“Bakı Enerji Həftəsi” dünya sənaye liderlərini bir araya topladı
1 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində üç mühüm tədbiri birləşdirən “Bakı Enerji Həftəsi”nə (Baku Energy Week) start verildi: 31-ci Beynəlxalq “Xəzərin Neft və Qazı” sərgisi (Caspian Oil and Gas), 14-cü Xəzər Beynəlxalq “Təmiz Enerji” sərgisi (Caspian Power) və 31-ci Bakı Enerji Forumu. Eyni zamanda, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 23-cü Xəzər Beynəlxalq “Nəqliyyat, Tranzit və Logistika” sərgisi — TransLogistica Caspian da keçirilir.
Bakı Enerji Həftəsinin ən mühüm hadisəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Caspian Oil and Gas sərgisinin rəsmi açılış mərasimində etdiyi çıxış oldu. Dövlət başçısı vurğuladı ki, Azərbaycanın qlobal neft strategiyası ölkənin müstəqillik tarixində mühüm mərhələ hesab olunan və yeni müstəqil dövlətin beynəlxalq nüfuzunun formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynamış “Əsrin müqaviləsi” ilə ayrılmaz şəkildə bağlıdır. Bu möhtəşəm hadisənin tarixi və beynəlxalq əhəmiyyətini qeyd edən Prezident sərgi iştirakçılarını təbrik edərək, Caspian Oil and Gas layihəsinin təşkili və inkişafında əməyi olan hər kəsə uğurlar arzuladı.
Daha sonra ABŞ Prezidenti Donald Trampın, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Böyük Britaniyanın Baş naziri Kir Starmerin sərgi iştirakçılarına ünvanladıqları təbrik məktubları səsləndirildi.
Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində ABŞ Dövlət Katibinin iqtisadi, enerji və biznes məsələləri üzrə köməkçisi cənab Keyleb Orr, Türkiyə Respublikasının Enerji və Təbii Sərvətlər Naziri Alparslan Bayraktar, Böyük Britaniyanın Şərqi Avraopa və Mərkəzi Asiya üzrə Ticarət Komissarı Devid Rid, Avropa Komissiyasının Energetika üzrə Baş İdarəsinin direktoru xanım Kristina Lobillo Borrero, Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) baş katibi cənab Robert Mşelbila və Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru çıxış etdilər.
Xarici ölkələrin rəsmi nümayəndələri öz çıxışlarında Bakının qlobal enerji siyasətinin mühüm mərkəzlərindən biri kimi nüfuzunun ildən-ilə daha da gücləndiyini qeyd etdilər. Natiqlər Azərbaycanın həm regionun, həm də bütövlükdə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində strateji rol oynadığını vurğuladılar. Bununla yanaşı, ölkənin Avrasiya məkanında beynəlxalq nəqliyyat marşrutlarının və enerji dəhlizlərinin qovuşduğu mühüm logistika mərkəzi kimi əhəmiyyəti xüsusi olaraq qeyd edildi.
Xəzər regionunun nüfuzlu enerji tədbiri dünya sənaye liderlərini, aparıcı qlobal enerji şirkətlərini, dövlət qurumlarını, investorları və beynəlxalq ekspertləri bir araya topladı. “Caspian Oil and Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə Bakı Konqres Mərkəzində keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində iştirakı tədbirin yüksək statusunu və əhəmiyyətini vurğulayır.
Bakı Enerji Həftəsi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və dəstəyi ilə təsis edilmiş “Caspian Oil and Gas” sərgisinin məntiqi davamına çevrilib və bu gün Azərbaycanın ilk milli sərgi brendi adını layiqincə daşıyır. ABŞ və Türkiyə prezidentləri, eləcə də Böyük Britaniyanın Baş naziri kimi dünya liderlərinin iştirakçılara ünvanladığı salamlama məktubları bu tədbirin beynəlxalq ictimaiyyət üçün əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
Uzun illərdir ki, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlərə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Bu il “Bakı Enerji Həftəsi”ndə dünyanın 44 ölkəsindən 274 şirkət iştirakını təsdiqləyib ki, onların da 35%-ni yeni şirkətlər təşkil edir. İştirakçıların təxminən 60%-i xarici şirkətləri təmsil edir ki, bu da beynəlxalq əməkdaşlığın yüksək səviyyəsini nümayiş etdirir.
Tədbirin  iştirakçıları, eləcə də tərəfdaşları və sponsorları sırasında “ABB”, “Acwa”, “AZEL Systems LLC”, “Baku Steel Company”, “bp”, “ExxonMobil”, “XRG”, “Gap İnşaat”, “GL”, “Gran Tierra Energy”, “Inpex”, “INTI”, “KPMG”, “Kolin İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “SLB”, “Umid Babek Operating Company (UBOC)”, “TotalEnergies” və “Türkiye Petrolleri AO”  kimi nüfuzlu şirkətlər yer alır. “Caspian Oil and Gas” sərgisinin əhatə etdiyi mühüm bölmələrə neft və qaz yataqlarının işlənməsi, neft və qazın nəqli və hasilatı, telekommunikasiya və İT, neft və qaz emalı, enerji sektorunda tikinti-quraşdırma işləri, innovativ texnologiyalar və s. daxildir. Sərgidə süni intellekt, dekarbonizasiya, qazma sahəsi,  eləcə də neft və qeyri-qaz məhsullarının istehsalı və saxlanması ilə bağlı yeniliklər də təqdim olunacaq. “Caspian Power” sərgisində beynəlxalq və yerli şirkətlərin energetika və yaşıl enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsindəki yeniliklər və bununla bağlı təkliflər gündəmdə olacaqdır.
