Bakı Enerji Həftəsi beynəlxalq miqyaslı tədbirlərin uğurlu təşkilinin nümunəsidir
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində baş tutan 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi ("Caspian Oil and Gas"), 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi ("Caspian Power") və 29-cu Bakı Enerji Forumu iyunun 6-da işini tamamlayıb. Eyni zamanda, sərgi mərkəzində 21-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika (“Translogistica Caspian”) sərgisi təşkil edilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu il respublikanın neft tarixində yeni dövrün əsasını qoyan “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanmasının 30 illiyi tamam olur. Tədbirin beynəlxalq səviyyədə keçirilməsi dünyanın hər yerindən minlərlə ziyarətçinin və qonağın diqqətini cəlb edib, bir çox xarici iştirakçılar və investorlar üçün əsas müzakirə mövzusuna çevrilib. Qlobal enerji bazarının əsas oyunçuları innovativ ideya və təcrübə mübadiləsi aparmaq, qabaqcıl nailiyyətləri nümayiş etdirmək və yeni müqavilələr bağlamaq üçün Bakıda toplaşıblar.
Azərbaycan Prezidentinin sərgi mərkəzini ziyarət etməsi və Bakı Enerji Həftəsinin açılışında çıxış etməsi sərgilərin çəkisindən xəbər verir. Dövlət başçısı çıxışında yerli enerji sənayesinin inkişafının effektini vurğulayıb və qlobal enerjinin perspektivlərini açıqlayıb. Maraqlıdır ki, tədbir zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabirin iştirakı ilə Neftçala və Biləsuvar günəş elektrik stansiyalarının, habelə Abşeron-Qaradağ külək elektrik stansiyasının rəmzi təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Şaxələndirmənin əhəmiyyətinin artması sərginin və forumun aktuallığını müəyyən edir. Xatırladaq ki, Cənub Qaz Dəhlizinin Məşvərət Şurasının toplantısında Avropa Komissiyası Azərbaycanı “ümum-Avropa qaz təchizatçısı” adlandırıb. Bu il qaz ixracının 24 milyard kubmetrdən çox olacağı gözlənilir.
Sərgilər Azərbaycanın noyabr ayında təmiz enerjiyə keçid üçün əsas qlobal təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə yönəlmiş ən mühüm tədbir olan COP29 Konfransına ev sahibliyi etmək üçün təşkilati və intellektual hazırlığını aydın şəkildə nümayiş etdirdi. Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində SOCAR ilə Türkiyənin BOTAŞ şirkəti arasında təbii qazın tədarükü, nəqli və tranziti ilə bağlı bir sıra sazişlər imzalanıb.
Müasir energetikanın ən mühüm vəzifələrini müəyyən edən və müxtəlif ölkələri təmsil edən qurumların rəhbərləri, iş adamları və alimlər neft və qaz yataqlarının işlənilməsi, neft və təbii qazın nəqli, hasilatı və emalı, innovativ texnologiyalar, o cümlədən enerji və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və istifadəsi sahəsində qlobal səylər haqqında söhbət açıblar. Günəş enerjisi, geotermal, nüvə və istilik enerjisi, maşınqayırma və enerji avadanlığı sahəsində mütəxəssislər B2B formatında keçirilən görüşlərdə uğurla iştirak ediblər.
Builki sərgilərin tərkibi iştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. Onların əksəriyyəti Azərbaycanda “yaşıl enerji”yə böyük maraq göstərən xarici iştirakçılardır.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlər, layihələr və konfranslar enerji sektorunda yeni tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına, təcrübə mübadiləsinə və yeni inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə töhfə verir. Bütün bunlar Azərbaycanın Avrasiyanın inkişaf perspektivlərini müəyyən edən beynəlxalq və irimiqyaslı tədbirlərin uğurlu təşkilatçısı statusunu bir daha təsdiqləyir.
Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçısı “Iteca Caspian” və “Caspian Event Oraganisers” şirkətləri, habelə onların beynəlxalq tərəfdaşları – “ICA Events”, CEM FZ LLC şirkətləridir.

Baku Energy Week –an Example of Successful Large-Scale International Event Organisation
The 29th International Caspian Oil & Gas Exhibition, the 12th International Exhibition ‘Caspian Power and Green Energy’ and the 29th Baku Energy Forum, all held under the umbrella of the Baku Energy Week, wrapped at the Baku Expo Centre on 6 June. Parallel to them had run the Caspian International Exhibition ‘Transport, Transit and Logistics’ – Translogistica Caspian.
It must be said that the Contract of the Century which set in motion a new epoch in the oil history of the Republic was inked 30 years ago. The level of this international-scale event had rallied thousands of visitors and guests from all other the world; it has become a significant talked-of event for many overseas participants and investors. The key players of the global energy market were gathered in Baku to exchange innovative ideas and experience and cutting-edge achievements – and to conclude new contracts.
The gravitas of the exhibitions was further emphasised by the fact that the President of Azerbaijan visited the Expo Centre and delivered a speech at the launch of the Baku Energy Week. In his address, the Head of State underscored the effect of the progressing domestic energy industry and outlined the world energy sector’s prospects. Remarkably, President Ilham Aliyev and the UAE Minister of Industry and Advanced Technologies Sultan ben Ahmad al-Jaber laid the foundation of the Neftchala and Bilasuvar solar power plants and of the Absheron-Garadagh Wind Power Plant on the margins of the event.
The undisputable relevance of the Exhibition and the Forum is predetermined by the mounting importance of diversification. It should be remembered that the European Commission referred to Azerbaijan as a pan-European gas supplier at the meeting of the South Gas Corridor Consultative Board. The gas exports are expected to exceed 24 bn m3 this year, incidentally.
The expositions manifested vividly Azerbaijan’s organisational and intellectual preparations for hosting in November of the tremendously important COP29 which is set to implement key global clean energy transition initiatives. SOCAR and Turkiye’s BOTAŞ signed a number of natural gas delivery, transportation and transit agreements on the sidelines of the Baku Energy Week.
Various countries’ ministers, business people and academics who were busy formulating the most important tasks of the modern energy industry have also characterised development of oil and gas fields, transportation, extraction and processing of oil and gas, innovation technologies and universal efforts to promote and use renewable energy sources. The solar, geo-thermal, nuclear and heat energy, mechanical engineering and energy engineering specialists put in fruitful collegial endeavours at the B2B meetings.
The exhibitions cast of this year was updated thanks to the newcomer companies which made 15% of the total number of participants. Most of them are the overseas players who are intensely interested in the green energy of Azerbaijan.
The Baku Energy Week events, projects and conferences will provide for the emergence of new partnership relations in the energy sector, exchanges of experience and the defining of new development vectors. All that reaffirms Azerbaijan’s status as a successful host of large-scale international events shaping the Eurasian development prospects.
The Baku Energy Week is organised by Iteca Caspian and Caspian Event Organisers together with their international partners ICA Events and CEM FZ LLC.