“Baku Steel Company” şirkətinin məhsulları Avropa və Amerika standartlarının bütün tələblərinə cavab verir
26 may 2023
Polad Hümmətov, “Baku Steel Company” QSC-nin Baş Direktorun 1-ci müavini
“Baku Steel Company” QSC 2001-ci ildə Ümummilli lider Heydər Əliyevin birbaşa diqqəti və qayğısı sayəsində yaradılıb. Qısa müddət ərzində Qafqazın ən böyük metallurgiya müəssisəsinə çevrilən şirkət Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına özünəməxsus töhfələr verib.
Şirkətimiz sərgidə ayrıca stendlə çıxış edir. “Baku Steel Company” QSC-nin stendində şirkətin istehsal etdiyi yüksək keyfiyyətli kvadrat və dairəvi pəstahların, həmçinin neft-qaz istismarı layihələrində istifadə olunan və yüksək dərinlik təzyiqinə davamlı tikişsiz boruların nümunələri, armatur çeşidləri, eləcə də polad məftil (katanka), çeşidli fasonlu tökmələr və s. məhsullar nümayiş olunur. Xatırladım ki, 22 illik fəaliyyəti dövründə nəinki Azərbaycanın, bütün Qafqaz regionunun tanınmış brendinə çevrilən “Baku Steel Company” QSC-nin məhsulları yerli bazarda böyük tələbatla satılmaqla yanaşı, Avropa, Amerika və Asiyanın, ümumilikdə, 20-dən çox ölkəsinə ixrac olunub.
Məxsusi vurğulamaq lazımdır ki, 2023-cü ildən etibarən artıq ABŞ-a da boru ixracına başlamışıq. Qeyd edim ki, “Baku Steel Company” QSC ABŞ-a boru ixrac edən ilk və yeganə Azərbaycan şirkətidir.
“Baku Steel Company” QSC-də məhsullar yüksək keyfiyyətlə istehsal olunur və bu fakt regionla yanaşı, artıq inkişaf etmiş ölkələrdə də qəbul edilir. Şirkətin məhsullarının Almaniya da daxil olmaqla Avropa, həmçinin ABŞ standartlarının bütün tələb və şərtlərinə cavab verdiyi rəsmən təsdiqini tapıb və şirkət artıq ISO, EN, DIN, ASTM kimi beynəlxalq standartların sertifikatlarına sahibdir.
Şirkətimizdə idarəetmə və istehsal sahəsində daim qabaqcıl beynəlxalq təcrübə, eləcə də metallurgiya sənayesində müşahidə olunan qlobal trendlər öyrənilir, işlər günün tələblərinə uyğunlaşdırılır.
Ötən il müəssisədə quraşdırılan 10,250 m radiuslu yeni nəsil fasiləsiz pəstah tökmə maşınında (FPTM) qısa müddətə, az itki ilə, daha çox və yüksək keyfiyyətli məhsul istehsal edilir. Yeni istehsal xəttində artıq poladın markasından asılı olaraq standart ölçülü və ya sifarişə uyğun - 6, 9, 12 m uzunluğunda, 125-125 mm və 150-150 mm enində kvadrat pəstahlar, həmçinin 130 mm-dən 250 mm-dək diametrli dairəvi pəstahlar tökmək olur. Prosesin davamı olaraq yaxın zamanlarda vakuum deqazasiya və qapalı tökmə sistemləri istismara veriləcək. Bu bizə poladın tərkibini qeyri-metallik birləşmələrdən təmizləyərək tikinti ilə yanaşı maşınqayırma, aviasiya və s. sahələr üçün daha keyfiyyətli polad istehsal etməyə imkan verəcək.
Hazırda “Baku Steel Company” QSC-də məhsulların keyfiyyətinə nəzarət etmək üçün 4 laboratoriya - kimyəvi təhlil, spektral təhlil, mexaniki sınaq və metalloqrafik laboratoriyaları fəaliyyət göstərir və onlar ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunub. Şirkət həmçinin keyfiyyəti idarəetmə sisteminə görə nüfuzlu sənəd hesab edilən ISO 9001:2015 sertifikatına da layiq görülüb. 2022-ci ilin oktyabr ayında isə “Baku Steel Company” QSC dünya metallurqlarının nüfuzlu beynəlxalq təşkilatı hesab edilən və sıralarında 170-dən çox polad istehsalçısını, milli və regional sənaye assosiasiya və tədqiqat institutlarını birləşdirən “World Steel Association”-a (Dünya Polad Assosiasiyası) müntəzəm üzvlüyə qəbul olunub. Dünyanın ən iri və dinamik sənaye assosiasiyalarından biri olan “worldsteel”ə yalnız nəhəng polad istehsalçıları üzv qəbul olunur. “Baku Steel Company” QSC isə Cənubi Qafqazda bu təşkilata üzv olan yeganə Azərbaycan şirkətidir.