Sərgidə günəş enerjisi, külək enerjisi, geotermal enerji, istilik energetikası, maşınqayırma və enerji avadanlıqları, elektrik nəqliyyat vasitələri, enerji resurslarına qənaət edən texnologiyalar və digər sektorlar üzrə məhsul və xidmətlər, eləcə də yeni layihələr nümayiş olunacaqdır. “Bakı Enerji Həftəsi”nin işgüzar proqramı panel müzakirələri, innovativ, кейс, foresight-case, foresight və peşəkar sessiyalar, təqdimatlar və imzalanma mərasimləri, eləcə də ənənəvi B2B və B2G formatlı görüşləri nəzərdə tutur.
Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənir.

On June 1, Baku Expo Center hosted the opening of Baku Energy Week, which объединed three major events: the 31st International Caspian Oil and Gas Exhibition, the 14th Caspian International Power and Green Energy Exhibition “Caspian Power,” and the 31st Baku Energy Forum. At the same time, the 23rd Caspian International Transport, Transit and Logistics Exhibition “TransLogistica Caspian” is being held within the framework of Baku Energy Week.
The most significant event of Baku Energy Week was the speech delivered by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, at the official opening ceremony of the Caspian Oil and Gas exhibition.
The Head of State emphasized that Azerbaijan’s global oil strategy is inseparably linked to the historic “Contract of the Century,” whose signing helped establish the image of the newly independent state. Highlighting the historical and international significance of this landmark event, the President congratulated the exhibition participants and wished success to everyone involved in the organization and development of the Caspian Oil and Gas project.
This was followed by the reading of welcome letters addressed to the exhibition from the President of the United States, Donald Trump, the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, and the Prime Minister of the United Kingdom, Keir Starmer.
Speakers at the opening ceremony of Baku Energy Week included Assistant Secretary of State for Economic, Energy, and Business Affairs of the United States, Caleb Orr; Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Turkey, Alparslan Bayraktar; the United Kingdom’s Trade Commissioner for Eastern Europe and Central Asia, David Reed; Director for Energy Policy at the European Commission, Cristina Lobillo Borrero; Secretary General of the Gas Exporting Countries Forum, Mohamed Hamel; and the Director-General of the International Renewable Energy Agency.
The officials from foreign countries noted that Baku’s reputation as a major center of global energy policy continues to grow year by year. The speakers emphasized Azerbaijan’s key role in ensuring energy security both for the region and for Europe as a whole. Azerbaijan also plays an important role as a logistics hub where the transnational transport routes and energy corridors of Eurasia intersect. The prestigious energy event of the Caspian region brought together global industry leaders, the world’s leading energy companies, government institutions, investors, and international experts. The Caspian Oil and Gas and Caspian Power exhibitions are being held at the Baku Expo Center, while the Baku Energy Forum is taking place at the Baku Congress Center.
The participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in the opening ceremony of Baku Energy Week highlights the high status and significance of the event. Baku Energy Week has evolved as a logical continuation of the Caspian Oil & Gas Exhibition, which was founded at the initiative and with the support of National Leader Heydar Aliyev and today rightfully holds the title of Azerbaijan’s first national exhibition brand. Welcome letters addressed to participants by world leaders, including the Presidents of the United States and Türkiye, as well as the Prime Minister of the United Kingdom, once again confirm the importance of this event for the international community. For many years, the events held within the framework of Baku Energy Week have been supported by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, while the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) acts as the General Partner. This year, 274 companies from 44 countries around the world confirmed their participation in Baku Energy Week, with 35% of them being new participants. Around 60% of the exhibitors represent foreign companies, highlighting the high level of international cooperation.
Among the participants, partners, and sponsors of the event are such prominent companies as ABB, Acwa, AZEL Systems LLC, Baku Steel Company, bp, ExxonMobil, XRG, Gap İnşaat, GL, Gran Tierra Energy, Inpex, INTI, KPMG, Kolin İnşaat, Masdar, MOL Group, SLB, Umid Babek Operating Company (UBOC), TotalEnergies, and Türkiye Petrolleri AO.
Key sectors covered by the Caspian Oil and Gas exhibition include oil and gas field development, transportation and production of oil and gas, telecommunications and IT, oil and gas refining, construction and installation works in the energy sector, innovative technologies, and more. The exhibition will also showcase innovations related to artificial intelligence, decarbonisation, drilling technologies, as well as the production and storage of petroleum and non-petroleum products. At the Caspian Power exhibition, international and local companies will present innovations and proposals related to the development and use of energy and green energy resources. Products, services, and new projects in the fields of solar energy, wind energy, geothermal energy, thermal power engineering, mechanical engineering and power equipment, electric vehicles, energy-saving technologies, and other sectors will be showcased.
The business program of Baku Energy Week includes panel discussions, innovation, case-study, foresight-case, foresight and professional sessions, presentations and signing ceremonies, as well as traditional B2B and B2G meetings.
The organisers of Baku Energy Week are Iteca Caspian and its international partners ICA Events and Caspian Event Management FZ-LLC. The event is also supported by the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).