100-dən çox planlaşdırılmış B2B görüşümüz var
Svetlana Fidarova, Rusiya İxrac Mərkəzinin (REC) konqres və sərgi tədbirlərinin, eləcə də, biznes məsələlərinin idarə olunması üzrə baş ekspert:
Rusiya İxrac Mərkəzi (REC) ASC  qeyri-resurs ixracını dəstəkləyən və Rusiya ixracatçılarını geniş spektrli maliyyə və qeyri-maliyyə dəstək tədbirləri ilə təmin edən şirkətlər qrupunu birləşdirən dövlət qurumudur.
“Made in Russia” milli sərgisi pandemiya ilə əlaqədar məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasından iki il sonra üçüncü dəfə Azərbaycandakı sərgidə açılıb.
Bu il milli kollektiv sərgidə neft-qaz sənayesində fəaliyyət göstərən Rusiyanın 20 ixrac şirkəti iştirak edir və onların demək olar ki, yarısı sərginin debütantıdır.
Əvvəlcədən B2B formatında yüzdən çox görüşün keçirilməsi nəzərdə tutulub və neft-qaz sərgisinin ilk günündə iyirmidən çox işgüzar danışıqlar aparılıb.
SOCAR və onun törəmə şirkətləri ilə əməkdaşlıq imkanları böyük maraq doğurur. Biz böyük müqavilələr bağlayacağımıza və ixrac potensialımızı artıracağımıza ümid edirik.
Rusiya şirkətləri Azərbaycan tərəfinə yüksək keyfiyyətli neft-mədən xidmətləri, logistika sahəsində layihələr, eləcə də keyfiyyətinə görə Qərbdəki analoqlarından geri qalmayan, lakin qiymət baxımından daha cəlbedici məhsullar təklif edə bilər.
Rusiya Federasiyası ətrafında yaranmış çətin geosiyasi vəziyyət Azərbaycan şirkətlərinin Rusiya Federasiyasında, Rusiya şirkətlərinin isə Azərbaycanda biznesinin ixtisarına gətirib çıxarmadı və biz Bakıda keçirilən neft-qaz sərgi və konfransının nəticələrinə əsaslanaraq uğurların qazanılacağına ümid edirik.

У нас намечено проведение более ста встреч в формате B2B
Светлана Фидарова, старший эксперт по администрированию конгрессно-выставочных мероприятий и бизнес-миссий Российского Экспортного Центра (РЭЦ):
АО «Российский экспортный центр» (РЭЦ) – государственный институт поддержки несырьевого экспорта, консолидирующий группу компаний, предоставляющих российским экспортерам широкий спектр финансовых и нефинансовых мер поддержки.
Национальная экспозиция «Made in Russia» открылась на выставке в Азербайджане третий раз, спустя два года после снятия ограничений из-за пандемии.
В этом году в составе национальной коллективной экспозиции принимают участие 20 российских компаний-экспортеров, работающих в нефтегазовой отрасли, причем почти половина из них дебютанты выставки.
Заранее было намечено проведение более ста встреч в формате B2B, и уже в первый день нефтегазовой выставки состоялось более двадцати деловых переговоров.
Самый большой интерес вызывает возможность налаживания сотрудничества с SOCAR и ее «дочками». Мы рассчитываем выйти на крупные контракты и увеличить экспортный потенциал.
Российские компании могут предложить азербайджанской стороне качественные нефтесервисные услуги, проекты в сфере логистики, а также продукцию, которая по уровню не уступает западным аналогам, но более привлекательна по цене.
Непростая геополитическая ситуация вокруг РФ не привела к сворачиванию бизнеса азербайджанских компаний в РФ и российских компаний в Азербайджане, и мы надеемся на успех по результатам нефтегазовой выставки-конференции в Баку.