“Bakı Enerji Həftəsi”nin iştirakçılarına
Sizi Xəzər regionunun bir sıra nüfuzlu enerji tədbirlərini özündə birləşdirən “Bakı Enerji Həftəsi”nin işə başlaması münasibətilə salamlayır və bu çərçivədə gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzu edirəm.
Əminəm ki, “Bakı Enerji Həftəsi” enerji təhlükəsizliyi və enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi üzrə qlobal əməkdaşlığa dair dialoqu daha da gücləndirəcəkdir.
“Bakı Enerji Həftəsi”ndə 28-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi, 11-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi və 28-ci Bakı Enerji Forumu kimi mötəbər tədbirlər nəzərdə tutulur. Ənənəvi olaraq hər il keçirilən bu tədbir qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmini, alternativ və bərpaolunan enerji potensialı, o cümlədən “yaşıl enerji” layihələrinin təşviqi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, habelə enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi istiqamətində müzakirələr üçün bir fürsətdir.
Builki “Bakı Enerji Həftəsi” Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinin qeyd edildiyi dövrə təsadüf edir. Bu, əlamətdar bir hadisədir. Azərbaycanda enerji üzrə dialoq platformasının və sərgi fəaliyyətinin formalaşması Heydər Əliyevin müstəsna rolu ilə bağlıdır. “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin bünövrəsinin qoyulması və Ümummilli Liderin rəhbərliyi ilə işlənib hazırlanan neft strategiyasının elan olunması eyni vaxta – 1994-cü ilə təsadüf etmişdir. Məhz həmin il imzalanmış “Əsrin müqaviləsi”ndən sonra enerji təhlükəsizliyinin etibarlı təminatçısına çevrilən Azərbaycan neft-qaz sahəsində bütün xarici tərəfdaşlarla əməkdaşlıqda və enerji resurslarının ixracında uğurlu nümunə yaratmışdır. Hazırda Azərbaycan “yaşıl enerji” ixracına dair layihələr həyata keçirməklə özünün neft-qaz tarixindəki uğurunu təkrarlayır.
Son illərdə enerji istehsalı texnologiyalarının davamlı inkişafı, eləcə də qlobal iqlim hədəfləri dünyanın aparıcı ölkələrində enerji siyasətinin əsas istiqamətlərindən olan “yaşıl enerji”yə keçidi sürətləndirməkdədir. Ölkəmiz malik olduğu zəngin təbii ehtiyatlardan istifadə etməklə, alternativ və bərpaolunan enerji istehsalının artırılmasına, dekarbonizasiya və enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi kimi qlobal gündəliyə mühüm töhfələr verir. Ortamüddətli perspektivdə Azərbaycan alternativ mənbələrdən əldə olunan elektrik enerjisinin və “yaşıl enerji”nin ‒ hidrogenin ixracatçısına çevrilməyi hədəfləyir.
“Yaşıl enerji”nin inkişafına yönəlmiş layihələrin ölkədə artıq işə salınması “Cənub Qaz Dəhlizi” kimi iri layihənin analoqu hesab olunan “yaşıl enerji dəhlizi” yaratmaq üçün mühüm fürsətdir. Xüsusilə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə irimiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsi, o cümlədən Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda “yaşıl enerji” zonasının yaradılması ölkəni alternativ enerji istehsalçısı və ixracatçısına çevirəcəkdir.
Enerji keçidində “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin strateji önəminin daha da artmasını nəzərə alaraq, TANAP və TAP layihələrinin genişləndirilməsi Azərbaycan üçün artıq aktual mövzuya çevrilmişdir. Cənub Qaz Dəhlizinin 2027-ci ilədək genişləndirilməsi və enerji resurslarının nəqli ilə bağlı digər perspektivlər şaxələndirilmiş enerji təchizatında və tərəfdaşlarımızın enerji təhlükəsizliyində ölkəmizin strateji rolunun daha da güclənməsinə xidmət edəcəkdir.
Hörmətli tədbir iştirakçıları!
Azərbaycan belə qlobal əhəmiyyətli tədbirə uzun müddətdir ev sahibliyi edir. İnanıram ki, özünün çoxillik təcrübəsi sayəsində sərgi və forum dolğun məruzələrlə, müzakirə və fikir mübadilələri ilə qarşılıqlı anlaşma mühitində geniş iqtisadi əlaqələrimiz üçün yeni üfüqlər açacaq və səmərəli əməkdaşlığa töhfələr verəcəkdir.
“Bakı Enerji Həftəsi”nin uğurlarının davamlı olmasını diləyir və fəaliyyətinizdə yeni-yeni nailiyyətlər arzu edirəm!

To the participants of the “Baku Energy Week”
I congratulate you on the occasion of the start of the “Baku Energy Week”, which includes a number of prestigious energy events of the Caspian region, and wish you success in your future activities.
I am sure that the “Baku Energy Week” will further step up the dialogue on global cooperation on energy security and diversification of energy sources.
The “Baku Energy Week” encompasses authoritative events such as the 28th International Caspian Oil and Gas Exhibition, the 11th Caspian International Power and Green Energy Exhibition and the 28th Baku Energy Forum. This traditional annual event is an opportunity for discussing matters related to global energy security, the potential of alternative and renewable energy, including the promotion of “green energy” projects, as well as the diversification of energy sources.
This year's “Baku Energy Week” coincides with the celebration of the 100th anniversary of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people and the founder of the independent Azerbaijan state. This is a remarkable event. The emergence of the energy dialogue platform and exhibition activities in Azerbaijan is associated with the exceptional role of Heydar Aliyev. The foundation of the Caspian Oil and Gas Exhibition and the launch of the oil strategy developed under the leadership of the National Leader occurred at the same time, in 1994. Azerbaijan’s becoming a trustworthy contributor to energy security after the signing of the Contract of the Century in the same year set a successful example of cooperation with foreign partners in the oil and gas sector and in the export of energy resources. Currently, Azerbaijan is replicating its success in the oil and gas history by implementing projects related to the export of “green energy”.
In recent years, the continuous development of energy production technologies, as well as global climate goals, have accelerated the transition to “green energy”, which is one of the key directions of energy policy in leading countries of the world. By utilizing its ample natural resources, our country has made important contributions to the global agenda of increasing alternative and renewable energy production, de-carbonization and diversification of energy sources. In the mid-term perspective, Azerbaijan aims to become an exporter of electricity obtained from alternative sources and “green energy”, hydrogen.
The launch of projects aimed at the development of “green energy” in the country is an important opportunity to create a “green energy corridor”, which is viewed as an analogue of the project as large as the Southern Gas Corridor. In particular, the implementation of large-scale projects in liberated territories, including the creation of a “green energy” zone in Karabakh and Eastern Zangezur, will turn the country into an alternative energy producer and exporter.
Taking into account the growing strategic importance of the Southern Gas Corridor project in the energy transition, the expansion of the TANAP and TAP projects has already become a topical issue for Azerbaijan. The expansion of the Southern Gas Corridor before 2027 and other prospects related to the transportation of energy resources will serve to further enhance the strategic role of our country in diversified energy supply and energy security of our partners.
Dear event participants!
Azerbaijan has been hosting such a globally important event for a long time. I believe that thanks to its many years of experience, the comprehensive presentations, discussions and exchange of ideas during the exhibition and forum will open up new horizons for our broad economic relations and contribute to effective cooperation in an atmosphere of mutual understanding.