Azərbaycan 2021-ci ildə TANAP ilə Türkiyəyə qaz ixracını 20% artırıb
2021-ci ildə Azərbaycandan qaz ixracı 2020-ci ilin göstəricisi ilə müqayisədə 39,8% artaraq 18,9 milyard kubmetr təşkil edib. Bu barədə “İnterfaks-Azərbaycan”a hökumətdən məlumat verilib.
Türkiyəyə 8,5 milyard kubmetrə yaxın (azalma 23,5%), həmçinin TANAP ilə – 5,6 milyard kubmetr (artım 20,1%), Cənubi-Qafqaz Boru kəməri magistralı (Bakı-Tbilisi-Ərzurum) ilə – 2,8 milyard kubmetr qaz (azalma 2,3 dəfə) nəql olunub.
Azərbaycan qazının Avropaya nəqli 8,2 milyard kubmetr, Gürcüstana – 2,2 milyard kubmetr (azalma 3,9%), BTC neft kəməri sisteminə – 0,1 milyard kubmetr (azalma 6,6%) təşkil edib.
Azərbaycan qazının TAP kəməri ilə İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstana ixracına 2020-ci il dekabrın 31-də başlanılıb. Qaz kəməri “Mərhələ-2” çərçivəsində “Şahdəniz” yatağından hasil edilən 10 milyard kubmetr təbii qazın Yunanıstan və Albaniyadan Qərbi Avropaya nəqlini nəzərdə tutur. Kəmərin ötürmə qabiliyyəti onun gücünü iki dəfə – ildə 20 milyard kubmetrə qədər artırmağa imkan verir.
Ümumi uzunluğu 1,85 min kilometr olan TANAP qaz kəməri “Mərhələ-2” çərçivəsində “Şahdəniz” yatağından hasil edilən Azərbaycan qazının Gürcüstan-Türkiyə sərhədindən Türkiyənin qərb sərhədlərinə qədər nəqli üçün nəzərdə tutulub. Qaz kəmərinin ötürmə qabiliyyəti 16 milyard kubmetr təşkil edir. Bu həcmin 10 milyard kubmetrinin Avropaya, 6 milyard kubmetrinin Türkiyənin qərb regionlarına nəqli nəzərdə tutulur. Gələcəkdə borunun illik gücü 24 milyard kubmetrə, daha sonra 31 milyard kubmetrə çatdırılacaq. TANAP-ın birinci fazası (Gürcüstan-Türkiyə sərhədindən Əskişəhərədək) 2018-ci il iyunun 12-də işə salınıb. Türkiyəyə ilk kommersiya qazının nəqlinə 2018-ci il iyunun 30-da başlanılıb. TANAP-ın tikintisi $6,5 milyarda başa gəlib.

Азербайджан увеличил в 2021г экспорт газа в Турцию по TANAP на 20%
Экспорт газа из Азербайджана в 2021 году составил 18,9 млрд кубометров, увеличившись на 39,8% по сравнению с показателем 2020 года, сообщили агентству «Интерфакс-Азербайджан» в правительстве.
В Турцию было поставлено около 8,5 млрд кубометров (спад на 23,5%), в том числе по газопроводу TANAP — 5,6 млрд кубометров газа (рост на 20,1%), по Южно-Кавказской трубопроводной магистрали (Бак-Тбилиси-Эрзерум) – 2,8 млрд кубометров (спад в 2,3 раза).
В Европу поставки азербайджанского газа составили 8,2 млрд кубометров, в Грузию – 2,2 млрд кубометров (спад на 3,9%), в систему нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан – 0,1 млрд кубометров (спад на 6,6%).
Поставки азербайджанского газа по газопроводу TAP потребителям в Италии, Греции и Болгарии начались 31 декабря 2020 года. Газопровод предназначен для транспортировки 10 млрд кубометров в год природного газа с месторождения Шах-Дениз в рамках «Стадии-2» его разработки через Грецию и Албанию в Западную Европу. Пропускная способность газопровода позволяет увеличить его мощность вдвое — до 20 млрд кубометров в год.
TANAP протяженностью 1,85 тыс. км предназначен для транспортировки азербайджанского газа с месторождения Шах-Дениз в рамках Стадии-2 от грузино-турецкой границы до западных границ Турции. Пропускная способность газопровода составляет 16 млрд кубометров, из которых 10 млрд предназначено в Европу, 6 млрд Кубометров — в западные регионы Турции. В перспективе мощность трубы будет доведена до 24 млрд кубометров газа в год, а затем — до 31 млрд кубометров. Церемония ввода в строй первой фазы газопровода TANAP (от грузино-турецкой границы до Эскишехир) состоялась 12 июня 2018 года, 30 июня того же года начались коммерческие поставки азербайджанского газа по TANAP. Строительство TANAP обошлось в $6,5 млрд.