“Baku Steel Company” QSC-də ən mühüm məqamlardan biri də istehsalat prosesində əməyin təhlükəsizliyi və işçilərinin sağlamlığının tam şəkildə təmin edilməsidir. Bu istiqamətdə Cəmiyyətin sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühitin mühafizəsinin (SƏTƏMM) metallurgiya sənayesində olan beynəlxalq praktikaya uyğun təkmilləşdirilməsi məqsədilə prosesə Avropa ölkələrindən də mütəxəssislər cəlb olunur.
“Baku Steel Company” QSC Bakıda keçirilən “Caspian Oil&Gas” sərgilərinə xüsusi önəm verir. Biz onun əsas rolunu şirkətimizin həm tərəfdaşlarla əlaqələrinin qorunub saxlanılması, həm də yeni, xüsusən də dünyanın müxtəlif regionlarından olan şirkətlərlə münasibətlərin qurulmasında və inkişafında görürük. Sərgidən əsas gözləntimiz də buna uyğun olaraq yeni tərəfdaşlar tapmaq, satış bazarımızın miqyasını genişləndirmək, həmçinin metallurgiya sahəsində yeni innovativ texnologiyaları təqdim edən şirkətlərlə işgüzar əlaqələr qurmaqdır.
Etibarlı tərəfdaş olaraq bizimlə əməkdaşlıq etmək istəyən hər kəsi sərgidə şirkətimizin stendini ziyarət etməyə dəvət edirik.

Products of "Baku Steel Company" meet all the requirements of European and American standards
“Baku Steel Company” CJSC was established in 2001 thanks to the direct attention and care of the National leader Heydar Aliyev. The company, which has become the largest metallurgical enterprise in the Caucasus in a short period, has made unique contribution to the development of Azerbaijan's economy.
Our company has a separate stand at the exhibition. Samples of the company's high-quality square and round billets, as well as high-pressure seamless pipes used in oil and gas production projects, a range of construction rebars, as well as wire rods, shaped castings etc. are demonstrated at “Baku Steel Company” CJSC stand. It should be reminded that products of Baku Steel Company CJSC, which managed to become a well-known brand not only in Azerbaijan but also in the whole region for 22 years of its existence, are sold in great demand in the local market and exported to more than 20 countries across Europe, America and Asia.
It should be specially emphasized that in 2023 we have already started exporting pipes to the USA. I would like to note that “Baku Steel Company” CJSC is the first and only Azerbaijani company that exports pipes to the USA.
“Baku Steel Company” CJSC produces products of high quality, and this fact is acknowledged not only in the region, but also in developed countries. It has been officially confirmed that the company's products meet all requirements and provisions of European, including German, and US standards, and the company has already received certificates of international standards such as ISO, EN, DIN, and ASTM.
In our company, advanced international experience in the field of management and production, as well as global trends observed in the metallurgical industry are constantly being studied, and work is adapted to current requirements.
The new generation continuous billet casting machine with a radius of 10,250 m, which was installed at the enterprise last year, produces higher-quality products in a short time, with negligible loss. In the new production line, depending on the brand of steel, it is possible to cast standard-sized or custom-made square billets with a length of 6, 9, 12 m, a width of 125-125 mm and a width of 150-150 mm, as well as round billets with a diameter of 130 mm to 250 mm. As a continuation of the process, Vacuum Degassing and Closed Casting Systems will be installed soon. This will allow us to remove non-metallic admixtures from the steel and to produce better quality steel for other industrial sectors in addition to construction, such as machine building, aviation, etc.
Currently, “Baku Steel Company” CJSC operates 4 laboratories for product quality control - chemical analysis, spectral analysis, mechanical testing and metallographic which are equipped with the state-of-the-art equipment. The company was also awarded the ISO 9001:2015 certificate, which is considered an authoritative document for the quality management system. In October 2022, “Baku Steel Company” CJSC was accepted as a regular member of the “World Steel Association”, which is a prestigious international organization of world metallurgists and unites more than 170 steel producers, national and regional industry associations and research institutes. World steel, one of the world's largest and most dynamic industry associations, accepts only the largest steel producers as a member. “Baku Steel Company” CJSC is the only Azerbaijani company in the South Caucasus that is a member of this organization.
One of the priorities in “Baku Steel Company” CJSC is the full provision of labour safety and health of employees in the production process. In this direction, specialists from European countries are engaged in the process in order to improve the health, safety and environmental protection of the Society in accordance with the international practice in the metallurgical industry.
“Baku Steel Company” CJSC attaches special importance to “Caspian Oil & Gas” exhibitions held in Baku. We see its main role in maintaining our company's relations with partners, as well as establishing and developing new relations, especially with the companies from different regions of the world. Accordingly, our main expectation from the exhibition is to find new partners, expand the scale of our sales market, and establish business relations with the companies that introduce innovative technologies in the field of metallurgy.
As a reliable partner, we invite everyone, who wants to cooperate with us, to visit our company's stand at the exhibition.