensiyasını qeyd etmək vacibdir.
Xarici iştirakçılar xidmət müqavilələrində, eləcə də Azərbaycan ərazisində yanacaq-enerji kompleksində müxtəlif növ işlərin operatoru kimi iştirak etmək istədiklərini dəfələrlə bəyan ediblər.
Şübhəsiz ki, əlaqələrimizin inkişafı Azərbaycanın və dünya bazarının aparıcı subyektlərinin ticari-iqtisadi əməkdaşlığına yeni təkan verəcəkdir.
"Caspian Oil&Gas" sərgisi çərçivəsində "Neft-qaz sənayesində rəqəmsallaşma və avtomatlaşdırma sahəsində innovasiyalar", "Gələcəyə qayıdış: köhnə quyuların istismarı, bərpası və reabilitasiyası", "Neft və qaz quyularının qazılmasının yeni üsulları", "Neft-qaz şirkətlərinə tədarük üzrə kiçik və orta biznesin imkanları" adlı bir sıra sessiya və panel müzakirələri keçirilib.
Bakı enerji həftəsinin təşkilatçıları beynəlxalq tərəfdaşlar qismində "ICA Events" və "CEM FZ LLC" ilə birlikdə "Iteca Caspian" və Caspian Event Organisers"dir.

Caspian Oil&Gas brought together a record number of participants and visitors!
On 2 June 2023, the 28th International Caspian Oil&Gas Exhibition, which brought together a record number of participants and visitors from dozens of countries of the world, completed its work in Baku Expo Center.
The main feature of Baku Energy Week was the speech delivered by Azerbaijani President Ilham Aliyev at the event opening ceremony. The President expressed his gratitude to the organizers, pointing out that Baku Energy Week is one of the top events in the regional energy industry. Last thirty years, said the head of the state, this exhibition has been the perfect venue for Azerbaijan to show its potential in front of international investors.
Notably, US President Joe Biden and UK Prime Minister Rishi Sunak sent their welcome letters to the participants.
The 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev, a momentous event of our time, was reflected in programs of all scheduled exhibitions.
Beside Azerbaijan, represented at the events were the USA, Germany, Austria, Belarus, the UAE, Bulgaria, UK, Vietnam, China, Algeria, the Philippines, Finland, France, Georgia, Spain, Israel, Sweden, Switzerland, Italy, Canada, Kuwait, Kazakhstan, Hungary, Monaco, the Netherlands, Norway, Uzbekistan, Romania, the Russian Federation, Serbia, Saudi Arabia, Singapore, Thailand, Türkiye, and Japan.
The exhibition featured discussions of Caspian region-wide petroleum projects and regional energy security issues. The main topics of the exhibition include oil&gas field development, oil&gas production and transportation, pipeline safety systems, refining and gas processing, civil and structural operations in the energy sector, innovative technology, financial and legal services, chemical industry etc.
It is important to highlight a positive collaboration trend that stems from the event program.
It was on several occasions that foreign participants voiced their interest in service contracts as well as working as an operator in the national fuel and energy industry.
Such links will undoubtedly give a new boost to the trade and economic cooperation between Azerbaijan and top players of the global market.
Caspian Oil&Gas saw various sessions and panel disussions titled "Innovations in Digitalization and Automation in the Oil and Gas Industry", "Back to the Future: Operation, Recovery and Rehabilitation of Old Wells", "New methods of drilling oil and gas wells", "Opportunities for small and medium-sized businesses in providing oil and gas companies".
Baku Energy Week is created and managed by Iteca Caspian and Caspian Event Organisers jointly with their international partners, ICA Events and CEM FZ LLC.