Mən ABŞ-ın NOV şirkətinin Atırau şəhərində yerləşən Qazaxıstanın filialını təmsil edirəm.
Şirkətimizin 150-dən çox yaşı var. Baş qərargahı Texas ştatının Hyuston şəhərində yerləşir. Biz dünyanın 66 ölkəsində təmsil olunuruq. Azərbaycanda bizim “NOV Azərbaycan” adlı bölməmiz fəaliyyət göstərir. Bu illər ərzində şirkətimizdə 200-ə yaxın işçi çalışıb. Biz Böyük Britaniyanın BP, Azərbaycanın SOCAR və digər yerli şirkətlərlə əməkdaşlıq edirik.
Hər il “Caspian Oil&Gas” sərgisi çərçivəsində biz öz avadanlıqlarımızı nümayiş etdiririk. Bu il biz neft hasilatı prosesində quyuların qazılması üçün istifadə edilən qazma baltalarını təqdim edirik. Biz həmçinin boru birləşdiriciləri istehsal edirik. Şirkətimiz həm də qazma qurğuları ilə tanınır, habelə quyuların işlənməsi üçün lazımi avadanlıqlara və texnologiyaya malikdir.
Sərgidə özümüzü tanıtmaq, insanlarla tanış olmaq, avadanlıqlarımızı təqdim etmək, xidmətlərimizi təklif etmək və ən son texnologiyalar haqqında məlumat almaq məqsədilə iştirak etdik. Potensial müştərilər və tərəfdaşlarla əlaqələr qurmaq, təcrübə və fikir mübadiləsi aparmaq vacibdir. Sərgidə hər il iştirak etməyimiz onun inkişafımıza və peşəkar məqsədlərə çatmağımıza müsbət təsir etdiyini bir daha təsdiqləyir.
Növbəti il də fəal iştirak etməyi planlaşdırırıq. Hesab edirəm ki, bu cür sərgilər netvorkinq platforması kimi çox vacibdir. İnsanlar canlı ünsiyyət qurur, əlaqə saxlayır və bunun sayəsində bizneslərini inkişaf etdirir və təkmilləşirlər. Canlı əlaqə həmişə ən yaxşı ünsiyyət vasitəsi olub və olacaq. Ona görə də belə sərgilərin təşkili zəruridir.

I represent the Kazakh branch of NOV in Atyrau. Our company, an American entity, boasts a history spanning over 150 years. Headquartered in Houston, Texas, we have a global presence across 66 countries. In Azerbaijan, we operate under the name NOV Azerbaijan. Throughout the years, our company has employed approximately 200 staff members. We collaborate with Socar, BP, and other local companies.
Annually, during the Caspian Oil & Gas exhibition, we showcase our equipment. This year, our focus is on presenting drilling bits for oil production wells. We are also exhibiting our pipe connectors. Renowned for our drilling rigs, we possess the requisite equipment and technology for well pumping operations.
We participated in the exhibition to create awareness about our brand, connect with others, showcase our equipment, offer our services, and gather information about the latest technologies. Establishing contact with potential clients and partners, sharing experiences and ideas are crucial aspects of our participation. Our annual presence reaffirms that the exhibition contributes significantly to our growth and aids in achieving our professional goals.
We are also planning to actively engage next year. I strongly believe that such exhibitions serve as vital networking platforms. People can communicate in person, exchange contacts, and as a result, develop their business and improve. In-person communication has always been and will remain the most effective form of interaction. Therefore, the organization of such exhibitions is essential for our industry.