"Caspian Oil&Gas" sərgisi rekord sayda iştirakçı və ziyarətçi topladı!
İyunun 2-də Bakı Ekspo Mərkəzində dünyanın onlarla ölkəsindən rekord sayda iştirakçı və ziyarətçini bir arada toplayan 28-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz "Caspian Oil&Gas" sərgisi başa çatıb.
Bakı Enerji həftəsinin əsas əlamətdar məqamı tədbirin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin çıxışı olub. Prezident İlham Əliyev Bakı enerji həftəsinin regionun enerji sahəsində əsas beynəlxalq hadisələrdən biri olduğunu vurğulamaqla tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, bu sərgi otuz ildir ki, Azərbaycana öz potensialını beynəlxalq investorlara nümayiş etdirmək imkanı verir.
Qeyd edək ki, forumun ünvanına ABŞ prezidenti Jozef Bayden və Böyük Britaniyanın Baş Naziri Rişi Sunakın təbrik məktubları daxil olub.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının yüz illiyi müasir dövrün əlamətdar hadisəsi kimi təqvimin bütün sərgilərinin proqramlarında öz əksini tapmışdır.
Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Amerika Birləşmiş Ştatları, Almaniya, Avstriya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Vyetnam, Çin, Əlcəzair, Filippin, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Küveyt, Qazaxıstan, Macarıstan, Monako, Hollandiya, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Tayland, Türkiyə və Yaponiya təmsil olunub.
Tədbir çərçivəsində Xəzər regionunda neft-qaz layihələri və regional enerji təhlükəsizliyi məsələləri müzakirə olunub. Sərginin əsas mövzuları arasında neft-qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın hasilatı və nəqli, boru kəmərlərinin təhlükəsizlik sistemlərinin təmin edilməsi, neft/qaz emalı, enerji sahəsində tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar, maliyyə və hüquqi xidmətlər, kimya sənayesi və s. mövzular yer alıb.
Sərginin işgüzar proqramından qaynaqlanan beynəlxalq əməkdaşlığa can atmanın müsbət tendensiyasını qeyd etmək vacibdir.
Xarici iştirakçılar xidmət müqavilələrində, eləcə də Azərbaycan ərazisində yanacaq-enerji kompleksində müxtəlif növ işlərin operatoru kimi iştirak etmək istədiklərini dəfələrlə bəyan ediblər.
Şübhəsiz ki, əlaqələrimizin inkişafı Azərbaycanın və dünya bazarının aparıcı subyektlərinin ticari-iqtisadi əməkdaşlığına yeni təkan verəcəkdir.
"Caspian Oil&Gas" sərgisi çərçivəsində "Neft-qaz sənayesində rəqəmsallaşma və avtomatlaşdırma sahəsində innovasiyalar", "Gələcəyə qayıdış: köhnə quyuların istismarı, bərpası və reabilitasiyası", "Neft və qaz quyularının qazılmasının yeni üsulları", "Neft-qaz şirkətlərinə tədarük üzrə kiçik və orta biznesin imkanları" adlı bir sıra sessiya və panel müzakirələri keçirilib.
Bakı enerji həftəsinin təşkilatçıları beynəlxalq tərəfdaşlar qismində "ICA Events" və "CEM FZ LLC" ilə birlikdə "Iteca Caspian" və Caspian Event Organisers"dir.

Caspian Oil&Gas собрала рекордное количество участников и посетителей!
2 июня в Баку Экспо Центре завершилась 28-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil&Gas, собравшая рекордное количество участников и посетителей из десятков стран мира.
Ключевым эффектом Бакинской Энергетической Недели стало выступление Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на церемонии официального открытия мероприятия. Президент Ильхам Алиев выразил благодарность организаторам мероприятия, подчеркнув, что Бакинская Энергетическая неделя – одно из главных международных событий в энергетической сфере региона. На протяжении тридцати лет, подчеркнул лидер нашего государства, эта выставка предоставляет возможность Азербайджану демонстрировать свой потенциал международным инвесторам.
Отметим, что в адрес форума напрвили поздравительные письма президент США Джозеф Байден и премьер-министр Великобритании Риши Сунак.
Столетие со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, как знаменательное событие современности, нашло отражение в программах всех выставок календаря.
Помимо Азербайджана, на мероприятии были представлены Соединенные Штаты Америки, Германия, Австрия, Беларусь, Объединенные Арабские Эмираты, Болгария, Великобритания, Вьетнам, Китай, Алжир, Филиппины, Финляндия, Франция, Грузия, Испания, Израиль, Швеция, Швейцария, Италия, Канада, Кувейт, Казахстан, Венгрия, Монако, Нидерланды, Норвегия, Узбекистан, Румыния, Российская Федерация, Сербия, Саудовская Аравия, Сингапур, Таиланд, Турция и Япония.
В рамках мероприятия здесь состоялось обсуждение нефтегазовых проектов Каспийского региона и вопросов региональной энергетической безопасности. Среди основных тем выставки – разработка нефтегазовых месторождений, добыча и транспортировка нефти и газа, обеспечение систем безопасности трубопроводов, переработка нефти/газа, строительно-монтажные работы в энергетике, инновационные технологии, финансовые и юридические услуги, химическая промышленность и т.п.
Важно отметить позитивную тенденцию стремления к международному сотрудничеству, истоки которого заключаются в деловой программе выставки.
Зарубежные участники неоднократно заявляли о своем стремлении принять участие в сервисных контрактах, а также в качестве оператора разного рода работ в ТЭК на территории Азербайджана.
Безусловно, развитие наших связей придаст новый импульс торгово-экономическому сотрудничеству Азербайджана и ведущих игроков мирового рынка.
В рамках выставки Caspian Oil&Gas состоялся ряд сессий и панельных дискуссий под названием «Инновации в области цифровизации и автоматизации в нефтегазовой отрасли», «Назад в будущее: эксплуатация, восстановление и реабилитация старых скважин», «Новые методы бурения нефтяных и газовых скважин», «Возможности малого и среднего бизнеса по снабжению нефтегазовых компаний».